Jump to content

Παρουσίαση Κοινωνικού Ενυδρείου 160 Λίτρα!


sotosgreek

Recommended Posts

Ευχαριστώ. Rastafarian! Έχεις χρησιμοποιήσει εσύ τα συγκεκριμένα φυτά; αν ναι τί έχεις παρατηρήσει;

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο ειναι σχετικα ευκολο.Το αλλο δεν το ειχα ποτε.

Τα προφιλ τους,γραφουν οτι χρειαζεται να ξερεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ενννοείται είχα διαβάσει για το προφίλ τους πριτα αγοράσω απλα θελω να δω εμπειρίες των μελών. Τη nymphea πριν λίγο καιρό την είδα και φαγωθηκα να την πάρω στο Ενυδρείο μου και τελικά τη βρηκα σε πολύ καλή τιμή και τη αγόρασα! Ελπίζω να Εξελιχθεί όπως το φαντάζομαι. Διάβασα επίσης ότι δεν πρέπει να την φυτεψω μέσα στο υπόστρωμα. Γι αυτο θα ήθελα να μου πει κάποιος τι έκανε γτ μπορείς και να την φυτέψεις λενε κατά τα 2/3. 😌

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο,δεν το εχω διαβασει πουθενα αυτο.Αυτο ισχυει για τα φυτα που ειναι σε βολβο.

Link to comment
Share on other sites

Σε βολβό ειναι Rastafarian και έχει 2 μικρά φύλλα και 1-2 ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση να κάνω. Από όταν πρωτοεμφανίστηκαν τα σαλιγκάρια στο ενυδρειο μου έχω παρατηρήσει τρυπούλες στα φυτά από την hygrophila polysperma, τα σαλιγκάρια ειναι ramshorn snails leopard. Λέτε αυτα να φταίνε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας βάλεις μια φωτογραφία από το πρόβλημα που λες ;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ελειψη καλιου ειναι,εχω αυτα τα σαλιγγαρια στα ενυδρεια μου και ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό. Θα δοκιμάσω για κανα 2 εβδομάδες με προσθήκη potassium της seachem να δω πως θα πάει!!

Link to comment
Share on other sites

Με 2 εβδομαδες μονο δεν θα δεις διαφορα,θελει καιρο.Επισης.μη περιμενεις να κλεισουν οι ηδη ανοιγμενες τρυπες,απλα τα νεα φυλλα που θα βγαινουν δεν θα εχουν τρυπες.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν θα κλείσουν οι τρύπες. Απλά θέλω τα καινούργια να βγαίνουν δυνατά! Παραθέτω μια φωτογραφία για την κατάσταση: πρέπει να πω βέβαια ότι αυτό το παρατηρώ σε 5-6 φύλλα το πολύ αλλά είναι έντονο εκεί!

post-58799-0-22962800-1416489938_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια μικρή προσθήκη στο Ενυδρείο μου. Έδεσα moss και riccia fluitans σ ένα ξύλο σήμερα για πρώτη φορά στο Ενυδρείο μου να δω πως θα πάει. Περιμένω Εντυπώσεις για το σημείο που τα έβαλα κλπ.

post-58799-0-09048000-1417559000_thumb.jpg

post-58799-0-40025300-1417559038_thumb.jpg

post-58799-0-39526000-1417559076_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την μος θα μπορουσες να την απλωσεις λιγο παραπανω και να ταην βαλεις στο πισω ξυλο!

Τα σκαλαρια δεν ειναι καλη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Την μος θα μπορουσες να την απλωσεις λιγο παραπανω και να ταην βαλεις στο πισω ξυλο!

Τα σκαλαρια δεν ειναι καλη επιλογη!

Γιατί δεν είναι καλή επιλογή sturm? :wacko:δεν ήξερα ότι μπορούσα να την απλώσω κι άλλο και πίσω σκέφτηκα να μην τη βάλω γιατί έχω ήδη όλα τα φυτά πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα δεν τρεχει και τιποτα! Απλα πισω θα εκανε ενα στρωμα στο ξυλο!

Τα σκαλαρια, θελου κοπαδακι, γινονται πολυ μεγαλα για τα λιτρα σου αλλα και δεν πολυταιριαζουν με τα γκουραμι!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου δεν κανει για σκαλαρια!

Την μοςς καλυτερη να την απλωσεις και αλλο για να πιασει καλυτερα στο ξυλο.

Για την ricia τωρα,μη περιμενεις να πιασει στο ξυλο..δεν βγαζει ριζες και θα την βρησκεις συνεχεια στην επιφανεια,πολυ δυσκολα την κρατας κατω.

Για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μεινει κατω,πρεπει να της βαλεις απο πανω διχτακι.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου δεν κανει για σκαλαρια!

Την μοςς καλυτερη να την απλωσεις και αλλο για να πιασει καλυτερα στο ξυλο.

Για την ricia τωρα,μη περιμενεις να πιασει στο ξυλο..δεν βγαζει ριζες και θα την βρησκεις συνεχεια στην επιφανεια,πολυ δυσκολα την κρατας κατω.

Για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μεινει κατω,πρεπει να της βαλεις απο πανω διχτακι.

Ο.Κ. Να δούμε πως θα παει!;)
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την άποψή σας. Ένα κλαδί της reineckii έχει βγει εκτός επιφάνειας και σκέφτομαι να το αφήσω έτσι καθώς είναι πανέμορφο και διάβασα ότι καλλιεργείται εκτός νερού, λέτε να έχει πρόβλημα και να μαραθεί;;

post-58799-0-94040700-1417704325_thumb.jpg

post-58799-0-52133700-1417704359_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αστο να μεγαλωσει εκτος νερου,δεν εχει προβλημα,μονο μην ακουμπησει στη λαμπα γιατι θα χαλασει.

Link to comment
Share on other sites

Αστο να μεγαλωσει εκτος νερου,δεν εχει προβλημα,μονο μην ακουμπησει στη λαμπα γιατι θα χαλασει.

Εννοείται! Ευχαριστώ, γίνεται πανέμορφο ροζ! Θα βάλω φωτογραφίες όταν μεγαλώσει και άλλο! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Σοτο,επειδη βλεπω οτι το πας πολυ καλα με τα φυτα αν θες γραψε μας καποια στιγμη πως χρησιμοποιεις το co2 μιας και στην περιγραφη του ενυδρειου γραφεις οτι ειναι diy.

Πραγματικα μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου!

Και τα ψαρια και τα φυτα σου ειναι πανεμορφα,να τα χαιρεσαι φιλε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Σοτο,επειδη βλεπω οτι το πας πολυ καλα με τα φυτα αν θες γραψε μας καποια στιγμη πως χρησιμοποιεις το co2 μιας και στην περιγραφη του ενυδρειου γραφεις οτι ειναι diy.

Πραγματικα μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου!

Και τα ψαρια και τα φυτα σου ειναι πανεμορφα,να τα χαιρεσαι φιλε!

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου!! Χαίρομαι που σου αρέσει το ενυδρείο μου. Αυτά που γράφω στην περιγραφή είναι η αλήθεια. Έχω diy CO2 σ ενα μπουκαλι 2 λίτρων (600 γρ ζάχαρι και 1 κοφτή κουταλιά μαγια σε σκόνη). ότι θέλεις στείλε μου και pm να συζητήσουμε!! θα χαρώ. Για του λόγου το αληθές παρακάτω είναι τοσυστηματάκι CO2 που χρησιμοποιώ!

post-58799-0-82737200-1417821537_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έπαθα κάτι το απίστευτο! Έψαχνα το αρσενικό γκουραμι για 15-20 λεπτά παντού εντός και έκτο; ενυδρείου και τελικά δεν θα πιστεψετε τι αντίκρισα!! Ειμαι απιστευτα στενοχωρημένος ? γιατί ειναι πολύ κρίμα. Εκεί που χωθηκε ήταν το πιο απίθανο σημείο καθώς δεν υπήρχε οπτική επαφή και ειναι και προς τα κάτω ούτε γατοψαρο δεν θα έμπαινε εκεί!!

post-58799-0-55563600-1417966176_thumb.jpg

post-58799-0-79549700-1417966195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οντως κριμα.....που πηγε και χωθηκε εκει???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...