Jump to content

Μετατροπή Celio


pan_Oz

Recommended Posts

τελευταίες μέρες έω μπει στο τρυπάκι με το Φωτιστικό που πάιζει στο κύβο μου.. βέβαια δεν βλέπω κάτι κακό αλλα θέλω το κατι παραπάνω.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το 65εκ. βάθος.. Το celio νομίζω έχει 120αριδες φακούς.

σκεφτόμουνα κατα πόσο είναι δυνατόν πάνω στο υπάρχον φωτιστικό ή να αλλάξω φακούς ή να βάλω 3 50watt τσιπάκια λεω εγώ τώρα που είμαι και άσχετος..

έχει κανείς καμια καλή ιδέα για αναβάθμιση του συγκεκριμένου μοντέλου??

please τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

επίσης θα βοηθούσε να μου πεί κάποις περισσότερες "τεχνικές" πληροφορίες για το φωτιστικό που έχω

Link to comment
Share on other sites

Ρε πανο καλυτερα να το μετατρεψεις σε αλλο φωτιστικο ρε φιλε :usd::usd:

Βαλε κοπο,βαλε και εξοδα....δεν αξιζει ρε συ!

Κρατα λιγο ακομα αυτο και βαλε σιγα σιγα στα αμεσα αξοδα ενα νεο.

Απλα η γνωμη μου φυσικα,δεν θελω να σε αποθαρρυνω!

Ηλεκτρολογικα δεν μπορω να σε βοηθησω δυστυχως :death:

Το highlight της καριερας μου ηταν η αναπληρωση :usd:

Link to comment
Share on other sites

χαχα! Εγώ να δείς ποσο το θέλω ενα νεο φωτιστικό ρε συ Μιχαλη αλλα δεν παίζουν φράγκα..

τουλάχιστον μήπως και μπορώ να βάλω φακούς .. φοραει 120 και έλεγα επειδή το ενυδρείο έχει βάθος να κάνω μια μετατροπή και να βάλω 60αριδες..

αλήθεια δεν ξέρω γιατι έχει κακή φήμη σαν φωτιστικό .. 90w είναι cree XPE leds φοράει.. εμένα τουλάχιστον μ αρέσει.. και ως προς την ανάπτυξη και οπτικά σαν χρώμα.. εντάξει δεν θα έλεγα οχι σε ένα RADION ούτε σε ενα ΑΤΙ 6χ24W!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μια λυση ειναι ξήλωμα ολα κρατάς το κουφάρι και ξεκινάς απο την αρχη αλλα θέλει χρονο διάβασμα και προσπάθεια η άλλη να πας και σε ενα αλλο φωτιστικο...

Link to comment
Share on other sites

Πανό καλυτερα να μην ασχοληθείς και αν θελεις αναβάθμιση πάρε ενα έτοιμο να τελειώνεις. Δεν το εχεις με τα ηλεκτρονικα γενικός απο οτι θυμάμαι με την ελεγκτή θερμοκρασίας, οποτε να πας σε κατι τοσο περίπλοκο δεν θα το συνιστούσα με τιποτα, ειναι κρίμα και θα απογοήτευτεις χωρις λογο. Υπαρχουν λυσεις.

Αφου σου αρεσει τοσο εχει αγγελία τωρα που μιλαμε με καποιο παιδι που πουλάει Celio σε καλη τιμη να παρεις ενα δεύτερο η να πας σε ενα αλλο καινούργιο φωτιστικο οπως το θες.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να βάλω φακούς θα ναι τοσο δύσκολο ??? 😕

Link to comment
Share on other sites

ετσι πιστεύω.. τουλάχιστον όσο αφορά στο βάθος. Με 120 φακό σκορπάει πολυ..κατι που εμένα δε με νοιάζει στο κύβο.. Θεωρώ οτι με μισό watt στο λίτρο δεν ειμαι άσχημα 90w Cree XPE φοράει..ποσο κακο φωτιστικό να ειναι!; ασε που καινούργιο €400 παει..όσο υπερτιμημένο και να ναι, κατι άξιζει..

Ειμαι λάθος ;;;

Το ξαναλέω ..δε πάω να το συγκρίνω με ενα ATI 6x24..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πανο μου πιστευω οτι δεν θα δεις και μεγαλη διαφορα με τους φακους φιλε.

Αφου το κανεις για το βαθος,θεωρω πως σε καλυπτει ηδη και με τους 120αρηδες.

Αν βαλεις 60αρηδες ισως να χασεις το τροπο που απλωνεται ηδη το φως και να γινει πιο "μονοκομματο".

Αν δεν ειναι ακριβοι οι φακοι βεβαια,δεν χανεις απολυτως τιποτα να το δοκιμασεις :jig:

Παντως δεν ειναι κακη η ιδεα του μαριου να παρεις ενα δευτερο και μετα βαλε φακους και στα δυο :thumbsu:

Θα εισαι σουπερ,ασχετα βεβαια απο το κοστος αγορας.

Να σου πω την αληθεια μου ρε συ,απο τις φωτο που εχω δει δεν μου φαινεται πως εχεις θεμα με το φωτισμο σου γενικοτερα.

Βεβαια εσυ που το βλεπεις μπροστα σου εχεις καλυτερη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...