Jump to content

New Tsip Reef


Tsipouras

Recommended Posts

Τελικα βιαστηκε και ηρθε σημερα!δεν ειχε ευρωπαικο ανταπτορα μονο...Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Τι μ λειπει τι μ λειπει....θερμοστατη θα παρω εναν 300 watt της schego.και μονο το φως λειπει!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες και καλοβρεχτη φιλε μου :jig:

Ειναι πολυ καλη αντλια και αθορυβη!

Μεγεια!

Ευχαριστω πολυ να εισαι καλα!για να δουμε τι εργαλεια ειναι αυτα τα jebao γιατι πηρα πολλα απο δαφτα
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου αρεσουν πολυ τα επωνυμα προιοντα και οταν εχω τη δυνατοτητα,θελω να βαζω το χερι λιγο πιο βαθια στη τσεπη και να τα αποκτησω tsip αλλα η επιστροφη και οι αντλιες της jebao μεχρι στιγμης δεν μου εχουν δημιουργησει(προσωπικα παντα) κανενα προβλημα και δουλευουν αψογα.

Τα ιδια ακουω και για την δοσομετρικη της συγκεκριμενης εταιριας.

Μακαρι να συνεχισουν να δουλευουν ετσι :jig:

Για το φως τωρα ειδα την απαντηση σου πιο πριν!

Νομιζω πως ειναι λιγα τα w για να σε καλυψουν δυστυχως.

Ισως να κανω και λαθος βεβαια.Αν ημουν στη θεση σου θα προσπαθουσα να βρω/δανειστω απο καποιο συνχομπυστα ενα ακομα φωτιστικο. :thumbsu:

Ξερεις το κλασσικο,καλυτερα να εισαι ασφαλης παρα λυπημενος(το λενε στο χωριο μου στο τυμπακι :usd::usd: )

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου αρεσουν πολυ τα επωνυμα προιοντα και οταν εχω τη δυνατοτητα,θελω να βαζω το χερι λιγο πιο βαθια στη τσεπη και να τα αποκτησω tsip αλλα η επιστροφη και οι αντλιες της jebao μεχρι στιγμης δεν μου εχουν δημιουργησει(προσωπικα παντα) κανενα προβλημα και δουλευουν αψογα.

Τα ιδια ακουω και για την δοσομετρικη της συγκεκριμενης εταιριας.

Μακαρι να συνεχισουν να δουλευουν ετσι :jig:

 

Για το φως τωρα ειδα την απαντηση σου πιο πριν!

Νομιζω πως ειναι λιγα τα w για να σε καλυψουν δυστυχως.

Ισως να κανω και λαθος βεβαια.Αν ημουν στη θεση σου θα προσπαθουσα να βρω/δανειστω απο καποιο συνχομπυστα ενα ακομα φωτιστικο. :thumbsu:

Ξερεις το κλασσικο,καλυτερα να εισαι ασφαλης παρα λυπημενος(το λενε στο χωριο μου στο τυμπακι :usd:  :usd: )

Συμφωνω απολυτα μαζι σ για το φως,γι αυτο ρωτησα και θα το κοιταξω αν αργησει το φωτιστικο να δανειστω κατι.σημερα μαλλον θα παρω μια δεκαρια νεκρο βραχο να δω για ακουασκεηπ!!
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου αρεσουν πολυ τα επωνυμα προιοντα και οταν εχω τη δυνατοτητα,θελω να βαζω το χερι λιγο πιο βαθια στη τσεπη και να τα αποκτησω tsip αλλα η επιστροφη και οι αντλιες της jebao μεχρι στιγμης δεν μου εχουν δημιουργησει(προσωπικα παντα) κανενα προβλημα και δουλευουν αψογα.

Τα ιδια ακουω και για την δοσομετρικη της συγκεκριμενης εταιριας.

Μακαρι να συνεχισουν να δουλευουν ετσι :jig:

Για το φως τωρα ειδα την απαντηση σου πιο πριν!

Νομιζω πως ειναι λιγα τα w για να σε καλυψουν δυστυχως.

Ισως να κανω και λαθος βεβαια.Αν ημουν στη θεση σου θα προσπαθουσα να βρω/δανειστω απο καποιο συνχομπυστα ενα ακομα φωτιστικο. :thumbsu:

Ξερεις το κλασσικο,καλυτερα να εισαι ασφαλης παρα λυπημενος(το λενε στο χωριο μου στο τυμπακι :usd::usd: )

Better safe than sorry που λενε και στο Αμερικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τη δοκιμασα!!δυναμη φιλε!!

Ολόκληρο γαϊδούρι είναι, αν δεν είχε και δύναμη, πάει καήκαμε….

Link to comment
Share on other sites

Πηραμε και λιγο βραχο νεκρο!!τον βαζουμε σε βραστο νερο μονο??στο προηγουμενο ειχα μονο ζωντανο.... Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χασεις και τιποτα αλλα δεν θα κερδισεις κιολας,φιλε tsip!

Προσωπικα το μονο που κανω με το νεκρο βραχο πριν τον βαλω στο ενυδρειο ειναι μερικα καλα ξεπλυματα με πιεση για να φυγουν διαφορα απο πανω του :thumbsu:

Ειδικα στα σημεια που βλεπεις σπηλιτσες και γενικα πορους.

Απο τη φωτο φαινονται ωραια κομματια,μπορεις να κανεις ωραια πραγματακια :jig:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη

εγω οπως σου ειπα

ξεπλυνετες καλα με μπολικο νερο

και με μια βουτσα

Οντως ο βραχος πολυ ωραιος!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τον εβρασα δυο φορες και εβγαλε αρκετη μποχα...τωρα θα τον βαλω σε δοχειο με θαλασσινο και λιγη κυκλοφορια!!

Έγινε επεξεργασία - Tsipouras
Link to comment
Share on other sites

Ξεπλινε τον μια καλα τωρα

να φυγει οτι εχει μεινει πανω τους

και μετα βαλτον στο νερο

αν μπορεις βαλε και αντιφοσφωρο

θα ριχνεις και βακτηρια για να στρωθει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τον εβρασα δυο φορες και εβγαλε αρκετη μποχα...τωρα θα τον βαλω σε δοχειο με θαλασσινο και λιγη κυκλοφορια!!

Το ζουμί κράτα το να κάνουμε κακαβιά :jig:

Link to comment
Share on other sites

ετσι λεω να ριξω και κανα βακτηριο...!ζουμακι μπολικο Σταματη!!παντως ειχε πανω κατι γλιτσες!

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα και το θερμοστατη!schego 300 watt ο οποιος δεν δουλευει χωρις κοντρολλερ θερμοκρασιας!!λοιπον ζηλεψα και εγω απο το θεμα του Μαριου και λεω μιας και ακομα δεν εχω κανει κατι να φτιαξω ενα πινακακι για τα ηλεκτρολογικα!!τι να προσεξω να εχει??συνολικα υπολογιζω 11 μπριζες τωρα οποτε θα βαλω αλλες 5 να υπαρχουν γιατι ποτε δεν ξερεις τι θα χρειαστει στο μελλον!στις 3 που θα ειναι απο τα φωτα θα βαλω χρονοδιακοπτη!τι αλλο να προσεξω??υπαρχει ενα ups καπου πεταμενο αλλα δεν ξερω αν θα κανω κατι σε BBU που λεει και ο νονος!Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα και το θερμοστατη!schego 300 watt ο οποιος δεν δουλευει χωρις κοντρολλερ θερμοκρασιας!!λοιπον ζηλεψα και εγω απο το θεμα του Μαριου και λεω μιας και ακομα δεν εχω κανει κατι να φτιαξω ενα πινακακι για τα ηλεκτρολογικα!!τι να προσεξω να εχει??συνολικα υπολογιζω 11 μπριζες τωρα οποτε θα βαλω αλλες 5 να υπαρχουν γιατι ποτε δεν ξερεις τι θα χρειαστει στο μελλον!στις 3 που θα ειναι απο τα φωτα θα βαλω χρονοδιακοπτη!τι αλλο να προσεξω??υπαρχει ενα ups καπου πεταμενο αλλα δεν ξερω αν θα κανω κατι σε BBU που λεει και ο νονος!9a6fc0cf13928ca9a9469583db57c822.jpg

Εξαρτάται τι θα ήθελες να βάλεις στις μπριζες για να δεις το θα βάλεις στις ασφάλειες. Μια λίστα με τις μπριζες που θα ήθελες βοηθάει πολυ να μπεις σε μια τάξη. Αμα πας για καθε μπριζα και μια ξεχωριστή ασφαλεια θα σε βοηθησει να απόφασισεις πολυ ευκολα τι θες να κανεις.

Το ups μπορει να μπει σε μια/δυο συσκευες οχι με πολλα watt που θα κρατάνε για το μάξιμουμ χρονο. Εκει μπορει να μπει καποια αντλία stream για παράδειγμα. Ωραιο το BBUp δεν μπορω να πω. Αποφάσισε τι θες χοντρικα να βάλεις εκει και τι ποσο σκέφτεστε να διαθέσεις και στην πορεια θα δείξει πως θα γινει ποιο αποτελεσματικό.

Κανε τη λίστα με τα βασικα που θελεις, υπολόγισε και κανα δυο/τρεις ακομα και εχεις κανει μια πολυ καλη αρχη :)

Link to comment
Share on other sites

Τις εχω υπολογισει και ολες μ βγαινουν 11 μπριζες.2κυκλοφορητες,1 σκιμμερ ,1 αντλια επιστροφης, 1 αναπληρωση, 1 δοσομετρικη, 1 κοντρολλερ θερμοκρασιες, 3 φωτιστικα, 1 αεραντλια.ας πουμε αλλες 5 χοντρικα π μπορει να χρειαστουν π.χ αλλος ενας κυκλοφορητης στο σαμπ, 2 ριακτορες μια δευτερη δοσομετρικη! Αρα χοντρικα με 16 ειμαι καλυμενος. Στα τρια φωτοστικα θελω χρονοδιακοπτη.για delay μονο στο σκιμμερ θα χρειαστω μιας και οι κυκλοφορητες καο η αντλια επιστροφης ειναι jebao και εχουν επιλογη feed!τι αλλο χρειαζομαι??

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου φαινονται οι υπολογισμοί που εκανες. Συμβουλή μου να βάλεις απο οτι εχεις υπολογίσει δυο/τρεις ακομα και ας μείνουν κενές, οπως και τουλαχιστον ενα ακομα χρονοδιακοπτη. Καπου θα χρειαστούν στην πορεια σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όλο και κάποια πρίζα θα χρειαστείς ακόμα! Κάλιο να περισσεύουν παρά να λείπουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...