Jump to content

Επιλογη Ψαροσυνθεσης


Recommended Posts

Ανοιγω νεο θεμα φιλοι μου για να ακουσω προτασεις για την ψαροσυνθεση τπυ ενυδρειου μου. Θυμιζω οτι ειναι 240 λιτρα με διαστασεις 100×40×60 περιπου. Εχει ξεκινισει με βιοτοπικο στησιμο Αμαζονιου που σημαινει σκουρο νερακι, χαμηλες σκληροτητες, κλαδια και ξερα φυλα.

Τωρινοι κατοικοι 20 ροδοστομοι και 6 κορυ.

Τι θα προτεινατε για συγγατοικους με βιοτοπικα κριτηρια παντα. Εχω ηδη στο μυαλο μου σκαλαρια (6) χωρις να τεινω τρελλα προς αυτα, η καποιο ειδος απιστογραμα (παλι χωρις να ειμαι φανατικος γιατι φοβαμαι μηπως χτυπησουν τα κορυ μια που κινουνται κοντα στο βυθο....).

Καμια αλλη ιδεα ;

Link to comment
Share on other sites

Τα hatchet σ αρέσουν? (Carnegiella marthae)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξερω....κανενα λινκ;

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα hatchet !

εγω θα εκανα 10 τα κορυς, θα κρατουσα 20 τους ροδοστομους και θα εβαζα 1 ζευγαρι σκαλαρια.

ισως κι ενα ζευγαρι ancistrus.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ψαρακι, περιεργο και ασυνηθιστο.... κοπαδακι μπαινει; Δεν ειναι δυσευρετο και ακριβουτσικο;

Σκαλαρια αν βαλω λεω παραπανω απο ζευγαρι χωρις κατι αλλο ομως απο τα υπαρχοντα. Καλη η σκεψη για ζευγαρι ανσισττους αλλα προτιμω οτοκυκλους.... βασικα ψαχνω καποιο ειδος με κινηση στη μεση και πανω του νερου...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ψαρακι, περιεργο και ασυνηθιστο.... κοπαδακι μπαινει; Δεν ειναι δυσευρετο και ακριβουτσικο;

Σκαλαρια αν βαλω λεω παραπανω απο ζευγαρι χωρις κατι αλλο ομως απο τα υπαρχοντα. Καλη η σκεψη για ζευγαρι ανσισττους αλλα προτιμω οτοκυκλους.... βασικα ψαχνω καποιο ειδος με κινηση στη μεση και πανω του νερου...

Με σκαλάρια, τα ξεχνάς τα hatchet...

Εννοείται ότι μπαίνουν σε κοπάδι...σε κοπαδάρα θα έλεγα σε τόσα λίτρα!!!!

Πάρε ενα τηλέφωνο τον Σταύρο στην Αβυσσο - κάποτε είχε φέρει (νομίζω) - 2 ευρώ το ψάρι ελέγε εκείνη η λίστα

http://abyssos.gr/main/news_/2-uncategorised/32-proparagelia-ianouariou-amazonios.html

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω τα θεωρώ κακασχήμα;

Δεν είναι όμορφα με την κλασική έννοια του όρου... :D

Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω τα θεωρώ κακασχήμα;

Εσύ πια όλα άσχημα τα βρίσκεις βρε αδερφέ μου ... :P

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πια όλα άσχημα τα βρίσκεις βρε αδερφέ μου ... :P

Έλα ρε Δημήτρη! Τα συγκεκριμένα ειναι σα να σου έπεσε μέσα στο ενυδρειο το κουτι με τις πένες της κιθάρας.

Σε στεναχώρησε χθες το σχόλιό μου για το ψάρι σου;;;; Όμορφο ειναι βρε, απο ζήλια τα λέω!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Δημήτρη! Τα συγκεκριμένα ειναι σα να σου έπεσε μέσα στο ενυδρειο το κουτι με τις πένες της κιθάρας.

Υπάρχουν και "πένες" με γραμμές...!

http://www.seriouslyfish.com/species/carnegiella-strigata/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Δημήτρη! Τα συγκεκριμένα ειναι σα να σου έπεσε μέσα στο ενυδρειο το κουτι με τις πένες της κιθάρας.

Σε στεναχώρησε χθες το σχόλιό μου για το ψάρι σου;;;; Όμορφο ειναι βρε, απο ζήλια τα λέω!

χαχα θεϊκό .... :)

Παρασκευά σόρρυ για τα offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, τα πλαίσια που εθεσες για βιοτοπική επιλογή των ψαριών είναι (κατά την γνώμη μου) αρκετά ασαφή! Τι εννοείς βιότοπο; Γενικά Αμαζόνιο; Γιατί είναι τεράστια η περιοχή που καλύπτει και περιλαμβάνει αρκετά είδη βιοτόπων! Σκέφτεσαι κάτι πιο συγκεκριμένο;

Μια ιδιαίτερη και ασυνήθιστη επιλογή είναι κάποιο είδος είδος nannostomus. Κάποια ίσως τα βρεις αν έχεις υπομονή ή να τα παραγγείλεις.

http://www.seriouslyfish.com/species/search/nannostomus

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι τα hatchet και ποιο επιφανειας ψαρι δεν υπαρχει!

φυσικα τα σκαλαρια τα περνανε για επιπλεοντα flakes :D

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα. Όντως σαν πένες κιθάρας είναι... μου αρέσουν λόγο....ασχήμιας χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!

Λοιπόν μου αρέσουν και από ότι βλέπω είναι και σχεδόν επιφανείας που μου κάνει. Μήπως είναι κάπως ευαίσθητα όμως... και μιλάμε για 10 / 15 άτομα;

Θέλουν λέει την μικρότερη δυνατή ροή....χμμμ....δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό σε ενυδρείο του μέτρου να ελαχιστοποιήσεις τη ροή χωρίς προβλήματα κυκλοφορίας με ότι συνεπάγεται.....

Γενικότερα Αμαζόνιο theodor72, δεν μπορώ να συγκεκριμενοποιήσω περισσότερο μιας και δεν γνωρίζω. Βασικά περιοχή που φιλοξενεί ροδόστομα και κόρυ που ήδη κολυμπάνε...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι τα hatchet και ποιο επιφανειας ψαρι δεν υπαρχει!

φυσικα τα σκαλαρια τα περνανε για επιπλεοντα flakes :D

Θεικό!!!!!!

Κλαίω!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για ποσα ατομα σε παιρνει.. σιγουρα θα πρεπει να μπουν 8+

ειναι ενα θεμα η ροη.. μπορεις να την "φτιαξεις" ομως με κανενα πιστια , ωστε να κοβει το ρευμα..

Ειναι τερμα επιφανειας και με τερμα βυθο κορυς και στην μεση ροδοστομοι, θα ειναι υπεροχο το θεαμα νομιζω...

Ωραια ιδεα Σακη!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για ποσα ατομα σε παιρνει.. σιγουρα θα πρεπει να μπουν 8+

ειναι ενα θεμα η ροη.. μπορεις να την "φτιαξεις" ομως με κανενα πιστια , ωστε να κοβει το ρευμα..

Ειναι τερμα επιφανειας και με τερμα βυθο κορυς και στην μεση ροδοστομοι, θα ειναι υπεροχο το θεαμα νομιζω...

Ωραια ιδεα Σακη!

Συμφωνώ αλλά θέλει πολύ προσεκτικό "σετάρισμα", το ενυδρείο...ροή, φυτά επιφανείας, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσα λίτρα??? Πάνω απο 20-25!

Μιλάμε για ψάρι μερικών εκατοστών



Ωραια ιδεα Σακη!

Θενκ γιου!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Σωστα...

το ενυδρειο τρεχει ηδη.. δοκιμασε πιστια αν θελεις ή ρυθμιση ροης κλπ. για να δεις πως παει και υστερα βλεπεις..

για το αν ειναι ευαισθητα, δεν ειχα ποτε και δεν γνωριζω..

παντως θα βρεις πιστευω.. αρκετοι χομπιστες ειδα κατα καιρους οτι ειχαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις σχετικα ευκολα Παρασκευα αυτα τα ψαρακια,αλλα καποιο απο αυτο το ειδος ειναι ακριβο,ειχα δει καποια που ειχαν 8 ευρω το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις σχετικα ευκολα Παρασκευα αυτα τα ψαρακια,αλλα καποιο απο αυτο το ειδος ειναι ακριβο,ειχα δει καποια που ειχαν 8 ευρω το ψαρι.

Κάπου τα είχα πάρει το μάτι μου παλαιότερα αλλά δεν θυμάμαι (ίσως water inn). Πάντως μου είχε κάνει εντύπωση η τσιμπημένη τιμή τους...

Link to comment
Share on other sites

Τι 8€ το ψαράκι βρε παιδιά;;;;;;

Παρασκευά αστο φίλε, αν ειναι να έχεις κανένα στα τελευταία του και να σε έχουμε εδώ μέσα να κλαίγεσαι καμία βδομάδα, βάλε γκάπις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...