Jump to content

Βοηθεια Με Θερμοσταστη(Πορτοκαλι Λαμπακι)


paki_87

Recommended Posts

Καλημερα παιδια ελπιζω ν ανοιξα σωστα το θεμα .. εχω ενα 120l ενυδρειο (aquatlantis) εδω και 8 μηνες .. με τη αγορα ενυδρειου ειχα εσωτερκο κυτι που περιλμβανε φιλτρα κυκλοφορητη και τον θερμοστατη..μεσα στο καλοκαιρι εβαλα εξωτερικο φιλτρο της eheim και πριν 2 εβδομαδες προσθεσα παλι θερμοστατη,, 20 του μηνα που εκανααλαγη νερου δεν ειχα βγαλει τον θερμοστατη απο την μπριζα και οταν επεσε η σταθμη του νερου μου αναε ενα προρτοκαλ λαμπακι .. το εβγαλα απο τη μπριζα τελειωσα την αλλαγη το ρυθμισα κανονικα στους 24 βαθμους και αφου επιασε θερμοκρασια εσβησε.. σημερα παρολο που η θερμκρασια ειναι 25 αναψε παλι.. λετ ενα ειμαι για αντικατασταση θερμοστατη ??

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθησε τον συνεχως κι αν δεις οτι δεν σβηνει ποτέ, τότε μάλλον έχει κολήσει...οπότε πας για άλλον!

(αν κολήσει κα δεν εισαι εκει, τότε τα ψάρια θα βράσουν, γιατί η θερμοκρασία θα ανεβαίνει συνεχως)

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθησε τον συνεχως κι αν δεις οτι δεν σβηνει ποτέ, τότε μάλλον έχει κολήσει...οπότε πας για άλλον!

(αν κολήσει κα δεν εισαι εκει, τότε τα ψάρια θα βράσουν, γιατί η θερμοκρασία θα ανεβαίνει συνεχως)

παρακολουθω παντα την θερμοκρασια απο το θερμομετρο..τωρα που το ειδα ειχε σβησει παλι.. τι σημαινει αυτο το πορτοκαλι λαμπακι ???

Link to comment
Share on other sites

Το πορτοκαλί λαμπάκι σημαίνει ότι όταν είναι αναμμένο ζεσταίνει ο θερμαντήρας.

Μερικοί έχουν κάποια απόκλιση στην θερμοκρασία. Αυτό είναι αναλόγως την ποιότητα του θερμαντήρα. Δηλαδή μπορεί να τον βάλεις στους 25 και να είναι χαμηλότερα η θερμοκρασία του ενυδρείου. (εννοείται ότι έχεις πάρει θερμαντήρα όσα watts χρειάζονται για τα λίτρα σου). Αυτό το διορθώνεις.

Παρακολούθησέ το πάντως μήπως και έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ο θερμαντηρας σου πρεπει να ειναι πανω απο 150 w , για να μπορει να σου ζεσταινει το ενυδρειο σου. Συνηθως ρυθμιζω τον θερμοστατη με τη βοηθεια ενος θερμομετρου που θα ειναι τοποθετημενο στο αλλο ακρο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Το πορτοκαλί λαμπάκι σημαίνει ότι όταν είναι αναμμένο ζεσταίνει ο θερμαντήρας.

Μερικοί έχουν κάποια απόκλιση στην θερμοκρασία. Αυτό είναι αναλόγως την ποιότητα του θερμαντήρα. Δηλαδή μπορεί να τον βάλεις στους 25 και να είναι χαμηλότερα η θερμοκρασία του ενυδρείου. (εννοείται ότι έχεις πάρει θερμαντήρα όσα watts χρειάζονται για τα λίτρα σου). Αυτό το διορθώνεις.

Παρακολούθησέ το πάντως μήπως και έχει πρόβλημα

εχω τον θερμοστατη που ειχε μεσα το οταν το αγορασα.. θαρρω πως ειναι ο καταλληλος.. προφανως και που τον εβγαλα ααπο το κουτι αντιλειφθηκα οτι αναβει καποιο λαμπακι .. σε περιπτωση ομως που δω οτι μενει μονιμα αναμενο θ αγορασω αλλον .. ειναι ομορφα πλασματακια τα ψαρακια .. δεν θελω να τα ταλαιπωρω

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορεί να θέλει καλιμπράρισμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω παντα την θερμοκρασια απο το θερμομετρο..τωρα που το ειδα ειχε σβησει παλι.. τι σημαινει αυτο το πορτοκαλι λαμπακι ???

Το πορτοκαλί λαμπάκι σημαίνει οτι οι θερμοστάτη ς πήρε μπρος

τα θερμόμετρα δεν δείχνουν παντα τη σωστή θερμοκρασια

τα περισσότερα έχουν περιθώριο λάθους + - 1 βαθμό (τι θερμομετρο έχεις; .)

Εγω δεν βλέπω κάποιο μεγάλο προβλημα απ οτι περιγραφεις

,μπορεί η θερμοκρασια να ειναι όντως 24 και το θερμομετρο να χάνει 1 βαθμό

η να ειναι 25 και να χάνει ο θερμοστατης 1 βαθμό ,ειναι πολυ σύνηθες.

Εγω αυτό που θα έκανα θα πήγαινα σε ενα πετ σοπ ,που πουλάει θερμόμετρα

θα εβαζα κάτω 5-6 ( θα δεις οτι τα πιο πολλα αν και της ίδιας μάρκας θα λένε διαφορετική θερμοκρασια,μέχρι και 3-4 βαθμούς)

Και θα διάλεγα ενα που συμφωνεί με τα περισσότερα έτσι έχεις πιο αξιόπιστη μέτρηση.

Αν και νομίζω, οτι το θερμομετρο σου συμφωνεί με τον θερμοστάτη σου ,μιας και η διαφορά τους απο οτι διάβασα ειναι 1 βαθμό μπορεί και 0.5 ,απλα λαβέ υπόψιν σου οτι εκεί που βρίσκεται ο θερμοστατης μπορει όντως να έχει 24 βαθμούς και εκεί που ειναι το θερμομετρο να έχει 25

Λόγω ροής ,βάθους κλπ η θερμοκρασια του ενυδρειου παίζει λίγο ανάλογα και το μέγεθος.

Ποσα watt ειναι ο θερμοστάτης;

Link to comment
Share on other sites

Το πορτοκαλί λαμπάκι σημαίνει οτι οι θερμοστάτη ς πήρε μπρος

τα θερμόμετρα δεν δείχνουν παντα τη σωστή θερμοκρασια

τα περισσότερα έχουν περιθώριο λάθους + - 1 βαθμό (τι θερμομετρο έχεις; .)

Εγω δεν βλέπω κάποιο μεγάλο προβλημα απ οτι περιγραφεις

,μπορεί η θερμοκρασια να ειναι όντως 24 και το θερμομετρο να χάνει 1 βαθμό

η να ειναι 25 και να χάνει ο θερμοστατης 1 βαθμό ,ειναι πολυ σύνηθες.

Εγω αυτό που θα έκανα θα πήγαινα σε ενα πετ σοπ ,που πουλάει θερμόμετρα

θα εβαζα κάτω 5-6 ( θα δεις οτι τα πιο πολλα αν και της ίδιας μάρκας θα λένε διαφορετική θερμοκρασια,μέχρι και 3-4 βαθμούς)

Και θα διάλεγα ενα που συμφωνεί με τα περισσότερα έτσι έχεις πιο αξιόπιστη μέτρηση.

Αν και νομίζω, οτι το θερμομετρο σου συμφωνεί με τον θερμοστάτη σου ,μιας και η διαφορά τους απο οτι διάβασα ειναι 1 βαθμό μπορεί και 0.5 ,απλα λαβέ υπόψιν σου οτι εκεί που βρίσκεται ο θερμοστατης μπορει όντως να έχει 24 βαθμούς και εκεί που ειναι το θερμομετρο να έχει 25

Λόγω ροής ,βάθους κλπ η θερμοκρασια του ενυδρειου παίζει λίγο ανάλογα και το μέγεθος.

Ποσα watt ειναι ο θερμοστάτης;

sera ειναι το θερμομετρο και 75 η 100 Watt πρεπει να ειναι ο θερμοστατης.. τον εχω βαλει μεσα παλιωκαι δεν θυμαμαι τωρα αλλα θα το δω αργοτερα..βασικα εμπειρια δεν εχω γι αυτο και σας ρωταω συχνα ..

Έγινε επεξεργασία - paki_87
Link to comment
Share on other sites

@paki87 το παραπάνω ενδεχόμενο το κοίταξες??

Να ρωτήσω κι εγω μιας και δεν το ξερω, πως καλιμπραρεται ο θερμοστατης ;έχει κάποιο διακόπτη κάπου ;δεν το ξερω αυτό.
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/30708-jager-eheim-75w/

Αν δεν έχει "διακόπτη" ο θερμαντήρας χρησιμοποιούμε κάποιο αξιοπίστο θερμόμετρο ή κατα προτίμηση εργαστηριακό για να ξέρουμε τι απόκλιση

έχει εφόσον δεν μπορούμε να τον σετάρουμε ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το βίντεο! Πάντως δεν καλιμπράρονται όλοι, μερικοί είναι fix και τυχαίνει να έχουν απόκλιση. Αν συμβαίνει αυτό ανεβάζεις ή κατεβάζεις μέχρι να πετύχεις τη σωστή θερμοκρασία. Το θερμόμετρο της sera είναι καλό εκτός από το βεντουζάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα εναν marina προσφατα και δεν καλιμπραρεται.Βεβαια δεν εχει και αποκληση αλλα αν ειχε θα αλλαζα την θερμοκρασια στον θερμαντηρα μεχρι να ειναι ιδια με το θερμομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται μονο ο jager καλιμπραρεται.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/30708-jager-eheim-75w/

Αν δεν έχει "διακόπτη" ο θερμαντήρας χρησιμοποιούμε κάποιο αξιοπίστο θερμόμετρο ή κατα προτίμηση εργαστηριακό για να ξέρουμε τι απόκλιση

έχει εφόσον δεν μπορούμε να τον σετάρουμε ακριβώς.

Ωραίος :) ευχαριστώ

Θα το κοιτάξω αύριο έχω ενα fluval που χάνει λίγο

Τόσα χρονια ούτε που μου πέρασε απο το μυαλό νόμιζα οτι καλιμπραρισμα τον κοντρολερ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται ουτε καλιμπραισμα, ουτε τιποτα. Το καλιμπραρισμα στους θερμαντηρες ειναι για "τα ματια του κοσμου".

Σημασια εχει η θερμοκρασια του νερου.

Τη θερμοκρασια την βλεπεις και τη ρυθμιζεις βαση της ενδειξης του θερμομετρου και οχι της ενδειξης του θερμοστατη.

Ο θερμοστατης για διαφορους λογους (βατ σε σχεση με τα λιτρα του ενυδρειου, εξωτερικη θερμοκρασια κλπ κλπ) μπορει να σου παει τη θερμοκρασια οπου να'ναι.

Για σιγουρια βαζεις ενα κοντρολερ stc-1000 για να αναβοσβηνει το θερμαντηρα και εχεις και αυτοματο on/off και ακριβεια με ενδειξη δεκαδικου, και φωτειζομενο ηλεκτρονικο θερμομετρο και ειναι και για ελεγχο της ψυξης.

Και ολα αυτα με 12-15 ευρω.

Παντα και το γυαλινο θερμομετρο μεσα για διασταυρωση ενδειξεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...