Jump to content

Και Τωρα Τι Κανω??


StayInTheTrees

Recommended Posts

Καλισπερα παιδια θα θελα παλι την βοη8εια σας.Το φιλτρο του ενυδρειου μ είναι εσωτερικο και δουλευει με κυκλοφοριτη…αυτό το πσκ υστερα από παρα πολλα χρονια τoν αλλα3α και πηρα έναν που κυκλοφορει το νερο σε 300λιτρα/ωρα ,το ενυδρειο μου βεβαια είναι 60 αρι.Εχω καποιους βεβαια προβληματισμους που θα θελα να μοιραστω μαζι σας..

1)Αναφερομαι στην α3ιοπηστια του φιλτρου και εάν οντως κανει καλα την δουλεια του.

2)ο κυκλοφοριτης τραβα τα υπολειμματα τροφων ετσι ώστε να φιλτραρονται από τα υλικα του φιλτρου??

3)υπαρχουν καποια κενα στο φιλρτο από από κει μπαινει νερο πρεπει καπως να τα φρα3Ω??

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα σκεψου το ενυδρειο είναι αγορασμενο από το 1993

Είναι ένα παραλληλογραμο κουτι το οποιο είναι χωρισμενα εχει μια 8υκη για τον θερμοστατη άλλη μια που μπαινουν όλα τα υλικα του φιρλτου και από την άλλη το τελευταιο χωρισμα που μπαινει ο κυκλοφοριτης

Link to comment
Share on other sites

Για το biobox μου κάνει η περιγραφή που μας δίνεις.

Προσπάθησε να βρεις καμιά φώτο στο net για να δουμε ποιο είναι και πως είναι η κυκλοφορία του νερού μέσα σε αυτό

έτσι ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και στο στήσιμο των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

post-59175-0-29316500-1411939126_thumb.jpg

Για το biobox μου κάνει η περιγραφή που μας δίνεις.

Προσπάθησε να βρεις καμιά φώτο στο net για να δουμε ποιο είναι και πως είναι η κυκλοφορία του νερού μέσα σε αυτό

έτσι ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και στο στήσιμο των υλικών.

post-59175-0-87791900-1411939136_thumb.jpgpost-59175-0-23364700-1411939149_thumb.jpgpost-59175-0-30992900-1411939162_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα,δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ρωτας....

Γενικα παντως μιας και το φιλτρο απ'οτι βλεπω ειναι τυπου juwel...λογικα ειναι σχεδιασμενο ετσι ωστε το νερο να περναει απο παντου και να φιλτραρεται και να ξαναμπαινει.......καλο θα ειναι να μην φραξεις καμια τρυπα στο φιλτροκουτι,αστο ετσι οπως ειναι ''απο την μανα του''... :)

Εσυ εχεις δει καποια υπολειτουργια?Γιατι ρωτας?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα,δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ρωτας....

Γενικα παντως μιας και το φιλτρο απ'οτι βλεπω ειναι τυπου juwel...λογικα ειναι σχεδιασμενο ετσι ωστε το νερο να περναει απο παντου και να φιλτραρεται και να ξαναμπαινει.......καλο θα ειναι να μην φραξεις καμια τρυπα στο φιλτροκουτι,αστο ετσι οπως ειναι ''απο την μανα του''... :)

Εσυ εχεις δει καποια υπολειτουργια?Γιατι ρωτας?

Απλα με τα χρονια εχουν δημιουργηθει αρκετες ρογμες και το νερο μπαινει από παντου ,πχ στο σημειο που ενωνεται με το ενδυδρειο εχει μια τεραστια σχισμη και μπαινει και από κει νερο καθως και από τα πλαγια….κα8ως εάν μπορειται να μου προτεινετε υλικα που θα μπορουσα να του βαλω για να εχω μια πλ καλη φιλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι σπασμενο κ ραγισμενο μηπως θα ηταν προτιμοτερο αντι για αντλια να ειχες παρει ενα φιλτρο.

Μηπως ειναι η ωρα να το παρεις τωρα αντι να παιδευτεις να επισκευασεις αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ρωγμες το κουτι δεν νομιζω οτι μπορεις να το επισκευασεις.....

Συμφωνω κι εγω...καλυτερα να παρεις ενα καινουριο φιλτρο....

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει απλα ξεκολληση απο πισω θα πρεπει να το βγαλεις και να το καθαρισεις και με σιλικονη να το ξανακολλησης. Εαν ειναι σπασμενο μονο στην περιοχη του θερμοστατη τοτε δεν πειραζει μια που αοο εκει απλα περνα το νερο και ζεστενετε πριν μπει κανονικα στα υλικα φιλτρανσης. Τα μακαρονια βαλτα στον πατο μετα απο πανω το σφουγγαρι και πανω πανω το μαλλι. Το σφουγγαρι και το μαλλι θα πρεπει να εφαρμοζει στα τοιχωματα του διαμερισματος ετσι ωστε να συγκρατουν τα αποβλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει απλα ξεκολληση απο πισω θα πρεπει να το βγαλεις και να το καθαρισεις και με σιλικονη να το ξανακολλησης. Εαν ειναι σπασμενο μονο στην περιοχη του θερμοστατη τοτε δεν πειραζει μια που αοο εκει απλα περνα το νερο και ζεστενετε πριν μπει κανονικα στα υλικα φιλτρανσης. Τα μακαρονια βαλτα στον πατο μετα απο πανω το σφουγγαρι και πανω πανω το μαλλι. Το σφουγγαρι και το μαλλι θα πρεπει να εφαρμοζει στα τοιχωματα του διαμερισματος ετσι ωστε να συγκρατουν τα αποβλυτα.

Εχει απλα 3εκολησει τι σηλικονη να παρω??

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν οικονομικες σιλικονες στο εμποριο αρκει να ειναι για ενυδρειακη χρηση. Στο πρακτικερ πχ θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...