Jump to content

300 Λίτρα Τετρα


rofio

Recommended Posts

Τα φυτακια σου καλα πανε παντως!

Κι εγω θα ελεγα για κανα ξυλο,καμια πετρα....

Δειξε μας κανα ξυλο καποια στιγμη να σου πουμε γνωμες.... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτακια σου καλα πανε παντως!

Κι εγω θα ελεγα για κανα ξυλο,καμια πετρα....

Δειξε μας κανα ξυλο καποια στιγμη να σου πουμε γνωμες.... :)

Ετοιμασου!!! :D

post-59136-0-71525900-1419344777_thumb.jpg

post-59136-0-23849600-1419344857_thumb.jpg

post-59136-0-19177100-1419344935_thumb.jpg

post-59136-0-28068800-1419344956_thumb.jpg

post-59136-0-92873000-1419344974_thumb.jpg

post-59136-0-57544100-1419344993_thumb.jpg

post-59136-0-45484600-1419345042_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αριστερο τι φυτο ειναι;

Εχεις δικιο, ουτε κι εμενα μου αρεσουν τα ξυλα. Ηθελες μια ριζα με διακλαδωσεις ή αριστερα ή δεξια στη γωνια!

Link to comment
Share on other sites

Το αριστερο τι φυτο ειναι;

Εχεις δικιο, ουτε κι εμενα μου αρεσουν τα ξυλα. Ηθελες μια ριζα με διακλαδωσεις ή αριστερα ή δεξια στη γωνια!

το τερμα αριστερο ειναι rotala rotundifolia (το ιδιο και τερμα δεξια)

οσο για τα ξυλα απο την αρχη ηθελα ριζα με διακλαδωσεις αλλα με μεγαλα κενα μεταξι τους αλλα δεν βρηκα κατι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,οντως.....ειναι και μεγαλο το ενυδρειο και πως να το γεμισεις γιατι δεν μπορω να καταλαβω και ποσο μεγαλα ειναι τα ξυλα που εχεις.......

το μονο που θα μπορουσες να δοκιμασεις,αν δεν το εχεις κανει ηδη,ειναι να διαλεξεις 3-4 απο αυτα και να μπλεξεις μεταξυ τους στη μεση σαν να γινουν μια μεγαλη ριζα.....και γυρω γυρω απο αυτην φυτα......

Link to comment
Share on other sites

Ναι,οντως.....ειναι και μεγαλο το ενυδρειο και πως να το γεμισεις γιατι δεν μπορω να καταλαβω και ποσο μεγαλα ειναι τα ξυλα που εχεις.......

το μονο που θα μπορουσες να δοκιμασεις,αν δεν το εχεις κανει ηδη,ειναι να διαλεξεις 3-4 απο αυτα και να μπλεξεις μεταξυ τους στη μεση σαν να γινουν μια μεγαλη ριζα.....και γυρω γυρω απο αυτην φυτα......

τα ξυλα ειναι πανω κατω κοντα στα 20 εκ. εκτος απο το καμαρι μου ειναι θηριο!!!

εχω δοκιμασει να να μπλεξω αλλα το αποτελεσμα ηταν χαλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να αγορασεις μια ωραια ριζα και μερικες λαβοπετρες να φτιαξεις ενα καλο aquascape. Μου αρεσουν πολυ τα ενυδρεια που δινουν εμφαση στο μηκος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να αγορασεις μια ωραια ριζα και μερικες λαβοπετρες να φτιαξεις ενα καλο aquascape. Μου αρεσουν πολυ τα ενυδρεια που δινουν εμφαση στο μηκος.

θα το ηθελα , αλλα μεχρι στιγμης ανυσηχω αν βγαλω το εισιτηριο μου για φλωρινα!!!

πιστευω το καλοκαιρακι να ασχοληθω περισσοτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλο αλλα θελει και αλλη διακοσμηση, τα ψαρια ειναι μικρα για τα λιτρα νομιζω

Έγινε επεξεργασία - George George
Link to comment
Share on other sites

καλο αλλα θελει και αλλη διακοσμηση, τα ψαρια ειναι μικρα για τα λιτρα νομιζω

Το θεμα θα ηταν αν ηταν μαγαλ για τα λιτρα μου :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καθολου μικρα δεν ειναι! Στο καταλληλο κοπαδι στο γεμιζουν για πλακα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να και μερικες προσφατες φωτογραφιες!!! Προς το παρων τα 5 σκαλαρια συγκατοικουν με τα νεον αλλα τον Ιουλιο θα δωσω τα νεον και θα αυξησω τα σκαλαρια. Επισης εβαλα μερικα ακομα ξυλα απο αμπελι και τον Ιουλιο παλι θα βαλω μερικους κορμους απο αμπελι με διαστασεις 1.5μ X 0.2εκ. και θα βγαλω την rotala (ειναι στο κεντρο) και θα αυξησω τις valisneries και τις anubia.

post-59136-0-30209200-1433879803_thumb.jpg

post-59136-0-64860000-1433879856_thumb.jpg

post-59136-0-81857800-1433879888_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο! Γιατι να το βγαλεις το φυτακι; Εχει κανει καλο θαμνο εκει!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο! Γιατι να το βγαλεις το φυτακι; Εχει κανει καλο θαμνο εκει!

 

Γιατι πιανει αρκετο χωρο, θελει κλαδεμα καθε βδομαδα. Οταν θα φερω τους κορμους θα δειξει αν πηγαινουν ή οχι.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα καινουργια μου ξυλα ειναι ετοιμα, αφου τα καθαρισα και τα ετριψα συντομα θα μπουν στο ενυδρειο και τον αυγουστο ελπιζω να φερω αλλους δυο κορμους. (φωτογραφιες πριν και μετα)
Και ο θαμνος κατα 99% θα μεινει. :D

post-59136-0-09015400-1436861488_thumb.jpg

post-59136-0-20417200-1436861501_thumb.jpg

post-59136-0-98284700-1436861549_thumb.jpg

post-59136-0-18327400-1436861580_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κακό με αυτά τα ξύλα είναι πως στα άκρα τους είναι κομμένα με πριόνι και θα δείχνουν κάπως... Αν μπορέσεις κάπως να κρύψεις κάποια κοψίματα θα είναι πολύ πολύ καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με αυτά τα ξύλα είναι πως στα άκρα τους είναι κομμένα με πριόνι και θα δείχνουν κάπως... Αν μπορέσεις κάπως να κρύψεις κάποια κοψίματα θα είναι πολύ πολύ καλύτερα!

 

Το ξερω φαινετε καπως αλλα θα κοπουν με με καταληλη γωνια για να πατησει η μια ακρη στο τζαμι και η αλλη ακρη στην αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα αγορασμένα;

 

Εννοειτε πως ΟΧΙ , τα εχω φερει απο το εξοχικο μου. B)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν άφηνες κάποιο σε πιο μεγάλο μήκος να πιάσει ένα μεγάλο κομμάτι του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν άφηνες κάποιο σε πιο μεγάλο μήκος να πιάσει ένα μεγάλο κομμάτι του ενυδρείου;

 

Γιατι δεν χοραγε στο ΚΤΕΛ. χεχεχε :devil:  Αλλα τον αυγουστο που θα παω με αμαξι θα παρω το μεγαλο με τις διακλαδωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να το κρατάς έξω από το λεωφορείο από το παράθυρο χαχαχα Για όλα υπάρχουν λύσεις... :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι τα ξύλα να τα βάλεις σε κάποια μεγάλη λεκάνη για να "ρουφάνε" νερό και να βυθιστούν όσο γίνεται γρηγορότερα. Θέλει υπομονή. Να ξέρεις πως θα βγάλουν και αρκετό χρώμα. Ένα ξύλο γύρω στα 85 εκατοστά που έβαλα πρόσφατα στο ενυδρείο μου έκανε πάνω από μήνα να βυθιστεί.

 

Πως τα βλέπεις; Είναι βαριά τα ξύλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι τα ξύλα να τα βάλεις σε κάποια μεγάλη λεκάνη για να "ρουφάνε" νερό και να βυθιστούν όσο γίνεται γρηγορότερα. Θέλει υπομονή. Να ξέρεις πως θα βγάλουν και αρκετό χρώμα. Ένα ξύλο γύρω στα 85 εκατοστά που έβαλα πρόσφατα στο ενυδρείο μου έκανε πάνω από μήνα να βυθιστεί.

 

Πως τα βλέπεις; Είναι βαριά τα ξύλα;

 

Καταρχην τα ξυλα σου δεν πρεπει να ηταν απο αμπελι ετσι?!  :bigemo_harabe_net-117:  Οποτε χριαζονται αρκετο καιρο να ρουφηξουν νερο και φυσικα αντεχουν αρκετα χρονια μεσα στο ενυδρειο, σε αντιθεση με τα δικα μου που με το ζορι να αντεξουν 2-3 χρονια ρουφηξανε νερο μεσα σε δυο μερες (εβαλα στον κορμο μια πετρα για βαριδιο) και δεν αφησε πολυ χρωμα. Φωτογραφιες θα βαλω συντομα! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...