Jump to content

Φιλτρο Fluval 206 Βοηθεια


Fodas Mosxonas

Recommended Posts

καλημερα σας σημερα αγορασα το νεο fluval 206 θελω να σας ρωτησω μια απορια μου το φιλτρο περιεχει στα αριστερα τα σφουγαρια κατω κατω ενα μαυρο σφουγαρι στι μεσι ενα μακαρονι που διαλιεται αμα το πιεσεις για βιολογια και πανω πανω ανθρακα μου ειπανε οτι θα ητανε καλο να τα αλλαχεις τα υλικα τι μπορο να προσθεσω και να αφαιρεσω ?? να αφισω το μαυρο σφουγαρι στο τελευταιο σταδιο στο προτελευταιο τα κεραμικα και στο πρωτο να βαλω κιαλη βιολογια ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας σημερα αγορασα το νεο fluval 206 θελω να σας ρωτησω μια απορια μου το φιλτρο περιεχει στα αριστερα τα σφουγαρια κατω κατω ενα μαυρο σφουγαρι στι μεσι ενα μακαρονι που διαλιεται αμα το πιεσεις για βιολογια και πανω πανω ανθρακα μου ειπανε οτι θα ητανε καλο να τα αλλαχεις τα υλικα τι μπορο να προσθεσω και να αφαιρεσω ?? να αφισω το μαυρο σφουγαρι στο τελευταιο σταδιο στο προτελευταιο τα κεραμικα και στο πρωτο να βαλω κιαλη βιολογια ? ευχαριστω

ξεχασα να τονισο οτι εχω και στρομενο το eheim ecco pro 130 pro επομενος μπορο να βαλω και τις ιδι στρομενες μπαλες βιολογιας για να εχω και μπολι

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το σφουγγαρι το κατω κατω, αν το ενυδρειο δεν ειναι καινουριο βγαλε και τον ανθρακα. Γεμισε ολα τα καλαθια με βιολογια. Στο πανω πανω καλαθι, εκτος απο βιολογια βαλε λιγο ενυδρειακο βαμβακι σαν στρωση πανω απο το βιολογικο και εισαι ετοιμος. Αν εχεις στρωμενο ηδη βιολογικο βαλτο κι αυτο!

Μεγεια και καλοταξιδο!

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το σφουγγαρι το κατω κατω, αν το ενυδρειο δεν ειναι καινουριο βγαλε και τον ανθρακα. Γεμισε ολα τα καλαθια με βιολογια. Στο πανω πανω καλαθι, εκτος απο βιολογια βαλε λιγο ενυδρειακο βαμβακι σαν στρωση πανω απο το βιολογικο και εισαι ετοιμος. Αν εχεις στρωμενο ηδη βιολογικο βαλτο κι αυτο!

Μεγεια και καλοταξιδο!

Συν ένα από εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια εχετε να μου προτινεται καποιο καλο βιολογικο υλικο ?/ μου ειπανε οτι το κατω κατω να το κρατησω για να κραταει τα χοντρα απο το ενυδρειο ... αλλα και εγω σκεφτικα να το γεμισω ολο με βιολογικο υλικο αφου στα αριστερα εχει 4 ασπρα σφουγαρια εννοειται οτι στο πανω βαζω και ενυδρειακο βαμβακι λεω να το γεμισω με σιποραχ και substart pro swsta??

Link to comment
Share on other sites

Αν σε παίρνει οικονομικά να το γεμισεις με siporax πιστευω είναι οτι καλύτερο.

Μόνο μην στουμπώσεις πολύ τα καλάθια και φυσικά όπως είπες πάνω πάνω μην ξεχάσεις το filterwool :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γράψεις εδώ τις απορίες σου , ώστε να επωφεληθούν και άλλα παιδιά που θα το διαβάσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

απλα φοβαμαι οτι αμα βγαλω και το μαυρο σφουγαρι και βαλω και εκει βιολογια οτι δεν θα εχω υλικο που θα ρουφαει τις αιορουμενες βρομιες και τελος θελω να μου πειτε τιν σειρα που θα τα βαλω ωστε να μην εχω μειωση στην ροη

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι κάνει καλή μηχανική φιλτρανση,καλύτερη μάλιστα από τα 4 λευκά, γιατί έχει πιο ψιλές τρύπες.

Εφόσον όμως μπροστά έχεις την κασετίνα με 4 σφουγγάρια ήδη αυτό κατα την γνώμη δεν χρειάζεται.

Καλύτερα να το βγάλεις λοιπόν να γεμίσεις το καλαθάκι siporax και να βάλεις στο πάνω πάνω filterwool που κάνει ακόμα

καλύτερη δουλειά.

ps Για το pm εννοείται πως δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου απαντήσω αλλά συμφωνώ και επαυξάνω με αυτό που σου έγραψε

παραπάνω ο dpap. :)

Link to comment
Share on other sites

filterwool=ενυδρειακό βαμβάκι.

Υπάρχει σε φύλλα μέσα σε πακετάκι (δεν συμφέρει) και υπάρχει σε σακούλα σαν το κοινό βαμβάκι που χρησιμοποιούμε που είναι πολύ οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια κατι τελευταιο επειδη ειδα τιμη σιποραχ 22 ευρο το κουτακι τσιμπιμενη οπως και το συβσταρτ προ θελω να πιστευω οτι γεμιζω το ενα καλαθακι με αυτο ετσι??? και περισευει μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξερω αν εχω χασει κατι απο την κουβεντα, αλλα μπορεις και για βιολογικο υλικο να δρησιμοποιησεις κοινη ελαφροπετρα σε μικρα κομματια. Στο πρακτικερ ειναι παμφθηνη.

Link to comment
Share on other sites

Και της ιδιας της Fluval το υλικο να παρεις, ειναι κατα πολυ φθηνοτερο. Απλα το σιποραξ θεωρειται καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Για το 405 , ναι δυο καλαθακια. Το υπολοιπο οπως σου ειπε και ο Παρασκευας ( απο θεμα οικονομικου και μονο ) ελαφροπετρα.

Link to comment
Share on other sites

μολισ αγορασα και τοποθετησα σερα σιποραχ 1 λιτρο γεμισε 2 καλαθακια απο το φλουβαλ στο πρωτο αφισα το στρομενο eheim substart pro αλλα με κοβο στο μελλον να το αλλαχω και ειδα και περισοτερη κυκλοφορια στο φιλτρο φοβερο υλικο ( χερομαι να ανιγω και να κλινο το φιλτρο καταπληκτικο χωρις ανχος ευκολο συπερ ειχα eheim ecco pro 130 μου εβγαλε τιν πιστη στο χερι μ εμεινε ) ζητω η φλουβαλ χαχαχαχα θα ηθελα να σας ρωτησο με το νεο αστροτο υλικο ποσο χρονο θα χριαστει για να αναπτυχθει βιολογια ?? μονο το ενα καλαθακι ειναι στρομενο απο τα 3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει συγκεκριμενος χρονος, αλλα αν θελεις να του δωσεις ενα συν για ποιο γρηγορα ριχνε βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω με ελληνικους χαρακτηρες και οχι με γκρικ λιστ!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη το keybord μου δεν εχει ελληνικα βασικη γλωσσα γιαυτο . ρωτησα πριν λιγο οτι το σερα σιποραχ μου ειναι σαν ολα τα κουτια τισ σερα αλλα εχει και κατι κινεζικα γραμματα πεζει να με φαγανε η θα ειναι παλιο κουτι εχουνε βγαλει καποιο νεο καλυτερο σιποραχ?? γιατι οταν το googlara ειδα σερα σιποραχ profesional /

Link to comment
Share on other sites

ναι και λεει το κουτι σερα σιποραχ απλα δεν λεει profesional poy ειδα σε κατι αλλεσ φωτογραφιες μαλλον αλλαζουνε συχνα το εξωτερικο κουτι 22 ευρο πληρωσα το 1 λιτρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...