Jump to content

Diy Co2 Drop Checker (Πολύ Πρόχειρο)


sotosgreek

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Ανοίγω αυτό το θέμα για να σας δείξω μια πρόχειρη κατασκευή drop checker που έκανα γιατί μόλις σήμερα έβαλα το diy εννοείται co2 στο ενυδρείο μου και ήθελα να επιβλέπω το pH και βιαζόμουν να φτιάξω κάτι να το ελέγχω.

ΥΛΙΚΑ:

  • Πλαστικό μπουκαλάκι νερού 500 ml

  • Αναπτήρα

  • Διαφανή κολλητική ταινία


ΕΚΤΈΛΕΣΗ

Πήρα το μπουκαλάκι και το λύγισα στο επιθυμητό σχήμα ώστε να στέκεται στο τζάμι του ενυδρείου. Έπειτα το γέμισα νερό (για να μην λιώσει) και το ζέστανα με τον αναπτήρα όσο ήταν λυγισμένο για να σκληρύνει και να στέκεται πιο εύκολα. Το προηγούμενο στάδιο μπορείτε να το παραλείψετε αφού το κολλάμε γύρω γύρω με την ταινία για να παραμείνει λυγισμένο. Τέλος, βάζουμε στο πίσω άκρο το υγρό μας (εγώ έβαλα 15 ml, το ζύγισα σε ζυγαριά κουζίνας) και έπειτα το τοποθετούμε στο ενυδρείο με το στόμιο του μπουκαλιού να είναι 2 - 3 εκατοστά μέσα στο νερό.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

DSC09169.jpg DSC09170.jpg DSC09172.jpg DSC09175.jpg DSC09177.jpgDSC09180.jpg

DSC09176.jpg Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΟΥ PH ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΔΩ:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς τους Develpers: Τώρα είδα ότι το θέμα το έβαλα στο θαλασσινό νερό, αν μπορείτε να το μεταφέρετε στο diy γλυκού νερού: Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς τους Develpers: Τώρα είδα ότι το θέμα το έβαλα στο θαλασσινό νερό, αν μπορείτε να το μεταφέρετε στο diy γλυκού νερού: Ευχαριστώ!

εγινε!!!! πολυ καλη δουλεια μπραβο σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ υγρό σκληρότητας 4dKH. Έκανα και άλλο ένα όπου μέσα έβαλα νεράκι ενυδρείου και τις αντίστοιχες σταγόνες από το υγρό ph test της tetra για να δω αν θα μου δώσουν τα ίδια αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να εξηγησει καποιος πως δουλευει γιατι δεν καταλαβα?? :)???

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ υγρό σκληρότητας 4dKH. Έκανα και άλλο ένα όπου μέσα έβαλα νεράκι ενυδρείου και τις αντίστοιχες σταγόνες από το υγρό ph test της tetra για να δω αν θα μου δώσουν τα ίδια αποτελέσματα.

συν 4 σταγόνες ph δεν είναι η σωστή συνταγή με τρεις μόνο διαβαθμίσεις χρώματος ή κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να εξηγησει καποιος πως δουλευει γιατι δεν καταλαβα?? :)???

Το θέμα έχει ως εξής: το co2 που βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο περνάει μέσα από το στόμιο του μπουκαλιού και αυτό αντιδρά με το υγρό που βρίσκεται στο πίσω μέρος και ανάλογα με το χρώμα του υγρού καταλαβαίνουμε τα επίπεδα co2 στο ενυδρείο μας!

Link to comment
Share on other sites

συν 4 σταγόνες ph δεν είναι η σωστή συνταγή με τρεις μόνο διαβαθμίσεις χρώματος ή κάνω λάθος ?

Sorry, αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς!?

Link to comment
Share on other sites

Αν για κάποιο λόγο το μπουκάλι πέσει μέσα στο ενυδρειο δεν θα χυθεί το υγρό;

Τα drop checker της ada ,sera, κλπ δίνουν βάθος τοποθέτησης 10-15 cm απο την επιφάνεια

του νερού για αξιόπιστη μέτρηση.

Τα τύπου σωλήνα drop checker νομίζω ,(δεν το ξερω σίγουρα ) ειναι κινέζικη πατέντα.

Με diy co2 δεν νομίζω να έχεις μετρήσιμη μεταβολή του ph στο drop checker.

Link to comment
Share on other sites

Αν για κάποιο λόγο το μπουκάλι πέσει μέσα στο ενυδρειο δεν θα χυθεί το υγρό;

Τα drop checker της ada ,sera, κλπ δίνουν βάθος τοποθέτησης 10-15 cm απο την επιφάνεια

του νερού για αξιόπιστη μέτρηση.

Τα τύπου σωλήνα drop checker νομίζω ,(δεν το ξερω σίγουρα ) ειναι κινέζικη πατέντα.

Με diy co2 δεν νομίζω να έχεις μετρήσιμη μεταβολή του ph στο drop checker.

Σ'ευχαριστώ για την παρατήρησή σου! Δεν τα ήξερα αυτα που μου λες αλλά αυριο σίγουρα θα τα ψάξω και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς!?

Το διάλυμμα για τον drop checker δεν αποτελείται από 4dKH και σταγόνες από υγρό μετρησης ph ?

Μετράει σίγουρα σωστά έτσι όπως το έχεις φτιάξει ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...