Jump to content

Petran's Reef !!!!


petran halen

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!!! στην κατηγορια νανο ρεεφ αφησα περιπου 2 μηνες πριν το νανο ρεεφ μου,αναμενοντας α ανοιξω αυτο το θεμα με την αναβαθμηση μου απο τα 60 λ   στα 380    φυσικα ακομα λοιπουν αρκετα εργαλεια απο το ενυδρειο  οπως πολυ συντομα ενα πιο καλο φωτηστηκο και ενας ρεακτορ για τα mg ca kh μου    λιγα λογια για αυτο.... δυστυχος ειναι χωρις sump λογο βασης και χωρου σπιτι μου,(στην επομενη αναβαθμηση σιγουρα θα κανω κουμαντο για συμπ)  λοιπον ξεκιναμε πρωτον  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ τα παιδια που με βοηθησαν οπως τον NIK NIK KAI TON TAN!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΠΟΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ!!!!  φυγαμε!!!

 

 

σκιμμερ για περιπου 700 800 λιτρα της boyo  παλι καλα δουλευει σαν τρελο !!!

 

 φωτα  3 τ5 coral plus blue plus kai blue actinic  kai 3 ledομπαρες  (παω για αλλο φωτιστηκο)

 

ροη    μια jedao wp 25   και 2 αλλες μικρες σην των φιλτρων

 

φιλτρα  εδω λοιπον εχω ενα γιαλλινο κατασκευεις δικιας μου ουσιαστικα σαν sump  με matrix semi pure αντιφοσφορα σιδηρου στον εναν θαλαμο στον αλλον αρκετη chaeto  και στον αλλον θαλαμο (κατι εκτακτο)

 

προσθηκες καθημερινα (παντα με τεστ) mg kh ca   μετρησεις σταθερες στα 450 ασβεστιο 1300 μαγνησιο  9-10 kh   

αμινοξεα seachem το αγαπημενο μαε ρεεφ plus  και  το amino acid της korrazen 

  

no2   0    no3 40 δυστυχος το παλευο να τα ριξω κιαλλο 

  

ταισματα με reef pearls, nyos phytomaxx  goldpods kai reef pepper

 

βραχος περιπου 35 με 40 κιλα mix ζωντανου με ψωφιου που ζωντανεψε

 

αραγωνητης  30  35 κιλα  ζωντανος απο το παλιο μου ενυδρειο......  

 

ζωντανα τωρα...  LPS  FOR EVER!!!   

 

εχω καμια δεκαρια sps  και απο lps    caulastria acanthasrees goniopora tranchyphillia emphyllia  bubble coral  helliofygia favia favites catalaphyllia nemezophyllia  galaxia tubeastrea,soft coral zoanthus kai ricordies  yuma ,florida.  και 3 clams!!!  

 

ψαρια  yellow tang  fox face   melanurus wrasse , chrysus wrasse   2 Nemateleotris magnifica  και  μια σαλαρια.

 

 ασπονδυλα 5 mythrax  3 ερημιτες με κοκκινα ποδια  2 cleanner γαριδες  μια doladella και 4 nasarius  

 

 

 

 

φωτος!!!!!!!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο το ενυδρείο σου.Να το χαίρεσαι!

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Καλοοοοοοοοο :thumbsu:

Μπραβο ρε πετρο εχεις πανεμορφα κοραλια φιλε και εβγαλες πολυ καλες φωτο :jig:

Φτου φτου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο....Πολυ ωραιο...και οι φωτο τα σπανε...το κοραλλι στην τελευταια φωτο γιατι εχει ενα μπουκαλι απο πανω του?

:thumbsu::thumbsu::thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια ...!!!το κοραλλι με το μπουκαλι χαχαχ ειναι η tubastrea sun coral μη φωτοσυνθετικο κοραλλι!! Το μπουκαλι ειναι για να τρωει να μην της κλευουν το φαει της ως που να φαει..!! Οι φωτο ειναι τραβηγμενες απο το κινητο μου χωρις καμια επεξεργασια ...

Έγινε επεξεργασία - petran halen
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πατέντα αυτή με το μπουκάλι!

Πολύ ωραίο ενυδρείο φίλε.Και εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα LPS οπότε σε νιώθω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρρωστιαααααα!!! Τωρα σκεφτομαι για φωτιστηκο η 4 τ5 η 6 τ5 αλλα λογο των lps σκεφτομαι για της 4 τ5 που δεν εχουν πολλες απετησεις!!

Link to comment
Share on other sites

Και ολα ξεκινησαν απο το frag swap στο φαληρο... ειχα ξεστηση το παλιο μου ρεεφ και ριχα μονο με ψαρια.. πηγα λοιπν στην εκδηλωση (δεν ηθελα καπιο κοραλλι φυσικα) και οπως φευγω και χαιρεταω τον καλο μου φιλο ταν. Μου λεει εεε που πας κοραλλιιιιι χαχαα το φιλοξενισα σε κλουβι μεσα στα αγρια τργγερ μου...και ετσι φτασαμε εως εδω.. με αυτο το κοραλλι λοιπον ξεκινησαν ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η με κυνηγαει το ρεεφ. Η. Ο φιλος μου με αγαπαει πολυ!!!! Οπως και να εχει η αρρωστια του ρεεφ ειναι ξανα μεσα μου και χειροτερα απο καθε αλλη φορααα

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η τρέλα σου μπράβο σου για το αποτέλεσμα πολυ ωραια ζωντανά να τα χαίρεσαι!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ακομα φτιαχνεται το μονο που με στεναχωρει ειναι πως δεν καταφερα να βαλω συμπ...στο επομενο ομως αχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο κοραλια μπραβο

Εχεις σκεφτει καποιο συγκεκριμενο

φωτιστικο?

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω.. σκεφτομαι για 4 τ5 54αρες. Eενα λοιπον φωτιστηκο ειναι το fluval που εχει κ λεντ... ενα αλλο ειναι της aquanova μετα παμε απο εξωτερικο... αλλα διαφορα κανα 30 ευρο ειναι διαφορα..ακομα το σκεφτομαι,εχεις κατι να πρωτινεις?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα αναβάθμιση, ωραίες φωτογραφιες, η ιδεα σου μονο LPS ειναι εξαιρετικη και εχει υπεροχη κινηση στο ενυδρειο αν γινει σωστα! Καλος ήλθες στο club των καμένων ψυχών.. ;):)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω και sps αλλα ελαχιστα καμια 10αρια.. μου αρεσουν τρομερα τα lps για αυτο και κλινω εκει και φυσικα σε θεμα (ανοχης) απετησεων φωτισμου ειναι σαφως ποιο ευκολα.... και παντα Γουστα ειναι αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και sps αλλα ελαχιστα καμια 10αρια.. μου αρεσουν τρομερα τα lps για αυτο και κλινω εκει και φυσικα σε θεμα (ανοχης) απετησεων φωτισμου ειναι σαφως ποιο ευκολα.... και παντα Γουστα ειναι αυτα!!

Λατρεύω τα Lps Πέτρο, για εμενα δεν εχει να κανει καθολου αν ειναι ποιο ευκολα η οχι. Υπαρχουν και lps για δύσκολα γούστα αν ψηνεσε. Αλλα αυτο που μετράει ειναι τι σου αρεσει και οχι τι αρεσει στους αλλους η θεωρείται "τρόπαιο" να εχεις "αυτο" το κοράλι. Ποτε μην μπεις σε αυτο το τριπάκι, παντα να εχεις αυτο που ΕΣΥ γουστάρεις ;):)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό της fluval ξέρω

το οποίο είναι αρκετά ωραίο

και τα led οι έχει για moonlight είναι μια χαρα

Αλλά γιατί δεν πας σε DIY

4 x 54watt , που θες κιόλας

Τα lps έχουν άλλη ομορφιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...