Jump to content

Παρουσιάσεις Γκουράμι - Gourami


sotosgreek

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Έχω δει διάφορα topics για παρουσιάσεις Μονομάχων, γκάπυ και άλλων πανέμορφων ειδών και σκέφτηκα γιατί όχι και τα Γκουράμι μας! Θα ήθελα λοιπόν οι λάτρεις των Γκουράμι να κάνουμε μια δυναμική παρουσίαση τους και αν θέλετε να γράφετε και λίγα λόγια για τον "χαρακτήρα τους".
Συνεχίζοντας σας λέω ότι έχω 1 αρσενικό και ένα θηλυκό Γκουράμι Colisa lalia ή Dwarf gourami.
Από την πρώτη μέρα ήταν πολύ δραστήρια και ο αρσενικός ειδικα δεν σταματάει να κυνηγάει την θηλυκιά.

post-58799-0-97758900-1413221634_thumb.jpg

post-58799-0-91732200-1413221663_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απογοητεύομαι!! Δεν περίμενα να έχει περάσει μια μέρα και να μην έχουμε ούτε ένα ποστ για τα γκουράμι μας!!! Μην ξεχνάτε είναι και πρώτα ξαδέρφια των μονομάχων!! :jig::notfair:

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητευεσαι. Αν βρω ενα βιντεο που εχω απο παλια θα το ανεβασω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νεότερη φωτο με τον αρσενικό... Κολλήσαμε βλέπω όλοι οι γκουαραμοπατερες είναι ντροπαλοί!!:Ρ

post-58799-0-07390800-1417559315_thumb.jpg

post-58799-0-66906000-1417559350_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα τα ψαρακια σου!!!

βαλε καμια φωτο με ολο το ενυδρειο μιας και βλεπω οτι εχει γινει ζουγκλα..

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα τα ψαρακια σου!!!

βαλε καμια φωτο με ολο το ενυδρειο μιας και βλεπω οτι εχει γινει ζουγκλα..

Σ' ευχαριστώ Θανάση!! Θ' ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία!

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ωραίο θέμα..

Λοιπόν εδώ είναι το καμάρι μου..

Ενας αρσενικός Trichogaster Leerii (pearl gourami) που τον έχω περισσότερο από ένα χρόνο και έχει περάσει ο καημένος πάρα πολλές δύσκολες καταστάσεις, μαζί του έμαθα πολλά πράγματα για τις αρρώστιες των ψαριών.. αναγκαστικά!!!

Επίσης μου έμαθε πως αρσενικό γκουράμι χωρίς θηλυκές.. μαραζώνει!!!

Ο τύπος αυτή τη στιγμή είναι μία χαρά!

post-57192-0-19479700-1417716783_thumb.jpg

post-57192-0-00390600-1417716797_thumb.jpg

post-57192-0-37272600-1417716827_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ta 2 νεα αποκτηματα μου ....φυλλο δν γνωριζω ..κανουν ομως ομορφη παρεα με τις μελανοταινιες μου

An7Mj7w.png

jYhbO5V.png

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον για θηλυκα μου φιανονται! Ασε λιγο να παρουν τα χρωματα τους και θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο λες να ειναι τοσο φιλικα μεταξυ τους?? τελικα οι γκομενες παντα τα βρισκουν!αχχαχχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα ψαράκια! Με λίγους όμως φανατικούς φίλους!

Όντως ειναι πανςμορφα! Το κακό Είναι ότι έχουν επιθετική συμπεριφορά και δεν μπορείς να βάλεις πολλά ζευγάρια μαζι και να τα καμαρώνεις! Αυτός πιστεύω ειναι ο κυριότερος λόγος που δεν έχουν τόσο φανατικό κοινό αν και πιστεύω οτι ειναι απο τα πιο δημοφιλή ψάρια!
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ωραίο θέμα..

Λοιπόν εδώ είναι το καμάρι μου..

Ενας αρσενικός Trichogaster Leerii (pearl gourami) που τον έχω περισσότερο από ένα χρόνο και έχει περάσει ο καημένος πάρα πολλές δύσκολες καταστάσεις, μαζί του έμαθα πολλά πράγματα για τις αρρώστιες των ψαριών.. αναγκαστικά!!!

Επίσης μου έμαθε πως αρσενικό γκουράμι χωρίς θηλυκές.. μαραζώνει!!!

Ο τύπος αυτή τη στιγμή είναι μία χαρά!

Ευχαριστώ Αγάπη. Πραγματικά δεν βλέπεις συμπεριφορά χωρίς θηλυκές μέσα! Βλεπω οι πιστιες σου ειναι καλα! Αναπτύσσονται;
Link to comment
Share on other sites

Όντως ειναι πανςμορφα! Το κακό Είναι ότι έχουν επιθετική συμπεριφορά και δεν μπορείς να βάλεις πολλά ζευγάρια μαζι και να τα καμαρώνεις! Αυτός πιστεύω ειναι ο κυριότερος λόγος που δεν έχουν τόσο φανατικό κοινό αν και πιστεύω οτι ειναι απο τα πιο δημοφιλή ψάρια!

καλα επιθετικες ειναι και οι κιχλιδες,...δυστηχως δν εχω την τεχνικη να βγαλω τα χρωματα στην καμερα που παιρνουν ωρες ωρες και ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ που ροδιζει ολοκληρο αλλα και τις μελανοταινιες που φωσφοριζουν ...

2 φωτο και με τα 2 γκουραμακια μου μαζι ...

bKAElJm.png

jWghKzN.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλα επιθετικες ειναι και οι κιχλιδες,...δυστηχως δν εχω την τεχνικη να βγαλω τα χρωματα στην καμερα που παιρνουν ωρες ωρες και ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ που ροδιζει ολοκληρο αλλα και τις μελανοταινιες που φωσφοριζουν ...

2 φωτο και με τα 2 γκουραμακια μου μαζι ...

bKAElJm.png

jWghKzN.png

Ειναι αλλου είδους επιθετικότητα αυτη που παρατήρησα εγω μεταξύ των γκουραμι και πολυ πιο άγρια μεταξύ των αρσενικων. Τεσπα! Ειναι τελεια τα γκουραμι σου και άμα λες οτι το ενα κοσκινίζει στο λαιμό σημαίνει οτι ειναι αρσενικό και εισαι τυχερός γιατι εχεις ενα πανέμορφο ζευγάρι φιλε μου!! ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ: πάρε αλλη μία θηλυκιά σίγουρα και σύντομα!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγάπη. Πραγματικά δεν βλέπεις συμπεριφορά χωρίς θηλυκές μέσα! Βλεπω οι πιστιες σου ειναι καλα! Αναπτύσσονται;

Οι πιστιες.. μας τελείωσαν και αυτή τη φορά και δεν έχω σκοπό να βάλω ξανά!

Τώρα έχω κερατοφυλλο και λευκοκεφαλα για την επιφάνεια.

Όσο για το αν έχουν φαν.. αυτό που πιστεύω είναι ότι δεν χρήζουν της απαιτούμενης διαχείρισης από αυτούς που τα έχουν στα ενυδρεία τους και καταλήγουν να «φεύγουν»...

Λένε πώς ένα πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό χάνεται στο εξάμηνο.

Όχι ότι είναι καμία επιστήμη να κρατήσεις γκουραμι αλλά στα μαγαζιά δίνουν συνήθως μόνο αρσενικά η τα βάζουν μαζί με ψάρια που έχουν το κουσούρι να τσιμπάνε ουρές..

Το αποτέλεσμα είναι να αρρωσταίνουν και να φεύγουν..

Επίσης παρατήρησα να δίνουν ταλαιπωρημένα ψάρια από την εισαγωγή τους που ένας αρχάριος δεν μπορεί να τα συνεφέρει.

Για παράδειγμα να έχουν τσαλακωμένα, κομμένα, η και ανύπαρκτα τα μπροστινά μουστάκια τους.

Ότι γράφω είναι από προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

καλα επιθετικες ειναι και οι κιχλιδες,...δυστηχως δν εχω την τεχνικη να βγαλω τα χρωματα στην καμερα που παιρνουν ωρες ωρες και ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ που ροδιζει ολοκληρο αλλα και τις μελανοταινιες που φωσφοριζουν ...

2 φωτο και με τα 2 γκουραμακια μου μαζι ...

bKAElJm.png

jWghKzN.png

Αν το ένα σου γκουραμι γίνεται πορτοκάλι στον λαιμό σημαίνει ότι είναι αρσενικό και θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη..

πώς πρέπει άμεσα να του πάρεις τουλάχιστον άλλο ένα κοριτσάκι.. εγώ θα του έπαιρνα δύο..

Για τα χρώματα στις μελανοταινίες.. είμαι από αυτούς που μπορούν να σε νοιώσουν...

Έχω και εγώ και πολύ λυπάμαι που δεν μπορώ να σας δείξω αυτό που βλέπω εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφα ψαράκια! Με αυτή την κατηγορία λαβυρινθόψαρων δεν εχω ασχοληθεί αλλα θα το ήθελα στο μέλλον. Μπορουμε να βρούμε dwarf gourami θηλυκά;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφα ψαράκια! Με αυτή την κατηγορία λαβυρινθόψαρων δεν εχω ασχοληθεί αλλα θα το ήθελα στο μέλλον. Μπορουμε να βρούμε dwarf gourami θηλυκά;

Είναι πανέμορφα να ασχοληθείς! Έχω μια φωτογραφία θηλυκού dwarf gourami είναι ασημένια τα θηλυκα αλλά μόλις προσαρμοστούν εμφανίζουν κάθετες ρίγες μπλε και πορτοκαλί λλά αχνοφαίνονται όμως έχουν τέλειο χαρακτήρα. Τα δικά μου dwarf κάθονταν και τα χάιδευα(ξέρω ότι δεν είναι σωστό αλλά με ήρεμες κινησειςδεν είχαν πρόβλημα) χωρίς να φοβούνται και έφτυναν νεράκι όταν πήγαινα και τα έπαιζα (προσοχή να μην πηδήξουν απ έξω!!).

Αν το ζητήσεις από κάποιο δικό σου πετ σοπ μαζί με την παραγγελία των αρσενικών πες να φέρουν και 2 θηλυκά!

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Καθώς έψαχνα για ένα κρεμαστό φίλτρο, τι να δω;;;

http://m.youtube.com/watch?v=pEkd9FwLEA4

Πραγματικά απίθανο. Το βάζω εδώ το βιλντεο γτ αφορά τα γκουράμι και να δούμε τι να μην κάνουμε ποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολλα ψαρια! Eιναι διαφημιστικο βιντεο απ οτι καταλαβα αλλα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια! Συντομα θα αρχισουν τα γλεντια εκει μεσα και καποια ψαρακια δεν θα επιβιωσουν!

Μακαρι να ειναι μονο για την διαφημιση, τα ψαρια εκει μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βίντεο μόνο διαφήμιση δεν κάνει, αυτό είναι δυσφήμηση, το βλέπουν οι αρχάριοι και πάνε και παίρνουν 15λιτρα και τα κάνουν σαρδελοκούτια, και μετά γιατί τους πεθαίνουν τα ψάρια, θεωρώ πως σοβαρή εταιρία που ξέρει το αντικείμενο της δεν θα το έκανε, είναι «εντελώς τελείως» λάθος

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά γνωρίζοντας το είδος αυτο ειμαι σίγουρος ότι μόλις τα είχε βάλει γκουραμι μέσα γτ έστω και 2 μέρες να ήταν μαζι κανένα δεν είχε ολόκληρη ουρα και πτερυγια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα η έκπληξη!! Καλωσορίστε τους νέους κατοίκους του ενυδρείου μου!!! 1 αρσενικό και 2 θηλυκά Περλ Γκουραμι!!!

post-58799-0-00341300-1418641722_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι!

Όμορφα φαίνονται.. Όσο φαίνονται δηλαδή γιατί η φωτογραφία είναι χάλια!

Βάλε βρε καμία καλή να χαζεψουμε λίγο...

Εγώ θα έλεγα να του βάλεις άλλο ένα κοριτσάκι..

Γιατί τώρα που και εγώ έχω δύο θηλυκά παρατηρώ πώς η μία που το παίζει αρχηγός και τσαμπουκαλού... το κυνηγάει το άλλο θηλυκό.

Παλιά που είχα τρία θηλυκά ήταν καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...