Jump to content

Eheim 2217 Θόρυβος


artsi28

Recommended Posts

Εμένα μου κάνει για αυτό που είπε ο "Safarpn" πιο πάνω ,δηλαδή μήπως έχει ξεκολλήσει η φτερωτή από τον μαγνήτη.

Link to comment
Share on other sites

Η φτερωτή πρεπει να είναι κολλημένη με τον μαγνήτη και να κουνιέται δεξια αριστερα κανά χιλιοστό, να "παίζει" δηλαδή. Αν η φτερωτή βγαίνει απο τον μαγνήτη τότε έχεις θέμα. Δεν ειναι σοβαρό όμως, ίσως δε χρειαστεί αλλαγή. Εγω που είχα πάθει το ίδιο, την κόλλησα με κόλλα στιγμής στον μαγνήτη και σταμάτησε ο ήχος αμέσως.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

αυριο λοιπον...ξανανοιγω το φιλτρο...κ βλεπω!!!κανα χιλιοστο ε??θα το κοιταξω!!αλλα αν παιζει περισσοτερο που θα την κολλησω??οπου να'ναι??

Link to comment
Share on other sites

http://goo.gl/Af2zrh

Εννοεί ότι σπάει και περιστρέφεται τρελλά χωρίς να γυρίζει η φτερωτή μαζί με τον μαγνήτη όπως πρέπει. Θα την κολλήσεις όπως είναι, δηλαδή να ενωθεί ο μαγνήτης με το υπόλοιπο σώμα. Και πάλι κοίταξε πρώτα αν είναι αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

αυριο λοιπον...ξανανοιγω το φιλτρο...κ βλεπω!!!κανα χιλιοστο ε??θα το κοιταξω!!αλλα αν παιζει περισσοτερο που θα την κολλησω??οπου να'ναι??

Μη μπερδεύεσαι. Οταν λένε χιλιοστό δε λέμε με το χαρακά. Θα το κολλήσεις μονο αν έχεις στο ενα χέρι τον μαγνήτη καιρό άλλο τη φτερωτή. Αλλιώς αν ειναι ενα σώμα, ειναι σίγουρα οκ.
Link to comment
Share on other sites

λοιποοοον....ανοιξα το φιλτρο...εβαλα τα πρασινα πλαστικα πανω κ κατω που ποτε δ ειχα βαλει (για να εχει κενο μεσα κ να γινεται σωστη ροη)...ελεγξα τη φτερωτη κ ειναι οντος ενα σωμα με τον μαγνητη!!απλα γυρναει πολυ λιγο δεξια αριστερα!!ουτε μιση στροφη!!κακο αυτο??ειπα να το κολλησω να μην το κανει αλλα δ μου το ειχατε πει κ λεω..."ασε μην κανω καμια μαλακια..."!!!

παντως θορυβος τωρα...γιοκ!!!κανει ενα πολυ μικρο οβυητο (σχεδον δ ακουγεται) που νομιζω ειναι λογικο λογω της ροης!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες που δε το κόλλησες. Έτσι πρεπει να κάνει, λίγο δεξια και λίγο αριστερα. Δεν είχες τα πλαστικά προστατευτικά πάνω και κάτω; Μπορεί ο θόρυβος να προερχονταν απο ενυδρειακό βαμβάκι ή άλλο υλικό που πέρασε μέσα στο θάλαμο της φτερωτής ή απλα ακουμπούσε στη φτερωτή όσο αυτη γύριζε. Το βουητό ειναι φυσιολογικό, σημαίνει οτι ......το φιλτρο δουλεύει ;)

Όλα γίνονται λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

 

δ τα εχω κοιταξει ολα αυτα που λες αλλα θα το κανω το σ-κ που θα το ανοιξω!!

η φλατζα που ειναι??

impeller??? ειχα βγαλει το αξονακι μαζι με τη φτερωτη κ μετα μολις το εβαλα το τραβηξε σαν μαγνητης!

Ένα μεταχειρισμένο φίλτρο 2217 που πήρα κάνει και σε μένα κροτάλισμα η φτερωτή! Η ροή πάντως είναι πολύ γρήγορη (σε σχέση με το 2215 που έχω, άρα μάλλον δουλεύει καλά ως ένα σημείο). Έβγαλα υλικά απτο φίλτρο, έβαλα σπρέι eheim σαν σιλικόνη είναι αλλά τίποτα. Παρατήρησα πως όταν έβγαλα τη φτερωτή, αυτή κουνιέται μέσα στον μαγνήτη, δεξιά-αριστερά μέχρι δύο σημεία που σταματάει (σχεδόν μισή στροφή δεξιά μισή αριστερά πάει). Είναι φυσιολογικό? (Εξαέρωση έκανα αρκετή ώρα και άλλος αέρας δε βγαίνει κουνώντας το φίλτρο) 

Έγινε επεξεργασία - basilists
Link to comment
Share on other sites

Ένα μεταχειρισμένο φίλτρο 2217 που πήρα κάνει και σε μένα κροτάλισμα η φτερωτή! Η ροή πάντως είναι πολύ γρήγορη (σε σχέση με το 2215 που έχω, άρα μάλλον δουλεύει καλά ως ένα σημείο). Έβγαλα υλικά απτο φίλτρο, έβαλα σπρέι eheim σαν σιλικόνη είναι αλλά τίποτα. Παρατήρησα πως όταν έβγαλα τη φτερωτή, αυτή κουνιέται μέσα στον μαγνήτη, δεξιά-αριστερά μέχρι δύο σημεία που σταματάει. Είναι φυσιολογικό? (Εξαέρωση έκανα αρκετή ώρα και άλλος αέρας δε βγαίνει κουνώντας το φίλτρο)

Φυσιολογικο ειναι. Διάβασες όλο το θέμα εδω μπας και φταίει κάτι που έχει αναφερθεί;
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικο ειναι. Διάβασες όλο το θέμα εδω μπας και φταίει κάτι που έχει αναφερθεί;

Υπάρχει περίπτωση να έχει μείνει αέρας μέσα στη φτερωτή και να μη βγαίνει μετά από πολύ ώρα κούνημα? Όσο και να το κουνάω πλέον εξαέρωση δεν κάνει. Επίσης, ένα eheim 2250 που έχω πλέον ανενεργό παλιά όταν είχα κάνει καθάρισμα φτερωτής και αυτό έκανε μετά ένα κροτάλισμα (αλλά πιο ήπιο και λιγότερο θορυβώδες από αυτό τώρα), το οποίο μετά από 1-2 βδομάδες έφυγε τελείως μόνο του. 

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρες αν η φτερωτή έχει αποσπαστεί απο τον μαγνήτη; Αν την τραβήξεις ελαφρά (μη τη ξηλωσεις κι όλας) βγαίνει; Πρεπει να κουνιέται λιγάκι δεξιά - αριστερα αλλα δε πρεπει να βγαίνει απο τον μαγνήτη. Το λαστιχάκι στεγανοποίησης ποσο καιρό το έχεις; Μήπως έχει κάνει ρωγμές και θέλει αλλαγή; (Σε αλλο φιλτρο, ετσι ειχαυσει το ιδιο πρόβλημα). Δοκίμασε να βάλεις στο αυλάκι που μπαίνει το λαστιχάκι λίγο τεφλόν και μετα βάλε το λαστιχάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λαστιχάκι στεγανοποίησης εννοείς της κεφαλής με τον κάδο? Δεν ξέρω πόσο καιρό είναι γιατί το πήρα μεταχειρισμένο. Σχετικά με την φτερωτή αυτή έχει κούμπωμα πάνω στον άξονα του μαγνήτη. Όταν κουμπώσει δεν κουνιέται πάνω κάτω αλλά μόνο δεξιά αριστερά σχεδόν μισή στροφή όμως, όχι κανά χιλιοστό που είδα γραμμένο. Θα προσπαθήσω να κάνω βιντεάκι...

Link to comment
Share on other sites

Το λαστιχάκι στεγανοποίησης τσέκαρέ το. Βγάλτο και τραβήξέ το λίγο. Αν δεις πολλες ρωγμές και σχισιματάκια, ίσως θέλει αλλαγή. Περίμενε να σου βάλω ενα λινκ με το δικο μου θέμα μα διαβάσεις και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα βιντεάκι με τη φτερωτή. Αν και πιστεύω πως δε φταίει κάτι με αυτήν. Επίσης, το λαστιχάκι το κόκκινο κεφαλής φαίνεται πολύ καλό.

https://www.youtube.com/watch?v=Dh6ceOjWuMw&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

Η φτερωτή διαφέρει με του 2213. Απο κάτω δε πρέπει να έχει λαστιχάκι στον άξονα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το λαστιχάκι το άλλο αλλά είναι μέσα στην κεφαλή. Υποπτεύομαι μήπως έχει στραβώσει ένα από τα δύο λαστιχάκια και δεν πατάει καλά. Θα δοκιμάσω ένα σετ καινούριο άξονα με λαστιχάκια που έχω και θα δω. Αλλού δεν πάει το μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θέλει κάποια εξαέρωση; 

Μπορείς να κάνεις χειροκίνητα. Χωρίς ρεύμα εννοείτε και με την σωλήνα εισόδου στην θέση της, άσε να τρέξει σε ένα κουβά λίγο νερό από την σωλήνα εξόδου του φίλτρου. Μπορεί με την βαρύτητα να παρασυρθεί η όποια φυσαλίδα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...