Jump to content

Εξέλιξη του Φυτεμένου μου ...


Recommended Posts

Μετά από την εισαγωγή των κλαδεμάτων του Ιstella :thaman: :thaman: :wootwoot:

Το ενυδρειάκι πήρε αυτή τη μορφή , η οποία μπορώ να πώ ότι μου αρέσει πολύ ;).

Eπίσης τα ψαράκια (2 μόλλυ και 7 καρδινάλιοι) δείχνούν χαρούμενα και η μικρή anoubia έχει ανθίσει.

post-2654-1174924713_thumb.jpg

post-2654-1174924725_thumb.jpg

post-2654-1174924736_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπήκες δυναμικά βλέπω Στάθη!!!

Φυτεμένο, θαλασσινό… Ωραίος!

Ωραίο το φυτεμένο… αν και ξέρεις εγώ περιμένω το θαλασσινό!!!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο για αρχή το ενυδρείο. Αλλά σε λίγο καιρό θα βαρεθείς να κλαδεύεις τις valisneria. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλοι μου .

Τα ''φραγκάκια'' του Γιάννη είναι Sagittaria subulata. Αλλά και αυτά θα θέλουν κλάδεμα...

Μπορώ να πώ ότι ένα καλό και φροντισμένο φυτεμένο δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από ένα θαλασσινό.

Έτσι για να μην το υποτιμάμαι.Το χαίρομαι εξίσου το ίδιο.. :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πώ ότι ένα καλό και φροντισμένο φυτεμένο δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από ένα θαλασσινό.

Έτσι για να μην το υποτιμάμαι.Το χαίρομαι εξίσου το ίδιο.. :thaman::thaman:

:wootwoot:;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι με ένα προβληματάκι....ΑΛΓΗ... :bowdown:

Το ευδρείο είναι 90 lt και τρέχει 3 μήνες περίπου.

Από προχτές εμφανίστηκε αυτή η πράσινη άλγη στην μπροστινή άμμο και το μπροστινό τζάμι.

Σε αυτό το σημείο είναι μια κανονική φθορίου λάμπα phillips 18 watt .

H πίσω λάμπα είναι leuci 18 watt 6000 k ενυδρειακή.

CO2 δεν έχω βάλει.Απο φυτά έχω νανο anoubies ,Hydrofilla polysperma, subulata .

Aπο αμμωνία-νιτρικά είμαι οκ.Αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα από όσμωση.

Σκέφτομαι ότι αιτία θα είναι μάλλον η λάμπα phillips και λέω να την αντικαταστήσω. Ti μου προτείνετε ???

post-2654-1175681820_thumb.jpgpost-2654-1175681930_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Στάθη πρόκειται για BGA. Πάρε μετρήσεις τιμών νερού και πες μας. Επειδή συζητήθηκε πολύ πρόσφατα το θέμα BGA ρίξε μια ματιά στο παρακάτω ποστ και στα λινκ του :thumbup: Αν χρειαστείς νιτρικά πες μου :bowdown:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9666

Link to comment
Share on other sites

Eνδειαφέρον...Το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετά από 4 μέρες που προτέθηκε ένα επιπλέον bag με substrat-pro. Δεν περίμενα ποτέ ότι η έλλειψη νιτρικών θα δημιουργούσε πρόβλημα :bowdown: ..

Αύριο θα κάνω τεστάκια και θα σας πώ...Προς το παρόν έχω αυξήσει την κυκλοφορία.

Τhanks Γιάννη για τις πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι πρόκειται τόσο για έλλειψη νιτρικών. Βέβαια θα δείξουν οι μετρήσεις. Σίγουρα φταίει η χαμηλή κυκλοφορία και τα λίγα φυτά που έχεις. Πάνω είναι οι λάμπες, κάτω το χαλίκι και στη μέση το νερό. Η άλγη βρήκε αδρανές πεδίο το χαλίκι για να εγκατασταθεί. Ψέκασέ τη με λίγο οξυζενέ τοπικά και θα φύγει.

Πρόσθεσε και άλλα φυτά, βελτίωσε την κυκλοφορία και πριν ρίξεις KNO3 βεβαιώσου ότι όντως χρειάζεται προσθήκη νιτρικών. Δεν είναι απαραίτητο όταν μετράς ΝΟ3 μηδέν να ρίχνεις πρόσθετο. Μπορεί τα φυτά να βρίσκουν το απαραίτητο άζωτο που χρειάζονται και να είναι ήδη αρκετό γι αυτά χωρίς προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

....και να προσθεσω, να δεις την σχεση μεταξυ νιτρικων και φωσφορικων....

Link to comment
Share on other sites

Oι σημερινές μετρήσεις μετά από μια μικρή αλλαγή νερού που έγινε εχτές.

Αμμωνία 0

Νitrit 0

Nitrat 5

PH 7,2

DKH 3,8

Δυστυχώς για φωσφορικά δεν έχω τεστ.

Να προσθέσω νιτρικά ??????

Τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου τα μέτρησα 72 lt. Έχει το εσωτερικό φίλτρο.

O κυκλοφορητής είναι 270 λτ/ω .Έβαλα έναν 1000 λτ/ω και έγινε πανικός..

Με 500 λτ/ω νομίζω ότι θα είμαι ΟΚ.Τι λέτε ??

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

για να σου βγει bga,υπαρχει ανωμαλια μεταξυ φωσφορικων και νιτρικων...

ολοι οι μποσταναδες αυτο που ελεγχουν συνεχεια ειναι αυτο που ειπα παραπανω.....η περισσεια του φωσφωρου σε συγκριση με τα νιτρικα,σου δημιουργει αυτο το προβλημα....μιλαμε για μια σχεση περιπου του 1 προς 12..στο περιπου μιλαμε παντα....(οπου 1 για τα φωσφορικα)

καλη συνεχεια......

Link to comment
Share on other sites

για να σου βγει bga,υπαρχει ανωμαλια μεταξυ φωσφορικων και νιτρικων...

ολοι οι μποσταναδες αυτο που ελεγχουν συνεχεια ειναι αυτο που ειπα παραπανω.....η περισσεια του φωσφωρου σε συγκριση με τα νιτρικα,σου δημιουργει αυτο το προβλημα....μιλαμε για μια σχεση περιπου του 1 προς 12..στο περιπου μιλαμε παντα....(οπου 1 για τα φωσφορικα)

καλη συνεχεια......

Sorry klaz δεν ισχύει κάτι τέτοιο πάντα. Υπάρχουν πάμπολα παραδείγματα με σχέση N και P από 1:1 έως 1:30 με ή χωρίς bga. Χρυσοί κανόνες και πίνακες στα φυτεμένα ενυδρεία μπορεί να έχουν εφαρμογή στο ένα ενυδρείο αλλά όχι σε όλα. Είναι απαραίτητο να συνεκτιμηθούν ένα σωρό παράγοντες για να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα. Εγώ θα προτιμούσα μια απλή και συνετή δοσολογία λιπασμάτων και πρόσθετων όταν παρουσιάζονται ελλείψεις ή πολύ μικρές σε καθημερινή βάση παρά το ανελέητο κυνηγητό των τιμών που δίνουν τα υγρά τεστ τα οποία ελέγχονται για την αξιοπιστία τους.

Stathis200 νομίζω με 500lit/h θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

μα και βεβαια neon..... συμφωνω απολυτα μαζι σου,και γιαυτο το λογο ειπα οτι ειναι στο περιπου......

οι τιμες και οι συνθηκες ποικιλουν απο ενυδρειο σε ενυδρειο,καθως και τα τεστ που μετραμε...οποτε τα παντα ειναι σχετικα.........

(εγω απλα αναφερθηκα σε δικα μου,αλλα και φιλων συμπερασματα σχετικα με το θεμα του κυανοβακτηριου,και την εμφανιση του....)

Link to comment
Share on other sites

Aύξησα την κυκλοφορία στο διπλάσιο (απο 270 plh σε 500 lph) και η BGA παραμένει.

Σκέφτομαι να βάλω αλγοφάγο. Προς το παρόν το αρσενικό Molly μου έκανε πολύ καλή δουλεια, αλλά όχι με την BGA.

Τι μου προτείνετε ?

Κάποιο που να τρώει BGA φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και παραπάνω ότι χρειάζεσαι και άλλα φυτά. Επίσης ψέκασε λίγο οξυζενέ (1-2ml) πάνω στην άλγη με κλειστό φίλτρο για 5 λεπτά. Το molly δύσκολα θα φάει ζωντανή bga.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα και σήμερα ΝΟ3 και τα βρήκα πολύ χαμηλά 1mg/lt.Άρα το πρόβλημα μου οφείλετε μάλλον στην έλλειψη νιτρικών.Φίλε neon σ'ευχαριστώ για την συμβουλή σου ,αλλά θα ήθελα να αιτιολογήσεις την αποψή σου για να προσθέσω και άλλα φυτά. Το ξέρω ότι τα φυτά δρούν ανταγωνιστικά της άλγης,αλλά εάν το πρόβλημά μου είναι όντως η έλλειψη ΝΟ3, τότε με την πρόσθεση των φυτών θα πέσουν κ'άλλο.

Επίσης με το οξυζενέ νομίζω ότι θα καταπολεμίσω την άλγη, αλλά όχι την αιτία που την προκαλεί.

Σ'αυτή τη φάση λέω να αυξήσω το τάισμα και να βάλω και ένα αλγοφάγο.Τι λέτε ??

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτή τη φάση λέω να αυξήσω το τάισμα και να βάλω και ένα αλγοφάγο.Τι λέτε ??

:bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω, δεν υπάρχει αλγοφάγο που να τρώει την BGA (αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με).

Πιστεύω κι εγώ ότι πρέπει να βάλεις και άλλα φυτά, όπως και ότι πρέπει να προσπαθήσεις να ισορροπήσεις όλες τις σχετικές συνθήκες (φωτισμός σε ποσότητα-ποιότητα-διάρκεια, λιπάσματα, είδη και ποσότητα φυτών κλπ). Και να θυμάσαι ότι τα αποτελέσματα δεν έρχονται από τη μια στιγμή στην άλλη, αλλά σταδιακά και σε βάθος χρόνου. Σωστές κινήσεις και υπομονή χρειάζεται. Και ειδικά στο μεγάλο και πολύπλοκο θέμα του ισορροπημένου φυτεμένου ενυδρείου... και διάβασμα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω, δεν υπάρχει αλγοφάγο που να τρώει την BGA (αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με).

απολυτως σωστος..!!! οντως ΔΕΝ υπαρχει τετοιο ψαρι....... :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα και σήμερα ΝΟ3 και τα βρήκα πολύ χαμηλά 1mg/lt.Άρα το πρόβλημα μου οφείλετε μάλλον στην έλλειψη νιτρικών.Φίλε neon σ'ευχαριστώ για την συμβουλή σου ,αλλά θα ήθελα να αιτιολογήσεις την αποψή σου για να προσθέσω και άλλα φυτά. Το ξέρω ότι τα φυτά δρούν ανταγωνιστικά της άλγης,αλλά εάν το πρόβλημά μου είναι όντως η έλλειψη ΝΟ3, τότε με την πρόσθεση των φυτών θα πέσουν κ'άλλο.

Επίσης με το οξυζενέ νομίζω ότι θα καταπολεμίσω την άλγη, αλλά όχι την αιτία που την προκαλεί.

Σ'αυτή τη φάση λέω να αυξήσω το τάισμα και να βάλω και ένα αλγοφάγο.Τι λέτε ??

NO3=1mg σημαίνει ότι έχεις. Γιατί λέμε ότι μπορεί να βγει η bga από έλλειψη νιτρικών; Όταν υπάρχουν πολλά φυτά και πολύ φως είναι πιθανόν τα νιτρικά να καταναλώνονται πολύ γρήγορα. Έτσι ελλείψει νιτρικών καθυστερεί η ανάπτυξη των φύλλων και πάνω τους εγκαθίσταται η άλγη. Μιλάμε όμως για ενυδρεία με μεγάλη φυτόμαζα και μεγάλη ταχύτητα ανάπτυξης. Αυτό δεν ισχύει στη δική σου περίπτωση γιατι δεν έχεις πολλά φυτά. Από τη στιγμή που βλέπεις ότι υπάρχει ανάπτυξη και δεν βλέπεις άρρωστα φύλλα σημαίνει ότι το 1mg/lit προς στιγμή είναι αρκετό για τα φυτά που έχεις.

Κάνε ένα πείραμα. Πάρε ένα βάζο, βάλε χαλίκι και νερό και από πάνω μία λάμπα. Μετά από μερικές μέρες θα βγει άλγη ή όχι; Στη συνέχεια ρίξε λίγο νιτρικό κάλιο. Θα φύγει η άλγη;

Βάλε στο ίδιο βάζο χαλίκι, νερό, και ένα φυτό και δες αν θα βγει άλγη και σε πόσες μέρες.

Σου προτάθηκαν κάποιες λύσεις τις εφαρμόζεις και βλέπεις τα αποτελέσματα. Κάποιες λύσεις έχουν αποτέλεσμα και κάποιες άλλες όχι. Η υπόθεση άλγη δεν είναι απλή αλλιώς στην 1η απάντηση θα σου είχε γράψει κάποιος "ρίξε αυτό, κάνε εκείνο" και θα έκλεινε το θέμα. Συνήθως ένας συνδυασμός παραγόντων και δραστικών μέτρων έχει αποτελέσματα. Υπάρχουν ενδείξεις ότι τα φυτά έχουν αλγοαπωθητικές ιδιότητες. Αυτό έχει ερευνηθεί εργαστηριακά και με παρατηρήσεις σε λίμνες. Δεν είναι όμως απόλυτα εφαρμόσιμο στα ενυδρεία μας. Αν ήταν έτσι θα λέγαμε βάλε μυριόφυλλο ή hydrilla να φύγει η άλγη. Σε κάποιες περιπτώσεις έχουν αποτέλεσμα σε άλλες όχι. Το πιθανότερο είναι να ανακαλύψεις μόνος σου τελικά τι έχει καλύτερο αποτέλεσμα για το ενυδρείο σου σύμφωνα με τα όσα σου προτάθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Tα νέα είναι ευχάριστα.Η BGA άρχισε να υποχωρεί.Οι ενέργειες που έκανα είναι η αύξηση της κυκλοφορίας, μικρή μείωση της φωτοπεριόδου , εισαγωγή SAE (για αύξηση του βιολογικού φορτίου - νιτρικών) , έναρξη seahem flourish και flourish excel.

Σκέφτομαι να βάλω και κάποια φυτά χαμηλών απαιτήσεων και χαμηλού ύψους για μπροστά. Τι μου προτείνετε ??

Link to comment
Share on other sites

Είναι ευχάριστο που βρήκες σιγά σιγά το κουμπί της άλγης σου.

Για φυτά για το μπροστινό μέρος κοίταξε μήπως βρεις pogostemon helferi, κάποιο eleocharis ή κάποιο εύκολο lilaleopsis.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...