Jump to content

Αλλαγή Eihem Λαστιχου Με Αλφαδολαστιχο


tsakozzz

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους εψαξα να βρω λάστιχα για το φίλτρο μ eheim 2211 και μου πεσαν τα μαλλιά! Οπότε εβαλα τα δυνατα μου κ εψαξα ολο το ίντερνετ και βρηκα αυτο http://www.achladiotis.gr/products/eykamptoi-plastikoi-swlhnes-ygrwn/ygrwn/8-alfadolastixo-trofimwn

Αναφέρεται ως αλφαδολαστιχο τροφιμων καταλήλο και για ενυδρείακη χρηση! Να το επιχειρησω να το αλλαξω με αυτο το αλφαδολαστιχο στις ιδιες διαστασεις με τα μαμα λαστιχα! Τι καλητερο κανει η eheim δλδ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλφαδολαστιχο έχω 3-4 χρόνια τώρα,χωρίς κανένα πρόβλημα

Τα είχα πάρει απο ενα χρωματοπωλείο δίπλα στην Παναγίτσα (σε βολεύει μια και εισαι καισαριανη)

Link to comment
Share on other sites

αφοβα κανεις την δουλεια σου χωρις να πληρωνεις το ονομα :angel:

Link to comment
Share on other sites

Γελαω γιατι λενε μερικοι οτι επειδή ειναι λευκό φαίνεται η μακα μεσα! Εχω ένα μαυρο σπρέι θα το φτιαξω κουκλακι!

Link to comment
Share on other sites

Με 50 λεπτά το μετρο με καθε καθάρισμα θα αλλαζω κ λαστιχο χαχαχαχα! Μην σου πω θα το απλωσω σε ολο το σπιτι να περναει το νερο για φενκ σουι! Χαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γελαω γιατι λενε μερικοι οτι επειδή ειναι λευκό φαίνεται η μακα μεσα! Εχω ένα μαυρο σπρέι θα το φτιαξω κουκλακι!

Δεν χρειάζεται βάψιμο κοιτά τι ωραίο ειναι ετσι

post-59794-0-87227400-1411890239_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη θα παω βα δω εκει στην παναγιτσα που λες αλλα δεν ξερω αμα εχει γιατι εμενα εχει εξοδου διασταση εσωτερικη 9! Και εξοδου διασταση 12

Link to comment
Share on other sites

Safarpn τρολαρε μας λιγο! Χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που είναι κατάλληλο για τροφιμα,είσαι οκ.Απλά μπορεί να σκληρύνει πολύ πιο γρήγορα,απο της ΕΗΕΙΜ πχ που αναφέρεις.Ωστόσο η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια...!

Σε petcity είχα δει πρόσφατα την διασταση που ψάχνεις,τιμή δεν θυμάμαι,απλά το αναφέρω,αν δεν βρείς πουθενά,γιατί κ εγώ στο αλφαδολάστιχο θα κατέληγα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στο ΕΗΕΙΜ που είχα, αλφαδολάστιχο είχα πάρει. Γιατι να δώσεις τόσα λεφτα για να κάνεις την ίδια δουλειά που κάνεις και με 2-3€; Όσο για τη μούργα που φαίνεται, δεν ειναι τόσο ενοχλητικό το θέαμα μιας και τα λάστιχα βρίσκονται συνήθως πίσω απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι το αλφαδολάστιχο ειναι μονοδρομος και για να εχω το κεφαλι μου ησυχο θα παω εκει να παρω αυτο που λεει οτι ειναι για τροφιμα!!!

εν το μεταξυ όσο και προσφορά να το εχουν τα καταστήματα 0.50ευρω το μετρο δύσκολο το βλεπω για 9mm αλφαδολαστιχο το μετρο και στα 0.80 για 12mm!!!!

εκτος κ αμα o πετσοπας τρελαθηκε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι το αλφαδολάστιχο ειναι μονοδρομος και για να εχω το κεφαλι μου ησυχο θα παω εκει να παρω αυτο που λεει οτι ειναι για τροφιμα!!!

εν το μεταξυ όσο και προσφορά να το εχουν τα καταστήματα 0.50ευρω το μετρο δύσκολο το βλεπω για 9mm αλφαδολαστιχο το μετρο και στα 0.80 για 12mm!!!!

εκτος κ αμα o πετσοπας τρελαθηκε!!!!!

+1000
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις παρε και το σωληνα μαζι σου, για να εισαι συγουρος για την διασταση!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποσο εχει της eheim ή καποιας αλλης εταιριας το πρασινο ?

Εγω το βρισκω με 1 ευρω το μετρο... γιατι διαφορα στην τιμη μιλάμε?

Ποσα μετρα θέλεις να παρεις?

Το αλφαδολάστιχο καλο ειναι αλλα λυγιζει ευκολα σε αντιθεση με τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποσο εχει της eheim ή καποιας αλλης εταιριας το πρασινο ?

Εγω το βρισκω με 1 ευρω το μετρο... γιατι διαφορα στην τιμη μιλάμε?

Ποσα μετρα θέλεις να παρεις?

Το αλφαδολάστιχο καλο ειναι αλλα λυγιζει ευκολα σε αντιθεση με τα αλλα.

Πες και σε 'μας απο που το παίρνεις!
Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον 12Ευρο διαφορα το μετρο!!!!! Αυτο που μας δείχνεις δέν ειναι ουτε της eheim oυτε της fluvaL ουτε τίποτα!!! πράσινο αλβαδολαστιχο ειναι!!!

Έγινε επεξεργασία - tsakozzz
Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον 12Ευρο διαφορα το μετρο!!!!! Αυτο που μας δείχνεις δέν ειναι ουτε της eheim oυτε της fluvaL ουτε τίποτα!!! πράσινο αλβαδολαστιχο ειναι!!!

Αν θέλεις γραψε επάνω eheim.. :)

ok οριστε και eheim 1.80 το μετρο...

Μαλλον δεν εχεις ψάξει καλα....

Εγω προσωπικα αγοραζω απο τοπικα petsop ας ειναι και λιγο πιο ακριβοι δεν με πειραζει..

http://www.petclick.gr/categories/2128/%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%83-%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1?page=5

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Το αλφαδολάστιχο καλο ειναι αλλα λυγιζει ευκολα σε αντιθεση με τα αλλα.

Περιεργο.

Το αντιθετο εχω παρατηρησει.

Το αλφαδολαστιχο το βρισκω σκληρο και δεν λυγιζει. Κατι που ειναι απαραιτητο στους σωληνες του φιλτρου, για να μη σπασουμε τις εξοδους του οταν προσπαθουμε να τις διευθετησουμε, και οταν θελουμε να κανουν ελαφρες "γωνιες" στην τοποθετηση.

Tα ενυδρειακα λαστιχα ειναι πιο μαλακά.

Πιο οικονομικο απο της eheim εχω βρει της JBL τα καφε λαστιχα, αλλα εχω παρατηρησει οτι πιανουν λευκη γλιτσα μεσα. Ισως ηταν τυχαιο.

Ολα ομως καποια στιτγμη σκληραινουν και θελουν αντικατασταση. Και τα Eheim.

Προσοχη λοιπον με τα αλφαδολαστιχα (αν τυχετε κι εσεις σε σκληρα λαστιχα), για να μη σπασετε κανενα φιλτρο.

ΥΓ Αυτο το διαφανες λαστιχο στο ενυδρειο της φωτο, πρεπει να ειναι σιλικονης και οχι αλφαδολαστιχο.

ΥΓ2 Η διαφανεια ειναι χρησιμη μονο για να βλεπουμε την κατασταση του λαστιχου εσωτερικα, ετσι ωστε να το καθαριζουμε οταν ερθει ο καιρος του.

Αυτο βασικα εχει ειπωθει για τα λαστιχα που χρησιμοποιουμε στην αλλαγη νερου (και οχι τα λαστιχα των φιλτρων), οπου μερικες φορες μενει μεσα νερο και δεν το βλεπουμε. Αυτο δεν ειναι καλο να συμβαινει γιατι αναπτυσονται παθογονα στο ακινητο νερο.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις γραψε επάνω eheim.. :)

ok οριστε και eheim 1.80 το μετρο...

Μαλλον δεν εχεις ψάξει καλα....

Εγω προσωπικα αγοραζω απο τοπικα petsop ας ειναι και λιγο πιο ακριβοι δεν με πειραζει..

http://www.petclick.gr/categories/2128/%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%83-%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1?page=5

Το 16/22mm που χρησιμοποιώ εγω, τα 3 μέτρα τα εχει 16,95

Και το αλφαδολαστιχο 3 μέτρα 3-4 ευρω.

Για της σκληροτητες κλπ που αναφέρει ο φίλος

ίσως ειναι λίγο πιο σκληρό αλλά έχω αλφαδολαστιχο διάφανο

σαν αυτό της φωτό,

2 χρονια δεν το έχω αλλάξει, χωρις κανένα προβλημα

και το έχω βγάλει απο το φιλτρο, το έχω κόψει ,το χω λυγίσει ,γενικά του χω φερθεί σκληρά.

Και αισθητικά ειναι πολυ πιο όμορφο το είχα με τα lilly pipes(κινέζικα απο ebay )

και ηταν σαν να μην είχα φιλτρο :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο 2211 που εχω εκει που μπαινει το λαστιχο 9/12 πανω στο καπακι μου γλυφει λιγο νερο! Μια σταγωνα το 5λεπτο! Δεν ειναι ραγισμενο το κιταξα κ με φακο κ με πιεση! Γλυφει νερο απο τις βολτες της βιδας! Εβαλα τεφλον στις βολτες κ το βιδωσα αντε να δουμε! Συμπερασματα το απόγευμα που θα το ξαναριξω βλεφαρο!

Link to comment
Share on other sites

Με το δεματικό δε θα κάνει τίποτα. Δε θα μπορέσει να το σφίξει.

Με το τεφλόν πιστεύω θα σταματήσει η διαρροή. Το κοίταξες καθόλου τωρα το απόγευμα;

Link to comment
Share on other sites

Τεφλον κ αγιος ο Θεός κυριοι! Σταγωνα δεν εφυγε! Ημουν ετοιμος αμα δεν επιανε να το πλακωνα στην σιλικόνη!!! Χαχαχαχα που θα πηγαινε μετα θα σταματουσε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...