Jump to content

Τεστ Αμμωνίας


Recommended Posts

Παιδιά θέλω να πάρω ένα τεστ αμμωνίας αλλά έχω μπερδευτεί. Της sera ας πούμε είναι ΝΗ3/ΝΗ4 ενώ της salifert έχει μόνο NH4. Τι είναι καλύτερα να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Της ΑΡΙ

Link to comment
Share on other sites

Δε ρώτησα Ποια μάρκα είναι η καλύτερη. Αυτό είναι υποκειμενικό και παίζει ρόλο και η τσέπη του καθενός. Απλά ρώτησα αν είναι προτιμότερο ένα τεστ NH4 ή ένα ΝΗ3/ΝΗ4

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι το αμμώνιο και το άλλο είναι η αμμωνία. Δεν έχει σημασία όμως, έχω και τα δύο τεστ και από τις δύο μάρκες και σου δίνουν ένα αποτέλεσμα. Απλά ο τίτλος αλλάζει. :D

Link to comment
Share on other sites

Δε ρώτησα Ποια μάρκα είναι η καλύτερη. Αυτό είναι υποκειμενικό και παίζει ρόλο και η τσέπη του καθενός. Απλά ρώτησα αν είναι προτιμότερο ένα τεστ NH4 ή ένα ΝΗ3/ΝΗ4

Δεν πειράζει, ο άνθρωπος έκανε τον κόπο να σου απαντήσει, πες κι ένα ευχαριστώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχεις δικιο για την ερωτηση και την απαντηση

Τα ιδια ειναι οτι κι αν διαλεξεις

Οι μαρκες όμως εχουν διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ευχαριστώ. Δεν ήταν επιθετική η απάντηση μου απλά ήθελα να μάθω Ποια είναι η διαφορά. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ακούστηκε "κάπως", ο γραπτός λόγος είναι εύκολο να παρεξηγηθεί. ^_^

Αλλά και για τις μάρκες συμφωνώ με τον Πούμα. Έχω ακούσει να λένε ότι η Απι είναι η καλύτερη αλλά εγώ προτιμώ τη Σέρα.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως ο γραπτός λόγος είναι "επικίνδυνος" και φάνηκε και σε αυτή την περίπτωση. Έχω ακούσει κι εγώ ότι τα API είναι πολύ αξιόπιστα αλλα για αμμωνία διάβασα ότι και τα salifert είναι πολύ καλά και σκέφτομαι να τα δοκιμάσω μιας και τα βρίσκω πολύ φθηνότερα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος....το ΝΗ4 ειναι αυτο που μας ενδιαφερει περισσοτερο γιατι ειναι η τοξικη αμμωνια.....γι'αυτο και η Salifert εχει τεστ ΝΗ4 μονο....

Το ΝΗ3 ειναι το αμμωνιο νομιζω.....

Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντως με την Salifert παρολο που ειναι εξειδικευμενη στο θαλασσινο..... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τεστ NH4 της Salifert και στο τέλος λέει:

The values on the color chart are in mg/L total ammonia (that is NH3 & NH4+)

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως ο γραπτός λόγος είναι "επικίνδυνος" και φάνηκε και σε αυτή την περίπτωση. Έχω ακούσει κι εγώ ότι τα API είναι πολύ αξιόπιστα αλλα για αμμωνία διάβασα ότι και τα salifert είναι πολύ καλά και σκέφτομαι να τα δοκιμάσω μιας και τα βρίσκω πολύ φθηνότερα

Δεν παρεξηγώ εύκολα!

Παρά μόνο αν μου θίξεις οικογένεια, ομάδα, κόμμα, καταγωγή, χόμπι...εεεε...αυτα τα λίγα! (Πλάκα κανω, εκτός από το 1ο!!!)

Τα ΑΡΙ στο γλυκό θεωρούνται τα πιο αξιόπιστα και δεν το λεω η ιδια η API!

Τα NH3 & NH4+ ειναι ένα και το αυτό...μην σας μπερδεύει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν δεν κανω λαθος....το ΝΗ4 ειναι αυτο που μας ενδιαφερει περισσοτερο γιατι ειναι η τοξικη αμμωνια.....γι'αυτο και η Salifert εχει τεστ ΝΗ4 μονο....

Το ΝΗ3 ειναι το αμμωνιο νομιζω.....

Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντως με την Salifert παρολο που ειναι εξειδικευμενη στο θαλασσινο..... :)

Aναποδα τα γραφεις.

ΝΗ3 Αμμωνία (ελευθερη αμμωνια - ακρως τοξικη)

ΝΗ4 Αμμώνιο (ημιτοξικο)

Ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4

Μερικα τεστ μπερδευουν με τον τιτλο που εχουν στο κουτι, και απορω με αυτο που κανουν μερικες τοσο σοβαρες εταιρειες.

Οπως της JBL ετσι και της Salifert, παρολο που με μεγαλα γραμματα γραφουν test ΝΗ4 (μη τοξικο αμμώνιο), ουσιαστικα μετρανε ολικη αμμωνια (ΝΗ3/4)

Κι απο κατω γραφουν "ammonia" (δλδ NH3) :blink:

ampt.jpg

Στην περιγραφη ομως λεει "The Salifert Ammonia test is very straightforward and measures the sum of toxic ammonia and ammonium"

http://salifert.com/

Το ποσοστο της αμμωνιας και του αμμωνιου που περιεχονται στο συνολο μιας μετρησης, εξαρταται απο το pH και τη θερμοκρασια που εχει καθε ενυδρειο.

Οσο πιο ψηλο το pH και η θερμοκρασια, τοσο μεγαλωνει το ποσοστο της τοξικης Αμμωνιας στο συνολο της ολικης ΝΗ3/4.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...