Jump to content

Βοηθεια Με Το Pc


Recommended Posts

Καλησπερα...Εχω ενα λαπτοπ Hp και υπαρχουν δυο λογαριασμοι...Ενας administrator και ενας δευτερευων....Το μεγαλο μου προβλημα ειναι οτι ο κωδικος του admin εχει ξεχαστει και κανενας δεν τον θυμαται...το cd δεν υπαρχει και δεν μπορω να αλλαξω τον κωδικο μεσω αυτου...Εχω δοκιμασει μεσω cmd αλλα τιποτα...Τι προτεινετε??

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις μεσα αρχεια που δεν θες φορματ.Το κακο με την hp ομως ειναι οτι κλειδωνει την bios και για να της κανεις reset (εαν χρειαστει) ειναι πακετο..Το εχω κανει παντως και αν θες θμπορω να σου εξηγησω πως γινεται.

Εαν εχεις xp υπαρχει και cd επαναφορας για την συγκεκριμενη δουλεια και αποφευγεις το φορματ.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

εχω windows 7...για εξηγησε μου λιγο πως γινεται...χρειαζεται 2ο pc??

Link to comment
Share on other sites

Για 7αρια δεν εχω cd και δεν ξερω αν υπαρχει.Αν δεν εχεις σημαντικα αρχεια κανε ενα φορματ και μην παιδευεσαι πολυ.Αν δεν σε αφηνει και ζηταει κωδικο το hp στην bios θα σου πω τι θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Νικολα δεν θες βοηθεια θες πολυ διαβασμα!

Χαχαχα

Googlαρε το λιγο και θα βρεις πολλα βιντεο και οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο δευτερεύων λογαριασμός έχει administrative δικαιώματα μπορείς να κάνεις reset τον κωδικό του.

Πάτα στο Start και στο Υπολογιστής (Computer) κάνε δεξί κλικ και πάτα Διαχείριση (Manage), μετά πας στους χρήστες, επιλέγεις τον Administrator και με δεξί κλικ αλλάζεις το password.

Αν δεν είναι admin ο δεύτερος λογαριασμός μπορείς να τον κάνεις reset με κάποιο boot cd, οπως το Hiren's: http://www.hirensbootcd.org/resetting-windows-password/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

βρηκα κατι...Κατεβαζω ενα αρχειο για daemon tools...Μεσω αυτου θα κανω re-install τα windows

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις format!

Το daemon tools είναι για emulation, δηλαδή προσωμοίωση, δεν είναι για format, πρέπει να έχεις ήδη φορτωμένα τα windows σου.

Αυτό που σου είπα με το δεξί κλικ στο Computer το δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου ειπε ο Γιαννης ειναι για να αποφυγεις το φορματ.Αυτο που σου ειπα εγω ειναι για να τα σβησεις ολα και να τα φτιαξεις απο την αρχη.Ακολουθησε την συμβουλη του Γιαννη καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

o λογαριασμος δεν μπορει να λειτουργεισει ως admin...το φορματ ηταν στα αμεσα σχεδια μου....

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το προβλημα λυθηκε....Απλα βρηκα τον κωδικο κατα τυχη....Εκει που ζητουσε κωδικο για να εκτελεστει το φορματ πατησα ενα που μου ηρθε στο μυαλο και μπηκε.. 1234567 χαχαχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Την επομενη φορα που θα το παθεις επειδη απο τι φαινεται δεν εχεις πολλες γνωσεις (οπως και εγω) τραβα στο πλαισιο με 20 ευρω ολα καλα :P

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός είσαι! Πάντως όπως είπε και ο φίλος παραπάνω το Hiren's Boot CD είναι το καλύτερο εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Ε και τον ελευθερο χρονο μας και τα φορουμ γιατι τα εχουμε για να πλουτιζουμε το πλαισιο?

:abe:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολο και κατι ξερω απο υπολογιστη (προγραμματισμο σε αρχικο σταδιο....)αλλα φορματ δεν ειχα δοκιμασει ποτε...Υπαρχει ατομο στην οικογενεια που ξερει απο υπολογιστες αλλα δεν ειναι εδω τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Την επομενη φορα που θα το παθεις επειδη απο τι φαινεται δεν εχεις πολλες γνωσεις (οπως και εγω) τραβα στο πλαισιο με 20 ευρω ολα καλα :P

Αστο πλαισιο ησυχο και ελα σε μενα και θα σου κανω καλη τιμη :P

Αν φτιαχνεις και καλο καφε ακομα καλυτερη :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...