Jump to content

Επιλογη Ψαροσυνθεσης


Recommended Posts

Τι 8€ το ψαράκι βρε παιδιά;;;;;;

Παρασκευά αστο φίλε, αν ειναι να έχεις κανένα στα τελευταία του και να σε έχουμε εδώ μέσα να κλαίγεσαι καμία βδομάδα, βάλε γκάπις καλύτερα.

Κοίτα αν είναι τόσο ακριβά μόνο και δεν υπάρχει κανένα φθηνότερο....δύσκολο....χαχαχα....αλλιώς θα φάτε πολύ μουρμούρα....

ΥΓ σου έχουν πει ότι είσαι ο άρχων του spam?

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μου το έχει πει ακόμα ενας αλλα δε καταλαβαίνετε μάλλον οτι λέω την άποψή μου με το δικό μου τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου τα είχα πάρει το μάτι μου παλαιότερα αλλά δεν θυμάμαι (ίσως water inn). Πάντως μου είχε κάνει εντύπωση η τσιμπημένη τιμή τους...

Και το πετ σιτυ Γλυφάδα τα φέρνει τιμή δεν θυμαμαι

Δες κι αυτά αλλα μονο με εισαγωγή και ειναι ακριβά aphyolebias peruensis και pseudohemiodon apithanos αυτό το έχω δει απο κοντά πήγε 130 ευρω με τα μεταφορικά. googlare τα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταστηκά τα hatchet. Εμένα μαρέσουν πολύ. Μιλάμε για ψάρια που είναι "κολλημένα" όλη τη ζωή τους στην επιφάνεια του νερού. Τα μικρότερα είδη (Carnegiella) της οικογένειας τα βρίσκεις φθηνά. Τώρα 8e που λέτε παιδιά μάλλον μιλάτε για τα πιο μεγάλα είδη όπως gastoropelecus ή Thoracocharax που όντως είναι πιο ακριβά.

Γενικός ο αμαζόνιος έχει πάμπολους παραπόταμους με διαφορετικές συνθήκες. Υπάρχει τεράστια γκάμα σε ψάρια. Το θέμα είναι τί θες εσύ να κάνεις περισσότερο. Δες τη σε ενδιαφέρει και κατέληξε σε ψάρια. http://fish.mongabay.com/data/ecosystem_index.htm

:thumbsu: σε pseudohemiodon apithanos αλλά αρκετά σπάνιο και ακριβό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταστηκά τα hatchet. Εμένα μαρέσουν πολύ. Μιλάμε για ψάρια που είναι "κολλημένα" όλη τη ζωή τους στην επιφάνεια του νερού. Τα μικρότερα είδη (Carnegiella) της οικογένειας τα βρίσκεις φθηνά. Τώρα 8e που λέτε παιδιά μάλλον μιλάτε για τα πιο μεγάλα είδη όπως gastoropelecus ή Thoracocharax που όντως είναι πιο ακριβά.

Γενικός ο αμαζόνιος έχει πάμπολους παραπόταμους με διαφορετικές συνθήκες. Υπάρχει τεράστια γκάμα σε ψάρια. Το θέμα είναι τί θες εσύ να κάνεις περισσότερο. Δες τη σε ενδιαφέρει και κατέληξε σε ψάρια. http://fish.mongabay.com/data/ecosystem_index.htm

:thumbsu: σε pseudohemiodon apithanos αλλά αρκετά σπάνιο και ακριβό.

Πολύ καλό το λίνκ, μου λύνει πολλές απορίες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα hatchet σ αρέσουν? (Carnegiella marthae)

Πω πω τι μου έκανες βραδυατικα.....φωτιές μου αναψες με αυτό το ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι μου έκανες βραδυατικα.....φωτιές μου αναψες με αυτό το ψαράκι.

Αποστολή ολοκληρώθηκε! !!!
Link to comment
Share on other sites

Αποστολή ολοκληρώθηκε! !!!

Χαχαχαχαχα!

Διατεταγμένη αποστολή εκτελούσες;

Link to comment
Share on other sites

Μου το έχει πει ακόμα ενας αλλα δε καταλαβαίνετε μάλλον οτι λέω την άποψή μου με το δικό μου τροπο.

Μακάρι να είχαν και άλλοι το ταλέντο σου να εκφέρεις την άποψή σου με αυτόν τον μοναδικό τρόπο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταστηκά τα hatchet. Εμένα μαρέσουν πολύ. Μιλάμε για ψάρια που είναι "κολλημένα" όλη τη ζωή τους στην επιφάνεια του νερού. Τα μικρότερα είδη (Carnegiella) της οικογένειας τα βρίσκεις φθηνά. Τώρα 8e που λέτε παιδιά μάλλον μιλάτε για τα πιο μεγάλα είδη όπως gastoropelecus ή Thoracocharax που όντως είναι πιο ακριβά.

Γενικός ο αμαζόνιος έχει πάμπολους παραπόταμους με διαφορετικές συνθήκες. Υπάρχει τεράστια γκάμα σε ψάρια. Το θέμα είναι τί θες εσύ να κάνεις περισσότερο. Δες τη σε ενδιαφέρει και κατέληξε σε ψάρια. http://fish.mongabay.com/data/ecosystem_index.htm

:thumbsu: σε pseudohemiodon apithanos αλλά αρκετά σπάνιο και ακριβό.

Μετα απο ερευνα στο λινκ που με διαφωτισε πραγματικα κατεληξα οτι στις περιοχες της Ν. Αμερικης που με ενδιαφερουν (blackwater), βρισκουμε τα ιδια ψαρια. Δισκους, αγγελοψαρα, τετρας, νανοκιχλιδες, χατσετ, πενσιλ φισες, γατοψαρα κτλ.

Το θεμα μου ειναι το εξης, ομορφα τα χατσετ και ασυνηθιστα και καλοι συγκατοικοι με ροδοστομα και κορυ που υπαρχουν ηδη.... Αλλα κατι μεγαλυτερο ρε αδερφια σε μεγεθος; Ενταξει οχι αγγελοψαρα, αλλο; Προσανατολιζομαι σε καποιους οτοκυκλους....αλλα και αυτοι ειναι μικρουλιδες... Εκτος και αν κανω το ενυδρειο των μικροψαρων . :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ερευνα στο λινκ που με διαφωτισε πραγματικα κατεληξα οτι στις περιοχες της Ν. Αμερικης που με ενδιαφερουν (blackwater), βρισκουμε τα ιδια ψαρια. Δισκους, αγγελοψαρα, τετρας, νανοκιχλιδες, χατσετ, πενσιλ φισες, γατοψαρα κτλ.

Το θεμα μου ειναι το εξης, ομορφα τα χατσετ και ασυνηθιστα και καλοι συγκατοικοι με ροδοστομα και κορυ που υπαρχουν ηδη.... Αλλα κατι μεγαλυτερο ρε αδερφια σε μεγεθος; Ενταξει οχι αγγελοψαρα, αλλο; Προσανατολιζομαι σε καποιους οτοκυκλους....αλλα και αυτοι ειναι μικρουλιδες... Εκτος και αν κανω το ενυδρειο των μικροψαρων . :)

Κατάλαβα, θα στραβωθούμε να τα δούμε τα ψάρια πάλι……

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, θα στραβωθούμε να τα δούμε τα ψάρια πάλι……

Σσσσσσσσσ...............κρύβε λόγια....

Link to comment
Share on other sites

Δλδ η νέα πρόκληση - ερώτηση ειναι : Ψάρι σε μέγεθος μεταξύ αγγελόψαρου και τετρα, το οποίο χωροταξικά να ανήκει στην Ν. Αμερική?

Monocirrhus polyacanthus - Πιο άσχημα κι απ τα hatchets!!!

http://www.seriouslyfish.com/species/monocirrhus-polyacanthus/

Μην με ρωτήσεις για συγκατοίκους, δεν είχα ποτέ το συγκεκριμενο ψάρι, δεν ξέρω πόσο ευκολα μπορεις να το βρεις στην Ελλαδα, αλλα μια που ρωτησες, ειπα να απαντήσω!!!

Κι αυτό ειναι μια αλλη επιλογή : Nannacara anomala (μην σε επηρεάζει το όνομα!!!) - Αρκεί να μην έχεις γεννητούρια στο ενυδρείο γιατί μετά θα πέσει ξύλο!

http://www.seriouslyfish.com/species/nannacara-anomala/

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Δλδ η νέα πρόκληση - ερώτηση ειναι : Ψάρι σε μέγεθος μεταξύ αγγελόψαρου και τετρα, το οποίο χωροταξικά να ανήκει στην Ν. Αμερική?

Monocirrhus polyacanthus - Πιο άσχημα κι απ τα hatchets!!!

http://www.seriouslyfish.com/species/monocirrhus-polyacanthus/

Μην με ρωτήσεις για συγκατοίκους, δεν είχα ποτέ το συγκεκριμενο ψάρι, δεν ξέρω πόσο ευκολα μπορεις να το βρεις στην Ελλαδα, αλλα μια που ρωτησες, ειπα να απαντήσω!!!

Κι αυτό ειναι μια αλλη επιλογή : Nannacara anomala (μην σε επηρεάζει το όνομα!!!) - Αρκεί να μην έχεις γεννητούρια στο ενυδρείο γιατί μετά θα πέσει ξύλο!

http://www.seriouslyfish.com/species/nannacara-anomala/

Δεν έχω λόγια.... :bow:

Link to comment
Share on other sites

που θα το βρεις στην Ελλαδίτσα το

Monocirrhus polyacanthus??????
Link to comment
Share on other sites

Δλδ η νέα πρόκληση - ερώτηση ειναι : Ψάρι σε μέγεθος μεταξύ αγγελόψαρου και τετρα, το οποίο χωροταξικά να ανήκει στην Ν. Αμερική?

Monocirrhus polyacanthus - Πιο άσχημα κι απ τα hatchets!!!

http://www.seriouslyfish.com/species/monocirrhus-polyacanthus/

Μην με ρωτήσεις για συγκατοίκους, δεν είχα ποτέ το συγκεκριμενο ψάρι, δεν ξέρω πόσο ευκολα μπορεις να το βρεις στην Ελλαδα, αλλα μια που ρωτησες, ειπα να απαντήσω!!!

Κι αυτό ειναι μια αλλη επιλογή : Nannacara anomala (μην σε επηρεάζει το όνομα!!!) - Αρκεί να μην έχεις γεννητούρια στο ενυδρείο γιατί μετά θα πέσει ξύλο!

http://www.seriouslyfish.com/species/nannacara-anomala/

το Monocirrhus polyacanthus απλά είναι άπαιχτο!! θα είναι μπροστά στα μάτια σου και εσύ θα ψάχνεις να το βρεις... (είναι όντως άσχημο....) φέρνει σε θαλάσσιο χαμαιλέοντα. :usd::usd:

Πάντως τα nannacara anomala είναι ωραία ψαράκια και τα βρίσκεις σχετικά εύκολα.

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Για τα Monocirrhus polyacanthus αν τα θες πολύ τα βρίσκεις. Εχουν έρθει στο παρελθόν. Το θέμα δεν είναι τόσο αυτό, όσο το κυρίωςτο ζήτημα της διατροφής τους διότι τρέφονται αποκλειστικά με ζωντανή τροφή. Είχα μια μοναδική αλλά και απαιτητική εμπειρία εμπειρία με τα συγκεκριμένα ψάρια και έχω να σου πώ ότι αν δεν είσαι διατεθειμένος να τους δείνεις επι καθημερινής βάσης ζωντανή τροφή (με ότι συνεπάγεται αυτό) δεν θα ζήσουν για πολύ στις συνθήκες του ενυδρείου.. Μιλάμε όμως για μοναδικά ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

το Monocirrhus polyacanthus απλά είναι άπαιχτο!! θα είναι μπροστά στα μάτια σου και εσύ θα ψάχνεις να το βρεις... (είναι όντως άσχημο....) φέρνει σε θαλάσσιο χαμαιλέοντα. :usd::usd:

Πάντως τα nannacara anomala είναι ωραία ψαράκια και τα βρίσκεις σχετικά εύκολα.

+1

Για τα Monocirrhus polyacanthus αν τα θες πολύ τα βρίσκεις. Εχουν έρθει στο παρελθόν. Το θέμα δεν είναι τόσο αυτό, όσο το κυρίωςτο ζήτημα της διατροφής τους διότι τρέφονται αποκλειστικά με ζωντανή τροφή. Είχα μια μοναδική αλλά και απαιτητική εμπειρία εμπειρία με τα συγκεκριμένα ψάρια και έχω να σου πώ ότι αν δεν είσαι διατεθειμένος να τους δείνεις επι καθημερινής βάσης ζωντανή τροφή (με ότι συνεπάγεται αυτό) δεν θα ζήσουν για πολύ στις συνθήκες του ενυδρείου.. Μιλάμε όμως για μοναδικά ψάρια!

+1

Παρασκευα... ειναι οντως μοναδικά ψαρια κι αν καταφερεις και βαλεις και τα δυο ειδη (αυτα και τα χατσετ εννοω), θα χεις ενα εντυπωσιακο ενυδρείο

Οπως εγραψα και πιο πανω δεν ξερω τα Monocirrhus απο θεμα συγκατοικησης πως θα τα πανε

Αν ο Dim εχει αποψη πανω σ αυτο, θα θελα να την ακούσουμε

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, χάτσετ και νανακάρα συμβιώνουν;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται η νανακάρα. Στο μέγεθος που με βολεύει. Χαρεμάκι πάει ή ζευγάρι;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ξέχασα να σας πω ότι μου αρέσουν και τα απίστο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο συμβιώνουν με τα κορυ...

Πω πω ρε παιδια σας έχω ζαλίσει..... :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Τα απίστο και τα κόρυ κινούνται στο βυθο. Οταν τα απίστο εχουν αυγά και μικρά, τα κόρυ θα ειναι θύματα bulling. Τα απίστο ειναι πανέμορφα ψάρια, είχα ενα μεγάλο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα... ειναι οντως μοναδικά ψαρια κι αν καταφερεις και βαλεις και τα δυο ειδη (αυτα και τα χατσετ εννοω), θα χεις ενα εντυπωσιακο ενυδρείο

Οπως εγραψα και πιο πανω δεν ξερω τα Monocirrhus απο θεμα συγκατοικησης πως θα τα πανε

Αν ο Dim εχει αποψη πανω σ αυτο, θα θελα να την ακούσουμε

Hatchet και Monocirrhus δεν πάνε μαζί. Θα γίνουνε εύκολα πηγή τροφής. Τα Monocirrhus είναι αδηφάγοι θηρευτές. Μπορούν να συμβιώσουν μόνο με μεγαλύτερα ψάρια αλλά καλύτερα σ' ένα species ενυδρείο. Αν θα έλυνα το θέμα της τροφής θα μπορούσα ίσως να το ξαναεπιχειρήσω.. Αξίζουν, αλλά ίσως απτην άλλη είναι καλύτερο να μένουν στην άγρια φύση.

Απο απιστο υπάρχουν πολλές επιλογές και πιο σπάνια αν θες και πιο κοινά. Υπάρχει αυτή η σελίδα αν θες να το ψάξεις http://www.apistogramma.com/forum/

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε ο Safarpn , θα εχεις προβλημα με απιστο και κορυς...

εγω ειχα και με ραμιρεζι με κορυς.. κινουνται στον βυθο, δεν αφηνουν κανεναν να πατησει στην περιοχη τους , ειδικα οταν ζευγαρωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα πάμε για κοπαδάκι χάτσετ και ανομάλα χαρεμάκι; Τι λέτε είναι καλός συνδυασμός;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...