Jump to content

Κυκλοφορητης Για Αλλαγες Νερου


Recommended Posts

Λοιπον εχω βαρεθει να αλλαζω νερο με κανατουλες και σιγα σιγα ψαχνω να βρω κατι σε κυκλοφορητη/αντλια να το κανω πιο ευκολα.Χρησημοποιω ενα βαρελι προετοιμασιας νερου τα οποιο γεμιζω μεχρι τη μεση (εχω βαλει σημαδι στα 30 λιτρα) που ειναι το νερο που θελω να ετοιμασω.

Το προβλημματακι ειναι το υψος που ειναι ενα μετρο περιπου απο τον πατο του δοχειου ως το ψηλο σημειο του ενυδρειου.

Για το αδειασμα κανω σιφωναρισμα με το λαστιχο γιατι θελω να το ελεγχω ωστε να καθαριζω τον βυθο εκει που θελω.Για το γεμισμα θα χρειαστω λοιπον χρειαζομαι καποιο κυκλοφοριτη ή αντλια με μανομετρικο (πραγματικο) ενα μετρο.Δεν με νοιαζει η αντληση,οσο πιο αργα τοσο το καλυτερο,με νοιαζει να μπορει να σηκωσει το νερο 1 μετρο αφου εχει συνδεθει με λαστιχο βεβαια.

Εχετε καμια προταση απλη και οικονομικη?

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αυτόν, έχει και ρυθμιζόμενη ροή για να κάνεις αργά την αλλαγή: http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-antlies-kukloforites-eheim/eheim-compact-1002-1000-lh

Οικονομικό δεν τον λες αλλά είναι πολύ καλός.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω για τον πρωτο κυκλοφορητη κατι γιατι ειμαι ασχετος απο κυκλοφορητες... :(

Στη φωτογραφια του φαινεται να εχει δυο στομια. Ενα επανω κι ενα στο πλαι. Εκει περα μπαινουν τα λαστιχα για την κυκλοφορια του νερου, τα οποια θα ειναι και διαφορετικης διαμετρου ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω :) και κατι τελευταιο. Στο στομιο που ειναι στο πλαι απο πανω υπαρχει ρυθμιστης ροης ?

Link to comment
Share on other sites

Για τον Haquoss δεν ξέρω αν έχει ρυθμιστή ροής, αν ξέρει κάποιος ας μας πεί. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα δουλέψει. Μπορείς να βρεις και πιο φθηνό απο eBay αν έχεις το περιθώριο να περιμένεις λιγάκι μέχρι να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν ξέρεις για πόσο θα δουλεψει

Με τα ίδια σχεδόν χρήματα βρίσκεις eheim.

Ρώτα Σταύρο (άβυσο) ή Ιγνάτιο (igna) για τα μανομετρικά τους και κοίτα για eheim compact 1001 ή κατι παραπλήσιο

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δουλεύω ενα χρόνο τωρα μια Sunsun με μανομετρικό 1,3 που την είχα πάρει απο eBay περίπου στα 7€. Μια χαρα δουλειά κάνει. Η ΕΗΕΙΜ ακριβή ρε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 2 sun sun , στα βαρελια.

Με εχουνε καλυψει για 3 χρονια.

Ειμαι υπερ sun sun .... :)

Δυστυχως η δικια μου, μ αφησε πριν το 6μηνο...

Link to comment
Share on other sites

safarpn ποιο μοντελο εχεις και σε τι υψος το εχεις δοκιμασει.Εχω δουλεψει πολυ κινα και δεν αφμιβαλω για την λειτουργια,απλα φοβαμαι τα χαρακτηριστικα κατα ποσο ειναι ακριβης.Φοβαμαι δηλαδη αν το ενα μετρο ισχυει ή ειναι 60-80 εκατοστα.Αν ισχυει το μανομετρικο που γραφει τοτε το τσιμπησα με 15 ευρω και ουτε μεταφορικα ουτε τιποτα,μια χαρα θα κανει την δουλεια του.

Link to comment
Share on other sites

safarpn ποιο μοντελο εχεις και σε τι υψος το εχεις δοκιμασει.Εχω δουλεψει πολυ κινα και δεν αφμιβαλω για την λειτουργια,απλα φοβαμαι τα χαρακτηριστικα κατα ποσο ειναι ακριβης.Φοβαμαι δηλαδη αν το ενα μετρο ισχυει ή ειναι 60-80 εκατοστα.Αν ισχυει το μανομετρικο που γραφει τοτε το τσιμπησα με 15 ευρω και ουτε μεταφορικα ουτε τιποτα,μια χαρα θα κανει την δουλεια του.

Ειναι η HJ-941 (16watt, Hmax 1.3, 800lt/h) η απόσταση απο τον πάτο του βαρελιού μέχρι το χείλος του ενυδρειου ειναι ακριβώς 133 εκατοστα.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια χαρά την βλέπω την sun sun, για τα λεφτά της. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω για τον πρωτο κυκλοφορητη κατι γιατι ειμαι ασχετος απο κυκλοφορητες... :(

Στη φωτογραφια του φαινεται να εχει δυο στομια. Ενα επανω κι ενα στο πλαι. Εκει περα μπαινουν τα λαστιχα για την κυκλοφορια του νερου, τα οποια θα ειναι και διαφορετικης διαμετρου ?

Εχω την εντυπωση οτι απ το ενα στομιο μπαινει λαστιχο για να φευγει το νερο κ στο αλλο συνδεεις λεπτο λαστιχο για να ρουφαει αερα κ να τον βγαζει στο λαστιχο με το νερο που φευγει(για αλλαγες νερου βεβαια αυτο σου ειναι αχρηστο,ειναι για οξυγονωση του ενυδρειου).

Link to comment
Share on other sites

καποτε εφερνε ο κουμουλους 600ρες αντλιες με 1 μετρο μανομετρικο , με μολις 6 ευρω...

ειχα προλαβει και ειχα παρει 2 , ακομα τις εχω και δεν κολανε πουθενα...

μακαρι να ξαναεφερνε... νομιζω εχει τις ιδιες και στο ebay στην ιδια τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα αυτον εδω μνε 8 ευρω,προσαρμοσα ενα αλφαδολαστιχο 10 χιλιοστα και εκανε μια χαρα την δουλεια του!

http://www.petsupermarket.gr/8197/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sun-sun-submersible-pump-600-lh.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξανανεβάζω το θέμα. Παράγγειλα αυτόν τον κυκλοφορητή. Αρκετά οικονομικός και με καλά χαρακτηριστικά. Δεν ξέρω αν στην πορεία βγει μούφα, πολύ καλό μου φαίνεται για αληθινό. Έχει πάρει κανείς παρόμοιο αυτής της εταιρίας να πει την άποψή του; Οι αλλαγές θα γίνονται με την βοήθεια του εξωτερικού φίλτρου (στο λάστιχο της εξόδου) με ένα πλαστικό Τ από ποτιστικά και ένα βανάκι ώστε να ρυθμίζω την ροή για να γίνεται αργά η αλλαγή.

Αυτός ο τρόπος θα χρησιμοποιείται και για να βγάλω το παλιό νερό και για να μπει το φρέσκο. Άρα ο κυκλοφορητής θα σηκώνει το νερό απ' το βαρέλι στο εξωτερικό φίλτρο και μετά με την βοήθεια της ροής του φίλτρου θα εισάγεται το καθαρό νερό μέσω του spray bar. Υποθέτω δεν θα ζορίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Από την φωτο που βλέπω πρέπει να είναι Sun Sun ο κυκλοφορητής αυτός.

Έχω έναν για τον ίδιο λόγο για αλλαγές νερού. Κάνει θόρυβο αλλά για την δουλειά που τον θέλεις μια χαρά εργαλείο είναι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rs-aqua λέγεται η εταιρία που τον φτιάχνει. Δεν πρέπει να είναι sun sun. Anyway σε ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόσεξες ;  Δύναμη ροής: 130 εκ.

Νομίζω πως εννοεί μανομετρικό 1,30, αν είναι έτσι νομίζω πως είναι πολύ χαμηλό, σε τι ύψος θα σηκώνεις το νερό ;

Πριν μια εβδομάδα παράγγειλα αυτή http://www.ebay.com/itm/131332733202?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Έχω ήδη μια ίδια αντλία για τις αλλαγές , την έχω για την είσοδο, άλλα μου κόπηκε το καλώδιο της άλλης που έχω για έξοδο και πήρα άλλη μία, κάνει θόρυβο και καίει πολύ αλλά επειδή στο ενυδρείο μου η στάθμη είναι στο 1,70 με βολεύει πολύ και την έχω μόνο για τις αλλαγές, και για τη δύναμη της νομίζω πως είναι πολύ οικονομική, 2,5 μέτρα μανομετρικό και 2500 Λ/Ω αλλά 45w

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πρόσεξα Τάκη, όντως μανομετρικό πρέπει να είναι. Αν προσέξεις, γράφω ότι το νερό δεν θα ανεβαίνει από τον πάτο του βαρελιού στο ενυδρείου (που και πάλι βγαίνει 1.10 μέτρα) αλλά απ' τον πάτο του βαρελιού θα πηγαίνει στην έξοδο του εξωτερικού φίλτρου και μετά θα μπαίνει στο ενυδρείο μέσω του spray bar.

Πολύ καλό αυτό που παράγγειλες, αλλά γιατί δεν κάνεις και εσύ την αλλαγή μέσω του σωλήνα εξόδου του νερού ώστε να μην μπλέκεις με 2 αντλίες;

Ανοίγεις το βανάκι που έχεις βάλει στο λάστιχο εξόδου του φίλτρου, αδειάζεις το νερό με την πίεση του φίλτρου και μετά στο τέλος του λάστιχου που αδειάζεις το νερό, βάζεις την αντλία και την πετάς μέσα στο βαρέλι και την βάζεις στην πρίζα.

*Η μέθοδος αυτή είναι άλλου μέλους και απλά την εφαρμόζω και εγώ, δεν την ανακάλυψα εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...