Jump to content

Ξεκίνημα Με 54 Λίτρα


kanonas

Recommended Posts

Χαιρετώ και εγω την παρέα και μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα να γράψω και για το δικό μου ενυδρείο και να με βοηθήσετε σε κάποια θεματάκια....Όπως γράφω και στον τίτλο μιλάμε για :

Ενυδρείο 54 λίτρα Aquatlantis (60 μήκος x 30 πλάτος x 30 ύψος )

Υπόστρωμα ζεωλίτη ****

Φίλτρο εσωτερικό που έχουν αφαιρεθεί τα "δικά του" κουτάκια φίλτρων και έχουν τοποθετηθεί 2 διχτάκια με άνθρακα και μακαρόνι ξεχωριστά

Διακοσμητικά 2 ψεύτικα φυτά και ένα καράβι (αυτά θα βγουν με αντικατάσταση κάτι ποιο σωστό )

Φωτισμό έχω αφήσει του ενυδρείου που είναι 2 σειρές από 24 led άρα 48led σε σύνολο μήκους 40cm

Ζωή σε αυτό έχουν δώσει 4 Gurami τα 2 dwarf gurami (κόκκινα) και 2 γαλαζομπλέ και 2 μικρά που δεν θυμάμαι πως τα λένε συν ένα χρυσόψαρο που το είχα από το στρώσιμο...(σόρυ για την περιγραφή αλλά θα τα βρω πως λέγονται και θα τα γράψω )

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε αν θέλεις τη φόρμα και βάλε μερικές φωτογραφίες. Προσπάθησε να διορθώσεις την σύνθεσή που έχεις αυτή τη στιγμή, ώστε να ευχαριστηθείς το χόμπι. Καλό είναι να μην χρησιμοποιούμε ψάρια μόνο και μόνο για να στρώσουμε το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και εγω την παρέα και μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα να γράψω και για το δικό μου ενυδρείο και να με βοηθήσετε σε κάποια θεματάκια....Όπως γράφω και στον τίτλο μιλάμε για :

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Γλυκού νερού post-59094-0-99338000-1411302993_thumb.jpg

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου ( 60 x30 x30 ):
Συνολικά Λίτρα: 54
Sump (λίτρα):--

Οργανισμοί
Φυτά: Ψεύτικα (προς το παρών )
Ψάρια: 1 χρυσόψαρο , 2 dwarf gurami , 2 gurami azul ,2 μικρά που δεν ξερω πως τα λένε post-59094-0-08385000-1411303082_thumb.jpg
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: τίποτα προς το παρών
Πέτρες:-
Ξύλα:-
Άλλα διακοσμητικά : ένα καράβι (θέλω να αλλαχτεί με κάτι ποιό φυσικό )
Υπόστρωμα: Ζεολίτη
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): εργοστασιακό στο καπάκι μήκους 40cm με 48 led post-59094-0-72374900-1411303095_thumb.jpg
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες 17.00-01.00μμ

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: εσωτερικό φίλτρο
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτη εσωτερικό δίπλα απο το φίλτρο
Λίπανση: --
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: φύλλα


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 28 καλοκαίρι και 25-26 χειμώνα (το 28 ξέρω είναι λάθος )

αυτά λίγο με έχουν μπερδέψει επειδή ο καθένας μου λέει τα δικά του

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: κάθε 15 μέρες με σκούπα το 1/3 του ενυδρείου
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: βακτήρια και αντιχλώριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθαρισμό φίλτρου και διακοσμητικών κάθε μήνα και κάθε μήνα αλλαγή άνθρακα στο φίλτρο και κάθε 6μηνο αλλαγή το μακαρόνι

Έγινε επεξεργασία - kanonas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Τα λίτρα σου ειναι μια χαρά για ένα σωστό ξεκίνημα, ωστόσο πρέπει να γίνουν αρκετές παρεμβάσεις

1 Εφόσον αναγνωρίζεις πως καθετι ψευτικο ειναι λάθος, καλό είναι να τα απομακρύνεις αμεσα και να τα αντικαταστήσεις με αληθινά φυτά και πραγματικα διακοσμητικά, όπως ειναι πέτρες ή ξύλα (εξαρτάται από τα είδη που θα επιλέξεις)

2 Το χρυσόψαρο, το οποίο δεν είδα στις φωτό....πρέπει να απομακρυνθεί γιατί δεν ταιριάζει με κανένα άλλο απ τα είδη που έχεις. Παρένθεση : Είναι κρίμα που χρησιμοποιήθηκε για το στρώσιμο του ενυδρείου

3 Για να είσαι σίγουρος πως το ενυδρείο ειναι στρωμένο και πως τρέχει σωστά, πρέπει να κάνεις μετρήσεις. Ξεκίνα μετρώντας αμμωνία, νιτρώδη & νιτρικά με κάποιο υγρό τεστ, από κάποια αξιόπιστη εταιρεία

4. Ο ανθρακας πρέπει να βγει απ το φίλτρο. Το φίλτρο (αν θες γράψε μας μοντέλο) θα πρέπει να περιλαμβάνει σφουγγάρι, βιολογικό υλικό (μακαρόνι) και στο πάνω μέρος ενυδρειακό υαλοβάμβακα

5. Μέχρι να κάνεις μετρήσεις είναι καλό να αυξήσεις τις αλλαγές του νερού. Κάθε 2-3 μέρες, θα σου πρότεινα να αλλάζεις το 30% με νερό ίδιας θερμοκρασιας με εκείνο του ενυδρείου, στο οποίο θα έχεις προσθέσει αντιχλώριο (καλή επιλογη ειναι το αντιχλώριο prime)

6. To πιο βασικό : Θα πρέπει να καταλήξεις σε ποιο είδος σου αρέσει. Να διαβάσεις το προφίλ του και στη συνέχεια να κάνεις όλες εκείνες τις απαραίτητες παρεμβάσεις για να ζήσουν σωστά τα ψάρια που θα επιλέξεις

7. Δεν ξέρω ποια ειναι τα 2 ψάρια που δεν γνωρίζες το είδος τους. Γενικά είναι καλό να αποφεύγεις να βάζεις "αγνωστα" είδη!

Το χόμπι απαιτεί διάβασμα και χρειάζεται και υπομονή

Τα υπολοιπα...στην πορεία, γίνονται

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε οτι θέλει διάβασμα και ευχαριστώ για την απάντηση...απλά όταν ξεκίνησα το ενυδρείο μετά απο λίγο καιρό έφυγα διακοπές και για αυτό έβαλα χρυσόψαρα και όλα αυτά με την καθοδήγηση κάποιου μαγαζάτορα οτι θα είναι καλύτερα και θα στρωθεί και η βιολογία του ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, τωρα ξερεις οτι δεν ακους τον καθε τυχαρπαστο μαγαζατορα, εκτος κι αν του εχεις τυφλη εμπιστοσυνη! Και παλι, αν του εχεις, ελα εδω και ρωτα πρωτα.

Τα γκουραμι αργα ή γρηγορα θα σκοτωθουν μεταξυ τους επειδη ειναι ολα αρσενικα και αυτα που λες azul γινονται μεγαλα για το ενυδρειο σου!.

Κι ενα botia βλεπω στον βυθο! Δεν ξερω ποιο ειδος ειναι, αλλα μερικα γινονται μεγαλουτσικα για το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Συμφωνω με τους παραπανω και να συμπληρωσω οτι τα ψαρια ειναι υπερβολικα πολλα για τα λιτρα σου!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε οτι θέλει διάβασμα και ευχαριστώ για την απάντηση...απλά όταν ξεκίνησα το ενυδρείο μετά απο λίγο καιρό έφυγα διακοπές και για αυτό έβαλα χρυσόψαρα και όλα αυτά με την καθοδήγηση κάποιου μαγαζάτορα οτι θα είναι καλύτερα και θα στρωθεί και η βιολογία του ενυδρείου...

Με καλή διάθεση έγραψα όλα τα παραπάνω κι εννοείται πως δεν είμαι εδώ για να "μαλώνω" κάθε νέο χομπίστα

Τα ίδια ή ανάλογα λάθη κάναμε σχεδόν όλοι μας

Επειδή όμως κάποια πράγματα δεν συμβαδίζουν με το χόμπι μας κι επειδή πχ προσωπικά τα χρυσόψαρα τα λατρεύω, θα μπορούσες πολύ απλά να ξεκινήσεις το ενυδρείο, αφού γυρίσεις απ τις διακοπές σου και να μην κάψεις το ψαρι λογω αμμωνιας

Οσο για τους μαγαζάτορες...αστους να λένε. Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων είναι είτε άσχετοι είτε παραπλανούν τον κόσμο με σκοπό να πουλήσουν (αν πχ σε οδηγήσει να αγοράσεις 5λιτρη γυάλα και σου πουλήσει 10 ψάρια, την επόμενη βδομάδα θα χάσεις τα ψάρια σου, θα καταλάβεις ότι πρεπει να πας σε κάτι μεγαλύτερο, θα ρίξει το λάθος στο νερό, θα σε πείσει να πάρεις 10λιτρη γυάλα και να ξαναδοκιμάσεις με περισσοτερα ψάρια, γιατι τα 10 που ειχες βάλει πριν δεν έγιναν κοπάδι και γι αυτό πέθαναν....κλπ)

Καλή συνέχεια και μην μασάς. Λαθη γίνονται και το θεμα ειναι να μαθαίνουμε απ αυτά

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι δεν παρεξηγώ και γνωρίζοντας οτι έχω κάνει λάθη εγραψα εδώ απλά πείτε με χαζό σε κάποια πράματα που κάθησα και διάβασα απλά δεν ήξερα αν μπορώ να το κάνω και στο δικό μου ενυδρείο...όσο για τα χρυσόψαρα εννοείται οτί δεν τα βλέπω του στρωσίματος ή ψάρι φθηνό να κάνω την δουλειά μου απλά βλακεία μου που το ξεκίνησα με αυτά ακούγοντας "άλλους" χωρίς να ρίχνω της ευθύνες αλλού απλά. Για να προχωράμε παράλληλα αν καταφέρω σήμερα όταν γυρίσω σπίτι βέβαια να κάνω μετρήσεις στο νερό και να δούμε που βρισκόμαστε..

Έγινε επεξεργασία - kanonas
Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα για να βγάλω τα ψεύτικα φυτά απο μέσα τι μου προτείνετε να βάλω...πχ ξύλο με τι φυτό?

Μπορείς να βάλεις μερικές βαλινσέριες για πίσω, καμιά ludvigia spp. για μπροστά και γενικά εύκολα φυτά. Αν θέλεις φυτό πάνω σε ξύλο υπάρχουν ανούμπιες που έρχονται δεμένες σε ξύλο...

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα για να βγάλω τα ψεύτικα φυτά απο μέσα τι μου προτείνετε να βάλω...πχ ξύλο με τι φυτό?

καλως ηρθες κι απο μενα.

Ασε την διακοσμηση για μετα..

Επιγει να διορθωθει η ψαροσυνθεση και να δουμε τι τιμες εχει το νερο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...