Jump to content

Επιλογη Λαμπας!


Sturm

Recommended Posts

Παιδακια καλησπερα.

Θα γινουν καποιες αλλαγες στο ενυδρειο μου οσων αφορα το aquascape και θα γινει πιο βιοτοπικης προσεγγισης!

Αυτη τη στιγμη τρεχει με 2 Τ5 54w της juwel, την nature και την colour, 4100 και 6400 κελβιν αντιστοιχα. Τα φυτα θα μειωθουν στα ελαχιστα, απαρτιζομενα απο egeria densa, echinodorus και λευκοκεφαλα.

Ηδη το ενυδρειο υποφερει απο αλγες και τα φυλλα των εχινοδορων καλυπτονται απο καφεκοκκινη αλγη.

Ποια απο τις δυο λετε να κρατησω;

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Παιδακια καλησπερα.

Θα γινουν καποιες αλλαγες στο ενυδρειο μου οσων αφορα το aquascape και θα γινει πιο βιοτοπικης προσεγγισης!

Αυτη τη στιγμη τρεχει με 2 Τ5 54w της juwel, την nature και την colour, 4100 και 6400 κελβιν αντιστοιχα. Τα φυτα θα μειωθουν στα ελαχιστα, απαρτιζομενα απο egeria densa, echinodorus και λευκοκεφαλα.

Ηδη το ενυδρειο υποφερει απο αλγες και τα φυλλα των εχινοδορων καλυπτονται απο καφεκοκκινη αλγη.

Ποια απο τις δυο λετε να κρατησω;

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Τις αλγες?

Οταν δεν γνωριζουμε το ακριβες aquascape πως θες να σου προτεινουμε κατι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα την 6.400 παρόλο που από ότι κατάλαβα θέλεις να το πας σε ποιο σκούρα νερά. :)

Μου αρέσει προσωπικά περισσότερο το ψυχρό φως και θεωρώ πως θα είναι και ένα σύν για τα λίγα φυτά που θα αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τις αλγες?

Οταν δεν γνωριζουμε το ακριβες aquascape πως θες να σου προτεινουμε κατι!

Τι σημασια εχει το aquascape. Το ειπα, θα ειναι βιοτοπικης προσεγγισης! Λιγα φυτα πολλα ξυλα και πετρες!

Το ερωτημα ειναι ποια απο τις δυο λαμπες να λειτουργω ωστε να μην πηξουμς στην αλγη!

Εγώ θα προτιμούσα την 6.400 παρόλο που από ότι κατάλαβα θέλεις να το πας σε ποιο σκούρα νερά. :)

Μου αρέσει προσωπικά περισσότερο το ψυχρό φως και θεωρώ πως θα είναι και ένα σύν για τα λίγα φυτά που θα αφήσεις.

Ωραια Δημητρη, το λαμβανω υποψην!

Μαλλον δεν θα το παω για black water αλλα οντως θα ειναι λιγα φυτα και δεν θελω να πηξω στην αλγη.

Η αληθεια ειναι πως οταν εκανα την αλλαγη στο φωτιστικο πιστευα πως θα βοηθησω τα φυτα μου να αναπτυχθουν αλλα ειχα ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο και το ύψος του ενυδρείου και λογικά έπαιξε και αυτό τον ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο και το ύψος του ενυδρείου και λογικά έπαιξε και αυτό τον ρόλο του.

Α ναι, αυτο ξεχασα να το πω. Το υψος ειναι 83 cm!

Tι εννοεις Δημητρη; Σε τι επαιζε ρολο; Για τις παλιες λαμπες λες ή τις καινουριες;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά λέω για τον φωτισμό Θοδωρή , το ύψος σκέφτομαι ότι μπορεί να έπαιξε ρόλο στην δυνατότητα του συστήματος να ισορροπήσει.

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα. Κοιτα με τις παλιες λαμπες δεν εβλεπα τρελη αναπτυξη αλλα η αμουμπιες ηταν πρασινες, οι εχινοδοροι αργα αλλα σταθερα φουντωναν, η μος σφαιρα και το μικροσοριουμ στασιμο. Οι βαλισνεριες μας χαιρετουσαν!

Τωρα με αυτον τον φωτισμο, βλεπω αναπτυξη αλλα εχω πνιγει στις αλγες!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου ακούγεται. Δεν θα σου προτείνω τίποτα μιας και ξέρω ότι τα έχεις δοκιμάσει όλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο ρε Θοδωρή;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι σημαντικο, η εναλλαγη απο τις 2 λαμπες στη μια να γινει μπαμ μπαμ ή θα πηξουμε παλι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια, σημερα αναψα για αλλαγη την λαμπα που ροζιζει και ειναι περισσοτερα κελβιν! Μου φαινεται πιο σκοτεινο το ενυδρειο! Ποια να κρατησω; Για βοηθηστε λιγο γιατι εχω χασει λιγο τη μπαλα!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι μεγάλο και το υψος τεράστιο, εγω θα δοκίμαζα 2 λαμπες 54 απλες του εμποριου.

Μην κατσεις να αγορασεις επωνυμες, βάλε της osram 840-860 , 4000- 6000 kelvin.

Βασικά οτι σου κάθεται καλυτερα στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Την μια μονο χρησιμοποιω γιατι υποπτευομαι πως με τις δυο εχουμε εξαρση! Δεν εχω βλεπεις και τιποτα τρελα φυτα! Γιαυτο λεω, ποια ειναι πιο καλη να κρατησω;

Η nature ειναι ασπρο φως με 4100 κελβιν. Δινει μια σκουριλα αλλα γενικα εχει φως το ενυδρειο. Η αλλη ειναι 6400 και ειναι ψιλοροζ! Παρα το γεγονος οτι ειναι περισσοτερα κελβιν, το ενυδρειο ειναι πιο σκοτεινο και πιο ατμοσφαιρικο!

Ποια ειναι πιο καλη για τα φυτα, ετσι ωστε να μην εχουμε και αλγες; Και τις δυο να τις αναψω παιζει;

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω χρονια της sylvania την glolux ,,,αν βγαινει σε αυτες τις διαστασεις πραγματικα για εμενα ειναι οτι καλλυτερο υπαρχει και σε καλη τιμη!

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω χρονια της sylvania την glolux ,,,αν βγαινει σε αυτες τις διαστασεις πραγματικα για εμενα ειναι οτι καλλυτερο υπαρχει και σε καλη τιμη!

Οχι δεν θελω να αλλαξω λαμπα! Εχω δυο με την δυνατοτητα να αναβω την μια! Ποια να αναβω;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον βαση αυτων που εχω δει με τα χρονια στο δικο μου φυτεμενο (οποτε ειναι προσωπικη εμπειρια) οι λαμπες με λιγοτερα κελβιν ειχαν ευεργετικοτερα αποτελεσματα στα φυτα και οχι στις αλγες ...οσο ανεβαινα κελβιν ειχα πιο πολλες αλγες(δεν ειχα γενικα πολλες ποτε πολλη για να δω μεγαλη διαφορα)και λιγοτερη αναπτυξη στα φυτα ...οποτε θα σ προτεινα στα λιγοτερα κελβιν,,,αν καποιος αλλος διαφωνει μπορει και να ισχυε μονο για μενα ...ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Η color.. εμένα ΔΕΝ μου αρέσει... γι αυτό την έχω αλλάξει.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ένα συνδυασμό... με την Nature (4.100) και την Day (9.000).-

http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/More/Lighting/Lighting-Tubes/HiLite-T5-Lighting-Tubes/HiLite-Nature-438-mm-24-W-Tube-T5-24-W-T5-438-mm.html

http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/More/Lighting/Lighting-Tubes/HiLite-T5-Lighting-Tubes/HiLite-Day-438-mm-24-W-Tube-T5-24-W-T5-438-mm.html

Link to comment
Share on other sites

Η color.. εμένα ΔΕΝ μου αρέσει... γι αυτό την έχω αλλάξει.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ένα συνδυασμό... με την Nature (4.100) και την Day (9.000).-

http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/More/Lighting/Lighting-Tubes/HiLite-T5-Lighting-Tubes/HiLite-Nature-438-mm-24-W-Tube-T5-24-W-T5-438-mm.html

http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/More/Lighting/Lighting-Tubes/HiLite-T5-Lighting-Tubes/HiLite-Day-438-mm-24-W-Tube-T5-24-W-T5-438-mm.html

Ρε συ, δεν ειναι πολλα τα κελβιν; Εδω ειχα αλγη με colour- nature συνδυασμο, δεν θα εχω με την αλλη;

Εσι κι αλλιως αναβω την μια μονο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα... ΔΕΝ δημιουργούνται από τα Kelvin.

Τα φυτά... ΑΝ ΔΕΝ έχουν αυτό που ΠΡΕΠΕΙ για να αναπτυχθούν... πως θα συναγωνιστούν τις άλγες;

Για ψάξου λίγο παραπάνω... και μέτρα και τα φωσφορικά.-

Link to comment
Share on other sites

Εχω και φωσφορικα! Το αναφερω στο αλλο θεμα, εχω και νιτρικα μπολικα!

Εδω θελω να ακουσω γνωμη, ποια λαμπα ειναι καταλληλοτερη για την φαση που βρισκεται το ενυδρειο για να κρατησω!

Δεν θα αναβω και τις δυο!

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα... ΔΕΝ δημιουργούνται από τα Kelvin.

Τα φυτά... ΑΝ ΔΕΝ έχουν αυτό που ΠΡΕΠΕΙ για να αναπτυχθούν... πως θα συναγωνιστούν τις άλγες;

Για ψάξου λίγο παραπάνω... και μέτρα και τα φωσφορικά.-

εκτος απο νικτρικα και φωσφορικα ...οσο πιο μεγαλη φωτεινοτητα (λουξ) και κελβιν εχει μια λαμπα δεν βοηθαει πιο πολυ την αναπτυξη αλγης σε συναρτηση με μια πιο χαμηλων παραμετρων λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

Με 100 βατ ένταση σε τόσο ύψος και με φυτά αργής αναπτύξεις είναι λογικό να κάνουν πάρτι οι άλγες. Πιστεύω πως ότι λάμπα και να βάλεις, ιδικά αν έχεις σκοπό να αφήσεις μόνο την μία λάμπα, θα πνιγείς στην άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Με 100 βατ ένταση σε τόσο ύψος και με φυτά αργής αναπτύξεις είναι λογικό να κάνουν πάρτι οι άλγες. Πιστεύω πως ότι λάμπα και να βάλεις, ιδικά αν έχεις σκοπό να αφήσεις μόνο την μία λάμπα, θα πνιγείς στην άλγη.

Δηλαδη να βαλω και τις δυο; Γιατι το λες αυτο;

Ρε συ Σταματη, Οταν ειχα τις 40 βατ τ8 και με 6100 κελβιν συνολο δεν ειχα κανενα θεμα! Με το που αλλαξα φωτιστικο χαθηκε η μπαλα! Τι αν φταιει; Αν αναψω και τις 2, το ξερω σιγουρα θα γεμισω παλι διατομικη και οτι ειχα πριν! Με την μια, προς το παρον δεν εχω εξακριβωμενη αλγη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...