Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρειο!


eimai_gamath@yahoo.gr

Recommended Posts

Πηρα και εγω την αποφαση να ξεκινησω με ενα 60λιτρο με ψαρια γλυκου νερου



Συγκεκριμενα περιεχει:


5 zebra danio


5 neon tetra


1 chromobotia macranthus


1 corydoras



θερμοστατη στους 28C,φιλτρο,ενα ξυλο και μια καρυδα..


εχω βαλει 3 φυτα (ονοματα δεν θυμαμαι) και εχω σκοπο να το κανω αρκετα πυκνοφυτεμενο


ειδικα στο πισω μερος που εχω την αφισα..



Επισης 2-3 γαριδες ειναι στα αμεσα σχεδια μου..


Μετρησεις δενε χω κανει ακομα για να σας πω παρα πανω :)


post-59604-0-50172300-1411506837_thumb.jpg

post-59604-0-98070000-1411506844_thumb.jpg

post-59604-0-55185900-1411506850_thumb.jpg

post-59604-0-98897600-1411506860_thumb.jpg

post-59604-0-91771700-1411506868_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το έχεις κάνει, μπράβο! Καλή αρχή! Το clown loach (chromobotia macranthus) θα σου μεγαλώσει πολύ! Επίσης αν σου κάνει τον ψόφιο κοριό (γυρίζει ανάποδα, κολυμπάει περίεργα, μην ανησυχήσεις, είναι στη φύση του!

Μία ερωτησούλα: Αν δεν έχεις κάνει μετρήσεις, πως έκανε το ενυδρείο τον κύκλο του (αμμωνία - νιτρώδη - νιτρικά;) Πήρες μπόλι (ελπίζω); Βάζεις βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω προφιλ : :)

Chromobotia macracanthus

Corydoras leucomelas

Paracheirodon innesi

για το συγκεκριμένο danio δεν υπάρχει ακόμα προφιλ , αλλά θα καταλάβεις και μόνη σου ότι μπορεί να βελτιώσεις την σύνθεση του ενυδρείου σου , ώστε να το χαρείς και εσύ και τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ! οταν λες μπολι τι εννοεις;

εβαλα ενα υγρο που μου εδωσαν απο το pet shop που μετα απο 1 μερα μπορεις να

βαλεις ψαρια και ενα αλλο υγρο που γραφει "βιολογικο υγρο φιλτρου"..αρχικα εβαλα τα zebra danio για να στρωσει και

σταδιακα προσθεσα τα υπολοιπα..το εχω περισσοτερο απο μηνα φανταζομαι πως θα μου ειχε βγαλει καποιο προβλημα

αν δεν ειχε στρωσει...

οταν λες βακτηρια;σε τι μορφη ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας πρεπει να αλλαζει καθε μηνα αλλα γιατι τον εβαλες δεν υπαρχει λογος τον βαζουμε μετα απο καποια θεραπεια για να μαζεψει τα φαρμακα απο το νερο

Τα βακτηριδια ειναι σε υγρη μορφη οσο για το αν εστρωσε το ενυδρι θα σου το δειξουν οι μετρησεις σου δε νομιζω μπορει να εχει στρωσει σε ενα μηνα και ειδικα χωρις μπολι

Το μπολι ειναι οταν παιρνεις βιολογικο υλικο απο στρωμενο ενυδριο και βαζεις στο φιλτρο σου

Στο φιλτρο τι υλικα εχεις και τι φιλτρο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Πες μας αν θελεις και τι φωτισμο εχεις για να μας πουν οι πιο ειδικοι (αυριο που θα ξηπνησουν) αν θα την παλεψουν τα φυτα σου φαινονται ταλαιποριμενα

Έγινε επεξεργασία - paris soroni
Link to comment
Share on other sites

Ενα ενα τα θυμαμαι

Εχεις βαλει καποιο υποστρωμα για τα φυτα ; τους ριχνεις κανα λιπασματακι; και τελος το ενυδριο τρεχει με νερο βρυσης η με οσμοση;

Μην με παρεξηγεις δε σε πηρα απτα μουτρα με το καλησπερα απλα να σε βοηθησω θελω για να μην κανεις τα λαθη που καναμε και μεις οταν μπηκαμε στο χομπι

Έγινε επεξεργασία - paris soroni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες

Τα λίτρα του ενυδρείου σου ειναι μια χαρά για ένα καλό ξεκίνημα

Στο ποστ #3 αναφέρονται τα προφιλ των ψαριών σου. Σε κάποιο σημείο, θα διαβάσεις περί pH και θα δεις, πως τα είδη που έχεις, χρειάζονται χαμηλό pH. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με ΑΟ είτε με επεξεργασία του νερού σου. Γενικά, πρέπει να προσπαθείς να έχεις τις παραμέτρους του νερού σου, όσο πιο κοντά γίνεται στον μέσο όρο των ψαριών που φιλοξενείς

Γι αυτό κι όταν έχουμε πολλά είδη στο ίδιο ενυδρείο, τους μέσους όρους όλων των παραμέτρων...δυσκολευόμαστε να τους πετύχουμε

Αν δεν επεξεργάζεσαι το νερό σου, αργά ή γρήγορα τα ψάρια σου θα εμφανίσουν προβλήματα. Είναι γενικα καλο να επιλέγεις ψάρια στα οποία μπορείς να δώσεις ιδανικές συνθήκες, σύμφωνα με το προφίλ τους - Αυτά για την ψαροσύνθεση

Για το στρώσιμο του ενυδρείου, θα πρέπει να αγοράσεις υγρά τεστ απο αξιόπιστη εταιρεία και να μετρήσεις Αμμωνία, Νιτρώδη και Νιτρικά. Μόνο έτσι θα δεις αν το ενυδρείο σου ειναι στρωμένο. Αν δεν ειναι, πρέπει να βρεις άμεσα, μπόλι - Το οποίο ειναι βιολογικό υλικό από στρωμένο φίλτρο, το οποίο "τρέχει" σε υγιές ενυδρείο. Το φίλτρο σου πρέπει να έχει σφουγγάρι, βιολογικό υλικό και στο τέλος ενυδρειακό υαλοβάμβακα. Ο άνθρακας δεν χρειάζεται και πρέπει να βγει. Σε καθε αλλαγή νερού ειναι καλό να αλλάζεις τον υαλοβάμβακα και όταν βλέπεις οτι η ροή του φίλτρου μειώνεται ειναι καλό να καθαρίζεις με νερό απ το ενυδρείο και τα υπόλοιπα υλικά του φίλτρου - Αυτά για το στρώσιμο & το φίλτρο

Εφόσον επιλέξεις εύκολα φυτά, δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα. Ένα γενικό λίπασμα κάθε πχ 15 θα βοηθούσε, αλλά κι αυτό δεν ειναι απαραίτητο. Ο φωτισμός επίσης παίζει ρόλο στην ανάπτυξη των φυτών και στη συμπεριφορά των ψαριών. Ένα 8ωρο την ημέρα, ειναι μια καλή φωτοπερίοδος την οποία δεν θα πρέπει να αυξομειώνεις απότομα - Αυτά για τα φυτά και τον φωτισμό

Οι αλλαγές νερού, εφόσον μιλάμε για στρωμένο ενυδρείο, ειναι καλό να γίνονται καθε εβδομάδα, αλλάζοντας το 30% του νερού του ενυδρείου, με νερό ίδιας θερμοκρασίας στο οποίο έχεις προσθέσει αντιχλώριο. Η αλλαγή του νερού, πρέπει να γίνεται όσο πιο αργά μπορείς. - Αυτά για τις αλλαγές

Οι γαρίδες ειναι αγαπημένο μου είδος. Προσωπικά θα επέλεγα 1-2 αμάνο. Αν πας σε άλλο είδος πχ ρεντ τσερι, θα πρέπει να έχεις κάποιο ήσυχο είδος ψαριού, το οποίο δεν θα πειράζει τον γόνο και τις ενήλικες γαρίδες. Πχ με νεον τετρα, μην περιμένεις να δεις μικρά "γαριδάκια"!

Μεγάλη προσοχή με τον θερμαντήρα στους 28 βαθμούς. Εφόσον δεν ειναι ρυθμισμένος, κανείς δεν ξέρει ποια ειναι η πραγματική θερμοκρασία του ενυδρείου. Μπορείς να πας σε ένα μαγαζί με ενυδρειακά είδη και να αγοράσεις ένα φθηνό θερμόμετρο για το τζάμι. Επέλεξε αυτό που δείχνει θερμοκρασία κοντά στον μέρο όρο με τα υπόλοιπα θερμόμετρα που θα δεις. Η σωστότερη λύση ειναι να προμηθευτείς έναν controller, αλλά αυτό ειναι κάτι που δεν επείγει σε σχέση με τα παραπάνω

Σορρυ για το μεγάλο ποστ, αλλά ειναι αρκετά αυτά που πρέπει να γνωρίζεις

Και πάλι καλώς ήρθες και καλό ξεκίνημα με το ενυδρείο σου

ΥΓ : Η Αφίσα ΟΛΑ τα λεφτα! Δίνει βάθος στο ενυδρείο!!!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Chocolate_Puma στα ειπε ολα τοσο αναλυτικα που δεν χρειαζεται κατι αλλο.Αυτο που ηθελα και εγω να πω ειναι οτι επαθα πλακα με την αφισα σου!! Πραγματικα υπεροχη και επειδη ψαχνω και εγω εδω και λιγες μερες μια ομορφη αφισα αν ηθελες να μας πεις απο που την πηρες γιατι μονο κατι σαχλαμαρες βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Παρατήρησα ότι έχεις θερμόμετρο - το έχεις βάλει δίπλα από τον θερμοστάτη. Μία καλή ιδέα να είναι να το βάλεις πιο μακριά, γιατί έτσι θα σου δίνει τη θερμοκρασία του ενυδρείου σου μακριά από τον θερμοστάτη (αν είναι δίπλα του, όπως καταλαβαίνεις θα πιάνει αμέσως τη ζέστη που εκλύει ο θερμοστάτης, ενώ μπορεί στην άλλη άκρη να έχει 2 βαθμούς διαφορά!

Θα πρέπει να σου υπογραμμίσω κάτι που ίσως δεν έγινε ξεκάθαρο από τα παραπάνω -σωστά- που σου αναφέρουν τα παιδιά:

ΕΠΕΙΓΕΙ να αγοράσεις τεστ για την αμμωνία. Η αμμωνία είναι το προϊόν που παράγουν τα ψάρια όταν κάνουν την ανάγκη τους και το παράγωγο της όποιας τροφής που δεν προλαβαίνουν να φάνε και λιώνει (δεν τρώνε τα πάντα, κάποιος κόκκος θα περισσέψει). Το φίλτρο σου αναλαμβάνει μέσω των βακτηριδίων (το υγρό που προσθέτεις) να μετατρέψει την τοξική αμμωνία σε νιτρώδη και έπειτα σε νιτρικά (τα τελευταία είναι και τα λιγότερο τοξικά και η μεγάλη συγκέντρωσή τους αρχικά επηρεάζει τα φυτά σου.

Δυστυχώς απαιτείται χρόνος για να γεμίσει το φίλτρο σου με τα βακτήρια που κάνουν αυτή την εργασία (μπορείς να τη συντομεύσεις προσθέτοντας το λεγόμενο μπόλι, όπου βάζεις έτοιμα βακτήρια στο φίλτρο). Μέχρι λοιπόν να πραγματοποιηθεί αυτός ο κύκλος στρωσίματος (μπορείς να διαβάσεις περισσότερα κάνοντας πια απλή αναζήτηση για τον κύκλο της αμμωνίας) το νερό θα γεμίζει αμμωνία, η οποία όπως αναφέρθηκε παραπάνω είναι τοξική - σε μεγάλες συγκεντρώσεις, τα ψαράκια θα δηλητηριαστούν και θα τα χάσεις. Ακόμα και αν έχεις λίγα ψαράκια, καθώς τα ταϊζεις καθημερινά και καθημερινά κάνουν και αυτά την ανάγκη τους, η συγκέντρωση στο νερό μπορεί να ανέβει εξαιρετικά γρήγορα - μέσα σε λίγα 24ωρα - σε επικίνδυνα επίπεδα.

Στο κατάστημα θα έπρεπε να σου πουν ότι συνήθως απαιτούνται 2-3 εβδομάδες με το ενυδρείο γεμάτο νερό και με εσένα να ρίχνεις βακτήρια πριν μπει το πρώτο ψαράκι. Δυστυχώς, όπως πολλοί που δεν γνωρίζουν ή δεν ενδιαφέρονται να κρατήσουν τους πελάτες τους, δεν σου είπαν τίποτα.

Αποτέλεσμα: υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για τα ψαράκια σου, και εσύ θα χρειαστείς να αφιερώσεις πολύ περισσότερο χρόνο για να τα σώσεις.

Δεν θέλω να σε τρομάζω, το χόμπι είναι υπέροχο, έκανες πολύ καλά που το ξεκίνησες, αλλά δυστυχώς έγινε στραβή αρχή (χωρίς να φταις εσύ) και πρέπει να τη συμμαζέψεις τώρα.

Είναι απαραίτητο λοιπόν να πάρεις ένα τεστ αμμωνίας και να κάνεις μετρήσεις στο ενυδρείο σου σε καθημερινή βάση ή ακόμα συχνότερα. Το τεστ αυτό είναι σε υγρή μορφή - μη δεχτείς ποτέ χάρτινα στικ, απλά πετάς τα λεφτά σου.

Διάβασε τις οδηγίες του τεστ, και όποτε παρατηρείς μεγάλες αυξήσεις στις τιμές της αμμωνίας (να την προλάβεις πριν γίνει τοξική και σου καθαρίσει τα ψάρια) θα κάνεις αλλαγή νερού.

Το γεγονός ότι είχες ένα zebra danio δεν σημαίνει ότι έστρωσε το ενυδρείο (όσο περισσότερα ψάρια βάζεις τόσο περισσότερο αυξάνει το βιολογικό τους φορτίο). Η αύξηση του φορτίου δεν είναι αναλογική με την ποσότητα των ψαριών αλλά γεωμετρική. Δηλαδή αν βάλεις δυο ψάρια μπορεί να έχεις 4 φορές περισσότερο φορτίο (ιδιαίτερα αν είναι μεγαλύτερα!), γιατί εσύ ταϊζεις περισσότερο, αυτά λερώνουν περισσότερο, αλλά ο όγκος που τα φιλοξενεί παραμένει ο ίδιος.

Αυτά από εμένα! Πάρε τεστ!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα ειπαν τα παιδια πιο πανω. Ελπιζω να μην πελαγωσεις. Δεν ειναι τιποτα, απλα πραγματα αλλα τα ελαβες μαζεμμενα.

Απο μενα θα σου πω πως το φυτο που εχεις φυτεψει και φαινεται στην 3, 4 και 5 φωτο λεγεται microsorum pteropus ή microsorum pteropus narrow, δεν μπορω να καταλαβω ποιο απο τα δυο ειναι και θελει δεσιμο σε ξυλο ή πετρα και οχι φυτεμα!

Επισης προσωπικη γνωμη ειναι να βγαλεις αυτη την αφισα και να βαλεις ειναι σκουρο χρωμα οπως μαυρο ή μπλε που ειναι πιο φυσικα χρωματα. Για μενα αυτη η αφισα φαινεται παραταιρη και αφυσικη.

Πρεπει να ομολογησω ομως πως εχεις βγαλει πολυ ωραιες φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Για πρωτη προσπαθεια καλα τα εχεις παει,εχεις καποια λαθακια που ευκολα διορθωνονται.

Τα φυτα που εχεις ειναι :

Μπροστα αριστερα ειναι microsorum pteropus και μαλλον mini. Αυτο το φυτο πρεπει να το δεσεις στη ριζα γιατι αν το αφησεις ετσι οπως τωρα θα σου χαλασει.

Μπροστα δεξια ειναι καποιο ειδος κρυπτοκορινας και μαλλον αυτη.

Πισω δεξια ειναι καποιο ειδος hygrophila και μαλλον αυτη η αυτη.

Εχεις καποια λαθακια με τα ψαρια σου,στα ειπαν και πιο πανω.

Χρειαζεσαι υγρα τεστ για μετρησεις αμμωνιας,νο2 και νο3.

Τι φωτισμο εχεις? (βατ-κελβιν)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις κατατοπιστηκες σας απαντησεις..εννοειται πως δεν με περνετε απο τα μουτρα

ισα ισα που χαιρομαι που ασχολειστε και με βοηθατε να βελτιωσω το ενυδρειο μου και μου ειπατε για τα φυτα μου που ειχα μια απορια

πως τα λενε..η αληθεια ειναι πως το αριστερο ειδικα ειναι αρκετα ταλαιπωρημενο..ισως αν παρω λιπασμα σε υγρη μορφη λετε να βοηθησει;

Για τα φυτα δεν εβαλα υποστρωμα μου δωσανε κατι ταμπλετες που εβαλα στις ριζες τους

με νερο βρυσης τρεχει το ενυδρειο γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι η ωσμωση :P

στο φιλτρο μεσα εχω το σφουγγαρι και το βιολογικο υλικο του φιλτρου (αυτο εννοουσα ανθρακα..βασικα ετσι μου τον ειπαν στο pet shop)

και δεν εχω βαλει μπολι...ουτε βακτηριδια βαζω.. ο υαλοβαμβακας στο φιλτρο δεν εχω δει αν υπαρχει λογικα ομως δεν περιεχεται σε καινουριο φιλτρο;

αν οχι απο οτι καταλαβαινω πρεπει να αγορασω..

Οσο αφορα τον φωτισμο οι λαμπες γραφουν 220-240v/ 50-60 Hz /24W ειναι μια λευκη και μια μπλε.

Θερμομετρο εχω..αλλα εχεις δικιο κακως το ειχα διπλα στον θερμοστατη δεν το σκεφτηκα..του αλλαξα ηδη θεση!

Για την αφισα ευχαριστω πολυ!!δεν ξερω επιτρεπεται στο φορουμ να αναφερω σε ποιο καταστημα την πηρα;

Τελος θα παω απο βδομαδα να παρω τεστ αμμωνιας και θα σας γραψω τις μετρησεις! :)

Link to comment
Share on other sites

To αριστερο φυτο θελει δεσιμο σε πετρα ή ξυλο για να αναπτυχθει. Οτι λιπασμα και να βαλεις, αν ειναι φυτεμενο θα σαπισει.

Ενυδρειακο βαμβακι πουλανε στα πετ!

Η μπλε λαμπα δεν κανει για το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτα δεν εβαλα υποστρωμα μου δωσανε κατι ταμπλετες που εβαλα στις ριζες τους Τις ταμπλέτες τις βαζουμε κοντα στις ριζες και σε συγκεκριμενες αποστάσεις η μια ταμπλέτα απο την αλλη (αλλιως δημιουργουνται προβλήματα, μεχρι και "καψιμο" των φυτών)

με νερο βρυσης τρεχει το ενυδρειο γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι η ωσμωση :PGooglare το - εφόσον λοιπόν τρέχει με νερό βρύσης, λογικά θα ειναι σκληρό, λογικά δεν θα τους "αρεσει"

στο φιλτρο μεσα εχω το σφουγγαρι και το βιολογικο υλικο του φιλτρου (αυτο εννοουσα ανθρακα..βασικα ετσι μου τον ειπαν στο pet shop)

και δεν εχω βαλει μπολι...ουτε βακτηριδια βαζω.. ο υαλοβαμβακας στο φιλτρο δεν εχω δει αν υπαρχει λογικα ομως δεν περιεχεται σε καινουριο φιλτρο;

αν οχι απο οτι καταλαβαινω πρεπει να αγορασω.. ενυδρειακό υαλοβάμβακα βρίσκεις σε καθε πετ σοπ. χωρίς μπολι και χωρίς βακτήρια, λογικά έχεις άστρωτο ενυδρείο. Αρα χρειάζεσαι τεστ και μετά αγγελία για μπόλι!

Οσο αφορα τον φωτισμο οι λαμπες γραφουν 220-240v/ 50-60 Hz /24W ειναι μια λευκη και μια μπλε. Η μπλε δεν κανει για το ενυδρείο σου

Θερμομετρο εχω..αλλα εχεις δικιο κακως το ειχα διπλα στον θερμοστατη δεν το σκεφτηκα..του αλλαξα ηδη θεση! Μια χαρά. Τι θερμοκρασία λεει?

Για την αφισα ευχαριστω πολυ!!δεν ξερω επιτρεπεται στο φορουμ να αναφερω σε ποιο καταστημα την πηρα;

Τελος θα παω απο βδομαδα να παρω τεστ αμμωνιας και θα σας γραψω τις μετρησεις! :)

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις κατατοπιστηκες σας απαντησεις..εννοειται πως δεν με περνετε απο τα μουτρα

ισα ισα που χαιρομαι που ασχολειστε και με βοηθατε να βελτιωσω το ενυδρειο μου και μου ειπατε για τα φυτα μου που ειχα μια απορια

πως τα λενε..η αληθεια ειναι πως το αριστερο ειδικα ειναι αρκετα ταλαιπωρημενο..ισως αν παρω λιπασμα σε υγρη μορφη λετε να βοηθησει;

Για τα φυτα δεν εβαλα υποστρωμα μου δωσανε κατι ταμπλετες που εβαλα στις ριζες τους

με νερο βρυσης τρεχει το ενυδρειο γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι η ωσμωση :P

στο φιλτρο μεσα εχω το σφουγγαρι και το βιολογικο υλικο του φιλτρου (αυτο εννοουσα ανθρακα..βασικα ετσι μου τον ειπαν στο pet shop)

και δεν εχω βαλει μπολι...ουτε βακτηριδια βαζω.. ο υαλοβαμβακας στο φιλτρο δεν εχω δει αν υπαρχει λογικα ομως δεν περιεχεται σε καινουριο φιλτρο;

αν οχι απο οτι καταλαβαινω πρεπει να αγορασω..

Οσο αφορα τον φωτισμο οι λαμπες γραφουν 220-240v/ 50-60 Hz /24W ειναι μια λευκη και μια μπλε.

Θερμομετρο εχω..αλλα εχεις δικιο κακως το ειχα διπλα στον θερμοστατη δεν το σκεφτηκα..του αλλαξα ηδη θεση!

Για την αφισα ευχαριστω πολυ!!δεν ξερω επιτρεπεται στο φορουμ να αναφερω σε ποιο καταστημα την πηρα;

Τελος θα παω απο βδομαδα να παρω τεστ αμμωνιας και θα σας γραψω τις μετρησεις! :)

Καλως ηρθες κι απο μενα και καλη συνεχεια! :)

Το βιολογικο υλικο του φιλτρου σου τι χρωμα εχει?Ειναι ασπρο?

Βακτηρια εβαλες ποτέ?

Οι μπλε λαμπες μονο προβληματα δημιουργουν στο γλυκο νερο...ψαξε να βρεις μια ιδια ''κανονικη'' ασπρη! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα και καλη συνεχεια! :)

Το βιολογικο υλικο του φιλτρου σου τι χρωμα εχει?Ειναι ασπρο?

Βακτηρια εβαλες ποτέ?

Οι μπλε λαμπες μονο προβληματα δημιουργουν στο γλυκο νερο...ψαξε να βρεις μια ιδια ''κανονικη'' ασπρη! :)

Ναι ασπρο ειναι! απο βακτηρια εχω ενα υγρο που γραφει "υγρο βιολογικο

υλικο φιλτρου" και απο πισω γραφει "διασπα το αμμωνιο και τον νιτριτη μεσω ενεργων βακτηριων

που περιεχει.Αφαιρει ακαθαρσιες,δεσμευει αμεσα και με επιτυχια την θολουρα και παρεχει

περιοχες αποικισης στα ωφελιμα βακτηριδια καθαρισμου.Επιτρεπει την προσθηκη ψαριων

μετα απο 24 ωρες" αρα ειναι ενταξει για βακτηριδια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ασπρο ειναι! απο βακτηρια εχω ενα υγρο που γραφει "υγρο βιολογικο

υλικο φιλτρου" και απο πισω γραφει "διασπα το αμμωνιο και τον νιτριτη μεσω ενεργων βακτηριων

που περιεχει.Αφαιρει ακαθαρσιες,δεσμευει αμεσα και με επιτυχια την θολουρα και παρεχει

περιοχες αποικισης στα ωφελιμα βακτηριδια καθαρισμου.Επιτρεπει την προσθηκη ψαριων

μετα απο 24 ωρες" αρα ειναι ενταξει για βακτηριδια;

Αυτο ακριβως ειναι τα βακτηρια...εχεις ριξει καθολου?Ποσο καιρο ''τρεχει'' το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να βαζεις σε καθε αλλαγη λιγο σημφωνα με τις οδηγιες για την ποσοτιτα μεχρι να στρωσει το ενυδριο σου και αφου δεν εχεις αντιστρωφη οσμωση παρε να βαζεις και αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...