Jump to content

Καλησπερα Σε Ολους


BillyD

Recommended Posts

Ειμαι και εγω νεος στο χομπυ και θα ηθελα την βοηθεια σας καθως αρχαριος.

Μας δωρισαν ενα 30 λιτ SunSun (κινεζικο!!) για τον πιτσιρικα, με ενα χρυσοψαρο. Σε 2 μερες το καημενο εως να φτιαξω το ενυδρειο μας αφησε. Οποτε το παιδι στο Πετ μου προτεινε ναβαλω guppies. Ετσι και εγω το εστεισα με θερμοστατη , εκανα οτι μου ειπε για τα βακτηρια , αντιχλωριο , εβαλα και δυο φυτα και ενα φυσικο ξυλο. Απο ψαρακια μου εδωσε 1 αρσενικο και 5 θηλυκα απο τα οποια ταδυο ηταν ετοιμα να γενησουν. Τα ψαρακια πηγαιναν καλα για 2εβδομαδες περιπου ομως μολις γενησε η πρωτη αμεσως πεθανε - ειχε γινει νωχελικη καο κολυμπουσε μονη της. Η δευτερη που ειχε μικρα και ο αρσενικος παρουσιασαν προβλημα στις ουρες τους. Πηρα το eSHa 2000 & Exit και εκανα θεραπεια για 3 ημερες οπως ελεγε αλλα δεν τα εσωσα. Εν τωμεταξυ εχω δει και 2 μικρα να κρυβονται στα φυτα. Επιπλεον εχω παρει και ενα zeo-carb -μου ειπε πως θα βοηθησει για τυχον αμωνια. Τελος παρατηρω οτι μολις βαζω τον αερα το οποιο το εχω βαλει να βγαζει αερα κατω απο το ξυλο μενει αφρος στην επιφανεια. Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ταλαιπωρω τα ψαρακια μου, ειναι μικρο το ενυδρειο για 4,5 guppies ? ειχαν προβλημα εξ αρχης?

Μπορει να μπηκα απο σποντα στο τρυπακι αλλα ειναι ωραιο απλα δεν θελω να ειμαι και επιβλαβης για τα ψαρακια.

Ευχαριστω και την κατανοηση σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Επειδή τα θέματα στην συγκεκριμένη κατηγορία κλειδώνουν μετά από μερικές ημέρες , άνοιξε ένα νέο θέμα εδώ.

Ρίξε μια ματιά και στα θέματα που βρίσκονται στην υπογραφή μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Δυστυχως για σενα και τα ψάρια, ο πετσοπας ξεπουλησε οτι ειχε και δεν ειχε μεσα σε λιγες μερες...!!!

Υπομονη θέλει και να μην τον ξανακούσεις!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! (και από εδώ) :)

Όπως στα είπανε, και για ό,τι χρειαστεί μη διστάσεις να ρωτήσεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και καλη διαμονη! :bigemo_harabe_net-109:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...