Jump to content

Κοκκινο Σημαδι Σε Πτερυγιο


Recommended Posts

Εδω και κατι μερες το χρυσοψαρο μου εχει ενα κοκκινο σημαδι στο πανω πτερυγιο εκανα μετρισεις και βρηκα 0.25 αμμωνια μηπως δηλητηριαστηκε ? Εκανα 50% αλλαγη νερου και λεω να ξανακανω αυριο και μετα παλι μετρισεις ειναι αμμωνια η κατι αλλο ? Τι μπορω να κανω για το ψαρακι ?post-50906-0-17361600-1411336947_thumb.jpgpost-50906-0-46924300-1411336973_thumb.jpgpost-50906-0-15767900-1411337001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά από αμμωνία είναι γιατί είχα πάθει κατι παρόμοιο με το pearlscale μου. Βαλε μεγαλη δοση prime εαν έχεις κ ξεκινά να του χορηγεις melafix για λίγες μέρες. Κανε μετρήσεις και αύριο και αν δεν έχει αλλάξει η κατάσταση προμηθευσου prime η toxivec ακολουθα τις οδηγίες και πάρε έαν δεν έχεις και melafix.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν εχω ξεμεινα θα παω να παρω ομως !

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κρισεως και καθηστε να σκεφτειτε πρωτα πριν απαντησετε,ειναι τοξικη η αμμωνια 0,25 ωστε να κανει προβλημα σε ενα ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

rasta περιπου τοσο εδειξαν και εμενα τα ΑΡΙ οταν ειδα κοκκινιλες στο pearlscale και τοτε τα παιδια μου ειχαν συστησει 90%αλλαγη νερου,melafix εαν εχω και νηστεια.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες βοήθειες είναι αυτές που σου είπαν, αλλαγή νερού καθημερινά μέχρι να μηδενιστεί, νηστεία και κάποιο σκεύασμα όπως το prime. Γιατί όμως να έχεις αμμωνία; Έγινε κάτι με τη βιολογία σου; Μήπως χρειάζεσαι μπόλι, βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις υψηλή θερμοκρασία όντως μπορεί να μην είναι και τόσο επιβλαβής, όπως λέει και ο ρασταφάριαν. Είσαι σίγουρη για το τεστ ότι είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο φταιει που καταλαθος βγηκε απο την πριζα και δεν λειτουργουσε για 12 ωρες αυριο θα προμηθευτω τα φαρμακα και θα ξανα κανω αλλαγη δεν ταιζω καθολου και θα ξανα κανω μετρισεις!

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα μετρα αναγκης Μην ταισεις για λιγες ημερες το ψαρακι για να μπορεσει η βιολογια που εχασες να δημιουργθει ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια 0,25 δεν ειναι τοξικη για κανεναν λογο και μη τρομοκρατειστε αδικα!Ειδικα σε σκληρο νερο το 0,25 δεν ειναι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και κατι μερες το χρυσοψαρο μου εχει ενα κοκκινο σημαδι στο πανω πτερυγιο εκανα μετρισεις και βρηκα 0.25 αμμωνια μηπως δηλητηριαστηκε ? Εκανα 50% αλλαγη νερου και λεω να ξανακανω αυριο και μετα παλι μετρισεις ειναι αμμωνια η κατι αλλο ? Τι μπορω να κανω για το ψαρακι ?attachicon.gifIMG_20140922_004823.jpgattachicon.gifIMG_20140922_004629.jpgattachicon.gifIMG_20140922_004531.jpg

εγω που εχασα ψαρακια απο αμονια δεν ειχαν κανενα σημαδι απλα την μια μερα αδιαθεσια κ την αλλη τελος ετσι απλα..

Link to comment
Share on other sites

Δοξα το θεο το ψαρι ειναι πολυ λαιμαργο και κινητικο δεν σταματαει ουτε λεπτο εφαγε ακομα τα νεαρα φυλλα απο τις ανουβιες επειδη δεν το ταισα λετε αυτο το κοκκινο σημαδι να μην ειναι τελικα αμμωνια η τιποτα αλλο ? Νομιζω το ειχε αρχικα και μετα εγινε πιο εντωνο τωρα που κοιταξα παλιες φωτογραφιες του ! Τι αλλο μπορει να ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά του λίγο melafix θα του κάνει καλό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...