Jump to content

New Tsip Reef


Tsipouras

Recommended Posts

Καλησπεριζω την παρέα!μετά από δύο χρόνια επιτυχημενης θεωρω συντηρησης του πρωτου μου νανο reef 100+50 λιτρων και αφου εμαθα αρκετα για το χομπυ,θεωρω οτι πρεπει να προχωρησω στο επομενο σκαλοπατι!οπως μου ειπαν πολλοι οσο περισσοτερα λιτρα τοσο περισσοτερα λαθοι συγχορουνται,τοσο καλυτερα για τα ψαρια και για τα κοραλλια καθως και πιο σταθερες τιμες!το νεο ενυδρειο που θα στηθει ελπιζω συντομα, με την υπομονη που πλεον υπαρχει και οπως καταλαβα στα δυο χρονια ειναι απαραιτητη,θα εχει διαστάσεις 1,20μηκος χ 60πλατος χ 55υψος 396 λιτρα και προς το παρων με το ηδη υπαρχον σαμπ 50 λιτρων (60χ30χ40),το οποιο λεω να διπλασιασω συντομα.το ενυδρειο δεν εχει κατασκευαστει ακομα.εχω παρει τα τζαμια αλλα θα γινει η κατασκευη συντομα με τη βοηθεια ενος πολυ καλου παιδιου και φιλου ονοματι Bouboulas (Σταματης) και τον ευχαριστω πολυ και απο εδω!τωρα απο τους υπολοιπους θα χρειαστω τη βοηθεια σας οσο αφορα τον εξοπλισμο μου.Θα αναφερθω σε ολα μιας και σαν αρχη θα πρεπει να δωσουμε σε ολα βαση!

Συνολικα λιτρα τουλαχιστον για αρχη υπολογιζω γυρω στα 450, αρα ας πουμε οτι 40 κιλα βραχος ειναι αρκετος???απο αυτο τον βραχο εχω ηδη απο το μικρο μου 15 κιλα.να παρω ολο τον υπολοιπο νεκρο???αραγωνητη εχω ηδη περισευουμενο οποτε θα το δω να φτασω τα δυο δαχτυλα.δεν το σκεφτομαι για bare bottom μιας και παντα μου αρεσε ο λευκος βυθος με τα γκομπυ να καθαριζουν!

Σιγουρα θα γινει καποια παραγγελια απο fish street και εδω θελώ να μου πειτε γνωμες για skimmer και κυκλοφορια!για σκιμμερ δεν εχω ιδεα τι να βαλω αλλα σκεφτομαι για γνωστες μαρκες οπως deltec,tunnze ή bubble magus,βεβαια θα αναρτησω αγγελια αν βρεθει κατι που να μου κανει για να γλυτωσω χρηματα.για κυκλοφορια λεω να παω σε jebao μιας και ο κινεζος εχει πολυ καλες τιμες.εδω θελω να μου πειτε αν μπορω να δουλεψω μονο μια wp40 ή να παω σε 2 wp20 ας πουμε??

Συστημα αναπληρωσης υπαρχει,κοντρολλερ θερμοκρασιας υπαρχει ο elliwel οπου πανω ειναι συνδεδεμενος ενας θερμοστατης 100αρης και μια 4αδα ανεμιστηρακια της haquoss.o 100αρης ελεγα να γινει 300αρης,αλλα θα φτανει?τα 4 ανεμιστηρακια θα κανουν τιποτα η να παω σε κατι αλλο οπως 2 τετοια?επισης υπαρχει και δοσομετρικη αντλια της bubble magus!

Αν δεν ξεχασα κατι αλλο, αφηνω για τελευταιο το φωτισμο,στο μικρο μου ειχα πανω 4 λαμπες τ5 24 watt με 2 φωτιστικα glo και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.στο καινουριο ενυδρειο λεω να εχω συνδιασμο απο τ5 και λεντ κανοντας τις λαμπες απο 24 σε 54 watt.για πειτε μου προτασεις,ποσες τ5 ποσα λεντ??τα λεντ μαλλον θα μου τα φτιαξει φιλος ηλεκτρολογος οποτε εγω θα του πω ποσα watt κτλ...Ευχαριστω για το χρονο σας και θελω πολλες γνωμες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Βασιλη...αντε ν απολυθεις και εσυ να κανεις και εσυ δουλιτσα!Πες καμια ιδεα παντως...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για σκιμμερ λέω να παω στο coralbox d700 μιας και εγώ είμαι στα 450 σύνολο και έχω σκοπό να βάλω πολλά ψαράκια μαζί με ένα hang on refugium με chaeto.

Ένα hybrid φωτιστικό με τ5 και λεντ θα είναι ότι πρέπει πιστεύω.εγώ έχω πάει αποκλειστικά σε λεντ 115w

Για κυκλοφορία πιστεύω με 2 fs14000 θα είσαι καλυμμένος τι στο καλό?κρατα μια πισινή να σου πουν και άλλα παιδιά την γνώμη τους για την κυκλοφορία.

Αν ο χώρος που θα είναι το ενυδρείο κρατιέται ζεστός με έναν 300αρη θερμοστατη θα είσαι κομπλέ πιστεύω.

;)

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη σου ευχομαι και να το δεις οπως θελεις για βραχο 40 κιλα για μενα ειναι πολλα απο 27 εως 30 θα εβαζα και παλι δεν θα πηγαινα με ακρίβεια κιλών αλλα οσο θα χρειαζόμουν για το στήσιμο του βραχου για φωτισμο 6χ54 θα ελεγα και για λεντ οσα εσυ νομιζεις για να σου δωσουν το κατι παραπανω στο χρωμα των κοραλιων που θες για σκιμερ καλα κανεις και πας σε κατι επωνυμο στα λιγα παραπανω λιτρα που ετοιμαζω εγω παω σε tuzne και για κυκλοφορια θα μπορεις να βαλεις μια jebao rw-15 που ειναι δυνατη και στην πορεια οτι συμπληρωμα θα θες απο κυκλοφορια απο την αμμεσως μικροτερη η την ιδια αυτα τα λιγα απο εμενα και παλι σου ευχομαι καλη αρχη και καλογεμιστο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

30 κιλα κ εγβ πιστευω ειναι καλα για το στησιμο!να μη βαλω και στο σαμπ καθολου για τη βιολογια??για τα φωτα λες να με καληψουν οι 6 τ5 για sps και απλα να προσθεσω λιγα λεντ για τα χρωμματα??

Link to comment
Share on other sites

6χ54 για το μηκος και το πλατος του ενυδρειου ειναι καλα αν εσυ θες να πας και σε 8χ54 παλι οκ θα ειναι ναι τα λεντ αν και με αυτο τον φωτισμο ειναι αχρείαστα αν βαλεις καποια θα ειναι για ποιο εντονο μπλε ακτινικό φως και τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για το βραχο οτι ειπε π λυκουργος, για κυκλοφορια εγω θα πηγαινα σε 2 jebao rw8 για να μην ειναι μονοπαντη η ροη και να υπαρχει η εξτρα δυναμη οταν χρειαστη....

6χ54 μαζι με λεντ ναι και θα περισσευε!

Tunze ή coralbox για σκιμμερ....

Οι διαστασης πολυ μου αρεσουν!!! Με το καλο σου ευχωμαι :)

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει λιγακι με τα wp ,wr , fs. 15000l/h δεν θελω περιπου κυκλοφορια??συμφωνω για δυο κυκλοφορητες και οχι εναν, αλλα ο wr8 βγαινει και σε πακετο με δυο κυκλοφορητες??

Link to comment
Share on other sites

ok Το τσεκαρα οντως ειναι στα 150 ευρω και οι δυο με τα μεταφορικα τους!τελικα 6 54αρες με καλυπτουν μονες τους??αν παω και σε λεντ για ποσα watt μιλαμε??επειδη με τα λεντ δεν το εχω καθολου!η αν γινεται να γλυτωσω 2 τ5 και να παω σε 4,ποσα λεντ θα θελω ακομα??

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοριζικο Γιαννη !!

και τωρα σιγα σιγα ο εξοπλισμος

και μετα γεμισμαααα :)

Οτι βοηθεια χρειαστεις πες μου

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Γιάννη αφού σου είπα είμαι αχτένιστος μην με βγάζεις φωτογραφίες. :cigar:

Αγγελάκο όποτε θες μου λες. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε μπουμπουλα λύσε μας την απορία :)

Καλορίζικο τσιπ και καλογεμιστο!!!

Βασίλη θα είναι χαρά μου, να γνωριστούμε κιόλας ρε αδελφέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε σταματη και που γιαλιζεις λιγο τι εγινε??λοιπον κατεληξα σε κυκλοφορια και σε θερμοστατη... για δειτε: κυκλφορια αυτο! και θερμοστατη αυτο! Για σκιμμερ το coralbox d700 εχει + 50 ευρω μεταφορικα και καπου εκει κανει και το tunze 9006,οποτε ειμαι αναμεσα σε αυτα 2.με φωτα δεν εχω ιδεα που να κοιταξω και τι!αν θελετε πειτε μου ποσα watt χρειαζομαι μονο σε Τ5 και ποσα μονο σε led,αλλιως τι συνδιασμο μπορω να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Οσα watt θες σε τ5 θες και λεντ επισης αν πας σε λεντ κανε μεγαλη διασπορα για βα φωτίζεται ολο το ενυδρείο

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φωτιστικο θα κανει δουλιτσα στο δικο μ?? http://www.aquashoponline.com/48-new-dimmable-key-k3-aquarium-led-lighting-for-saltwater-built-in-sun-moon-simulation-rgb-light.html εχει μηκος 60εκ και λεει οτι ειναι για ενυδρειο μεχρι 80 εκ μαζι με ποσες τ5 54 watt???4 ή 6??

Link to comment
Share on other sites

Οσα watt θες σε τ5 θες και λεντ επισης αν πας σε λεντ κανε μεγαλη διασπορα για βα φωτίζεται ολο το ενυδρείο

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ με τον Λυκούργο. Αν πάς στα led, πολλά 3wattατα με τους κατάλληλους φακούς και σε μεγάλη διασπορά

Λέω για 3βατα για να υπάρχει μεγάλη δυνατότητα σε χρώματα στα led και μικρότερη παραγόμενη θερμοκρασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου εστειλε ενας φιλος λινκ και ειδα αυτα!και εχει με 200 ευρω αυτο το φωτιστικο!για πειτε γνωμες!

Link to comment
Share on other sites

Μου εστειλε ενας φιλος λινκ και ειδα αυτα!και εχει με 200 ευρω αυτο το φωτιστικο!για πειτε γνωμες!

Να αποφυγεις κατι το οποιο δεν εχει κανενα feedback δεν ειναι αναγκη να ρισκάρεις για κατι το οποιο στο καλο σενάριο μπορεί να ειναι οκ αλλα στο κακο απλα να μην σου δουλέψει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...