Jump to content

Magman's 400Lt Salty Reef Odyssey


magman

Recommended Posts

Ναι εχω σκοπο να βαλω λιγες ακομη. Αυτο ομως στην επομενη αλλαγη. Σημερα παλι εκανα 50 λιτρα για να ολοκληρωθει η θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια το ψαρακι ανεστη!

Πολυ ευχαριστο το οτι ολα πηγαν καλα! :thumbsu:

Εκανες ωραια δουλιτσα αλλα θα συμφωνησω με τα παιδια οτι καλο θα ηταν να βαλεις λιγη ακομα κολα και σε αλλα σημεια γενικοτερα, ωστε να το κανεις πιο ασφαλες!

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα! Βεβαια και θα βαλω κολλα. Θα γινει σε δοσεις ομως γιατι ειναι τοξικη οπως και να το κανεις. Εχω ενα συστημα ουσιαστικα αστρωτο. Δε θελω να το ζοριζω.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβως το ειπες στην πρωτη προταση ανεστη :thumbsu:

Το κυανο ειναι συνηθως αποτελεσμα φτωχης/κακης/κτλ ποιοτητας νερου.

Οποτε εχεις δικιο οταν λες πως δεν θα το ξαναδεις αν "φτιαξεις" το νερο σου.

Τωρα το απο που προερχεται ειναι πολυυυυ πολυπλοκο και μπορει να εχει διαφορετικες πηγες προελευσης/εμφανισης

σε καθε ενυδρειο.

Το chemi clean ειναι στην ουσια αντιβιωτικο το οποιο σαν λειτουργια εχει να καταστρεφει τα βακτηρια.

Το κυανο ειναι βακτηριο,δεν ειναι αλγη οπως μπορει να μας ξεγελασει η εμφανιση του.

Εδω και πολλα χρονια μαλιστα,αρκετοι χομπυστες σε ολο το κοσμο,χρησιμοποιουσαν την ερυθρομυκινη την οποια προμηθευονταν ευκολα απο ενα φαρμακειο.

Το θεμα ομως ειναι πως οτι και απο τα δυο να χρησιμοποιησεις ειναι ενα μπαλωμα και τ'αποτελεσματα του προσωρινα.

Φυσικα αυτο δεν ειναι κανονας.Εξαρταται απο την αιτια εκδληλωσης του.

Για παραδειγμα αν εχεις κακη ροη(με οτι σημαινει αυτο) στο ενυδρειο,το chemi clean δεν μπορει να κανει κατι για τη κυκλοφορια,οποτε το κυανο θα επανελθει σιγα σιγα.

Παντως η χειροτερη στιγμη να χρησιμοποιησεις ενα τετοιο σκευασμα,ειναι οταν το ενυδρειο ειναι νεο και δεν εχει ολα αυτα τα στοιχεια τα οποια το καθιστουν ωριμο(συντομα θα γινει ενα θεμα για το τι σημαινει ο ορος "ωριμο ενυδρειο").

Ο βακτηριακος πλυθησμος θελει αρκετο καιρο(μερικες εβδομαδες η' και μηνες) για να ισορροπησει.Οταν λοιπον ριχνουμε ενα αντιβιωτικο στο νερο το οποιο εχει σαν σκοπο/στοχο/αποτελεσμα να καταστρεψει βακτηρια,ειναι πολυ λογικο ολη αυτη η διαδικασια να προκαλεσει αναστατωση.

Υπαρχουν αρκετες μαρτυριες παιδιων που ανεφεραν πως μετα απο τη χρηση του σε νεο ενυδρειο,ανεβηκε η αμμωνια και μερικοι σε τοσο υψηλα επιπεδα ωστε να χασουν και τα ψαρακια τους.Αντιθετα σε ενυδρεια που ετρεχαν αρκετους μηνες η' χρονια δεν ειχαν το συγκεκριμενο προβλημα.

Τωρα ο λογος για τον οποιο υπαρχουν πιθανοτητες η' γυρναει πιο επιθετικο και ανθεκτικο το κυανο,πραγματικα δεν εχω ιδεα.

Εχει γινει μαρτυρας ομως κατι τετοιου σε πολλα ενυδρεια φιλων.Ισως ο ευγενειος(submarine) να μπορει να πει κατι παραπανω.

Εγω με το φτωχο μου μυαλο φανταζομαι πως μπορει να αποκτησουν αντοχη/ανοσια μεσω καποιας διαδικασιας.

Γιατρις δεν ειμαι και μακρυα μας!

Σε αρκετες περιπτωσεις μαλιστα,μετα την τριτη-τεταρτη φορα,επιστρεφει σαν dinoflagellates το οποιο φιλε μου ειναι δαιμονας!

Πραγματικα δεν φευγει με τιποτα και παρα πολλοι μην μπορωντας να το ξεφορτωθουν,εχουν κανει restart στα ενυδρεια τους.

Γι'αυτο προσωπικα θα σου ελεγα τετοια υλικα να ειναι η τελευταια σου λυση.

Πρωτα μετρησεις,παρατηρηση καλη του ενυδρειου ωστε να εχεις μια πολυ καλη εικονα του τι ΜΠΟΡΕΙ να φταιει και μετα σιφωναρισμα ωστε να κερδιζεις χρονο αναμεσα στις κινησεις που θα ακολουθεις για να το ξεφορτωθεις.

Στη δικη σου περιπτωση,αν μπορεις τσεκαρε την αμμωνια μονο.Ισως να μη γινει τιποτε απο τα παραπανω και να πανε ολα καλα.Καλυτερα να εισαι ασφαλης παρα λυπημενος,που λενε και στο χωριο μου!Για αρχη παντως δες αν εχεις πεθανει καποιο ζωντανο,αν η ροη ειναι καλη,αν υπαρχει καποιο σημειο στο ενυδρειο στο οποιο μαζευονται τροφες που δεν εχουν προλαβει να φανε τα ψαρακια, κτλ κτλ

Μην εφησυχαστεις και το αφησεις στην τυχη του μετα την θεραπεια,θεωροντας πως καθαρισες μια για παντα γιατι αν το προβλημα ειναι στη λειτουργια του ενυδρειου(ροη κτλ),θα επανελθει. :thumbsu:

Ολα καλα να σου πανε,χωρις απωλειες και με προσοχη στη δοσολογια ανεστη!

Οτι σου ειπε εδω ο Μιχαλης να τα προσέξεις πολυ Ανέστη. Έτυχε να ειμαι μπροστα σε συζητήσεις που ο Μιχαλης τα έλεγε αυτα σε παρόμοιο θεμα με το δικο σου, δεν τον ακούσανε, και τωρα πια απο την συνεχόμενη αποτυχία δεν υπαρχουν αυτα τα ενυδρεια.

Για εμενα βιάστηκες πολυ να βάλεις παλι κατι χημικό στην αρχη ακομα του ενυδρειου αντι να βρεις αλλο τροπο να το αντιμετωπίσεις. Ειναι απιστευτο ρίσκο και βόμβα για το μελλον, που ειμαι σίγουρος οτι δεν το εχεις καταλάβει. Η αγωνία κινδύνου ειναι περιεργο θεμα, αλλες φορες θετικο αλλες φορες επικίνδυνο.. Το ενυδρειο μας επειδη ειναι θαλλασα και εχει τα παντα μεσα ζωντανα, εχει μια ιδιότητα που δεν την εχουν ολα τα αλλα ενυδρεια του πλανήτη.. Θυμάται!! Πραγματικα λητουργει μακροπρόθεσμα με τέτοιο τροπο που απλα δεν μπορεις να το αγνόησης.. Δεν θα σε αφήσει.. Σου ευχομαι να μην εχεις θεμα μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν πρεπει να συμφωνισω σε κατι το οποιο δεν μπορει να αποδειχθει. Να τα παρουμε ομως απο την αρχη για να εχεις μια συνολικη οικονα της αποψης μου.

Χρησιμοποιησα το chemiclean αφενως επειδη διαβασα πολυ καλα σχολια σε Αγγλοφωνα σαιτ και αφεταιρου επειδη νομιζα οτι δεν περιεχει ερυθρομικυνη. Επισης στις οδηγιες του φυλλαδιου μιλαει για προληπτικη μηνιαια χρηση! Ειχα διαβασει οτι οξυδωνει η δεν ξερω και γω τι κανει στα οργανικα και το κυανο και τα καταστρεφει. Ειμαι πολεμιος της αλογιστης χρησης αντιβιωτικων και ειδιαιτερα χομπυ μας.

Ποιος μπορει ομως να μου αποδειξει οτι το κυανο επεστρεψε πιο επικυνδυνο απο πριν η σε αλλη μορφη εξαιτιας της χρησης του chemiclean; Η οτι ισχυροποιηθηκε λογω της ερυθρομικυνης σε μια μονο χρηση!!! Παιδια αν ισχυει κατι τετοιο μιλαμε για μια μεταλλαξη του βακτηριου τρομακτικη!!!! Ουε κι αλοιμονο αν αποκτουσαν τετοια αντισταση στις αντιβιωσεις και τα φαρμακα τα βακτηρια με μια χρηση!

Θα κλεισω την απαντηση μου ομως λεγοντας οτι αν ηξερα οτι περιεχει αντιβιωση δεν θα το εδινα.

Link to comment
Share on other sites

Επιασα λαχειο σημερα!!! Στο προηγουμενο ενυδρειο ειχα παρει μια carpet για να χοσταρω κλοουν αλλα δε χοσταραν ποτε (μαλιστα τα εχασα....) Μετα τη μεταφορα ειχα λυσσαξει να τη δωσω καθως ο λογος που την φιλοξενουσα δεν εκπληρωνωταν ουτε με τα μικρουλια νεμακια που εχω.... ως σημερα!!! Αν και η ΑΤΙΜΗ εχει γυρισει πλατη στο μπροστινο τζαμι (ελεος...) τα νεμακια εχουν γινει ενα και το αυτο μαζι της!!!!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ ωραία εικόνα

να βλέπεις τα clown σου να χοσταρουν

κάποιο κοραλι ή ακόμα

καλύτερα μια ανεμώνη

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι καλα που δε την εδωσα χα χα χα. Ειναι φοβερο να τα βλεπεις! Το ενα δεν ξεκολλαει απο πανω ενω το αλλο παει ισα ισα 20 ποντους μακρυα!

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Τι να μας κουρασες

Ποτέ δεν κουραζομαστε

και ιδικά όταν πρόκειται

για φωτογραφίες

Πολύ ωραίες

Το ψάρι έφαγε?

Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα! Το ψαρι δεν εφαγε... Δευτερα θα παω για κοπιποδα. Θα κανω προσαρμογη σε μερικα μηπως αποκτησω αποικια στο σαμπ.

Δημοσιευμένη  εικόνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e9ujezuq.jpgΜαγκες ακυρο... Μολις εφαγε!!!! Κατεψυγμενη;;; Ουτε καν!!!!

jememy3u.jpg

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα! Το ψαρι δεν εφαγε... Δευτερα θα παω για κοπιποδα. Θα κανω προσαρμογη σε μερικα μηπως αποκτησω αποικια στο σαμπ.

usevyben.jpg

Βάλε την avatar

είναι φοβερή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...