Jump to content

Πρόβλημα Με Ντοματιά


Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος έχω πρόβλημα με τις ντοματιές μου.. Έχω διάφορα φυτά στο ενυδρείο (κρυπτοκορίνες, βαλισνεριες, ανουμπιες, bacopa κτλ). Πρόσφατα λοιπόν πήρα διάφορα κλαδέματα από μέλος του φόρουμ και τα φύτεψα τοποθετώντας και diy co2 για πρώτη φορά. Όλα τα φυτά νέα και παλιά πήραν τα πάνω τους με εξαίρεση τις ντοματιές. Φύτεψα τα κλαδέματα κανονικά αλλά μετά απο 2-3 μέρες έπεσαν όλα τα φύλλα τους και έμεινε μόνο το κοτσάνι όπως βλέπετε και στις φώτος. Απο λίπασμα χρησιμοποιώ ταμπλέτες jbl για υπόστρωμα, flourish και flourish potassium. Τι λέτε να φταίει?

post-58593-0-85318900-1412200318_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε έναν κόπο και συμπλήρωσε τη φόρμα έτσι ώστε να έχουμε μια ολοκληρωμένη άποψη για το ενυδρείο και τον εξοπλισμό του.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Πεσμένα φύλλα σε ντοματιά

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 120 λίτρα(λειτουργεί 10 μήνες)
- Φωτισμός: 1 Τ8 36W Grolux και 1 Τ5 39W daylight με ανακλαστήρες
- Βυθός και Υπόστρωμα: χαλίκι
- Διοξείδιο του Άνθρακα: DIY CO2 εδώ και 20 μέρες
- Οξυγόνο: αεραντλία
- Φίλτρανση: Fluval 306 + εσωτερικό φίλτρο
- Φυτα: Διάφορα
- Ψάρια: 15 ροδόστομοι, 10 καρδινάλιοι, 8 buenos aires tetra
- Ρουτίνες: Ταμπλέτες JBL, Seachem flourish και seachem flourish potassium

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7.5
- GH: 9
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 0
- Θερμοκρασία: 26.8 με controller

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: Ντοματιά
- Ιστορικό Φυτού: Φυτεύτηκαν κλαδέματα πριν 20 μέρες
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Μετά από 2-3 μέρες έπεσαν όλα τα φύλλα της

Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη δεν πιάνουν πάντα όλα τα κλαδέματα. Ιδικά η ντοματιά και το σταργκρας είναι λίγο θέμα μέχρι να πιάσουν Πολλές φορές τυχαίνει να αλλάξω θέση σε ένα φυτό απλά και να πάρει δρόμο. Άλλες φορές όσο και αν έχω προσπαθήσει να μεγαλώσω κάποιο φυτό, δεν τα καταφέρνω στο τέλος. Υπάρχουν εκατοντάδες παράγοντες που συντελούν στην ανάπτυξη ενός φυτού. Ακόμα και το ph παίζει ρόλο. Τα υπόλοιπα φυτά σου πως πάνε; Προσοχή με τα λιπάσματα, σε ενυδρεία με λίγα φυτά όπου η αλλαγές νερού γίνονται κανονικά σε εβδομαδιαίο πρόγραμμα μπορεί να κάνουν ζημιά. Επίσης είδα ότι έχεις μπουρμπουλιθρέιτορ, αεροαντλία. Σε φυτεμένο ενυδρείο το μόνο που κάνει είναι να διώχνει το διοξείδιο από το νερό. Με την ανατάραξη της επιφάνειας θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μετα απο μεταφυτεψεις αλλαγες κτλ πολλες φορες τα φυτα παιρνουν την κατω βολτα για λιγες ημερες.Ειναι μερος του σχεδιου και αυτο και χρειαζονται χρονο για να προσαρμοστουν (εκτος και αν ειναι ψευτικα,χιουμορ).Μερικα φυτα δεν μου πηγαιναν καλα.Σταματησα να τα κουναω,τα αφησα σε ενα σημειο και αφου μαραθηκαν,ξεραθηκαν,επεσαν φυλλα κτλ σε δυο εβδομαδες πεταξαν καινουρια και τωρα δεν τα προλαβαινω.Εβαλα και προσφατα καποια ακομα και ειμαι στο ιδιο σταδιο,εν ολιγοις θα προτεινα υπομονη,η φυση θελει τον χρονο της.Αν τα ειχες καιρο και χαλουσαν τωρα να πω ναι εχεις προβλημμα,αλλα αφου φυτεψες πριν 3 μερες..

Παντως πιστευω οτι με τα φυτα που εχεις δεν χρειαζεσαι λιπασματα και διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη το διοξείδιο μόνο καλό κάνει. Αν υπάρχει η δυνατότητα να υπάρχει, είναι μακράν ότι καλύτερο για τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σταμάτη το ξέρω ότι δεν πιάνουν όλα, το είχαμε συζητήσει κιολας. Απλά μου έκανε εντύπωση που ξαφνικά έπεσαν όλα τα φύλλα αλλα το κοτσάνι παρέμεινα καταπράσινο. Ούτε σάπισε, ούτε τίποτα. Είχα επιχειρήσει ξανά να βάλω ντοματιά όταν πρωτοέστεινα το ενυδρείο και είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο απλά τότε θεώρησα ότι πιθανόν δεν ήταν και σωστά στρωμένο ακόμα. Απο μετρήσεις πως με βλέπεις??

Argy1 σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τα κλαδέμματα τα έχω φυτεμένα εδώ και 20-25 μέρες, απλά λέω ότι 3 μέρες μετά το φύτεμα έπεσαν τα φύλλα και από τότε έχουν μείνει μόνο τα κοτσάνια. Επειδή έχω πολλά φυτά μέσα χωρίς λιπάσματα χαλούσαν όλα και πλέον με διοξείδιο βλέπω σημαντική ανάπτυξη

Link to comment
Share on other sites

Στο φυτεμένο ενυδρείο το μόνο που μας ενδιαφέρει από τις μετρήσεις για το κομμάτι μόνο των φυτών, είναι η σκληρότητα του νερού, αυτό σε ενυδρεία με πολύ και πολλά δύσκολα φυτά. Νιτρικά σε αναλογία με τα φωσφορικά, αλλά και αυτά δεν θα πρέπει να σε απασχολούν για την ώρα. Αργότερα αν θα αποκτήσεις άλγες θα ασχοληθείς και με αυτά. Το άζωτο (αμμωνιακό νιτρικό ουρικό) που είναι η κυριότερη τροφή για τα φυτά μας. Αυτό υπάρχει στο ενυδρείο μας από τα κακάκια των ψαριών, σάπια φίλα, υπολείμματα τροφής κτλ. ( Για αυτό τα ενυδρειακά λιπάσματα δεν περιέχουν άζωτο) . Σημαντικό είναι η θερμοκρασία. Από την εμπειρία μου, θεωρώ ιδανικό 21-24 βαθμούς κελσίου είναι ότι καλύτερο. Δυστυχώς αυτές οι θερμοκρασίες δεν είναι καλές για τα ψάρια μας. Οπότε 26-28, είναι καλά. Τώρα όσο βλέπεις το φυτό πράσινο, δώσε του χρόνο να δεις τι θα κάνει και σε καμία περίπτωση μην του αλλάζεις την θέση μέχρι να πάρει τα πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

εγω που μου εχουν πεταξει ολα τα φυτα σου κ εχουν γινει δεντρα.....εχω προβλημα με τα ψαρια....χαχχα!!!

εμ δ μπορουμε να τα εχουμε ολα... ;)

dude ανεβασε κ μια φωτο εδω να δει ο σταματης πως επιασαν χωρο τα κλαδεματα του.. .

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σταμάτη το ξέρω ότι δεν πιάνουν όλα, το είχαμε συζητήσει κιολας. Απλά μου έκανε εντύπωση που ξαφνικά έπεσαν όλα τα φύλλα αλλα το κοτσάνι παρέμεινα καταπράσινο. Ούτε σάπισε, ούτε τίποτα. Είχα επιχειρήσει ξανά να βάλω ντοματιά όταν πρωτοέστεινα το ενυδρείο και είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο απλά τότε θεώρησα ότι πιθανόν δεν ήταν και σωστά στρωμένο ακόμα. Απο μετρήσεις πως με βλέπεις??

Argy1 σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τα κλαδέμματα τα έχω φυτεμένα εδώ και 20-25 μέρες, απλά λέω ότι 3 μέρες μετά το φύτεμα έπεσαν τα φύλλα και από τότε έχουν μείνει μόνο τα κοτσάνια. Επειδή έχω πολλά φυτά μέσα χωρίς λιπάσματα χαλούσαν όλα και πλέον με διοξείδιο βλέπω σημαντική ανάπτυξη

NO3 έχεις μηδέν ή δεν έχεις τεστ να μετρήσεις??

Link to comment
Share on other sites

Όπως και το κερατόφυλλο που έχω. Πως τα ανεβάζω λοιπον??

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρείο μπορεί να έχει ελάχιστα νιτρικά, ειτε επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου είτε επειδή καταναλώνονται. Κανένας δεν θέλει να τρλανει κανέναν. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αποκλείεται να μην έχετε νιτρικά. Με το ίδιο τεστ μετράτε; Την είχα πατήσει και εγώ κάποτε και όταν πείρα καινούριο τεστ, έπεσα από τα σύννεφα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σταμάτη με το ίδιο μετρήσαμε. Την προηγούμενη εβδομάδα το αγόρασα. Λες να πετύχαμε χαλασμένο?

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και με κάνα άλλο. Συμβαίνει καμιά φορά.

Link to comment
Share on other sites

θα μετρησουμε κ με τα στικακια να δουμε διαφορες κ αν ειναι στα ακρα....φταιει το τεστ....

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν εχετε νιτρικα 0,τοτε ειναι φυσιολογικο να μη παει καλα η ντοματια που θελει πολλα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Το εξηγουμε με το παρακατω!

Το κερατοφυλλο που παει σφαιρα,σου ρουφαει τα οποια λιγα νιτρικα εχεις και δεν αφηνει τιποτα στη ντοματια.Διαλεξε ενα απο τα 2 φυτα να κρατησεις γιατι θα εχεις θεμα και με τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαναέκανα μετρήσεις για NO3. Απ' ότι κατάλαβα ο λόγος που έβγαζε 0 ήταν επειδή δεν κούνησα το δοκιμαστικό σωλήνα μιας και στο συγκεκριμένο τεστ δεν το ανέφεραν οι οδηγίες. Σήμερα λοιπόν αφού εβαλα τα στοιχεία μέσα στο νερό, κούνησα το δοκιμαστικό σωλήνα και ως δια μαγείας το νερό πήρε χρώμα. Τα νιτρικά μου λοιπόν είναι 5mg/l

Link to comment
Share on other sites

Eureka_1_.gif

Link to comment
Share on other sites

Λίγα είναι και πάλι με τις δυο ρουφήχτρες που έχεις μέσα. . .

Αυξησε το τάισμα ή πάρε seachem nitrogen ή κάνε αυτό που σου είπε ο rastafarian παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...