Jump to content

Σκληρο Χαλικι Βυθου


artsi28

Recommended Posts

καλησπερα!!

προσφατα πηγα να φυτεψω κατι κλαδεματα στο ενυδρειο μου κ παρατηρησα οτι ο βυθος μου ειναι πολυ σκληρος!!επρεπε να...σκαλισω λιγο με την τσιμπηδα για να μαλακωσει κ να μπορεσω να βαλω τη ριζα!!βεβαια ηταν πολυ πρακτικο στο φυτεμα γρασιδιου γιατι πιανοταν κατευθειαν!!

ξερει καποιος τι μπορει να φταιει??το ενυδρειο τρεχει κανα 2μηνο....

ο βυθος ειναι μαυρο χαλαζιακο χαλικι!!!

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Τι κοκκομετρια εχει το χαλικι σου?

Ειπες για γρασιδι,εχεις ολα οσα χρειαζεται το γρασιδι για να σου πιασει?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις κοκομετρια??

τι χρειαζεται το γρασιδι ακριβως??ηταν πολυ πιο πριν βαλω το γρασιδι σκληρο το χαλικι μου!!απο την αρχη σχεδον!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοκομετρια ειναι το μεγεθος του χαλικιου...0,5cm 0,8cm....Το γρασιδι χρειαζεται CO2 και πολυ φως...Ειναι σαν αμμος το ΄΄χαλικι ΄΄ σου??

Link to comment
Share on other sites

Τι γρασιδι εχεις βαλει?

Ποσο χοντρο ειναι το χαλικι σου?

Ολα τα χαλικια σκληρα ειναι,προσωπικα δεν ξερω καποιο χαλικι που να ειναι μαλακο..

Link to comment
Share on other sites

οχι δ ειναι σαν αμμος!!νομιζω ειναι το 0.8 το πολυ λεπτο!!

εχω co2 αλκα δ ειναι το γρασιδι το θεμε μου....αλλα το χαλικι!!!οταν λεω σκληρο εννοω οτι ειναι σαν κολλημενο κ πρεπει να....σκαλισω για να φυτεψω αλλιως δ μπαινει η ριζα...

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι σου το βλεπω πολυ χοντρο..Επισης δεν μου αρεσουν και τα χρωματιστα πετραδακια που εχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως δείχνει χοντρό το χαλίκι σου και συμφωνώ και για τα χρωματιστά :(

Eπίσης οι μπουρμπουληθιέρες και τα φυτά δεν πάνε μαζί. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

προσφατα πηγα να φυτεψω κατι κλαδεματα στο ενυδρειο μου κ παρατηρησα οτι ο βυθος μου ειναι πολυ σκληρος!!επρεπε να...σκαλισω λιγο με την τσιμπηδα για να μαλακωσει κ να μπορεσω να βαλω τη ριζα!!βεβαια ηταν πολυ πρακτικο στο φυτεμα γρασιδιου γιατι πιανοταν κατευθειαν!!

ξερει καποιος τι μπορει να φταιει??το ενυδρειο τρεχει κανα 2μηνο....

ο βυθος ειναι μαυρο χαλαζιακο χαλικι!!!

ευχαριστω!!

Το χαλίκι σου επειδή το είχα κι εγω σε χρυσόψαρα

ειναι αρκετά βαρή ,σαν το χαλίκι που είχε στα θερινά σινεμά αν θυμάσαι

Με αποτέλεσμα να μοιάζει με τοίχος ,δεν ειναι και το πλέον κατάλληλο

για φυτά ,θα έχουν προβλημα και οι ρίζες και οι νέοι βλαστοι.

Έγινε επεξεργασία - Johnbettapk
Link to comment
Share on other sites

http://www.fluvalaquatics.com/ca/product/12695-plant-and-shrimp-stratum/

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourite.html

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/3398/jbl-manado

http://www.caribsea.com/caribsea/itempage_freshwater_substrates_Ecoplanted.html

Αυτά ειναι κατάλληλα για γρασιδακι και γενικά για φυτα

Με τον ανάλογο φωτισμό ,μπουκάλα co2 ,και λιπανση.

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι το πηρα απο χωματοτεχνικη κ ειναι για ενυδρειο οπως ειχα συμβουλευτει πολλους συμφορουμητες αλλα κ γενικα φιλους γνωστες!!ειχα το ιδιο στο μικρο ενυδρειο αλλα δ ηταν ετσι γι'αυτο απορω τι συμβαινει!!
οι μπουρμπουληθρες δ ειναι πανω στα φυτα αλλα απο πισω...απλα ετσι φαινονται στη φωτο... :thumbsu: :thumbsu:
τα χρωματιστα ειναι απο pet shop κ ειναι κ μετρημενα για το αν ειναι ασβεστολιθικα κ δ κανουν κακο...
το γρασιδι ειναι το marsileahirsute....
εχω μπουκαλα co2 , φωτισμο 0,3wl που αυτη τη βδομαδα λογικα θα παω στο 0,7-0,8 w/l!!!

λετε να εχω θεμα με τα φυτα μου δηλαδη ε???τι μπορω να κανω?? :thumbsd: :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ειναι κατάλληλο για ενυδρείο (να μην έχει χημικά,να μην ανεβάζει σκληροτητες

,να μην επιπλέει κλπ)

Αλλά να είναι ακατάλληλο για φυτά.

Το οξυγόνο δεν κάνει κακό το αντίθετο μάλιστα

Τα χρωματιστά αν δεν βγάζουν χημικά ,είναι απλά λίγο αντιαισθητικά (περί ορέξεως κολοκυθόπιτα)

Με co2 μπουκαλα,0.8 watt φωτισμό ,και τον κατάλληλο βυθό + λίπανση θα κάνεις θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι λες να κανω??να βαλω αλλο...η κ αλλο χαλικι??

κ απο λιπανση πιστευω καλα ειμαι...

ταμπλετες jbl κ flourish το γενικο 2 φορες την εβδομαδα....

παντως επειδη εχω ευκολα φυτακια....εχουν οοολα "πεταξει" καινουργια κλαδια...!!!τωρα για δρομεις...δ εχω δει κατι ακομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι τι θες εσύ να κάνεις,και τι ψάρια και φυτά έχεις .

Αν πηγαίνεις για δύσκολα φυτά και γρασίδι, μια αλλαγή βυθού θα σου λύσει τα χέρια

Αν θέλεις απλα τα φυτά που ήδη έχεις δεν νομίζω να έχουν προβλημα , εκτός απ τη marsilea (δεν ξερω και ποσο πετρώνει το χαλίκι σου ,αν ειναι σαν το δικό μου, μάλλον πολύ.)

Εγώ που έχω αδυναμία στα φούλ φυτεμένα, θα άλλαζα τελείως το βυθό με ένα απ τα πιο πάνω αναφερθέντα.

Link to comment
Share on other sites

απο ψαρια εχω 5 σκαλαρια 7 ζεβρακια danio 4 γκουραμι 3 ancistrus sp3 7 ottocinclus κ 3 πλατυ (τα οποια θα τα βγαλω εντος των ημερων)!!!

απο φυτα μονο ευκολα ...αντε κ κανα ψιλομετριο....μεχρι τωρα το γρασιδι ειναι κομπλε...1 βδομαδα εχω που το εβαλα κ εχει βγαλει ηδη ριζουλες....δ νομιζω να εχω τρελο προβλημα!!!!

ε...πετρωνει αρκετα αλλα οχι συνεχομενα που σου ειπα...

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι σου δεν κανει για φυτα και ειδικια για γρασιδι!

Το οξυγονο δεν παει σε φυτεμενο ενυδρειο γιατι χανεις το co2.

Οι χρωματιστες πετρες μπορει να αρχισουν να ξεβαγουν και να βγαζουν το χρωμα στο νερο.Επισης,προσωπικα δεν μου αρεσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οξυγόνο και η αναταραξη της επιφάνειας δεν διώχνουν το co2 ,ειναι μια άποψη που δεν ξερω πως έχει επικρατήσει

Αλλα αναπαράγεται στο 90% των φόρουμ

Παράδειγμα (τα νούμερα ειναι τυχαία απλα αυτή ειναι η γενική ιδέα ,δεν είμαι χημικός αλλα χημικός μου το εξήγησε)

10 λιτρα νερο μπορούν να απορροφήσουν 2 λιτρα co2 και 3 λιτρα οξυγόνο

Αν εσυ ριξεις 5 λιτρα οξυγόνο το νερο δεν θα αποβάλει τα 2 λιτρα co2 αλλα τα 2 λιτρα οξυγόνο.

Δεν ειναι ενα δοχείο το νερο που παλεύει το co2 με το οξυγονο ποιος θα το γεμίσει.

http://butane.chem.uiuc.edu/pshapley/GenChem1/L23/web-L23.pdf

Link to comment
Share on other sites

Με την αεραντλια το co2 που θα ριχνει θα πηγαινει τζαμπα..Δεν νομιζω οτι κανουν τοσο λαθος,ολοι αυτοι που λενε το ιδιο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...