Jump to content

Αίνιγμα για γνώστες


Recommended Posts

Θα ήθελα να καταθέσω ένα από τα παράξενα ενός νεοσύστατου ενυδρείου που λειτουργεί εδώ και ένα 45 μέρες. Το στρώσιμο έγινε με 100% νερό από στρωμένο ενυδρείο και 5Ο% μπάλες και μακαρόνια από στρωμένο φίλτρο.

Καθαρά λίτρα 300

Φωτισμός 12 ώρες από της 9:30-21:30

PO4, NH4, NO2 = 0

No3 = 15

Kh 3,5

Gh 5

Ηλεκτρική Αγωγιμότητα 200μς

CO2, 25 φυσαλίδες το λεπτό λειτουργεί ασταμάτητα όλο το 24αωρο

Ph

2  η ώρα μεσημέρι Ph ~6,80

Οξειδοαναγωγικό καθεστώς ~190mv

5 η ώρα χαράματα Ph ~7,00

Οξειδοαναγωγικό καθεστώς ~230mv

Θεωρητικά θα έπρεπε το Ph να πέσει το βράδυ αφού το βράδυ τα φυτά δεν καταναλώνουν CO2 αλλά αποβάλουν, και επειδή δεν κλείνω την παροχή του CO2 το βράδυ θα έχω θεωρητικά περισσότερο CO2 από ότι την ημέρα. Και περισσότερο CO2 σημαίνει πτώση του Ph, αλλά εδώ συμβαίνει το αντίθετο το Ph ανεβαίνει. Με την ίδια λογική θα έπρεπε και το Οξειδοαναγωγικό καθεστώς το βράδυ να είναι κατεβασμένο και το μεσημέρι ανεβασμένο Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί;

Το γεγονός αυτό συνέβη την 20 μέρα λειτουργίας. Τώρα αυτήν την στιγμή τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά.

2  η ώρα μεσημέρι Ph ~6,85

Οξειδοαναγωγικό καθεστώς ~190mv

5 η ώρα χαράματα Ph ~6,90

Οξειδοαναγωγικό καθεστώς ~230mv

Η ψαλίδα μετάξι του Ph μειώνετε ενώ το Οξειδοαναγωγικό καθεστώς παραμένει ίδιο

Υ.Γ.

Μιλάω σοβαρά δεν κάνω πλάκα

Link to comment
Share on other sites

Βρε Χρήστο μήπως έχεις κάνει τίποτα :thaman::thaman: στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι απολύτως τίποτα σπάω το κεφάλι μου :thaman: να βρω τη συμβαίνει. η μόνη εξήγηση που δίνω είναι ότι όλα αυτά γίνονται επειδή είναι νέο το ενυδρείο. Είναι αυτό που λέγαμε ότι στα νέα ενυδρεία συμβαίνουν πράγματα παράξενα. Κατάντησα να καλιμπράρω τα μηχανάκια κάθε δυο μέρες για να έχω όσο το δυνατόν πιο σωστές μετρήσεις.

Τέλος στο συγκεκριμένο ενυδρείο δεν έβαλα ακόμα γείωση την φτιάχνω σήμερα αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος στο συγκεκριμένο ενυδρείο δεν έβαλα ακόμα γείωση την φτιάχνω .

Μόλις τη βάλεις θα δεις τη διαφορά. Αν δεν το κάνεις όπως λες σήμερα αύριο δηλαδή άμεσα κάνε κάτι άλλο. Σβήσε τα φώτα τη μέρα και παρατήρησε τι θα κάνουν οι ενδείξεις στα "κοντέρ". Καλύτερα να κλείσεις τα πάντα (φίλτρο ή ότι άλλο ηλεκτρικό παίζει) για να είσαι σίγουρος και άσε μόνο τα όργανα σε λειτουργία.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τη βάλεις θα δεις τη διαφορά. Αν δεν το κάνεις όπως λες σήμερα αύριο δηλαδή άμεσα κάνε κάτι άλλο. Σβήσε τα φώτα τη μέρα και παρατήρησε τι θα κάνουν οι ενδείξεις στα "κοντέρ". Καλύτερα να κλείσεις τα πάντα (φίλτρο ή ότι άλλο ηλεκτρικό παίζει) για να είσαι σίγουρος και άσε μόνο τα όργανα σε λειτουργία.

:thaman:

:thaman: θα το πράξω άμεσα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ενημερώσω για την εξελίξει του προβλήματος που αντιμετώπισα πρόσφατα.

 

Μετά λοιπόν από την πρόταση του Νέον (να βάλω άμεσα γείωση) την ίδια μέρα κιόλας την τοποθέτησα αλλά δυστυχώς δεν λύθηκε το πρόβλημα μου.

 

Μετά από εντατική σκέψη μου μπήκε η ιδέα μήπως ευθύνονταν για όλοι αυτήν την κατάσταση κάποιο είδος βακτηριδίου ή κάποιου αλλού μικροοργανισμού. Έπλασα λοιπόν την θεωρία ότι κάποιος οργανισμός που αγαπάει το φως δραστηριοποιείται με αποτέλεσμα να καταναλώνει οξυγόνο και να απελευθερώνει διοξείδιο του άνθρακα. Για τον λόγο αυτό να έχω χαμηλό Redox και σε συνδυασμό με το χαμηλό Kh και την αύξηση του CO2 την πτώση του Ph κατά την περίοδο του φωτισμού.

 

Η επόμενη μου κίνηση ήταν να συνδέσω άμεσα την UV λάμπα ώστε να καταστρέψω τον υποτιθέμενο οργανισμό που βρισκόταν στην στήλη του ενυδρείου.

 

24 ώρες μετά παρατήρησα ένα κλείσιμο της ψαλίδας μεταξύ μέρας και νύχτας στης μετρήσεις του Ph και του Redox. Σήμερα που μιλάμε τα πράγματα είναι σταθεροποιημένα.

 

Δεν γνωρίζω εάν η σταθεροποίηση αυτή οφειλόταν στην UV λάμπα και στην θεωρία που έπλασα, ή ήταν ένα τυχαίο γεγονός που απλός συνέπεσε με την ταυτόχρονη τοποθέτηση της λάμπας.(Σε αυτήν την ζωή όλα είναι πιθανά ακόμη και τα απίθανα).

 

Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας το αναφέρει.

Τέλος καλά όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε, ότι τα όργανά σου, δεν επηρεάζονται από εξωτερικές παρεμβολές, τότε θα ήταν πιο σωστό να βλέπουμε μείωση των τιμών του redox, κατά τη διάρκεια της νύχτας, λόγω μείωσης του κύριου οξειδωτικού παράγοντα, που είναι το οξυγόνο.

Επειδή αυτήν την παρατήρηση, την ακούω για δεύτερη φορά, τον τελευταίο καιρό, ενώ ταυτόχρονα παρατηρώ κάτι ανάλογο στο σύστημά μου, μετά από κάποιες πρόσφατες αλλαγές, θα ήθελα να μου πεις, αναλυτικά τι εξοπλισμό έχεις στο ενυδρείο σου, χωρίς να σου διαφύγει κάτι.

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη είναι να μετρήσεις τις φυσαλίδες κατά την ημέρα και την νύχτα.

Μήπως η θερμοκρασία της φιάλης επηρεάζει την ποσότητα αερίου.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Juwel-Trigon 350

Το φίλτρο είναι μέσα το μανίσιο (περιμένω να έρθει το εξωτερικό)

Καλολιφερ και αυτό μανίσιο 300 Watt

Φωτισμός και αυτός μανίσιος 2Χ30Watt, 2X15Watt Σύνολο 90Watt (περιμένω να προσθέσω τους ανακλαστήρες)

CO2 σύστημα μάρκας Dennerle, τον έχω πολλά χρόνια περίπου εάν θυμάμαι καλά 15 χρόνια, με εξαίρεση την φιάλη που είναι 11 χρονών (6 κιλά από την αμστελ μπύρα), και τον διαχητή που τον ανανέωσα πριν 2 χρόνια.

Πρόσφατα πρόσθεσα μια γείωση και μια λάμπα UV

Σήμερα όπως αναφέρω τα πράγματα είναι σταθεροποιημένα όχι φυσιολογικά δηλαδή Redox και Ph είτε βράδυ είτε μεσάνυχτα είτε ξημερώματα είναι Redox 200, και Ph 6,80 πάνω κάτω με μικρές αποκλίσεις.

Το νερό δεν καθάρισε ακόμη πλήρες αλλά αυτό συμβαίνει στην άμμο αργεί λίγο παραπάνω από ότι στο χαλίκι.

Μέσα έχω μαγκροβεν ρίζες και φυτά που περιμένω να μεγαλώσουν (ιδιαίτερα τα πίσω), ο βυθός αποτελείτε από γαλαζιακή άμμο κοκομετρίας 0,4-0,6 mm ύψος 6,5εκατ. για να πάρετε μια εικόνα στέλνω μια πρόχειρη φωτογραφία.

Υ.Γ.

Αυτό με της φυσαλίδες θα το κοιτάξω φίλε Σάββα.

post-2663-1175505213_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...