Jump to content

Οχι Βια Στα Γηπεδα


Recommended Posts

Πηρα το θαρρος να ανοιξω αυτο το θεμα με αφορμη τα τελαιυταια γεγονοτα που σηνεβησαν στον αγωνα με τον εθνικο.

Ασ βοηθησουμε ολοι μαζι γιατι νομιζω οτι μπορουμε και εχουμε τη δυναμη να το κανουμε.

Προτεινω λοιπον σαν λυση οτι κανοντας αποχη απο τα γηπεδα ολοι μας καποια στιγμη θα συγκηνηθουν οι παραγοντες του ελληνικου ποδοσφαιρου και θα αποσηρουν απο τις κερκιδες των ελληνικων γηπεδων αυτα τα αποβρασματα που σκοτονουν καθημερινα αθωους πολιτες.

Ελατε λοιπον να κανουμε ολοι μαζι την δικη μας επανασταση γιατι σε ενα αυριανο παιχνηδι το επομενο θυμα μπορει να ειμαι εγω. Η ακομα και συ.

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Έγινε επεξεργασία - paris soroni
Link to comment
Share on other sites

επιτρέψτε μου να κάνω μια πολύ σκληρή κριτική

δεν θα επέτρεπα ποτέ τον εαυτό μου να πάω σε γήπεδο για να δω ένα αγώνα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πληρώσω τα λεφτά μου για να δω λίγο ή πολύ ένα στημένο παιχνίδι και να οικονομάνε ένα σωρό λεφτά οι παράγοντες και οι ποδοσφαιριστές ενώ εμείς εδώ τσουρουφλιζόμαστε από την αφραγκιά.

Γιατι να κάνω πλούσιο εγώ τον χψ ποδοσφαιριστή..., ναι το ξέρω ότι προσφέρει θέαμα (αν δεν ήταν στημένο) αλλά αξίζει αυτό το θέαμα τόσα λεφτά;

Ακούω κάτι ποσά για εκατομμύρια κτλ και μου φαίνονται άκρος παράλογα αλλά ακόμη ποιο παράλογο μου φαίνεται ποιοι είναι οι χρηματοδότες αυτών των χρημάτων.

θέλω να ξέρω όλα αυτά και άλλα παραπάνω που δεν τα αναφέρω δεν τα βλέπουν οι "φίλαθλοι" που πάνε και ξεσχίζουν της φωνητικές χορδές στους και είναι έτυμη να θυσιαστούν στον βωμό μιας μπάλας;

Αν έχουν τόσο μεγάλη ενέργεια θα μπορούσαν να την αξιοποιήσουν σε κάτι πολύ ποιο εποικοδομητικό.

Και γιατί οι καλή φίλαθλοι θέλουν παρουσία την αστυνομία; δηλαδή αν κάνω και εγώ ένα πριβε πάρτι έχω δικαίωμα να φωνάξω προστάτη έναν αστυνομικό; και γιατί οι καλή φίλαθλοι δεν έχουν αποχωρίσει έως τώρα από τα γήπεδα; Μήπως δεν είναι και τόσο καλή;

Αυτά τα λίγα και ακόμη περισσότερα που δεν αναφέρω γιατί θα μακρηγορήσω θεωρώ την παρουσία των φιλάθλων στο γήπεδο κάτι το άκρος ανούσιο, εδώ και χρόνια θα έπρεπε κανείς να μην πατάει στο γήπεδο ώστε να έβρισκαν οι παράγοντες τρόπους και δρόμους εξυγιάνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τίποτα δεν εξαρτάται από τον απλό κόσμο, αλλά μόνο από τη βούληση του κάθε οργανωμένου κράτους να μην επιτρέπει να υπάρχει βία μέσα στα γήπεδα. Ομως στο δικό μας κράτος είναι επιλογή να εκτονώνεται η μάζα του κόσμου στα γήπεδα και όχι άλλου. Οπότε είμαι αρκετά απαισιόδοξος οτι θα παρθούν κάποιες γενναίες αποφάσεις για την εξάλλειψη του φαινομένου, και θα αρκεστούμε ακόμα μια φορά σε κροκοδείλια δάκρυα και αφορισμούς, και πάλι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχος αυτο που λες χρηστο ειναι η πικρη αληθια αλλα επειδη δεν μπορουμε μια χουφτα ανθρωποι να φτιαξουμε τον κοσμο ας προσπαθησουμε τουλαχιστον να τον κανουμε καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Οσο υπαρχει ατιμωρησια,και μια ομαδα μπορει και βγαζει δημαρχο,η αλλη με το πιστολι στο τραπεζι να απειλει τον διαιτητη.και η αλλη απο σχολη οδηγων σε φθανει να σε κανει ιδιοκτητη του οπαπ,για πιο ποδοσφαιρο μιλαμε τοτε?Οποιος πραγματι ασχολειτε με το ποδοσφαιρο ,η γκαγκα ειναι ,η .............................ειναι

Υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα για να ασχοληθουμε και να κανουμε τον κοσμο λιγο καλυτερα ,απο το να ασχοληθω με τους μαφιοζους

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ποδόσφαιρο υπόκειται στους ίδιους νόμους,με αυτούς της υπόλοιπης κοινωνίας.Αν οι υπόλοιποι θεσμοί λειτουργούσαν αψογα,η σαπίλα του ποδοσφαίρου θα ήταν πανεύκολη στην ανιμετώπισή της.

Ποδόσφαιρο σημαίνει πολλά λεφτα πλέον,με διαφορους τρόπους. Υπάρχουν κ οι ανθρωποι,συνήθως απο το σπίτι πλεον,για τους οποιους είναι δυο ωρες χαβαλέ,μπυρα κ καφε με φίλους.Κ οι αλήτες έχουν το κουμάντο ομως.Σε πόσες εκφάνσεις της καθημερινότητας όμως,το αυτονόητο δεν εχει χαθεί;

Προσωπικά μου "την βαράει" η υποκρισία των μίντια,φωνάζουν για δικαιοσύνη κτλπ για τον άδικο χαμό του ανθρώπου,ενω συσταματικά προάγουν την βία κ την καπηλεύονται ποικιλοτρόπως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλεσω να μην γινονται χαρακτηρισμοι, εχετε δικιο, αλλα μην χαλασει το κλιμα απο προσβολες ή αφορισμους....

Αναπτυξτε την κουβεντα ως προς τις λυσης ισως του προβληματος, αλλιως θα γινει "καφενειο"....

Η δικη μου γνωμη ειναι οτι δεν υπαρχη παιδια, ειναι οπως η διαφηση με το αγορακι που φωναζει στο κοριτσακι στην παραλια επειδη το εμαθε/ακουσε απο τον πατερα του, εαν οι γονεις και οι κοινωνια δεν ειναι κοντα στα παιδια ωστε να τα προφυλαξει και απο τον κυνδηνο του φανατισμου τοτε ισως δεν υπαρχει σωτηρια....

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που κανουν τα επισοδεια ειναι υπαλληλοι τις εκαστοτε ομαδας..πληρονοντε απο αυτη για να πηγαινουν στο γηπεδο,παιρνουν τζαμπα εισητηρια και πανε εκδρομες με την ομαδα τζαμπα.Πολλοι απο αυτους εχουν και διαφορα ποστα στις ομαδες και πληρονοντε γι αυτο.Οπωτε,οτι και αν γινει,αυτοι θα υπαρχουν παντα και θα κανουν ολα αυτα που κανουν.

Η λυση ειναι η ιδια που εκανε η Θατσερ καποτε στην Αγγλια και τωρα ολοι καθοντε Παναγιες..αποκλεισμος για μερικα χρονια απο τις Ευρωπαικες διοργανωσεις..

Link to comment
Share on other sites

Η Αθλητική νομοθεσία ειναι αυστηρή αλλα το πρόβλημα ειναι οτι ποτε δεν εφαρμόζεται. Η Δικαιοσύνη έχει μαύρα μεσάνυχτα. Στην νομοθεσία προβλέπεται, σε περίπτωση μη αυτόφωρης πράξης (αδικήματα εντός του αγωνιστικού χώρου αλλα και εκτός οταν εχουν αφορμή το αθλητικό γεγονός), δηλαδή οταν ο δράστης ΔΕ συλλαμβάνεται επ' αυτοφώρω, πρεπει το πολυ μέσα σε 20 μέρες απο τη διάπραξη του αδικήματος να παραπεμφθεί σε δικη εφόσον έχει σχηματιστεί δικογραφία σε βάρος του και υπάρχουν άπειρες τέτοιες υποθέσεις. Ο νομοθέτης είχε λόγο που προέβλεψε κάτι τέτοιο αλλα δυστυχώς σε καμία μα σε καμία μη αυτόφωρη πράξη δεν εφαρμόστηκε το συγκεκριμένο άρθρο. Αυτοί οι "φίλαθλοι" που προκαλούν τα επεισόδια και γενικα οτι άσχημο βλέπουμε εντός και εκτός γηπέδων, ανήκουν στις λεγόμενες "λέσχες φίλων" των αθλητικών σωματείων (πρώην σύνδεσμοι). Για να λειτουργήσει νόμιμα η λεσχη, απαιτείται άδεια που εκδίδεται απο την αστυνομία. Για να εκδοθεί η άδεια, μέσα σε όλα τα δικαιολογητικά απαιτείται και η αναγνώριση της λέσχης απο το αθλητικό σωματείο (ομάδας) που αυτή εκπροσωπεί. Στην Ελλάδα καμία λέσχη φίλων δεν έχει άδεια για τον απλούστατο λόγο οτι η νομοθεσία προβλέπει οτι αυτη αποτελεί υπηρεσια του αθλητικού σωματείου και η ομαδα είναι υπόλογη για τη λειτουργία και για οτι συμβεί μέσα και έξω απο το γήπεδο απο τα μέλη της λέσχης, ειναι η ομάδα, δηλαδη η ομάδα ειναι υπεύθυνη για την εποπτεία, τον έλεγχο και την ευθύνη της οργάνωσης διοίκησης και λειτουργίας της λέσχης. Εσείς πιστεύετε οτι η ομάδα θα αποδέχονται κάτι τέτοιο; Όχι γιατι πολυ απλα θα τιμωρούνται σε κάθε αγωνιστική και μάλιστα αυστηρότερα κάθε φορα. Έτσι λοιπόν καμία ομάδα δεν έχει αναγνωρίσει καμία λέσχη με αποτέλεσμα να λειτουργούν παράνομα (κρυφές υπό άλλο καθεστώς λέσχες, πχ χορευτικές σύλλογος) και φυσικά να εφαρμούν στα γήπεδα οι οργανωμένοι και να τα κανουν λαμπόγυαλο με τη γνωστή ατιμωρησία. Θα με ρωτήσετε τωρα γιατι δεν τις κλείνουν τις παράνομες λέσχες; Στη Θεσσαλονίκη για παράδειγμα λειτουργούν λέσχες του ΠΑΟΚ, του ΑΡΗ και άλλων ομάδων της Βόρειας Ελλάδας. Για φανταστείτε τι θα γινόταν αν η αστυνομία έβγαινε σε κάποια φάση και "σφράγιζε" αυτές. Θα καιγόταν η βόρεια ελλαδα κύριοι, αφήστε που οι τοπικοί άρχοντες για ευνόητους λόγους δε θα το επέτρεπαν. Τυχαίο παράδειγμα έφερα, το ίδιο θα συνέβαινε φυσικά και με άλλες μεγάλες ομάδες που εχουν οργανωμένους-φανατισμένους οπαδούς ανά την Ελλάδα και δόξα τω Θεώ εχουν αποδείξει τι πράγματα ειναι ικανοί να κάνουν. Όσο υπάρχει ατιμωρησία θα βλέπουμε συνεχώς τέτοια δυσάρεστα φαινόμενα. Ενας ακόμα ανθρωπος "πήγε χαμένος" χωρίς κανένα λόγο ....... ή μάλλον για το λόγο οτι υποστήριζε την αντίπαλη ομάδα απο εκείνη των δραστών. Τι λυπηρό ρε γαμώτο!

Περαστικά μας. Ζηλεύω οταν βλέπω ομάδες του εξωτερικού να παίζουν μπάλα και ο ποδοσφαιριστής να εκτελεί το πλάγιο ενα μετρό απο τον φίλαθλο της αντίπαλης ομάδας που παρακολουθεί τον αγώνα με τον κ@@@ του καθισμένο στην καρέκλα και ούτε σάλιο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Αθλητική νομοθεσία ειναι αυστηρή αλλα το πρόβλημα ειναι οτι ποτε δεν εφαρμόζεται. Η Δικαιοσύνη έχει μαύρα μεσάνυχτα. Στην νομοθεσία προβλέπεται, σε περίπτωση μη αυτόφωρης πράξης (αδικήματα εντός του αγωνιστικού χώρου αλλα και εκτός οταν εχουν αφορμή το αθλητικό γεγονός), δηλαδή οταν ο δράστης ΔΕ συλλαμβάνεται επ' αυτοφώρω, πρεπει το πολυ μέσα σε 20 μέρες απο τη διάπραξη του αδικήματος να παραπεμφθεί σε δικη εφόσον έχει σχηματιστεί δικογραφία σε βάρος του και υπάρχουν άπειρες τέτοιες υποθέσεις. Ο νομοθέτης είχε λόγο που προέβλεψε κάτι τέτοιο αλλα δυστυχώς σε καμία μα σε καμία μη αυτόφωρη πράξη δεν εφαρμόστηκε το συγκεκριμένο άρθρο. Αυτοί οι "φίλαθλοι" που προκαλούν τα επεισόδια και γενικα οτι άσχημο βλέπουμε εντός και εκτός γηπέδων, ανήκουν στις λεγόμενες "λέσχες φίλων" των αθλητικών σωματείων (πρώην σύνδεσμοι). Για να λειτουργήσει νόμιμα η λεσχη, απαιτείται άδεια που εκδίδεται απο την αστυνομία. Για να εκδοθεί η άδεια, μέσα σε όλα τα δικαιολογητικά απαιτείται και η αναγνώριση της λέσχης απο το αθλητικό σωματείο (ομάδας) που αυτή εκπροσωπεί. Στην Ελλάδα καμία λέσχη φίλων δεν έχει άδεια για τον απλούστατο λόγο οτι η νομοθεσία προβλέπει οτι αυτη αποτελεί υπηρεσια του αθλητικού σωματείου και η ομαδα είναι υπόλογη για τη λειτουργία και για οτι συμβεί μέσα και έξω απο το γήπεδο απο τα μέλη της λέσχης, ειναι η ομάδα, δηλαδη η ομάδα ειναι υπεύθυνη για την εποπτεία, τον έλεγχο και την ευθύνη της οργάνωσης διοίκησης και λειτουργίας της λέσχης. Εσείς πιστεύετε οτι η ομάδα θα αποδέχονται κάτι τέτοιο; Όχι γιατι πολυ απλα θα τιμωρούνται σε κάθε αγωνιστική και μάλιστα αυστηρότερα κάθε φορα. Έτσι λοιπόν καμία ομάδα δεν έχει αναγνωρίσει καμία λέσχη με αποτέλεσμα να λειτουργούν παράνομα (κρυφές υπό άλλο καθεστώς λέσχες, πχ χορευτικές σύλλογος) και φυσικά να εφαρμούν στα γήπεδα οι οργανωμένοι και να τα κανουν λαμπόγυαλο με τη γνωστή ατιμωρησία. Θα με ρωτήσετε τωρα γιατι δεν τις κλείνουν τις παράνομες λέσχες; Στη Θεσσαλονίκη για παράδειγμα λειτουργούν λέσχες του ΠΑΟΚ, του ΑΡΗ και άλλων ομάδων της Βόρειας Ελλάδας. Για φανταστείτε τι θα γινόταν αν η αστυνομία έβγαινε σε κάποια φάση και "σφράγιζε" αυτές. Θα καιγόταν η βόρεια ελλαδα κύριοι, αφήστε που οι τοπικοί άρχοντες για ευνόητους λόγους δε θα το επέτρεπαν. Τυχαίο παράδειγμα έφερα, το ίδιο θα συνέβαινε φυσικά και με άλλες μεγάλες ομάδες που εχουν οργανωμένους-φανατισμένους οπαδούς ανά την Ελλάδα και δόξα τω Θεώ εχουν αποδείξει τι πράγματα ειναι ικανοί να κάνουν. Όσο υπάρχει ατιμωρησία θα βλέπουμε συνεχώς τέτοια δυσάρεστα φαινόμενα. Ενας ακόμα ανθρωπος "πήγε χαμένος" χωρίς κανένα λόγο ....... ή μάλλον για το λόγο οτι υποστήριζε την αντίπαλη ομάδα απο εκείνη των δραστών. Τι λυπηρό ρε γαμώτο!

Περαστικά μας. Ζηλεύω οταν βλέπω ομάδες του εξωτερικού να παίζουν μπάλα και ο ποδοσφαιριστής να εκτελεί το πλάγιο ενα μετρό απο τον φίλαθλο της αντίπαλης ομάδας που παρακολουθεί τον αγώνα με τον κ@@@ του καθισμένο στην καρέκλα και ούτε σάλιο!

Πόσο μα ποοόσο ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...