Jump to content

Παρουσίαση Κοινωνικού Ενυδρείου 160 Λίτρα!


sotosgreek

Recommended Posts

Έλα ρε Σωτήρη.. πολύ κρίμα!!!

Μήπως τρόμαξε από κάτι;

Πέρυσι είχαν ρίξει τα διδυμακια μου το γιο γιο τους πάνω στο ενυδρείο και από την τρομάρα του το ένα σφήνωσε κάπως σαν το δικό σου..

O δικός σου πάντως ήταν πανέμορφο ζωντανό...

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Σωτήρη.. πολύ κρίμα!!!

Μήπως τρόμαξε από κάτι;

Πέρυσι είχαν ρίξει τα διδυμακια μου το γιο γιο τους πάνω στο ενυδρείο και από την τρομάρα του το ένα σφήνωσε κάπως σαν το δικό σου..

O δικός σου πάντως ήταν πανέμορφο ζωντανό...

Όντως ήταν!! Τι να πω σήμερα δεν υπήρχε φασαρία στο σπίτι και στο ενυδρείο ήταν ο κυρίαρχος!! Γενικά ήταν πολύ ζαβολιάρης και τα έψαχνε όλα...κάπως θα επιτάχυνε και καρφώθηκε εκεί μέσα! Τώρα σκέφτομαι να βάλω pearl gourami και CPD's αλλά το μήκος του ενυδρείου μου είναι 80 εκ. και το σκέφτομαι για τα γκουράμι. Εσύ τι λες που παρατηρείς τη συμπεριφορά τους για πάνω από ένα χρόνο? Πιστεύω ότι αν τους προσφέρεις τις σωστές συνθήκες ακόμη και σε λιγότερα λίτρα ή μήκος θα είναι ευτυχισμένα!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις θηλυκα μεσα, να βαλεις τα ιδια!

Ειχα παρατηρησει πως και τα δικα μου παλιοτερα σφηνωναν δεξια και αριστερα!

Κριμα για το ψαρακι! Σε νοιωθω απολυτα! Ειναι κριμα να χανεις ενα ψαρι υγιεστατο απο το πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις θηλυκα μεσα, να βαλεις τα ιδια!

Ειχα παρατηρησει πως και τα δικα μου παλιοτερα σφηνωναν δεξια και αριστερα!

Κριμα για το ψαρακι! Σε νοιωθω απολυτα! Ειναι κριμα να χανεις ενα ψαρι υγιεστατο απο το πουθενα!

Ναι ρε συ sturm! Είδα και εγώ τι έπαθες και δεν έγραψα τίποτα φαντάσου να μην σου το θυμίζω.. Πρέπει να πάρουμε γέννες τώρα για να χαρούμε..Τη θηλυκιά θα την δώσω τώρα σε φύλλο μου που τη χρειάζεται και είμαι από σήμερα σε αναζήτηση νέων γκουράμι που θα είναι το κεντρικό θέμα του ενυδρείου μου και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Κοιτα σε 160 λιτρα ανετα κρατας ενα χαρεμι περλ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Κοιτα σε 160 λιτρα ανετα κρατας ενα χαρεμι περλ!

Σκέφτομαι να το αδειάσω από ψάρια και να βάλω χαρέμι περλ και 15++ CPD!! Ίσως και ένα κοπάδι

ροδόστομα!!

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε περλ βαλε αρλεκινους! Τα ροδοστομα εχουν πολυ κινηση και ειναι αμαζονιου ( το τελευταιο το αναφερω καθαρα αισθητικα )! Τα cpd ειναι πολυ φοβητσιαρικα και ισως τα μεγαλα περλ να τα φοβιζουν ακομη πιο πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις! Αφού είναι ίσα με τις γαρίδες τα έρμα τα CPD!! χαχαχα! Σίγουρα θέλω γκουράμι! Είναι απίστευτα σαν κατοικίδιο! Τα άλλα βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται Σωτήρη πώς είμαστε οι πιο φαν στα γκουραμακια!

Χι..χι..!!!

Όπως ακριβώς σου τα γράφει o Θοδωρής...

Άνετα σε παίρνει για χαρέμι από περλ...

Αλλά αν και cpd δεν είχα.. δεν θα τα έβαζα γιατί έχω διαβάσει πώς είναι αρκετά ντροπαλά.

Θα έβαζα αρλεκινους η μελανοταινίες που σου το υπογράφω.. δεν χαμπαριαζουν από τίποτα....

Ειδικά οι μελανοταινίες είναι συνέχεια κολλημένες στο μπροστινό τζάμι...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται Σωτήρη πώς είμαστε οι πιο φαν στα γκουραμακια!

Χι..χι..!!!

Όπως ακριβώς σου τα γράφει o Θοδωρής...

Άνετα σε παίρνει για χαρέμι από περλ...

Αλλά αν και cpd δεν είχα.. δεν θα τα έβαζα γιατί έχω διαβάσει πώς είναι αρκετά ντροπαλά.

Θα έβαζα αρλεκινους η μελανοταινίες που σου το υπογράφω.. δεν χαμπαριαζουν από τίποτα....

Ειδικά οι μελανοταινίες είναι συνέχεια κολλημένες στο μπροστινό τζάμι...

Σίγουρα Αγάπη είμαστε μεγάλοι φαν!! Μελανοταινιες ήθελα και εγω από την αρχή του ενυδρείου μου! Πριν βάλω co2 είχα υψηλό pH και έκανα λάθος και βιαστηκες επιλογές! Τωρα που το pH μου έχει σταθεροποιηθεί στο 7 μπορώ να κάνω πολλά! Ποιες μελανοταινιες θα μου πρότεινες Αγαπη ;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα προτεινα μελανοταινιες με αυτα τα ψαρια.

Μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι απο γκουραμι και ενα ωραιο κοπαδι απο αρλεκινους.

Τις μελανοταινιες θα μπορουσες να τις βαλεις χωρις τα γκουραμι σαν κεντρικο ψαρι και να τις συνοδευες μαζι με καποια αλλα μικροψαρα Αυστραλιας οπως τα pseudomugil gertrudae η τα furcatus.

Εναλλακτικα,τα γκουραμι μπορεις να τα βαλεις με cpd που σκεφτεσαι τα οποια να ειναι ενα καλο κοπαδι.

Οταν βαζουμε μεγαλουτσικα ψαρια,οπως γκουραμι η μελανοταινιες,τα βαζουμε σαν κεντρικο ψαρι και τα συνοδευουμε με καποια πιο μικρα ψαρια.Ετσι εχεις και καλυτερο οπτικο αποτελεσμα,αλλα και τα μικροψαρα κοπαδιαζουν καλυτερα λογο των μεγαλητερων ψαριων που υπαρχουν μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Επισης να προσθεσω πως τα περλ ειναι και λιγο ντροπαλα και αργα! Οι μελανοταινιες ενδεχεται να τα ενοχλουν!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχουν οι melanotaenia praecox http://www.seriouslyfish.com/species/melanotaenia-praecox/

που είναι μικρά σε μέγεθος και μπορείς να τα βάλεις σαν κεντρικό κοπαδοψαρο για την μέση του ενυδρείου.

Απλά.. μόνο επιδη τα χρώματα τους είναι κοντινά με τα περλ.. θα έβαζα αρλεκίνους που με το έντονο κόκκινο χρώμα τους θα κάνουν αντίθεση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα προτεινα μελανοταινιες με αυτα τα ψαρια.

Μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι απο γκουραμι και ενα ωραιο κοπαδι απο αρλεκινους.

Τις μελανοταινιες θα μπορουσες να τις βαλεις χωρις τα γκουραμι σαν κεντρικο ψαρι και να τις συνοδευες μαζι με καποια αλλα μικροψαρα Αυστραλιας οπως τα pseudomugil gertrudae η τα furcatus.

Εναλλακτικα,τα γκουραμι μπορεις να τα βαλεις με cpd που σκεφτεσαι τα οποια να ειναι ενα καλο κοπαδι.

Οταν βαζουμε μεγαλουτσικα ψαρια,οπως γκουραμι η μελανοταινιες,τα βαζουμε σαν κεντρικο ψαρι και τα συνοδευουμε με καποια πιο μικρα ψαρια.Ετσι εχεις και καλυτερο οπτικο αποτελεσμα,αλλα και τα μικροψαρα κοπαδιαζουν καλυτερα λογο των μεγαλητερων ψαριων που υπαρχουν μαζι τους.

Συμφωνώ μαζι σου γιατί έτσι το είχα σκεφτεί και εγω! Να γίνει ένα μεγάλο και πολύ καλο κοπάδι και να είναι όμορφα οπτικά!!
Link to comment
Share on other sites

εγω προς το παρων ειμαι ευχαριστημενος απο την συμβιωση των περλ με τις synergos kai tis bosemani...ειναι σιγουρα πιο αργονινητα αλλα δν ενοχουνται απο τα κυνηγητα/παιχνιδια των μελανοταινιων..ουτε την ωρα του φαγητου δν δινει σημασια το ενα ειδος στο αλλο...και μου αρεσουν και οπτικα (ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ) ...τωρα αν θα εβαζα και κατι τος μικροψαρο ειμαι σε σκεψη αλλα δν ξερω αν σηκωνει το ενυδρειο μου..

Link to comment
Share on other sites

εγω προς το παρων ειμαι ευχαριστημενος απο την συμβιωση των περλ με τις synergos kai tis bosemani...ειναι σιγουρα πιο αργονινητα αλλα δν ενοχουνται απο τα κυνηγητα/παιχνιδια των μελανοταινιων..ουτε την ωρα του φαγητου δν δινει σημασια το ενα ειδος στο αλλο...και μου αρεσουν και οπτικα (ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ) ...τωρα αν θα εβαζα και κατι τος μικροψαρο ειμαι σε σκεψη αλλα δν ξερω αν σηκωνει το ενυδρειο μου..

Προς το παρόν ιδέες παίρνω θα δω τι θα κάνω! Είπαμε το κεντρικό θέμα μου θα ειναι τα γκουραμι απο εκεί και πέρα θελω τις προτάσεις και τις εμπειρίες!! Σας ευχαριστώ όλους! Οι *synergos* που λες τι είναι;; Βεβαια ειναι λίγο νωρίς ακόμη για να κρίνεις τη συμβίωση των ειδών που έχεις γτ πριν λίγες μέρες έβαλες τα περλ!!
Link to comment
Share on other sites

εγω προς το παρων ειμαι ευχαριστημενος απο την συμβιωση των περλ με τις synergos kai tis bosemani...ειναι σιγουρα πιο αργονινητα αλλα δν ενοχουνται απο τα κυνηγητα/παιχνιδια των μελανοταινιων..ουτε την ωρα του φαγητου δν δινει σημασια το ενα ειδος στο αλλο...και μου αρεσουν και οπτικα (ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ) ...τωρα αν θα εβαζα και κατι τος μικροψαρο ειμαι σε σκεψη αλλα δν ξερω αν σηκωνει το ενυδρειο μου..

Και πολλα ειναι αυτα που εχεις τωρα στο ενυδρειο σου,δεν σε παιρνει με τιποτα για αλλα ψαρια.

Προς το παρόν ιδέες παίρνω θα δω τι θα κάνω! Είπαμε το κεντρικό θέμα μου θα ειναι τα γκουραμι απο εκεί και πέρα θελω τις προτάσεις και τις εμπειρίες!! Σας ευχαριστώ όλους! Οι *synergos* που λες τι είναι;; Βεβαια ειναι λίγο νωρίς ακόμη για να κρίνεις τη συμβίωση των ειδών που έχεις γτ πριν λίγες μέρες έβαλες τα περλ!!

Ειδος μελανοταινιας ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν ιδέες παίρνω θα δω τι θα κάνω! Είπαμε το κεντρικό θέμα μου θα ειναι τα γκουραμι απο εκεί και πέρα θελω τις προτάσεις και τις εμπειρίες!! Σας ευχαριστώ όλους! Οι *synergos* που λες τι είναι;; Βεβαια ειναι λίγο νωρίς ακόμη για να κρίνεις τη συμβίωση των ειδών που έχεις γτ πριν λίγες μέρες έβαλες τα περλ!!

συμφωνω στον λιγο χρονο συμβιωσης ,..απλα επειδη παρατηρω τις κινησεις τους συνεχεια μου κανει τρομερη εντπωση που δν πεφτει ξυλο...οσοι εχουν μελανοταινιες ξερουν οτι πανε μπαλα μεσα στο ενυδρειο στην τροφη κιολας βγαζουν προπελες και ομως κανενας τσαμπουκας..

https://www.youtube.com/watch?v=Lvdjhmu7cpQ&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω στον λιγο χρονο συμβιωσης ,..απλα επειδη παρατηρω τις κινησεις τους συνεχεια μου κανει τρομερη εντπωση που δν πεφτει ξυλο...οσοι εχουν μελανοταινιες ξερουν οτι πανε μπαλα μεσα στο ενυδρειο στην τροφη κιολας βγαζουν προπελες και ομως κανενας τσαμπουκας..

Πωπω τρομερή ενέργεια απο τα ψάρια σου! Τα γκουραμι ακόμη προσαρμόζονται και ειναι στην ακρουλα τους!! Ταιριάζουν πάντως μεταξύ τους και με το φόντο!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω στον λιγο χρονο συμβιωσης ,..απλα επειδη παρατηρω τις κινησεις τους συνεχεια μου κανει τρομερη εντπωση που δν πεφτει ξυλο...οσοι εχουν μελανοταινιες ξερουν οτι πανε μπαλα μεσα στο ενυδρειο στην τροφη κιολας βγαζουν προπελες και ομως κανενας τσαμπουκας..

Τώρα εγώ μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω από το βιντεακι..

Γιατί κάνουν σαν παλαβά;

Είναι στιγμή που ταΐζεις;

Link to comment
Share on other sites

περαν της τροφης που εχω ριξει(την εχουν φαει πλεον ) ,πεφτει και πολυ κηνυγι /παιχνιδι μεταξυ τους ολα εχουν ροδοκοκκινησει και αρχιζουν το τρεξιμο .. εδω πανε τα γκουραμια στην επιφανεια για να παρουν αερα και αφηνουν καποια φυσαλιδα κατεβαινοντας ...οι μελανοταινιες τρεχουν σφεντονα στην φυσαλιδα ...και ξανα απο την αρχη τρεξιμο σε ολο το μηκος/υψος του ενυδρειου, οσο ομως και σαν παλαβες να κανουν δν ενοχλουν τα γκουραμακια ουτε αυτ; δειχνουν να ζοριζονται που εμπλεξαν με τις τρελες....φυσικα ειναι και η παρουσια μου εκει το βιντεο ειναι τραβηγμενο με κινητο

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ανεβάζω νέες φωτογραφίες από τη Nymphea tiger lotus που πήρε τα πάνω της και αναπτύσσεται εξαιρετικά!

Στην τρίτη φωτογραφία ειναι μια γενική του ενυδρείου μου σε θαμνώδη κατάσταση από την Πέμπτη πριν την αλλαγή νερού που έγινε σημερα!

post-58799-0-27495800-1418586322_thumb.jpg

post-58799-0-54023200-1418586528_thumb.jpg

post-58799-0-08187300-1418586713_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φυτο! :)

Eυχαριστώ! Το μόνο :bbq: που με φοβίζει είναι το μέγεθος που θα φτασει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο! Αλλα ρε συ, βαλε καμια φωτο τις προκοπης με εξωτερικο server γιατι καθε φορα βγαζω τα ματια μου!

Βλεπω τις κοιλιτσες των αρλεκινων λιγο φουσκωμενες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...