Jump to content

Τι Τζάμια;


scalare

Recommended Posts

Σκέφτομαι να κολλήσω ενα ενυδρείο διαστάσεων 0.95 × 0.45 × 0.45 τι πάχος τζαμί μου προτείνετε; το ρονταρισμα είναι υποχρεωτικό;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπαίνω μόνο από κινητό τα σάιντ δεν μπορώ να το δουλέψω δυστυχώς γιατί φαίνεται αρκετά χρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το ρονταρισμα είναι υποχρεωτικό;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι. Δεν έχω κολλήσει ενυδρείο , αλλά από αυτά που διαβάζω , οι απόψεις διίστανται.

Αν δεν ροντάρεις , πρέπει να πάρεις γυαλόχαρτο και να τρίψεις τις επιφάνειες. Θέλει προσοχή όμως αν δεν έχεις εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

8αρι ειναι μια χαρα τις επιφάνειες που θα κολλήσεις μην τις ρονταρεις καντες απλα με ενα γυαλοχαρτο τις αλλες ναι

Link to comment
Share on other sites

Στα περναει και ο τζαμας με γυαλοχαρτο στον τροχο, δεν χρειαζεται ρονταρισμα

Link to comment
Share on other sites

αμα ρονταρης βγαινει πιο καλιτεχνηκο

Link to comment
Share on other sites

αμα ρονταρης βγαινει πιο καλιτεχνηκο

Και ποιο ακριβό !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα για το κόστος γίνονται Δευτέρα θα κάνω μια έρευνα αγοράς να δω τι θα μου πουν

Link to comment
Share on other sites

Απο Αργυρούπολη πήρα τα δικά μου. 60*45*35 8αρια ρονταρισμένα 50€...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω καβαλα. Για να δούμε τι τιμές παίζουν και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με τα τζάμια δεν υπάρχουν σταθερές τιμές. Όσο θέλει πουλά ο καθένας. Θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά επειδή έπεσε πολύ δουλειά το όλο θέμα πήγε πίσω. Το θέμα είναι ότι στο μαγαζί που δούλεψα ξήλωσαν μια παλιά τζαμαρία αλλά τα τζάμια εξαρια αυτά τα τζάμια θα μου κάνουν δουλειά και αν όχι με εξαρια τζάμια τι διάσταση ενυδρείου μπορώ να φτιάξω

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 6αρι τζαμι εχω φτιαξει το δικο μου ενυδρειο με διαστασεις 70χ35χ40 ΑΛΛΑ θελει κοντρες.

Link to comment
Share on other sites

φίλε για να βάλεις 6mm τσάμι θα πρέπει να κατεβάσεις το ύψος 0,95χ0,45χ0,38 με κόντρες πάνω κάτω νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι κόντρες μπαίνουν περιμετρικά ή στο κέντρο και πιάνει τα δύο μεγάλα τζάμια μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εκανα ποτε 0,95 με 6αρι και ειδικα απο παλια τζαμαρια που μπορει καπου να ειναι πληγομενο και δεν φαινετε με το ματι.

8αρι και παλι 8αρι.

Link to comment
Share on other sites

Οι κόντρες μπαίνουν περιμετρικά ή στο κέντρο και πιάνει τα δύο μεγάλα τζάμια μεταξύ τους;

περιμετρικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα συνφωνησω απολυτα με τον Παρη,και εγω αν ξαναεφτιαχνα το ενυδρειο θα εβαζα 8αρι.Στους 70 ποντους (μηκος),μολις γεμισε με νερο που ξεπερνουσε το υψος των 30 εκκατοστων κυρτωνε ελαφρα στη μεση.Το αδειασα εβαλα κοντρες και τωρα ειναι οκ.Υπαρχουν πολλοι τροποι να μπουν οι κοντρες αλλα ασχετα απο αυτο προτεινω 8αρι τζαμι στις διαστασεις που θελεις.Απλα ανεφερα την δικη μου περιπτωση επειδη ρωτησες τι διαστασεις μπορεις να φτιαξεις με το 6αρι και ανεφερα την δικη μου περιπτωση ως οριακη.Επισης τα παλια τζαμια ξεχνα τα,θα ξοδεψεις καποια χρηματα για το στησιμο και η συντηρηση ενος ενυδρειου μην λυπηθεις 30 ευρω που θα δωσεις για τα τζαμια.Πιστεψε με το βραδυ δεν θα κοιμασαι ησυχος..

Link to comment
Share on other sites

Με το εξαρι θα παω μάλλον σε κάτι πιο μικρό από 95 εκ. Μήκος

Link to comment
Share on other sites

Με το εξαρι θα παω μάλλον σε κάτι πιο μικρό από 95 εκ. Μήκος

Ειναι πολυ 0,95 για 6αρι αποψη μου.
Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό είναι 8 mm για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Όμως μιας και τα έχεις τα τζάμια και αν έχεις μια σχετική εμπειρία μπορείς κάλλιστα να το φτιάξεις με 6mm. Εννοείται κόντρες πάνω, κάτω, περιμετρικά και σύνδεση των απέναντι τζαμιών μεταξύ τους, οθόνης και πλάτης.

Εδώ έχω φτιάξει ένα ενυδρείο 100Χ60Χ45 ύψος με 5 mm τζάμι. Βγαίνει 270 λίτρα περίπου. Δεν το προτείνω σε κανένα βέβαια, αλλά γίνεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαράς το κουράγιο σου να πάρεις τέτοιο ρισκο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...