Jump to content

Νέος Και Ξεκίνημα Με 25Αλιτρο


Recommended Posts

Έχω και εγώ το μικρό chi, των 20 λίτρων. Το φίλτρο του δε λέει πολλά και εν τέλει και σχεδιαστικά το βαριέσαι μετά από λίγο καιρό.

Το Siporax, προσωρινά (αλλά ουδέν μνιμότερο του προσωρινού) μπήκε στην έξοδο του φίλτρου, κάτω από το πλαστικό που έχει για το φυτό. Βρίσκεται μέσα στη ροή (πράγμα που θέλουμε για τα βακτήρια) και κόβει λίγο την ανατάραξη που δημιουργεί η έξοδος στο νερό, μιας και ο μονομάχος θέλει ηρεμία στα νερά του (τουλάχιστον ο δικός μου)

Καπάκι κόπηκε από plexiglass, και όντως δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά πρέπει να είναι η στάθμη αρκετά ψηλά, και ο δικός μου έχει ήδη κάνει μια αποπειρα...

Η λύση στην σωστότερη φίλτρανση και τη ρύθμιση της ροής, φαντάζομαι ότι είναι ένα κρεμαστό εξωτερικό φίλτρο, το οποίο εκτός των άλλων, θα αδειάσει την επιφάνεια σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις και κάποιο φυτό που χρειάζεται λίγο παραπάνω φως.

post-59709-0-87953000-1413010164_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το μικρό chi, των 20 λίτρων. Το φίλτρο του δε λέει πολλά και εν τέλει και σχεδιαστικά το βαριέσαι μετά από λίγο καιρό.

Το Siporax, προσωρινά (αλλά ουδέν μνιμότερο του προσωρινού) μπήκε στην έξοδο του φίλτρου, κάτω από το πλαστικό που έχει για το φυτό. Βρίσκεται μέσα στη ροή (πράγμα που θέλουμε για τα βακτήρια) και κόβει λίγο την ανατάραξη που δημιουργεί η έξοδος στο νερό, μιας και ο μονομάχος θέλει ηρεμία στα νερά του (τουλάχιστον ο δικός μου)

Καπάκι κόπηκε από plexiglass, και όντως δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά πρέπει να είναι η στάθμη αρκετά ψηλά, και ο δικός μου έχει ήδη κάνει μια αποπειρα...

Η λύση στην σωστότερη φίλτρανση και τη ρύθμιση της ροής, φαντάζομαι ότι είναι ένα κρεμαστό εξωτερικό φίλτρο, το οποίο εκτός των άλλων, θα αδειάσει την επιφάνεια σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις και κάποιο φυτό που χρειάζεται λίγο παραπάνω φως.

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ για το φίλτρο και το siporax αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι θα ήταν αποτελεσματικό και φοβόμουν μήπως ήταν έξω από το νερό. Αφού λοιπόν είναι δοκιμασμένο, έτσι θα το κάνω.

Το καπάκι γιατί το έχεις γεμίσει με μανταλάκια; Το plexiglass είναι οκ ή θολώνει:

Ωραίο χρώμα ο μονομάχος σου!

Link to comment
Share on other sites

Το πλεξιγκλας μην το φοβάσαι. Μπορεί να αποκτά άλατα το καλοκαίρι με την εξάτμιση αλλά με ξυδάκι και ζεστό νερό γίνεται καινούριο. Στο μικρό ενυδρείο έχουμε καπάκι από πλεξιγκλάς και δεν έχουμε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ για το φίλτρο και το siporax αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι θα ήταν αποτελεσματικό και φοβόμουν μήπως ήταν έξω από το νερό. Αφού λοιπόν είναι δοκιμασμένο, έτσι θα το κάνω.

Το καπάκι γιατί το έχεις γεμίσει με μανταλάκια; Το plexiglass είναι οκ ή θολώνει:

Ωραίο χρώμα ο μονομάχος σου!

To siporax mini στην καλτσούλα του, και να φροντίσεις να είναι επίπεδο και όλο μέσα στο νερό!

Τα μανταλάκια στο καπάκι είναι γιατι το έκανα οριακό στο μέγεθος και αν φύγει λιγο πέφτει μέσα (χεχεε)

Στο καπάκι γίνεται υγροποίηση από μέσα και θολώνει. Χωρίς αυτό πάντως, το καλοκαίρι χάνεται ΠΟΛΥ νερό από εξάτμιση....

Ο μονομάχος είνα κόκκινος, και σιγά σιγά βγάζει και λίγο μπλέ.... Είναι ωραία ψαράκια....

post-59709-0-73813900-1413058675_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - geogal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.. Βρες ένα ωραίο μονομάχο και δεν θα το μετανιώσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά στήθηκε! Μπήκε και ο μονομάχος ο οποίος φαίνεται να το απολαμβάνει. Συνεχώς κόβει βόλτες.

Έστρωσε με μπόλι που το τοποθέτησα σύμφωνα με τις συμβουλές του geogal. Οι μετρήσεις μου είναι

Αμμωνία: 0

Νο2: 0

Νο3: 10

PH: 7,4

dGH >10

dKH: 12

Η αμμωνία μετρήθηκε με υγρό τεστ, τα υπόλοιπα με στικ

Φύτεψα ένα echinodorus (νομίζω) στη μέση και 4 ανούμπιες γύρω γύρω. Να πω την αμαρτία μου εδώ άκουσα τον πετσοπα και τις φύτεψα. Μου έδειξε μια δικιά του που την είχε φυτεμένη εδώ κι ένα χρόνο και ήταν οκ. Για φωτισμό χρησιμοποιώ το led του φίλτρου (1500 = 2300) και πήρα και ένα εξωτερικό με χρονοδιακόπτη για όποιες μέρες λείπω από το σπίτι.

Καπάκι έφτιαξα από πλέξιγκλας και είναι μια χαρά. Τα δύσκολα βλέπω να έρχονται το καλοκαίρι. Άντε να βάλεις εκεί πάνω ανεμηστηράκια! Η μόνη λύση νομίζω ότι είναι από laptop (40x40) και αυτά θέλουν πολύ πατέντα για να τοποθετηθούν. Βρήκα και αυτό http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29960 για την αναπλήρωση γιατί και με έστω 15 μέρες διακοπές, το βλέπω να αδειάζει τελείως. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

Μερικές φώτο: 20141015_161213_zps6258a2d5.jpg20141015_161300_zps8799c281.jpg20141015_161425_zps1e34dba5.jpgPA160451_zpseb436c97.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κουκλος ο κυριος και το ενυδρειακι(αν και...) οσο για της ανουμπιες θα επαιρνα μικρα ξυλακια και καμια μικρη πετρουλα για να ημουν σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! Συμφωνώ με τον από πάνω για τις ανουμπιες

Sent from my mobile.

Link to comment
Share on other sites

Οι αουμπιες θα σαπισουν ετσι.Αν θες να τις φυτεψεις πρεπει ο κεντρικος κορμος να ειναι εξω απο το χαλικι αλλα καλυτερα να τις δεσεις για να εισαι 100% σιγουρος.

Ελεοχαρις δεν βλεπω...εναν εχινοδορο βλεπω στη μεση,ο οποιος γινετε τεραστιος και θα σου κλεισει ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Τις ανούμπιες σε ξύλο ήθελα εξ' αρχής να τις βάλω αλλά δεν βρήκα στο μαγαζί. Αλήθεια μπορώ να βάλω αυτά τα ξύλα που ξεβράζει η θάλασσα που φαίνονται σαν να περιφέρονται χρόνια ή είναι ρίσκο;

Εχινόδορο νομίζω έγραψα. Μεγαλώνει γρήγορα; Απέχει ήδη μόνο 2 εκατοστά για βρει στο φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Τις ανούμπιες σε ξύλο ήθελα εξ' αρχής να τις βάλω αλλά δεν βρήκα στο μαγαζί. Αλήθεια μπορώ να βάλω αυτά τα ξύλα που ξεβράζει η θάλασσα που φαίνονται σαν να περιφέρονται χρόνια ή είναι ρίσκο;

Εχινόδορο νομίζω έγραψα. Μεγαλώνει γρήγορα; Απέχει ήδη μόνο 2 εκατοστά για βρει στο φίλτρο

Σωστος,εγω διαβασα λαθος!

Εχει μετριο ρυθμο αναπτυξης αλλα γινετε μεγαλος και κανει τεραστιες ριζες.

Διαβασε εδω,νομιζω αυτον εχεις. http://www.aquazone.gr/forums/topic/85663-echinodorus-cordifolius-ssp-fluitans/

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο έγινε! Μπράβο!

Σχετικά με τις Ανούμπιες, όπως προείπε και ο rastafarian (και παρά όσα κατά κόρον γράφονται), μπορεί να φυτευθούν, όχι όμως όπως τις έχεις. Θα πρέπει να είναι έξω ο κορμός τους και μεσα μόνο οι ρίζες.

Αντί για ξύλο, θα μπορούσες να τις δέσεις πάνω σε (μη ασβεστολιθικές) πετρούλες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Ομορφο εχει γινει!! Για ανεμιστηρακια κοιτα για κατι τετοιο..!!

http://www.petsupermarket.gr/2892/προϊόντα/sunsun-ανεμιστηράκι-7w-large.html

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το εκανες τελικα!

Και αφου βρηκες και πλεξιγκλας που ειπαμε....μια χαρα!

Ο εχινοδωρος οντως μεγαλωνει....μπορεις να δοκιμασεις αν θες να τον βαλεις στην πισω γωνια γιατι ετσι το ολο στησιμο μου φαινεται και λιγο ''στημενο''..... :)

Ψαξε για μικρες πετρουλες να δεσεις πανω τις ανουμπιες και θαψε αυτες αμα θελεις στο χαλικι για να μην φαινονται ετσι ωστε ο οριζοντιος κορμος του φυτου να ειναι εξω απο το χαλικι.....κι εγω εχω κρατησει ανουμπια φυτεμενη αλλα ο οριζοντιος κορμος ηταν εξω....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρία από τον συγκεκριμένο echinodorus σε 54 λίτρα :

Γίνεται τεράστιος όπως σου είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά, θα προτιμούσα ένα πιο μικρό φυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Ομορφο εχει γινει!! Για ανεμιστηρακια κοιτα για κατι τετοιο..!!

http://www.petsupermarket.gr/2892/προϊόντα/sunsun-ανεμιστηράκι-7w-large.html

Καλησπέρα

Οτι χειρότερο κυκλοφορεί στο εμπόριο τα παραπάνω! Ελάχιστη δυναμη και πολύ μικρή διάρκεια ζωής

Προσωπικά τα θεωρώ πεταμένα λεφτά

Κοίτα είτε μέσω ebay για συστημα με ανεμιστήρες είτε πήγαινε σε ιδιοκατασκευη με ανεμιστηρες για ΗΥ και έναν STC 1000 ως controller

Πάντως η εποχή δεν προσφέρεται για αγορά ανεμιστήρων. Από Μάιο και μετά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Οτι χειρότερο κυκλοφορεί στο εμπόριο τα παραπάνω! Ελάχιστη δυναμη και πολύ μικρή διάρκεια ζωής

Προσωπικά τα θεωρώ πεταμένα λεφτά

Κοίτα είτε μέσω ebay για συστημα με ανεμιστήρες είτε πήγαινε σε ιδιοκατασκευη με ανεμιστηρες για ΗΥ και έναν STC 1000 ως controller

Πάντως η εποχή δεν προσφέρεται για αγορά ανεμιστήρων. Από Μάιο και μετά...

οκ..λαθος μου...Δεν ηθελα να του προτεινω να παρει τα συγκεκριμενα αλλα κατι σε τετοιο στυλ!!! Συγγνωμη!!
Link to comment
Share on other sites

οκ..λαθος μου...Δεν ηθελα να του προτεινω να παρει τα συγκεκριμενα αλλα κατι σε τετοιο στυλ!!! Συγγνωμη!!

Βρε συ άσε τις συγνωμες, με κάνεις και νιωθω παππους!!! :cigar:

Απλα τα συγκεκριμενα ηταν μια απο τις λαθος αγορες που εκανα ότι πρωτοξεκινησα το χομπι, γι αυτο και εχω αποψη

Καλυτερα να δωσει τα διπλα χρηματα για κατι πιο σιγουρο http://www.ebay.com/itm/160941799378?_trksid=p2060778.m2749.l2649&var=460394656536&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT ή καλυτερα να δωσει τα ιδια χρηματα για ανεμιστήρες ΗΥ http://www.e-shop.gr/konig-fan-80mm-p-PER.809151

Τα παραπάνω δεν αποτελούν προτάσεις, γιατι δεν ξερω πόσο χαμηλά θέλεις να κρατήσεις τη θερμοκρασία και σε ποσα λιτρα αναφερόμαστε

Αν θες, το συζητάμε για συγκεκριμενες προτασεις

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Chocolate_Puma τα λινκ που έδωσες νομίζω ότι αφορούν την πλειονότητα των ενυδρείων αλλά δυστυχώς όχι το δικό μου.

Μιλάμε γι' αυτό το: http://i1315.photobucket.com/albums/t598/vagosg/10_Fluval_Chi_Aquarium_zpsbf181386.jpg με διαστάσεις 25x25x40 οπότε ακόμα και ένα ανεμιστηράκι από pc δύσκολα θα μπει εκεί πάνω.

Έχω βρει αυτό http://www.emimikos.gr/EB40101S2/ που είναι από laptop και σκέφτομαι αφού τρυπήσω το πλέξιγκλας να βάλω και μια προέκταση για να μην είναι κοντά στο νερό. Δεν ξέρω βέβαια αν φτάνει ένα ή πρέπει να βάλω 2. Η θερμοκρασία που θέλω να έχει είναι 26-27 βαθμούς. Σίγουρα θα μπει και controler ( STC 1000). Η πρόταση του Νικόλα μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα για την περίπτωσή μου αλλά αφού λες ότι τους έχεις δοκιμάσει ανεπιτυχώς, απορρίπτονται.

Αυτό http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29960 το έχει βάλει τελικά κανείς; Αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Chocolate_Puma τα λινκ που έδωσες νομίζω ότι αφορούν την πλειονότητα των ενυδρείων αλλά δυστυχώς όχι το δικό μου.

Μιλάμε γι' αυτό το: http://i1315.photobucket.com/albums/t598/vagosg/10_Fluval_Chi_Aquarium_zpsbf181386.jpg με διαστάσεις 25x25x40 οπότε ακόμα και ένα ανεμιστηράκι από pc δύσκολα θα μπει εκεί πάνω.

Έχω βρει αυτό http://www.emimikos.gr/EB40101S2/ που είναι από laptop και σκέφτομαι αφού τρυπήσω το πλέξιγκλας να βάλω και μια προέκταση για να μην είναι κοντά στο νερό. Δεν ξέρω βέβαια αν φτάνει ένα ή πρέπει να βάλω 2. Η θερμοκρασία που θέλω να έχει είναι 26-27 βαθμούς. Σίγουρα θα μπει και controler ( STC 1000). Η πρόταση του Νικόλα μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα για την περίπτωσή μου αλλά αφού λες ότι τους έχεις δοκιμάσει ανεπιτυχώς, απορρίπτονται.

Αυτό http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29960 το έχει βάλει τελικά κανείς; Αξίζει;

Ξεκινώντας απ το τελος

Το κιτ το εχουν αρκετοι εως πολλοι. Αν αποφασισεις να το παρεις, προτιμησε το 2πλο float & με αντλια

Δεν ξερω αν το θες για το 25λιτρο (νομιζω δεν σου χρειαζεται για τοσα λιτρα)

Αναφορικά με την ψυξη : ηθελα απλα να σου πω μέσω των links, πως επιλογές υπάρχουν πολλές

Αρκετοί κανουν απλες πατεντες στηριζοντας τα ανεμιστηράκια πανω σε μεταλλικες ράγες.

Το ενυδρειο ετσι οπως φαινεται στη φωτο, εχει καπάκι? Αν ναι και ειναι απο πλεξιγκλας, τότε δεν θα σου προτεινα να βάλεις ανεμιστηρακι πανω του.

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει καπάκι από πλέξι. Λες να μην αντέξει το ανεμιστηράκι; Αν το βάλω ψηλότερα νομίζω ότι θα έχω θέμα με το φίλτρο. Βγάζει το νερό από πάνω σαν συντριβάνι και καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει αν το φυσάω. :)

Το κιτ το θέλω για το 25λιτρο γιατί αν πέσει η στάθμη γύρω στους 7 - 8 πόντους, το φίλτρο θα βγει απ' το νερό. Πριν βάλω το καπάκι έχανε σχεδόν 1 πόντο / 24ωρο. Τώρα είναι καλύτερα βέβαια αλλά με τις καλοκαιρινές θερμοκρασίες της Χαλκίδας και τα απαραίτητα ανεμιστηράκια νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει καπάκι από πλέξι. Λες να μην αντέξει το ανεμιστηράκι; Αν το βάλω ψηλότερα νομίζω ότι θα έχω θέμα με το φίλτρο. Βγάζει το νερό από πάνω σαν συντριβάνι και καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει αν το φυσάω. :)

Το κιτ το θέλω για το 25λιτρο γιατί αν πέσει η στάθμη γύρω στους 7 - 8 πόντους, το φίλτρο θα βγει απ' το νερό. Πριν βάλω το καπάκι έχανε σχεδόν 1 πόντο / 24ωρο. Τώρα είναι καλύτερα βέβαια αλλά με τις καλοκαιρινές θερμοκρασίες της Χαλκίδας και τα απαραίτητα ανεμιστηράκια νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα.

Αν το καπακι ειναι κατω απο το φως, τότε με τον καιρό θα κιτρινήσει και θα σκευρώσει. Η λυση ειναι, ανά τακτά χρονικά διαστήματα να το γυρνάς απο την αναποδη

Αν το τρυπήσεις και βάλεις ανεμιστηράκι, βρες τροπο το ανεμστηράκι να κουμπώνει και μην το κολλήσεις, ωστε να μπορείς να γυρνάς το καπάκι όποτε πρέπει

Για την αναπληρωση - εγώ προσωπικά δεν θα εδινα τόσα χρήματα για 25λιτρο, αλλα θα συμπληρωνα απο βαρελι με το χερι

Link to comment
Share on other sites

Όσο είμαι σπίτι θα συμπληρώνω μανιουαλ αλλά το κιτ το θέλω για τις 15 μέρες των διακοπών μου. Εκτός βέβαια αν πακετάρω και το ενυδρείο σε καμία βαλίτσα και το πάρω μαζί μου... :bigemo_harabe_net-117:

Ως το επόμενο καλοκαίρι έχουμε καιρό αλλά κουβέντα να γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου...Για ανεμιστηρακι...Παρε ενα 80mm απο ebay με ενα τροφοδοτικο και τον κοντρολλερ...Συνδεσε τα..Κοψε απο το πλεξι οσο χρειζεσε και εκει που παιρνει βιδες το ανεμιστηρη βαλε βιδες με παξιμαδι...Ετσι το εχω και εγω...οποτε θες βγαινει οποτε θες μπαινει...Το καπακι για ποιον ακριβως λογο το εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...