Jump to content

Καλησπερα Νεος Και Προβληματισμενος


Recommended Posts

Ειμαι και εγω νεος στο χομπυ και θα ηθελα την βοηθεια σας καθως αρχαριος.

Μας δωρισαν ενα 30 λιτ SunSun (κινεζικο!!) για τον πιτσιρικα, με ενα χρυσοψαρο. Σε 2 μερες το καημενο εως να φτιαξω το ενυδρειο μας αφησε. Οποτε το παιδι στο Πετ μου προτεινε ναβαλω guppies. Ετσι και εγω το εστεισα με θερμοστατη , εκανα οτι μου ειπε για τα βακτηρια , αντιχλωριο , εβαλα και δυο φυτα και ενα φυσικο ξυλο. Απο ψαρακια μου εδωσε 1 αρσενικο και 5 θηλυκα απο τα οποια ταδυο ηταν ετοιμα να γενησουν. Τα ψαρακια πηγαιναν καλα για 2εβδομαδες περιπου ομως μολις γενησε η πρωτη αμεσως πεθανε - ειχε γινει νωχελικη καο κολυμπουσε μονη της. Η δευτερη που ειχε μικρα και ο αρσενικος παρουσιασαν προβλημα στις ουρες τους. Πηρα το eSHa 2000 & Exit και εκανα θεραπεια για 3 ημερες οπως ελεγε αλλα δεν τα εσωσα. Εν τωμεταξυ εχω δει και 2 μικρα να κρυβονται στα φυτα. Επιπλεον εχω παρει και ενα zeo-carb -μου ειπε πως θα βοηθησει για τυχον αμωνια. Τελος παρατηρω οτι μολις βαζω τον αερα το οποιο το εχω βαλει να βγαζει αερα κατω απο το ξυλο μενει αφρος στην επιφανεια. Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ταλαιπωρω τα ψαρακια μου, ειναι μικρο το ενυδρειο για 4,5 guppies ? ειχαν προβλημα εξ αρχης?

Μπορει να μπηκα απο σποντα στο τρυπακι αλλα ειναι ωραιο απλα δεν θελω να ειμαι και επιβλαβης για τα ψαρακια.

Ευχαριστω και την κατανοηση σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο δω και καλως ήρθες!

Τα λαθη που εκανες τα εχουμε κανει οι περισσότεροι.

Η λιστα με οσα σου πουλησε ο - να υποθεσω ιχθυολογος - ειναι πλεον γνωστη

Μικρο ενυδρειο με λαθος ψάρι για αρχη, ενα καρο πραγματα μολις πεθανει το ψαρι, νεα λαθος ψαροσυνθεση, ενα καρο φαρμακα μετα...και ο κυκλος συνεχίζεται!

Τι θα εκανα εγω αν ημουν στη θεση σου

Α. Θα αγόρασα μεγαλύτερο ενυδρειο και θα ξεκινούσα το χομπι έχοντας διαβάσει όσα περισσότερα μπορω

Β, Εφοσον δεν μπορείς να πας σε μεγαλύτερο ενυδρειο, το διάβασμα δεν το γλυτώνεις ετσι κι αλλιως

1. Βαζεις αγγελία και χαρίζεις όσα απ τα γκαπάκια ζουν ακομη

2. Βαζεις αγγελία για μπόλι

3. Τι φίλτρο έχεις και τι υλικα εχει μέσα?

4. Μόλις βρεις μπόλι - η λύση / δυστυχως μοναδική και οχι οτι καλύτερο - ειναι να βάλεις μονομάχο στο ενυδρειο

5. Ποια βακτηρια βαζεις, ποιο αντιχλώριο, τι θερμαντήρα εχεις, πως μετρας θερμοκρασία, καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και πως (πολλες οι ερωτήσεις, μισό λεπτό να ανάψω και τη λάμπα της ανάκρισης!!!) ?????? :bling:

6. To zeo carb, κράτα το στην άκρη στην παρουσα φαση

7. Δεν σταματας να διαβάζεις. Στο συγκεκριμενο χομπι μαθαινουμε συνεχως νεα πραγματα κι αυτο το κανει ακομη πιο ενδιαφερον

Καλη συνεχεια και μην μασας. Με διαθεση ολα γινονται...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στα είπε όλα ο Πούμα. Μπορεί να σου φαίνονται πολλά, αλλά κάνε ένα βήμα τη φορά και όλα θα πάνε καλά. Εγώ ξεκίνησα χειρότερα, με χρυσόψαρα σε γυάλα. :P Καλή αρχή σου εύχομαι και καλώς ήρθες! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο δω και καλως ήρθες!

Τα λαθη που εκανες τα εχουμε κανει οι περισσότεροι.

Η λιστα με οσα σου πουλησε ο - να υποθεσω ιχθυολογος - ειναι πλεον γνωστη

Μικρο ενυδρειο με λαθος ψάρι για αρχη, ενα καρο πραγματα μολις πεθανει το ψαρι, νεα λαθος ψαροσυνθεση, ενα καρο φαρμακα μετα...και ο κυκλος συνεχίζεται!

Τι θα εκανα εγω αν ημουν στη θεση σου

Α. Θα αγόρασα μεγαλύτερο ενυδρειο και θα ξεκινούσα το χομπι έχοντας διαβάσει όσα περισσότερα μπορω

Β, Εφοσον δεν μπορείς να πας σε μεγαλύτερο ενυδρειο, το διάβασμα δεν το γλυτώνεις ετσι κι αλλιως

1. Βαζεις αγγελία και χαρίζεις όσα απ τα γκαπάκια ζουν ακομη

2. Βαζεις αγγελία για μπόλι

3. Τι φίλτρο έχεις και τι υλικα εχει μέσα?

Το φιλτρο το ειχε πανω και μου εδωσαν να βαλω καποια bio-rings για να φτιαξουν τα βακτηρια. Μολις τελειωσα την θεραπεια εχω βαλει και το zeo-carb - δεν επρεπε?

4. Μόλις βρεις μπόλι - η λύση / δυστυχως μοναδική και οχι οτι καλύτερο - ειναι να βάλεις μονομάχο στο ενυδρειο

5. Ποια βακτηρια βαζεις, ποιο αντιχλώριο, τι θερμαντήρα εχεις, πως μετρας θερμοκρασία, καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και πως (πολλες οι ερωτήσεις, μισό λεπτό να ανάψω και τη λάμπα της ανάκρισης!!!) ?????? :bling:

Βακτηρια Sera bionitrivec, αντιχλωριο σε καθε αλλαγη Sera, αλλαγη 30% εβδομαδα, για την θερμοκρασια εχω θερμοτετρο σταθερα 26, Θερμαντηρα μου εδωσαν απο το καταστημα νομιζω 15kw

Ξεχασα να αναφερω οτι τα φυτα μου ειναι φυσικα, τωρα πως λεγονται θα σας γελασω :-) απο αυτα που μπορουν να δεθουν με πετονια πανω στο ξυλο

6. To zeo carb, κράτα το στην άκρη στην παρουσα φαση

Δηλαδη ειναι μικρο το ενυδρειο για 3_4 guppakia? Εχει να πεσει πολυ διαβασμα!!!!!

7. Δεν σταματας να διαβάζεις. Στο συγκεκριμενο χομπι μαθαινουμε συνεχως νεα πραγματα κι αυτο το κανει ακομη πιο ενδιαφερον

Καλη συνεχεια και μην μασας. Με διαθεση ολα γινονται...

Link to comment
Share on other sites

Σε παιρνει κα κρατήσεις και ένα χαρέμι με guppy, 1 αρσενικό με 2 θυληκές σε 30 λίτρα. Το λέω σαν εναλλακτική στον μονομάχο που πρότεινε ο συμφορουμίστας πιο πάνω. Υπάρχουν επίσης και τα cpd που είναι πολύ ωραία ψάρια για τα λίτρα σου, ψαξ'τα.

Αυτά τα bio-rings τι εταιρείας ήταν;

Γενικά τα guppy ότι και αν ακούγεται γι αυτά δεν είναι και το πιο εύκολο ψάρι να κρατήσεις μέχρι να προσαρμοστούν στο ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Για τα γκαπακια : ωραια ψαρακια αλλα κανουν καθε ενυδρειο να φαίνεται μικρό. Το ενα χαρέμι αν αρχίσουν να γεννανε θα σου δωσει περιπου 90 μικρα. Υπολογιζω κατ ελαχιστο 30 σε καθε γεννα

Δυσκολο να τα μεγαλωσεις, δυσκολο να τα συντηρησεις, δυσκολο να τα χαρισεις

Τα cpds ειναι ωραια αλλα θελουν κοπαδι για να νιωθουν ανετα. Σε 18 λιτρα νερο δυσκολο να βαλεις κοπαδι

Ειτε πας σε μεγαλυτερο ενυδρείο ειτε επιλεγεις μονομάχο

Για αντιχλωριο οταν σου τελειώσει αυτο που έχεις, προτιμησε το prime

Υγρα τεστ για μετρησεις ξεχασα να σου αναφερω και ειναι δεδομένο ότι χρειάζεσαι

Καλή συνεχεια

ΥΓ Φιλικη συμβουλή : μην αγοραζεις τπτ χωρις να ρωτησεις. Οι πετσοπαδες ειναι αμειλικτοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω φιλε puma μπορει ανετα να κρατησει ενα χαρεμι γκαπακια και δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο περιπτωσει απο καθε γεννα να επιβιωσουν απο 30 ψαρια .τα μωρα πα παραμενουν μεσα και ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της

Link to comment
Share on other sites

Και τα μωρά που δεν θα επιβιώσουν τι γίνονται;; σκούπα;

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω φιλε puma μπορει ανετα να κρατησει ενα χαρεμι γκαπακια και δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο περιπτωσει απο καθε γεννα να επιβιωσουν απο 30 ψαρια .τα μωρα πα παραμενουν μεσα και ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της

Καλημερα

Συνηθως δεν γραφω στην τύχη! Μου έχει συμβει στο πρωτο μου 30λιτρο να δω 30 γεννήσεις (οπότε το 1 στο εκατομμύριο στατιστικά δεν ισχύει)

Σκέψου πως συγχομπίστας έχει μετρήσει μέχρι 80 μικρα σε μια γεννα. Αρα τα 30 που εγραψα ειναι ενας "μεσος" ορος

Αν ο σκοπος μας ειναι να επιβιωσουν οσο το δυνατόν λιγότερα...τότε πάω πάσο!

Γκαπάκια σε 25λιτρο, δεν θα εβαζα...ποτέ. Μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά και να μπορεί να τα χαρίσει θα πρέπει να περάσουν μήνες

Πως θα ειναι το ενυδρείο με 4 ενηλικα ψάρια και Χ αριθμό μικρών για αρκετούς μήνες????

Αυτάααααα από μενα

Link to comment
Share on other sites

Τόσα πολλά επιβιώνουν μόνο άν το επιδιώξεις, με γεννήστρα, τροφή σε σκόνη κτλ. Σε 30 λίτρα το 70% της γέννας θα έχει φαγωθεί από τους γονείς μέσα στις πρώτες μέρες.

Βέβαια έχεις δίκιο σε αυτό που λες ότι πάντα υπάρχει η εξαίρεση και να τιγκάρει μωρά, μπορεί ο φίλος να τα δώσει σε κάποιο πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα πολλά επιβιώνουν μόνο άν το επιδιώξεις, με γεννήστρα, τροφή σε σκόνη κτλ. Σε 30 λίτρα το 70% της γέννας θα έχει φαγωθεί από τους γονείς μέσα στις πρώτες μέρες.

Βέβαια έχεις δίκιο σε αυτό που λες ότι πάντα υπάρχει η εξαίρεση και να τιγκάρει μωρά, μπορεί ο φίλος να τα δώσει σε κάποιο πετ σοπ.

+1000

Εχω γκαπακια 12 χρονια ποτε δεν καταφερα να σωσω τοσα πολλα παρα μονο σε γεννηστρες τι να πω μαλων ειμαι γκαντεμης

Αυτα απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως οταν έχουμε γεννησεις προσπαθουμε για το καλύτερο

Αρχαριος με 30 λιτρο ημουν και το ενυδρείο ειχε γεμισει μωρα, με ενα μονο χαρέμι γκαπις

Ανεξαρτητα από το πόσα θα επιβιωσουν, λιγα ή πολλα, το ερωτημα παραμενει : τι κανεις ολους αυτους τους μηνες, μεχρι να μεγαλώσουν και να μπορεις να χαρισεις; (εκτός απο υπομονή)

Τα λιτρα ειναι πολυ λιγα για να μπορεις να ταΐζεις συχνα... εκτος κι αν γίνεται αλλαγη νερού καθε δυο μερες

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως οταν έχουμε γεννησεις προσπαθουμε για το καλύτερο

Αρχαριος με 30 λιτρο ημουν και το ενυδρείο ειχε γεμισει μωρα, με ενα μονο χαρέμι γκαπις

Ανεξαρτητα από το πόσα θα επιβιωσουν, λιγα ή πολλα, το ερωτημα παραμενει : τι κανεις ολους αυτους τους μηνες, μεχρι να μεγαλώσουν και να μπορεις να χαρισεις; (εκτός απο υπομονή)

Υποτηθεται οτι αν επιλεξεις γκαπυ ενοειται οτι θα κανεις υπομονη αναλογα με το τι εχεις επιλεξει αναλαμβανεις και τις συνεπειες.

Link to comment
Share on other sites

Υποτηθεται οτι αν επιλεξεις γκαπυ ενοειται οτι θα κανεις υπομονη αναλογα με το τι εχεις επιλεξει αναλαμβανεις και τις συνεπειες.

Το ίδιο λέμε. Πως με τα γκαπις σε 25λιτρο, οι συνεπειες θα ειναι αρκετες

Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας, προς το παρον θα μεινω με τις τρεις θηλυκες μου και το ενα μικρο. Παντως εχει βελτιωθει πολυ η κατασταση μετα απο μια τελευταια γεναια αλλαγη νερου 40% και την προσθηκη του zeo-carb. Τα bio-rings δεν θυμαμαι πως τα ελεγαν και εχω πεταξει και το σακουλακι.

Παντως αν ειχα ενημερωθει πιο πριν σιγουρα δεν επελεγα 30λιτ. Θα κοιταξω και τα cpd αν καταφερω ναδωσω σε εναν συναδελφο τα gupakia.

Cpd ποσα μπορω να βαλω?

(Μ αρεσει που μου φαινοταν δυσκολο να παρω στον μικρουλη σκυλο)

Link to comment
Share on other sites

Cpd ποσα μπορω να βαλω?

Ένα μικρό κοπαδάκι

5-6 νομίζω ειναι υπερ αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας, προς το παρον θα μεινω με τις τρεις θηλυκες μου και το ενα μικρο. Παντως εχει βελτιωθει πολυ η κατασταση μετα απο μια τελευταια γεναια αλλαγη νερου 40% και την προσθηκη του zeo-carb. Τα bio-rings δεν θυμαμαι πως τα ελεγαν και εχω πεταξει και το σακουλακι.

Παντως αν ειχα ενημερωθει πιο πριν σιγουρα δεν επελεγα 30λιτ. Θα κοιταξω και τα cpd αν καταφερω ναδωσω σε εναν συναδελφο τα gupakia.

Cpd ποσα μπορω να βαλω?

(Μ αρεσει που μου φαινοταν δυσκολο να παρω στον μικρουλη σκυλο)

Με μόλις ενάμιση χρόνο στο χόμπυ, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τελικά είναι ευκολότερο να έχεις ένα σκύλο και σίγουρα οικονομικότερο. Το μόνο δύσκολο είναι οι καθημερινές βόλτες, αν δεν έχεις χρόνο, οι οποίες όμως είναι μία πρώτης τάξεως γυμναστική και ανέξοδα. :)

Αλλά αν αποκτήσεις ψαράκια και μάθεις πως να το κάνεις σωστά είναι σκέτη απόλαυση και δύσκολο να ξεκολλήσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα με νεα στοιχεια!!

Προμηθευτηκα τα τ.

τ της Asha acoua test, και μπερδευτηκα λιγο.

Λοιπον αν ειδα καλα, (πρεσβειωπεια βλεπετε :geek:

Ph 8

Kh 6

Ch 21

NO2 0

NO3 10

Αυτα!! Η σειρα σας τωρα

Θερμοκρασια σταθερη 26

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο τεστ δεν εχει, προφανως πρεπει να βγαλουμε ακρη με βαση τις υπολοιπες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ειναι καλές οι μετρήσεις.

Αν μπορείς δώσε σε πετ σοπ ή σε κάποιον συγχομπίστα να σου μετρήσει το νερό και για αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/?hl=el&gl=GR

Ανεβασα και ενα βιντεο για να παρετε μια γευση απο τα παρεακια μου

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα δεν θα επρεπε να εχω πιο ψηλα ΝΟ3?

Παντως ευχαριστω θα παω το Σαββατο να μου κανουν μια μετρηση

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα δεν θα επρεπε να εχω πιο ψηλα ΝΟ3?

Παντως ευχαριστω θα παω το Σαββατο να μου κανουν μια μετρηση

Τα νιτρικά μέχρι 10 ειναι ανεκτά. Πιο πάνω, σημαινει πως ισως ταιζεις αρκετά ή κάνεις αραιές αλλαγές νερού

Ή να το πω πιο απλα, μια χαρά ειναι το 10 στα νιτρικά!

Αν μετρήσεις αμμωνια μηδέν...εισαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/?hl=el&gl=GR

Ανεβασα και ενα βιντεο για να παρετε μια γευση απο τα παρεακια μου

Το link που έβαλες δεν είναι σωστό, βγαίνει στην κεντρική του youtube!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...