Jump to content

Πάμε Για Sump


paul.asty

Recommended Posts

Καλη επιτυχια στη κατασκευη σου! Αν χρειαστεις χαετο στειλε μου πμ! Κατα τα αλλα δεν εχω να πω κατι. Απο κατασκευες δεν ξερο τπτ.

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Ανεστη :)

Οταν ειναι ετοιμα θα χρειαστω λιγακι

οποτε θα σου στειλω

Link to comment
Share on other sites

Τώρα

η υπερχείλιση τελικά θα είναι DIY

Δεν ξέρω αν είναι

σωστό από που σκέφτομαι

(στην περίπτωση που κοπεί

το ρεύμα)

η υπερχείλιση θα μπει οριακά στην επιφάνεια

του νερού

έτσι ώστε να μην κατεβάσει , αν τύχει , πολύ νερό

Και φυσικά θα υπάρχει στο sub αρκετό ύψος κενό

ως ασφάλεια

την υπερχειληση την φτιαχνεις και μετα ρυθμιζεις και την σταθμη του νερου με μια βανα..!!
Link to comment
Share on other sites

Την σταθμη του νερου την ρυθμιζεις συμφωνα με το υψος που θα κοψεις το κομματι τις υπερχειλησης που μπαινει το νερο, την βανα, εαν την βαλεις, την βαζεις για να μπορεις να ρυθμιζεις την ροη και τον θορυβο που μπορει να κανει η υπερχειληση, αλλος τροπος να ρυθμιζεις την ροη ειναι με την αντλια επιστροφης, εαν εχει ρυθμιστη ροης...

Link to comment
Share on other sites

Βάνα θα βάλω σίγουρα και

η αντλία που έχω διαλέξει έχει

ρυθμιστή ροή

Για το αν γίνει διακοπή

ρεύματος

να μην φοβάμαι?

Link to comment
Share on other sites

Να μην φοβασαι... Απλα πρεπει να το υπολογισεις ετσι ωστε εαν σταματησει η αντλια επιστροφης το σαμπ να χωραει το νερο που θα κατεβαινει μεχρι να πεσει η σταθμη και στην αλλη περιπτωση το ενυδρειο να περνει ενα μερος του νερου απ το σαμπ εαν σταματησει/βουλωσει/παρει αερα η υπερχειληση....

Βασικα στην δευτερη περιπτωση ειναι το μεγαλο μειον της υπερχειλησης απο pvc απεναντι σε μια τρυπα στο τζαμι, οτι η υπερχειληση με τρυπα δυσκολα σταματαει, βασικα πρεπει να βουλωσει για να σταματησει...

Link to comment
Share on other sites

Παύλο το μόνο που δεν μου κάθεται σωστά είναι το νερό που θα πέφτει πρώτα στο χώρο του σκίμερ. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό. Τα παλικάρια που έχουν εμπειρία στο θαλασσινό ας μας πουν. Για την υπερχείλιση δεν έχω άποψη δεν είχα ποτέ για να έχω εμπειρία. Ο Άγγελος ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Να μην φοβασαι... Απλα πρεπει να το υπολογισεις ετσι ωστε εαν σταματησει η αντλια επιστροφης το σαμπ να χωραει το νερο που θα κατεβαινει μεχρι να πεσει η σταθμη και στην αλλη περιπτωση το ενυδρειο να περνει ενα μερος του νερου απ το σαμπ εαν σταματησει/βουλωσει/παρει αερα η υπερχειληση....

Βασικα στην δευτερη περιπτωση ειναι το μεγαλο μειον της υπερχειλησης απο pvc απεναντι σε μια τρυπα στο τζαμι, οτι η υπερχειληση με τρυπα δυσκολα σταματαει, βασικα πρεπει να βουλωσει για να σταματησει...

Ωραια τοτε

μονο αυτο δεν καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Σταματη για ποιον λογο

δεν σου καθεται καλα?

Το σκεφτηκα ετσι

διοτι

εχω δει αρκετα sub οπου

στο διαμερισμα του skimmer

υπαρχει και η υπερχειληση

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή πέφτοντας το νερό δημιουργεί φυσαλίδες αέρα που θα τραβά το σκίμερ…..

Εσύ ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα για τα θαλασσινά. Απλά σκέφτηκα να στο πω.

Link to comment
Share on other sites

Εαν παρει αερα πχ η υπερχειληση θα σταματησει να στελνει νερο στο σαμπ, η αντλια ομως θα στελνει επανω νερο, αρα θα πρεπει το νερο που θα πηγαινει επανω να χωραει στο ενυδρειο, αλλιως θα ξεχειληση και θα γινεις καπεταν σφουγκαριστρας μετα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει

που κανουν μια τρυπουλα να φευγει ο αερας

πιθανον να κανω κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Εαν παρει αερα πχ η υπερχειληση θα σταματησει να στελνει νερο στο σαμπ, η αντλια ομως θα στελνει επανω νερο, αρα θα πρεπει το νερο που θα πηγαινει επανω να χωραει στο ενυδρειο, αλλιως θα ξεχειληση και θα γινεις καπεταν σφουγκαριστρας μετα...

H αντλια επιστροφης θα ειναι στο μικροτερο και τελευταιο διαμερισμα με τη πιο χαμηλη σταθμη νερου οποτε οταν θα σταματησει να πεφτει νερο θα σταματησει η γενικη ροη και το νερο που θα γυρισει πισω θα ειναι μονο τους ενος διαμερισματος μιας και το αλλο θα παγιδευτει στα αλλα διαμερισματα, αρκει βεβαια να πεφτει με καταρακτη στην αντλια κατι που ειναι MUST ουτως η αλλως. Περαν αυτου το pvc θα το βαλεις μεσα στο νερο για να μην εχεις θεμα και φυσαλιδας και ηχου.. αν το βαλεις απ εξω το σκιμμερ σιγουρα δεν θα εχει προβλημα αλλα τα αυτια σου αργα η γρηγορα θα ''σπαστουν''.

Link to comment
Share on other sites

E πιστευω θα εισαι μια χαρα! Βαλε φωτο και πληροφοριες απο τη κατασκευη ενδιαφερομαι και εγω για DIY υπερχειλιση.

Link to comment
Share on other sites

E πιστευω θα εισαι μια χαρα! Βαλε φωτο και πληροφοριες απο τη κατασκευη ενδιαφερομαι και εγω για DIY υπερχειλιση.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα

ναι ολα μαζι :)

Ευχαριστωωω

ΥΓ η φωτο δεν φαινεται μονο σε εμενα ή σε ολους?

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα

ναι ολα μαζι :)

Ευχαριστωωω

ΥΓ η φωτο δεν φαινεται μονο σε εμενα ή σε ολους?

Μάλλον σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...