Jump to content

Ξαφνικοί θάνατοι ψαριών


Recommended Posts

Φίλοι μου καλησπέρα,έχω 4 μήνες ένα ενυδρείο της JUWEL 60lt με εσωτερικό φίλτρο.Το πήρα μεταχειρισμένο απο κάποιον που αγόρασε μεγαλύτερο και εννοειται ότι είχε υγιή ψάρια.Άρχισα σιγά σιγά να βάζω ψάρια.Αυτή τη στιγμή έχω 3 pearl gourami,2 tetra red flame,6 tetra Colubia και 2 clown εκ των οποίων το ένα φαίνεται ότι δεν θα ζήσει γιά πολύ,ξαπλωμένο στο πλάι,βαριανασαίνει και δεν κολυμπάει καθόλου.

Περίπου κάθε 20 μέρες έχω έναν ξαφνικό θάνατο,χωρίς να παρατηρώ κάτι στο σώμα τους ή άλλα πάλι παρουσιάζουν μιά αστάθεια στην κολύμβηση και μετά τέλος.

Αλλαγές νερού εβδομαδιαία 20% με το ανάλογο αντιχλώριο και προσθήκη βακτιριδίων.

Οι μετρήσεις κάθε φορά

PH 7,5

NH3/NH4=0

NO2<0.3

Από το pet shop μου είπαν να κάνω και ένα test με το κατσαβίδι γιά διαρροή ρεύματος.Δεν είδα κάτι.

Τι μπορεί να συμβαίνει?Έχω αρχίσει να απελπίζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανά φυτά έχεις στο ενυδρείο; Τα ψάρια σου είναι κάπως αρκετά για τα λίτρα που έχεις.

Βάζεις CO2; Μήπως αυτό ξεπερνά τα όρια και προκαλεί ασφυξία;

Μήπως τα βλέπεις να προσπαθούν να πάρουν αέρα από την επιφάνεια;

Ξαφνικός θάνατος μπορεί να συμβεί και από δηλητηρίαση. Έτσι όπως το περιγράφεις είναι λίγο δύσκολο να παθαίνουν δηλητηρίαση σε δόσεις τα ψάρια και όχι όλα μαζί.

Υπόψιν ότι η αντοχή του κάθε ψαριού δεν εξαρτάται μόνο από το είδος, αλλά και το μέγεθος και το πόσο άνετα νιώθει στο περιβάλλον του γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Από το pet shop μου είπαν να κάνω και ένα test με το κατσαβίδι γιά διαρροή ρεύματος.Δεν είδα κάτι.

Τι μπορεί να συμβαίνει?Έχω αρχίσει να απελπίζομαι!

************************************

ADMIN NOTE:

Τέτοιες ερωτήσεις μόνο σε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα όταν αγόρασες το ενυδρείο το άλλαξες ή το έπλυνες ή το άφησες όπως ήταν και έβαλες ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανά φυτά έχεις στο ενυδρείο; Τα ψάρια σου είναι κάπως αρκετά για τα λίτρα που έχεις.

Βάζεις CO2; Μήπως αυτό ξεπερνά τα όρια και προκαλεί ασφυξία;

Μήπως τα βλέπεις να προσπαθούν να πάρουν αέρα από την επιφάνεια;

Ξαφνικός θάνατος μπορεί να συμβεί και από δηλητηρίαση. Έτσι όπως το περιγράφεις είναι λίγο δύσκολο να παθαίνουν δηλητηρίαση σε δόσεις τα ψάρια και όχι όλα μαζί.

Υπόψιν ότι η αντοχή του κάθε ψαριού δεν εξαρτάται μόνο από το είδος, αλλά και το μέγεθος και το πόσο άνετα νιώθει στο περιβάλλον του γενικά.

Ζωντανά φυτά δεν έχω δυστυχώς γιατί μου είπαν ότι θέλουν ειδική φροντίδα παρ'οτι πιστεύω ότι τα ψάρια τα χρειάζονται.CO2 δεν έχω.Πολλές φορές τα βλέπω να ανεβαίνουν στην επιφάνεια.Η ροή του κυκλοφορητή δεν είναι και τόσο μεγάλη και δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση σ'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα όταν αγόρασες το ενυδρείο το άλλαξες ή το έπλυνες ή το άφησες όπως ήταν και έβαλες ψάρια?

Ναι το χαλίκι το ξέπλυνα αρκετές φορές όταν το αγόρασα με καυτό νερό και το άφησα κάπου 5 μέρες χωρίς νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανά φυτά δεν έχω δυστυχώς γιατί μου είπαν ότι θέλουν ειδική φροντίδα παρ'οτι πιστεύω ότι τα ψάρια τα χρειάζονται.CO2 δεν έχω.Πολλές φορές τα βλέπω να ανεβαίνουν στην επιφάνεια.Η ροή του κυκλοφορητή δεν είναι και τόσο μεγάλη και δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση σ'αυτό.

Αν υπολειτουργεί και δεν είναι πολύ καλός να πας να πάρεις έναν για τα λίτρα σου. Γιατί θα γεμίσεις αμμωνία. Αν κάνω κάποιο λάθος θα με διορθώσουν οι ποιο έμπυροι.

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανά φυτά έχεις στο ενυδρείο; Τα ψάρια σου είναι κάπως αρκετά για τα λίτρα που έχεις.

Βάζεις CO2; Μήπως αυτό ξεπερνά τα όρια και προκαλεί ασφυξία;

Μήπως τα βλέπεις να προσπαθούν να πάρουν αέρα από την επιφάνεια;

Ξαφνικός θάνατος μπορεί να συμβεί και από δηλητηρίαση. Έτσι όπως το περιγράφεις είναι λίγο δύσκολο να παθαίνουν δηλητηρίαση σε δόσεις τα ψάρια και όχι όλα μαζί.

Υπόψιν ότι η αντοχή του κάθε ψαριού δεν εξαρτάται μόνο από το είδος, αλλά και το μέγεθος και το πόσο άνετα νιώθει στο περιβάλλον του γενικά.

Για να καταλάβουμε ποιο καλά εννοείς πως αν υπάρχει πολύ CO2 προκαλείτε ασφυξία;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε ποιο καλά εννοείς πως αν υπάρχει πολύ CO2 προκαλείτε ασφυξία;;;;;

Ναι, αυτό εννοώ.

Pauline το ενυδρείο σου έχει ανάγκη από ζωντανά φυτά, αλλιώς θα πρέπει να μειώσεις τον αριθμό ψαριών.

Μπορείς να βάλεις φυτά που δεν έχουν πολλές απαιτήσεις π.χ. Anubia, ceratophylum, polysperma.

Το πρόβλημα σου πιθανότατα σχετίζεται με την έλλειψη οξυγόνου ή κάποια αστάθεια στον βιολογικό κύκλο.

Αν τα ψάρια βγάζουν το στόμα έξω από το νερό, τότε το O2 είναι λίγο.

Αν τα ψάρια προσπαθούν να δραπετεύσουν από το ενυδρείο, τότε ίσως τα ενοχλεί κάτι στη χημεία του νερού.

Έγινε επεξεργασία - Netspy
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι το ΝΟ3 σου είναι κάτω από 0,3. Μαλών το τεστ που χρησιμοποιείς δεν είναι ακριβές. Κάτω από 0,3 σημαίνει ότι μπορεί να έχεις π.χ. 0,25. Για μικρό χρονικό διάστημα αυτό δεν πειράζει αλλά στην πάροδο του χρόνου προκαλεί δηλητηριάσεις και εξασθένηση του ανοσοποιητικού συστήματος των ψαριών, αποτέλεσμα να επέλθετε ο θάνατος. Για να αποκλίσεις το ενδεχόμενο αυτό (δηλαδή εάν οι θάνατοι οφείλονται ή όχι στο ΝΟ2) σου συνιστώ να αγοράσεις ένα τεστ με ακρίβεια του 0,1.

Και μην αφήσεις να ανέβει το ΝΟ2 ποτέ πάνω από 0,1 ιδανικά είναι 0.

Αφού δεν έχεις φυτά βάλε μέσα στο ενυδρείο σου μια αεραντλία για καλύτερη οξυγόνωση του νερού.

Σε συνδυασμό λοιπόν της καλής οξυγονώσεις και του μηδενικού ΝΟ2 πιστεύω πως δεν θα έχεις προβλήματα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό εννοώ.

Pauline το ενυδρείο σου έχει ανάγκη από ζωντανά φυτά, αλλιώς θα πρέπει να μειώσεις τον αριθμό ψαριών.

Μπορείς να βάλεις φυτά που δεν έχουν πολλές απαιτήσεις π.χ. Anubia, ceratophylum, polysperma.

Το πρόβλημα σου πιθανότατα σχετίζεται με την έλλειψη οξυγόνου ή κάποια αστάθεια στον βιολογικό κύκλο.

Αν τα ψάρια βγάζουν το στόμα έξω από το νερό, τότε το O2 είναι λίγο.

Αν τα ψάρια προσπαθούν να δραπετεύσουν από το ενυδρείο, τότε ίσως τα ενοχλεί κάτι στη χημεία του νερού.

Eυχαριστώ Netspy για την απάντηση.Το ότι έβλεπα τα ψάρια στην επιφάνεια του νερού το συσχέτιζα ότι απλά ψάχνουν την τροφή και όχι ότι αναζητούν οξυγόνο.Και κυρίως αυτό το παρατηρώ στα gourami και τα clown ισως λόγω του μεγέθους τους.Ήδη εχθές έχασα το ένα clown και πριν λίγες μέρες έναν πλεκόστωμο!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Netspy για την απάντηση.Το ότι έβλεπα τα ψάρια στην επιφάνεια του νερού το συσχέτιζα ότι απλά ψάχνουν την τροφή και όχι ότι αναζητούν οξυγόνο.Και κυρίως αυτό το παρατηρώ στα gourami και τα clown ισως λόγω του μεγέθους τους.Ήδη εχθές έχασα το ένα clown και πριν λίγες μέρες έναν πλεκόστωμο!

Όταν τα ψάρια βγαίνουν και παραμένουν για αρκετό χρονικό διάστημα στην επιφάνεια τότε μπορεί να συμβαίνουν δύο πράγματα. Ή τα ΝΟ2 ή ΝΗ3 είναι ψηλά ή δεν υπάρχει σωστή οξυγώνωση στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι το ΝΟ3 σου είναι κάτω από 0,3. Μαλών το τεστ που χρησιμοποιείς δεν είναι ακριβές. Κάτω από 0,3 σημαίνει ότι μπορεί να έχεις π.χ. 0,25. Για μικρό χρονικό διάστημα αυτό δεν πειράζει αλλά στην πάροδο του χρόνου προκαλεί δηλητηριάσεις και εξασθένηση του ανοσοποιητικού συστήματος των ψαριών, αποτέλεσμα να επέλθετε ο θάνατος. Για να αποκλίσεις το ενδεχόμενο αυτό (δηλαδή εάν οι θάνατοι οφείλονται ή όχι στο ΝΟ2) σου συνιστώ να αγοράσεις ένα τεστ με ακρίβεια του 0,1.

Και μην αφήσεις να ανέβει το ΝΟ2 ποτέ πάνω από 0,1 ιδανικά είναι 0.

Αφού δεν έχεις φυτά βάλε μέσα στο ενυδρείο σου μια αεραντλία για καλύτερη οξυγόνωση του νερού.

Σε συνδυασμό λοιπόν της καλής οξυγονώσεις και του μηδενικού ΝΟ2 πιστεύω πως δεν θα έχεις προβλήματα στο μέλλον.

Χρήστο,έχω τα υγρά TEST της TETRA δεν ξέρω πιό άλλο είναι πιό αξιόπιστο και πιο ακόμη μου λείπει.Θα προσπαθήσω άμεσα να βάλω κάποιο φυτό και κυρίως την αεραντλία.Φυσικά δεν σκέφτομαι να προσθέσω άλλα ψάρια σ'αυτά τα λίτρα.Ελπίζω σύντομα να βρεθεί η λύση γιατί ξεκίνησα με πολλή όρεξη αυτό το χόμπυ και κάποια στιγμή απελπίστηκα στο θέαμα να χάνονται τα ψάρια το ένα μετά το άλλο.Σας ευχαριστώ όλους για την γρήγορη ανταπόκριση.

Φιλικά

Λίνα

Link to comment
Share on other sites

...έχω τα υγρά TEST της TETRA δεν ξέρω πιό άλλο είναι πιό αξιόπιστο και πιο ακόμη μου λείπει...

Τα υγρά τεστ της ΑΡΙ θεωρούνται (κατά γενική ομολογία θα έλεγα) σαν τα πλέον αξιόπιστα. Τα τεστ που πιστεύω ότι πρέπει να έχει οπωσδήποτε κάποιος με ενυδρείο είναι τα :

ρΗ

ΚΗ

GH

NO3

NO2

Αμμωνίας

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και φυτα που δεν χρειαζονται τοσο μεγαλη φροντιδα(αν εχεισ ελλειψη απο θεμα χρονου)..εγω παντα ηθελα αληθινα φυτα αλλα δεν εβαζα ποτα νομιζοντασ πωσ δεν θα καταφερω να τα συντηρισω...τελικα πηρα αληθινα φυτα και ειδα μεγαλη αλλαγη στην συμπεριφορα των ψαριων μου.ειναι πιο ζωηρα,παιζουν μεταξυ τους και διαπιστωσα οτι τα φυτα δεν χρειαζονται και τοσο χρονο,οσο νομιζα,για να τα συντηρισω!!!!!αξιζει τον κοπο να δοκομασεις!!!θα δωσεισ στα ψαρακια σου καλυτερες συνθηκες ζωης!!καλη επιτυχια :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με εμψυχώσατε απόψε να κάνω ότι καλύτερο γιά τα ψαράκια,που ήδη "νόμιζα"ότι το έκανα.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταθέσω και εγώ τη δικιά μου εμπειρία για τα τεστ .

Εγώ αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι όλα τα τεστ από όλες τις εταιρίες δουλεύουν μέσα στα πλαίσια που αναγράφουν στις συσκευασίες τους .

Από εκεί και πέρα εξαρτάτε κάτω από πιο φως το βλέπουμε , από πια γωνία , από το μάτι μας με πιο χρωματολόγιο δουλεύει καλύτερα και από τη χημική και χρωματική σύσταση του νερού του ενυδρείου μας .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Σταμάτη. για αυτό των λόγο δεν ανέφερα μάρκα αλλά να κοιτάξουμε την μάρκα που θα αγοράσουμε να έχει πιο πολλές διαβαθμίσεις. Αναφέρω δυο παραδείγματα.

Η Tetra έχει μια διαβάθμιση, <0,3 0,3 0,8 1,6 3,3-33

Αυτό δεν το θεωρό καλώ διότι εάν μας δείχνει το τεστ π.χ. 0,3 θα μπορούσαμε να έχουμε θεωρητικά δηλαδή 0,28. Ιδιαίτερα η τελευταία διαβάθμιση δεν έχει νόημα, εάν έχουμε 3,3 ή και παραπάνω τότε τα ψάρια μας θα είναι νεκρά δεν χρειάζεται να κάνουμε τεστ.

Σε αντίθεση με την Tetra στην Tropic Marin η διαβαθμίσεις είναι πολύ πιο αναλυτικές και μπορούμε να επέμβουμε πιο έγκυρα σε ενδεχόμενη αύξηση του ΝΟ2.

Η διαβαθμίσεις της Tropic Marin είναι: 0 0,02 0,05 0,1 0,2 0,5 1,0 2,0

Υ.Γ.

Δεν κάνω διαφήμιση άποψη καταθέτω.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...