Jump to content

Θερμοστατες


nicpapa

Recommended Posts

Ειμαι στην φάση που πρεπει να αγορασω 4 θερμοστατες, ενα για 180 λιτρα 2 για 36 λιτρα και ενα για 10 λιτρα.

Ποιους προτεινετε?

Ειχα παρει περυσι της eheim τους καινουριους οπου ρυθμιζεις την αποκλιση αλλα δεν μου εκατσαν σωστα, δεν μπορω να τους ρυθμισω σωστα.

πχ τους εχω στους 20c και αυτο αναιβαζει 25....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μεγαλη πειρα,εγω αγορασα αυτον εδω http://www.petsupermarket.gr/6708/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/marina-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-100w.html πριν 4 μερες και ειμαι ευχαριστημενος.Φαινεται να εχει καλη ποιοτητα κατασκευης παρολο που η συσκευασια δεν γεμιζει το ματι.Επισης τον εβαλα στους 26 και λειτουργει σωστα συμφωνα με το θερμομετρο χωρις την παραμικρη αποκλιση.Η τιμη δεν το συζητω.. και αφου χρειαζεσαι και αρκετους ειναι μετρησημη η διαφορα νομιζω.

Και για να προλαβαω ξαναλεω οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια και δεν εχω ορεξη να διαφημησω κανεναν.Εντελως φιλικα και στα πλαισια της συζητησης αναφερω την δικη μου επιλογη.

:D

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Για τα μικρά τα ενυδρεία οι Marina mini είναι μια χαρά και σε μέγεθος(χώραγε ορθιος σε 30λιτρο) και σε απόδοση.

Για το μεγάλο ίσως να έπαιρνα κάτι καλύτερο αλλά και πάλι παίζεται. . .

Τους δούλεψα περίπου ένα τρίμηνο και δεν είχα κάποιο πρόβλημα :)

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Για τα μικρά τα ενυδρεία οι Marina mini είναι μια χαρά και σε μέγεθος(χώραγε ορθιος σε 30λιτρο) και σε απόδοση.

Για το μεγάλο ίσως να έπαιρνα κάτι καλύτερο αλλά και πάλι παίζεται. . .

Τους δούλεψα περίπου ένα τρίμηνο και δεν είχα κάποιο πρόβλημα :)

Εχω 2 τετοια μικρακια της resun νομιζω στην ακρη, αλλα μια φορα ειχαν αναιβασει τερμα θερμοκρασια , δεν δουλεψε ο θερμοστατης τους , οποτε θελω κατι πιο καλο... :)

Link to comment
Share on other sites

Νικο βαλε απο εναν κοντρολερ και κρατα τους θερμαντηρες σου.. (δεν θα βρεις και πολλους καλυτερους)..

απ το να αγαρασεις 4 θερμοστατες , με τα ιδια περιπου λεφτα παιρνεις τους κοντρολερ, κι αν τα 2 36λιτρα ειναι διπλα η κοντα (που νομιζω πως θα ειναι) , χρειαζεσαι 3 κοντρολερ .

Με περιπου 12 ευρω τον κοντρολερ, με 36 ευρω καθαρισες! (σε ενα μηνα βεβαια :D )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εναν sicce 20ετιας (μπορει και παραπανω) και δεν εχει κανει κιχ ποτε....

Link to comment
Share on other sites

Νικο βαλε απο εναν κοντρολερ και κρατα τους θερμαντηρες σου.. (δεν θα βρεις και πολλους καλυτερους)..

απ το να αγαρασεις 4 θερμοστατες , με τα ιδια περιπου λεφτα παιρνεις τους κοντρολερ, κι αν τα 2 36λιτρα ειναι διπλα η κοντα (που νομιζω πως θα ειναι) , χρειαζεσαι 3 κοντρολερ .

Με περιπου 12 ευρω τον κοντρολερ, με 36 ευρω καθαρισες! (σε ενα μηνα βεβαια :D )

Το εχω σκεφτει αυτο που λες , τρεχω 10 ενυδρεια τα 5 εχουν controllers , θελω αλλους 5... :)

Χρηματα δεν παιζουν πολλά...

Θερμοστατες μου λειπουν σε 3 ενυδρεια, απλα 2 απο αυτους δεν τους πολυεμπιστευομαι.

Σκεφτομουν μιας και ειχα τον controller για ψυξη σε 3 ενυδρειακια , αφου ηταν ακριβως το ιδιο στημενα .

Να βαλω στον ενα controller 3 θερμοστατες, εφοσον ειναι οι ιδιοι , λογικα θα εχουν μικρη αποκλιση μεταξυ τους τα ενυδρειακια.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα ειναι Νικο..

Εγω χρησιμοποιω εναν κοντρολερ σε 2 120 λιτρα που βρισκονται κοντα και θα βαλω αλλον ενα για 2 30λιτρα.

στα 120λιτρα εχω διαφορετικους θερμαντηρες (αλλη εταιρια, ιδια βατ) και εχω αποκλιση μισο βαθμο (τον χρησιμοποιω και για ψυξη με ιδια περιπου αποκλιση)

Δεν χρειαζεται να εχεις ξεχωριστο κοντρολερ σε καθε ενυδρειο, απο την στιγμη που εχεις ενυδρεια ιδιων λιτρων και παραμετρων (θερμοκρασιας) σε μικρη αποσταση μεταξυ τους..

Ισως να Μπορεις να κανεις δουλεια και με τους 5 που εχεις ... εφοσων βρισκονται τα 5-6 ενυδρεια σου κοντα κι εχουν παρομοια λιτρα και αναγκες θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω στον ενα controller 3 θερμοστατες, εφοσον ειναι οι ιδιοι , λογικα θα εχουν μικρη αποκλιση μεταξυ τους τα ενυδρειακια.

Ουτε να το σκεφτεσαι. Ρισκαρεις. Ακομα κι αν ειναι ολοδια τα ενυδρεια.

Κανε κουμαντο και παρε stc για τους υπαρχοντες θερμαντηρες, αντι να παρεις αλλους.

Τα ιδια προβλημτα θα εχεις πανω κατω και με ολους τους θερμαντηρες, αφου δεν μπορεσες να βρεις ακρη ουτε με τους jager/eheim,

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρισκαρει Jimi?

Το εχεις δοκιμασει?

τι προβλημα μπορει να εχει εφοσων παρακολουθει στην αρχη την θερμοκρασια να δει πως παει?

Εγω τον λειτουργω 2 χρονια τωρα σε δυο ενυδρεια χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ησουν τυχερος.

Η θερμοκρασιας της "αρχης", δεν ειναι παντα ιδια με της "συνεχειας".

Ειχα δυο ολοδια ενυδρεια στημενα διπλα διπλα. Ιδια λιτρα, ιδια φωτα, ιδιοι θερμαντηρες, ιδιος ολος ο εξοπλισμος.

Πισω απο το ενα ομως, περναγε μεσα απο το τοιχο σωληνας καλοριφερ και ηταν πιο ζεστος. Αλλου για αλλου η θερμοκρασια.

Αν καταφερει να ειναι σιγουρος οτι ολα ειναι ιδια στα δυο ενυδρειο (ακομα και η θερμοτητα του τοιχου :)), ας το κανει.

ΥΓ. οταν λες δεν ειχες προβλημα, εννοεις οτι η θερμοκρασια ηταν ιδια και στα δυο βαση του θερμομετρου τους? ή οτι δεν εφτασε να πεθανει καποιο ψαρι?

Γιατι το ζητουμενο ειναι να εχει το καθε ενυδρειο τη θερμοκρασια που πρεπει (αναλογα την εποχη) και να ειναι και (σχετικα) σταθερη.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Αλλο αν περνουσε σωληνας καλοριφερ...δεν σημαινει οτι δεν κανει δουλεια ομως ο κοντρολερ σε 2 ιδια ενυδρεια.

Δεν νομιζω να ειμαι τυχερος...

Εγραψα και πιο πανω οτι εχω σε 2 120λιτρα ιδιο κοντρολερ... τα ενυδρεια ειναι κοντα σε βασεις...δεν εχω καποιο τοιχο ή σωληνες καλοριφερ κλπ.

Η διαφορα τους ειναι μισος βαθμος, δεν εχω σκαμπανεβασματα...και στα 2 ενυδρεια βλεπω την θερμοκρασια απο το θερμομετρο τους.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...