Jump to content

Αλλαγή Eihem Λαστιχου Με Αλφαδολαστιχο


tsakozzz

Recommended Posts

Τα <<ενυδρειακά>> λάστιχα κατασκευάζονται από σιλικόνη για αυτό και πιο μαλακά. Το κλασικό αλφαδολάστιχο είναι μια χαρά απλός είναι λίγο πιο σκληρό. Για όποιον δεν του αρέσει το διάφανο υπάρχει και μαύρο http://www.agro4all.gr/eshop/%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/%CE%BB%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%87%CE%B1-%CE%BA%CE%AE%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%BB%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%87%CE%BF-%CE%BA%CE%AE%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF-1-2-detail.html Σχεδόν κανένα λάστιχο δεν είναι επικίνδυνο, άλλωστε λίγο πολύ όλοι έχουμε πιει νερό από κάποιο λάστιχο, είτε ποτίζοντας, είτε πλένοντας κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορες απο οτι καταλαβα ειναι οτι τα ενυδρειακα λαστιχα ειναι εντελώς λεία εσωτερικα ενω τα αλφαδολαστιχα οχι και αυτο οτι ειναι πιο σκληρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγόρασα αλφαδολάστιχο για να κάνω την πατέντα για την αλλαγή του νερού με βανάκια και από το κατάστημα με διαβεβαίωσαν ότι είναι κατάλληλο για πόσιμο νερό άρα και ενυδρειακή χρήση.

Στο λάστιχο γράφει ότι είναι lead free (ένα ακατάλληλο μέταλλο).

Μπαίνω στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή για περισσότερες πληροφορίες και διαβάζω ότι είναι ακατάλληλο για πόσιμο νερό.

Παίρνω τηλέφωνο στην εταιρεία και μου λένε ότι δεν έχουν πιστοποίηση για τέτοια χρήση και καλό είναι αν θέλω να το επιστρέψω και να πάρω κάτι με πιστοποίηση,το οποίο μου είπε θα είναι κατά πολύ ακριβότερο (μάλλον τα ενυδρειακά εννοεί).

Μπαίνω στην ιστοσελίδα ξανά μετά από 5 λεπτά και στην περιγραφή αφαίρεσαν την επισήμανση για την ακαταλληλότητα (σου λέει χάνω λεφτά από αυτό,ας το βγάλω) :blink::wacko: :wacko:

Από ότι κατάλαβα δηλαδή οι περισσότεροι σε τέτοια καταστήματα πουλάνε το ίδιο προϊόν και λένε ότι είναι κατάλληλο ενώ δεν είναι.

Το κόστος ήταν της πλάκας 4-5 ευρώ (πήρα 8 μέτρα - έχω 2 φίλτρα) αλλά να το χρησιμοποιήσω τελικά ή όχι?

Επίσης τα βανάκια εσωτερικά στον μηχανισμό έχουν ελάχιστο λαδάκι για να γυρνάνε πιο εύκολα.

Αυτό δεν είναι επίσης ακατάλληλο αν περάσει στο ενυδρείο?

Με πλύσιμο θα φύγει λογικά αλλά και πάλι τι λάδι είναι αυτό?

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Τα βανάκια τα ξέπλυνα και δεν βλέπω λαδάκι μέσα....θα έχει μείνει ελάχιστο στα τοιχώματα εσωτερικά.

Τα αλφαδολάστιχα να τα χρησιμοποιήσω τελικά?

'Εχει κανείς εμπειρία από πρόβλημα που μπορεί να προκύψει από ακατάλληλα λάστιχα?

Τι ουσίες μπορεί να αποβάλει ένα λάστιχο στο νερό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...