Jump to content

Επιλογη Λαμπας!


Sturm

Recommended Posts

Ολα παίζουν το ρολο τους. Δεν πρόσεξα τις τιμες, καθότι τα διαφορετικά χρωματα μου αποσπούν την προσοχη (σορυ discusfan :) ). Σιγα τις τιμες που εχεις, κανε μια δυο καλες αλλαγές νερου ευκολες και τερμα. Γλυκό νερο εχεις, τι να πουμε και εμεις οι αλμυροί.

Αλλα δεν μου είπες για την λίπανση των φυτών, μήπως και εκει εχει φωσφωρικα; Αν θεωρείς οτι ειναι ο φωτισμος, πρόσεξε το.

Link to comment
Share on other sites

Ολα παίζουν το ρολο τους. Δεν πρόσεξα τις τιμες, καθότι τα διαφορετικά χρωματα μου αποσπούν την προσοχη (σορυ discusfan :) ). Σιγα τις τιμες που εχεις, κανε μια δυο καλες αλλαγές νερου ευκολες και τερμα. Γλυκό νερο εχεις, τι να πουμε και εμεις οι αλμυροί.

Αλλα δεν μου είπες για την λίπανση των φυτών, μήπως και εκει εχει φωσφωρικα; Αν θεωρείς οτι ειναι ο φωτισμος, πρόσεξε το.

Η λιπανση εννοεις αν εχει φωσφωρικα; Καλλιο λεω να ριξω και για τις ταμπλετες που λενε τα παιδια δεν ξερω αλλα θα το ψαξω!

Ειχα μια ιδεα και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι λειτουργικη! Λεω να μην αναψω φωτα για 4 μερες σε συνδιασμο με αλλαγες και μετα να ξεκινησω για εναν μηνα την πρωτη λαμπα και μετα να αναψω και την αλλη! Εσεις τι λετε; Θα κανει τιποτα;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Αν το σκέφτεσαι σαν restart . . . πιστευω οτι δεν θα δουλέψει!!

Επίσης τα kelvin δεν τα υπολογίζουμε αθροιστικά. . .

Tα ξύλα μην τα βγάλεις άφησετα μέσα και απλα παρακολουθησετα.Η λογική λέει οτι είναι ο γνωστός μύκητας που θα κάνει τον κύκλο του

και θα φύγει.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με nicpapa και diskus fan!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δουλεψει λες ε! Παντως, τις ανουμπιες, μικροσορουμ και μος που εβγαλα, τις εβαλα σε ενα ενυδρειακι που εχω χωρις φωτισμο, μονο με λιγος φως ηλιου και η αλγη χαιρετησε!

Για ποιο αθροισμα μιλας, δεν καταλαβα;

Δεν προκειται να βγαλω τιποτα! Απο σημερα μπηκε σε εφαρμογη το σχεδιο!

Δεν ειναι μηκυτας. Το κοιταξα σημερα που εκανα την αλλαγη! Το θεμα ειναι να μην παει στα φυτα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα... ΔΕΝ δημιουργούνται από τα Kelvin.

Τα φυτά... ΑΝ ΔΕΝ έχουν αυτό που ΠΡΕΠΕΙ για να αναπτυχθούν... πως θα συναγωνιστούν τις άλγες;

Για ψάξου λίγο παραπάνω... και μέτρα και τα φωσφορικά.-

Με συγχωρεις τωρα...τα κελβιν δεν δημιουργουν προβληματα με αλγες?

Δηλαδη αν εγω παω και βαλω μια λαμπα 8000Κ και μια 12000Κ δεν θα εχω προβλημα?

Μη τρελαθουμε τελειως τωρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου εξηγήσω... τι είναι το ύψος του ενυδρείου... τι τα Watt... τι τα Lumens...και τι τα Kelvin ή το ότι τα προβλήματα του... ΔΕΝ είναι απόλυτα σίγουρο... ότι ξεκίνησαν εξ' αιτίας των Kelvin (που έγραψα);

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ποιες ταμπλετες βυθου να παρω; Της σερα ή της seachem;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ποιες ταμπλετες βυθου να παρω; Της σερα ή της seachem;

Ναι μια χαρα ειναι αυτες.,...

Μην τις βαλεις ολοκληρες.

Πιασε μια πενσα και σπαστες στην μέση, και βαζε γυρω γυρω απο το φυτο . :)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ εγω διαβασα( αντι της σερα ή της seachem ) την σειρα της seachem ... :)

Εγω δοκιμασει μονο seachem ,αν καποιος εχει δοκιμάσει, και εχει συγκρινει ας προτεινει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αγοραστηκε το seachem potasium και το oι ταμπλετες της seachem επισης! Στη συσκευασια των ταμπλετων αναγραφει πως εχει και φωσφορικα! Ειμαστε σιγουροι οτι θελουμε να ριξουμε τετοιο; Επισης εχει και potasium, ειναι αναγκη να ριξω και το υγρο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδευεις τις ταμπλετες με τα υγρα λιπασματα ρε Θοδωρα?

Τις ταμπλετες τις βαζουμε στα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες,ενω το υγρο για τα φυτα που τρεφονται απο τη στηλη του νερου..

Οπωτε τωρα ξανασκεψου αν πρεπει να βαλεις και ταμπλετες αλλα και υγρα..:P

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βοηθησεις και λίγο τα φυτα ομως , δεν ειναι μόνο οι λάμπες... :)

Ριξε λιγο καλιο, δεν κανει κακο, και βάλε στα φυτεμενα που εχεις λιπανση στο βυθο.

Ασε τις δυο λάμπες και βάλε και φυτα επιφανειας να σου ρουφηξουν νιτρικα και φωσφορικα.

Τα φυτα αν τους λειπει καποιο στοιχειο μενουν στασιμα δεν μεγαλωνουν, οτι φως και να βάλεις επάνω.

Γιατι μπερδευεις τις ταμπλετες με τα υγρα λιπασματα ρε Θοδωρα?

Τις ταμπλετες τις βαζουμε στα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες,ενω το υγρο για τα φυτα που τρεφονται απο τη στηλη του νερου..

Οπωτε τωρα ξανασκεψου αν πρεπει να βαλεις και ταμπλετες αλλα και υγρα.. :P

Ρε Κωστα, εγω δεν μπερδευω τιποτα! Στα φυτεματα και λιπασματα δεν το χω! Συμβουλες ακολουθω!

Για πες τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδευεις τις ταμπλετες με τα υγρα λιπασματα ρε Θοδωρα?

Τις ταμπλετες τις βαζουμε στα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες,ενω το υγρο για τα φυτα που τρεφονται απο τη στηλη του νερου..

Οπωτε τωρα ξανασκεψου αν πρεπει να βαλεις και ταμπλετες αλλα και υγρα.. :P

Ξαναδιαβασε το κοκκινο..:P

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, και πορτοκαλι με βουλες να μου το κανεις, αν δεν το κανεις πιο λιανα δεν σε πιανω! Εχω εχινοδορο και εγκερια και λευκοκεφαλα! Το υγρο καλλιο δεν τα ωφελει;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδευεις τις ταμπλετες με τα υγρα λιπασματα ρε Θοδωρα?

Τις ταμπλετες τις βαζουμε στα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες,ενω το υγρο για τα φυτα που τρεφονται απο τη στηλη του νερου..

Οπωτε τωρα ξανασκεψου αν πρεπει να βαλεις και ταμπλετες αλλα και υγρα.. :P

Κωστη τον μπερδευεις....

Κωστα, και πορτοκαλι με βουλες να μου το κανεις, αν δεν το κανεις πιο λιανα δεν σε πιανω! Εχω εχινοδορο και εγκερια και λευκοκεφαλα! Το υγρο καλλιο δεν τα ωφελει;

Ταμπλετες θα βαλεις στους εχινινοδορους,

Το καλιο μην το φοβασαι δεν προκαλει άλγες ακομη και σε υπερδοσολογια γιαυτο και στο προτεινα, μονο καλο κανει.

Στην ουσια αν το δεις το ενυδρειο σου, φωσφορικα-νιτρικα , εχεις απο τα ψαρια και τις τροφες.

Απλα βοηθας τους εχινοδορους μεχρι να πιασει αρκετη βρωμια ο βυθος.

Σιδηρο εχεις μικρη ποσοστητα δεν χρειαζεσαι και παραπανω στο νερο της βρυσης οπως και ιχνοστοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε παμε κανονικα! Οτι λενε οι οδηγιες ή υπαρχει κατι που πρεπει να ξερω;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ωρε 1-2 ταμπλέτες στους εχινόδορους (ανά 6-8 μηνο και ανάλογα το μέγεθος τους) και τέρμα... τι πετάς"" τα χρήματα σου; ;)

ΥΓ. Τώρα ελπίζω να... κατάλαβες.- :D

Link to comment
Share on other sites

Μπηκανε σημερα οι ταμπλετες και προχθες το καλλιο!

Link to comment
Share on other sites

Μπηκανε σημερα οι ταμπλετες και προχθες το καλλιο!

Κανε οτι λεει ο diskus fun...και ασε τα υπολοιπα φυτα σου πο τρεφονται απο τη στηλη του νερου να πεινασουν απο καλιο...μη πετας τα λεφτα σου...

Link to comment
Share on other sites

rastafarian... κάτι παρεξήγησες... από αυτά που έγραψα.- ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα παιδια και καλη χρονια! Οι λαμπες δουλευουν μια χαρα! Βεβαια μου αρεσε καλυτερα με την ροζ σκετη και λιγο πιο σκουρο αλλα κι ετσι ωραια ειναι!

Θα ηθελα ομως και μια γνωμη. Για ριξτε μια ματια εδω αν δεν βαριεστε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...