Jump to content

New Tsip Reef


Tsipouras

Recommended Posts

+1!

Καλυτερα να πας σε κατι πιο ασφαλες σαν επιλογη φιλε tsipouras.

Καλυτερα προσανατολισου στις τ5 και σε κατι πιο γνωστο.

Και εγω ειχα παρει φωτιστικο απο ebay τ5 για να γλυτωσω καποια χρηματα απο την αγορα glo η ati και τελικα πληρωσα και αυτο και το ati στο οποιο κατεληξα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Μου εστειλε ενας φιλος λινκ και ειδα αυτα!και εχει με 200 ευρω αυτο το φωτιστικο!για πειτε γνωμες!

Επίσης έρχεται από Αμερική με κούριερ και πολύ φοβάμαι ότι θα μπλέξεις με το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειδα και το πλατος σου πιστευω πως και με 4χ54(αν και αν δεν σε εδιαφερουν τα εξτρα 108 watt και το παραπανω κοστος αγορας,θα σου προτεινα να πας σε 6) θα κανεις μια χαρα δουλεια και αν πιανουν τα χερια σου βαζεις και μια μπαρα Led συμπληρωματικα οπως ειπαν τα παιδια παραπανω :thumbsu:

Παντως αν δεν πας αποκλειστικα για sps και κανεις ενα ωραιο Mixed reef με καποια sps,που μπορεις παντα να τα τοποθετησεις ψηλα,θα εισαι καλυμενος με τις 4 :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έρχεται από Αμερική με κούριερ και πολύ φοβάμαι ότι θα μπλέξεις με το τελωνείο.

σωστοτατο αυτο για το τελωνειο σταματη!

Εχω ακουσει κατι ιστοριες τρομου τωρα τελευταια με τα τελωνεια!

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλουν ζητούν. Τώρα τελευταία ζητούν αντίγραφο από την χρέωση του paypol και βαρούν στο ψαχνό. Μια καλή πατέντα που ήθελε ο Κινέζος και με εξυπηρέτησε Μου διαίρεσε το ποσό στα 3 και το κάθε χρεωστικό του paypol ενώ είχε όλα τα πράγματα γραμμένα κανονικά έγραφε το 1/3 της τιμής. Οπότε και το χρεωστικό να μου ζήταγαν στο τελωνείο δεν φαινόταν το πραγματικό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλουν ζητούν. Τώρα τελευταία ζητούν αντίγραφο από την χρέωση του paypol και βαρούν στο ψαχνό. Μια καλή πατέντα που ήθελε ο Κινέζος και με εξυπηρέτησε Μου διαίρεσε το ποσό στα 3 και το κάθε χρεωστικό του paypol ενώ είχε όλα τα πράγματα γραμμένα κανονικά έγραφε το 1/3 της τιμής. Οπότε και το χρεωστικό να μου ζήταγαν στο τελωνείο δεν φαινόταν το πραγματικό κόστος.

Πολυ εξυπνο αυτο.

Την έφαγα και εγω πριν λιγο καιρό με την απόδειξη του paypal που μου ζήτησαν....

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην εχουμε αλλα τετοια προβληματα!τους κυκλοφορητες τους παρηγγειλα σημερα 2 jebao rw8 οπως και το σκιμμερ της tunze το 9006.το φως μ εχει πρπβληματισει παρα πολυ μιας κ με κατι γρηγορους υπολογισμους εκτος απο τα φωτιστικα,το κοστος αλλαγης των λαμπτηρων καθε χρονο ειναι περιπου 100 ευρω,εχουν κ μεφαλη καταναλωση.οποτε μαλλον θα καταληξω σε diy led.τωρα ποσα led κτλ δεν ξερω ακομα αλλα θα το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο το καινουριο.. να το χαρεις..

Εγω θα πηγαινα σε jebao 700 για σκιμμερ αλλα ενταξει πηγες στην εγγυηση.

Led αν ειναι για max αποδοση γεμισε το 3 watt να καλυψεις ολη την επιφανεια κ ολα τα φασματα,σαν του golf νομιζω και να παιζεις χαμηλα σε ενταση.

εγω προσωπικα θα βαζα 50 watt multiled και συνοδευτικα 3 watt ή τ5.

Αλλες δυνατες επιλογες ειναι τα evil led clusters και dream led σαν το lumia.

Μιλαμε για advanced επιλογες και πιο ψαγμενες.

Και με τα απλα θα κανεις δουλεια.

Προσωπικα το υβριδικο θα το κανα με led σαν κυριως και τ5 συνοδευτικες.

Επισης κοιτα τα ledzeal malibu για αξιοπρεπη κινεζια. Πηρε νομιζω ο submarine.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη επιλογή τα λιτρα σου, θα σου επιτρέψουν να κανεις ενα παρα πολυ πολυ ωραιο reef ενυδρειο :) . Σαν φωτισμος, ναι το 6χ54w θα σου κανει μια χαρα δουλεια και θα το χαρείς οσο δεν παει. Αν τωρα πας σε diy led καλυτερα να πας σε 3w με μεγαλη διασπορά και να γινεται οσο ποιο σωστη μίξη στα χρωματα, γιατι το rainbow effect μας χτυπάει τη πόρτα. Αλλα αμα πας σε diy, γιατι δεν κανεις ενα υβριδικό; ;) .

Ωραια επιλογή το σκιμμερ, πολυ καλες κριτικές και αξιοπιστία tunze, μονο κερδισμένος θα εισαι σε βαθος χρονου. Οι δυο rw-8 θα σε καλύψουν αλλα ισως χρειαστεις κατι παραπανω οταν αρχιζει να γεμίζει. Φαίνεστε αποφασισμένος να κανεις οτι καλυτερο μπορεις με τις γνωσεις που εχεις αποκτήσει εως τωρα στο χομπι, να το διασκεδάσεις οσο δεν παει αυτο το ταξίδι :)

Link to comment
Share on other sites

Χε χε του πείρα την παρθενιά με το πρώτο γέμισμα. Έστω και με γλυκό νερό. :bigemo_harabe_net-119:

Γιάννη που να δεις τη γυάλα που μου έφερες δεν θα την γνωρίζεις. :jig:

Link to comment
Share on other sites

Οοοοορε μαν μμμμ!!!!!

Αντε με το καλο!!! Καλο γεμιστο!!!

Άντε και στα δικά σου !!!! :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Θα τα καταφερουμε...ευχαριστω πολυ!στειλε καμια φωτο κ απο τη γυαλα!λοιπον βρηκα ενα φωτιστικο ετοιμο diy σε διαστασεις 100χ20χ7 που εχει πανω μονο 21 led.δεν γινεται πανω σε αυτο να βαλω πσα χρειαζομαι και να το δουλεψω!απο οτι μ ειπαν κ εψαξα συνολικα θελω καμια 80αρια cree 3watt!

Link to comment
Share on other sites

Αναλοα τι ψυχτρα εχει, τι λεντ ειναι αυτα που εχει επανω και εαν κανουν για την περιπτωση σου....

Επισης κοιτα το κοστος αγορας και μετατροπη αυτου και το κοστους να το φτιαξεις απ το μηδεν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το αρθρο διαβαζα π ειναι πολυ χρησιμο! http://www.aquazone.gr/forums/topic/76109-dhnioaoc-led-diy-aea-aaioaenaaea-aeeaoeinui-aeeaooaoaaui/ αλλα γενικα δεν εχω ιδεα απο αυτα!αν δω κανενα βιντεακι πως να το φτιαξω μονος μ θα το κανω αλλα δεν εχω δει ακομα τπτ ουτε ξερω τι υλικα χρειαζομαι!αν εχετε κανενα χρησιμο λινκ στειλτε!!

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε εαν θα τα καταφερουμε Σταματη :)

Σιγά, σιγά Άγγελε όλα γίνονται. Υπομονή και επιμονή χρειάζεται.

Θα τα καταφερουμε...ευχαριστω πολυ!στειλε καμια φωτο κ απο τη γυαλα!λοιπον βρηκα ενα φωτιστικο ετοιμο diy σε διαστασεις 100χ20χ7 που εχει πανω μονο 21 led.δεν γινεται πανω σε αυτο να βαλω πσα χρειαζομαι και να το δουλεψω!απο οτι μ ειπαν κ εψαξα συνολικα θελω καμια 80αρια cree 3watt!

Γιάννη κάτσε γιατί κάτι έχω στο μυαλό μου για κατασκευή φωτιστικού led από 72 έως 360 βατ. Θέλω να ρωτήσω μερικούς φίλους ηλεκτρονικούς για το σχέδιο που έχω κάνει και για τα υλικά που θα βάλω αν μπορούν να συνδυαστούν σωστά και αξιόπιστα. Θα στο δείξω από κοντά όταν έρθεις ή θα το κάνω θέμα στο φόρουμ αν καταφέρω να φτιάξω το σχέδιο στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιοοοοο.... Άντε καλογεμιστο με αλατισμένο ντέ..!! :):jig:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναιιιι!

αντε να γεμισει και με θαλασσινο
και να γεμισει απο ζωη :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!λοιπον εχω βρει ενα φιλο ηλεκτρονικο και μαλλον θα ετοιμασουμε την κατασκευη ενος φωτιστικου led.μιας και το φτιαχνουμε λεω να το κανω λιγο μεγαλυτερο απο οτι θελω για τα λιτρα μ και ας μην δουλευει στο 100%.τα led θα ειναι 100 cree 3watt εκ των οποιων, 40 θα ειναι royal blue , 20 cool white, 20 warm white, 8 κοκκινα, 4 ροζ, 4 cyan και 4 violet actinic.συμφωνειτε με τα χρωμματα και με τα νουμετα τους??επειτα ψαχνω φακους 80 μοιρων.εχετε να προτεινετε κατι δοκιμασμενο οικονομικο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...