Jump to content

Στο Αυτόφωρο Όσοι Βασανίζουν Ζώα - Πρόστιμο Μέχρι Και 15.000 Ευρώ


Recommended Posts

Και λίγα είναι.

Όλο το άρθρο εδώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει ψηφιστει εδω και καιρο και καιρος ηταν γιατι εχει παραγινει το κακο!

Πρωτη πρωτη θα στειλω την γυναικα μου που θελει να ριξει χλωρινη στα ψαρια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε teo και μπαινει μεσα και γλυτωνεις για λιγες μερες...το προστιμο ποιος θα το πληρωσει μετα?

Δεν τα εχεις σκεφτει καλα ρε :usd::usd::usd:

Μακαρι να το εφερμοσουν απο εδω και περα!

Link to comment
Share on other sites

Ο πατερας της φιλε, εγω δεν κανω παρεα με εγκληματιες! :D

Link to comment
Share on other sites

Ο πατερας της φιλε, εγω δεν κανω παρεα με εγκληματιες! :D

Ευχησου να μην διαβασει τι γραφεις γιατι θα σε στειλει αυτη μεσα!!! :P
Link to comment
Share on other sites

Εχει ψηφιστει εδω και καιρο και καιρος ηταν γιατι εχει παραγινει το κακο!

Πρωτη πρωτη θα στειλω την γυναικα μου που θελει να ριξει χλωρινη στα ψαρια μου!!

Ο πατερας της φιλε, εγω δεν κανω παρεα με εγκληματιες! :D

:bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76:

Μακαρι να το εφαρμοσουν

γιατι δεν βλεπω προκοπη

Link to comment
Share on other sites

Ο σχετικός νόμος έχει ήδη ξεκινήσει να εφαρμόζεται και υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις. Το θετικό ειναι οτι πολλοί απο εκείνους που ειναι επιφορτισμένοι με τον έλεγχο της εφαρμογής του, εχουν δείξει ευαισθησία πάνω στο θέμα και το γνωρίζω πολύ καλά. Ο νόμος ειναι πολύ αυστηρός και έτσι πρεπει αλλα απο την άλλη η πολιτεία θα πρεπει να επιδείξει το ανάλογο/κατάλληλο ενδιαφέρον και για τα αδέσποτα, να λάβει τα μέτρα της. Όσο πληθαίνουν τα αδέσποτα στους δρόμους, τόσο θα παραβιάζεται ο νόμος μιας και τα "θύματα" ειναι κατά βάση εκείνα. Μια άλλη θετική εξέλιξη που ίσχυσε απο φέτος το καλοκαίρι αν δε κανω λάθος, ηταν και η ελεύθερη προλσβαση και παραμονή των δεσποζόμενων σκύλων στις παραλίες. Εγω βέβαια πάντα έπαιρνα τη σκυλίτσα μου στις παραλίες κι ας απαγορευόταν, πιο πολυ με ενοχλούσαν οι ρακέτες και οι φουσκωτοί που έπαιρναν πόζες παρα το λαχάνιασμά της Μυρτούλας μου απο τη ζέστη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο σχετικός νόμος έχει ήδη ξεκινήσει να εφαρμόζεται και υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις. Το θετικό ειναι οτι πολλοί απο εκείνους που ειναι επιφορτισμένοι με τον έλεγχο της εφαρμογής του, εχουν δείξει ευαισθησία πάνω στο θέμα και το γνωρίζω πολύ καλά. Ο νόμος ειναι πολύ αυστηρός και έτσι πρεπει αλλα απο την άλλη η πολιτεία θα πρεπει να επιδείξει το ανάλογο/κατάλληλο ενδιαφέρον και για τα αδέσποτα, να λάβει τα μέτρα της. Όσο πληθαίνουν τα αδέσποτα στους δρόμους, τόσο θα παραβιάζεται ο νόμος μιας και τα "θύματα" ειναι κατά βάση εκείνα. Μια άλλη θετική εξέλιξη που ίσχυσε απο φέτος το καλοκαίρι αν δε κανω λάθος, ηταν και η ελεύθερη προλσβαση και παραμονή των δεσποζόμενων σκύλων στις παραλίες. Εγω βέβαια πάντα έπαιρνα τη σκυλίτσα μου στις παραλίες κι ας απαγορευόταν, πιο πολυ με ενοχλούσαν οι ρακέτες και οι φουσκωτοί που έπαιρναν πόζες παρα το λαχάνιασμά της Μυρτούλας μου απο τη ζέστη!

Aυτο που το πας;

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνω και εγω με το νομο.ΑΛΛΑ τα λεφτα απο το προστιμο να πηγαινουν σε φιλιζωηκες και οχι στο κρατος!

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνω και εγω με το νομο.ΑΛΛΑ τα λεφτα απο το προστιμο να πηγαινουν σε φιλιζωηκες και οχι στο κρατος!

Οι νόμοι δε βγαίνουν για να βγάζουν φράγκα ΜΚΟ και φιλοζωικά σωματεία.
Link to comment
Share on other sites

Αρα με τους νομους δεν βοηθαμε τα ζωα στην προκειμενη περιπτωση.Επισης με το προστιμο και την επιβολη του νομου δεν διορθωνουμε μια ηδη προβλημματικη κοινωνια.Καλυτερα να διωχναμε την οργη και τον θυμο των ανθρωπων που εχουν προβλημμα (γιατι ενας κανονικος ανθρωπος με φυσιολογικα συναισθηματα δεν θα πειραζε ενα ζωο εκτος και αν υπηρχε θεμα επιβιωσης) και να την συσωρευαμε διαφορετικα και πιο εποικοδομιτικα.

Μας θελουν ετσι,και μας κανουν να επικροτουμε την τιμωρια σαν διακιωση αλλα δεν λυνεται ετσι ενα προβλημμα.Αν εχει ενας ανθρωπος προβλημμα με το να τον καταδικαζουμε του επιβαλουμε να παραμεινει εκει που ειναι και να συνεχισει να κανει τις ιδιες πραξεις.Εμεις τον σπρωχνουμε πιο μεσα.Για παραδειγμα αντι να πεις μια γυναικα πορνη και να την καταδικασεις καλυτερα να την κανεις να νιωσει ξεχωριστη και να της ανεβασεις την αυτοεκτιμηση.Μονο ετσι θα σταματησει να ειναι πορνη.

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύεσαι. Οι νόμοι προστατεύουν το έννομο αγαθό (είτε ειναι υλικό είτε όχι) με την απειλή τιμωρίας του δράστη. Με λίγα λόγια μου λες οτι αν κάποιος μου σπάσει το κεφάλι και με αφήσει ανάπηρο, δε θα πρεπει να φάει ποινή φυλάκισης αλλα μέχρι να γίνω καλά θα πρεπει να με κουράρει και να μου φτιάχνει σουπίτσες. Ο νόμος φίλε μου τιμωρεί τον δράστη με προβλεπόμενες ποινές, όποιες ειναι αυτές, δε γίνεται χορηγός σε σωματεία. Αν γινόταν χορηγός σε σωματεία με τον τροπο που είπες, θα έχουμε παραβίαση του νομού απο τα ίδια τα σωματεία ιφ γιου νόου γουαρα μίν!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καποιος εχει ενα μυριο ευρω και σου σπασει το κεφαλι και το δωσει για προστιμο θα εισαι οκ? Δεν θα ηταν καλυτερα να μην υπηρχε ενδιαφερον για το σπασιμο του κεφαλιου αλλα για ιατρικες μεθοδους θεραπειας απο τον καρκινο ας πουμε? Γιατι να κανουμε επικκεντρο την προβληματικη κατασταση και να την επιδιωξουμε αντι να ασχοληθουμε με κατι αλλο πιο ουσιωδες?Οπως ας πουμε ο τραμπουκος που σε λιγουρευται να ειχε μαθει απο το σχολιο αλλα πιο ενδιαφεροντα πραγμματα απο το ξυλο και την τιμωρια του.

Το τελευταιο που ειπες ειναι σωστο,συνφωνουμε και τελικα στο ιδιο καταληγουμε. :bigemo_harabe_net-140:

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξεχασα να πω οτι βαζοντας τον στην φυλακη τον σπρωχνεις κι'αλλο στα σκ@τ@ και τον ωθεις να βρει ναρκωτικα,να τα πουλησει και γενικα εφοσον ειναι στο περιθωριο και δεν θα μπορει να βρει νομιμη δουλεια να ασχοληθει με βρωμοδουλειες.Και πιο ευκολα μαλιστα γιατι θα εχει παρασημο απο jail.

Παρε παραδειγμα την αμερικη,πρωτη σε δολοφονιες και εγκληματικοτητα με τις πιο δυνατες και βαρβαρες ποινες.Ωραια κοινωνια,οτι πρεπει να πας να μεγαλωσεις εκει παιδι..

Link to comment
Share on other sites

Για να σε καλύψω.....οι ποινές πέρα απο την έννοια της στέρησης της ελευθερίας την επιβολή χρηματικής ποινής, θα πρεπει να συνοδεύονται ή να αποτελούνται αποκλειστικά σε ορισμένες περιπτώσεις απο προγράμματα υποχρεωτικής εργασίας στα φιλοζωικά σωματεία ή για προγράμματα και εργασίες που εξυπηρετούν αυτο το σκοπό γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε δεν ειναι το θεμα να με καλυψεις.Καλα τους κανουν και ας βαλουν κι'αλλες ποινες δεν ειναι αυτο το θεμα μαζι σου ειμαι και τον ιδιο στοχο εχουμε,απλα με διαφορετικη προσεγγιση και αυτος ειναι και ο λογος μιας συζητησης.Αν ειχαμε κοινες αποψεις μεταξυ μας δεν θα υπηρχε λογος να συζηταμε.

Απλα αυτο που θελω να πω εγω ειναι οτι μεγαλυτερο ενδιαφερον θα ειχε για μενα,και για το καλο της κοινωνιας πιστευω,ο λογος για τον οποιο πολλοι ανθρωποι φτανουν στο σημειο να βασανισουν ενα ζωο παρα η τιμωρια.Σιγουρα πρεπει και αυτη να υπαρχει αλλα δεν ειναι ζωτικης σημασιας και δεν αλλαζει τα κινητρα του δραστη και σκοπος δεν ειναι να μπει φυλακη αλλα να μην χτυπησει καποιο ζωντανο.Οσο πιο μεγαλη η τιμωριο τοσο πιο ευκολα ενας προβληματικος ανθρωπος μπορει για "ανεβασει" τον εαυτο του,κατα τον ιδιο,σε μια κοινωνια.Και να πουν ολοι πω πω κοιτα αυτος δεν φαβαται..Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.Ειτε ειναι ενα παιδι σε ενα σχολειο ειτε ενας συνταξιουχος σε ενα καφανειο.

Μια ωραια προσεγγιση ηταν η εκθεση που εγινε.Να αγαπησει ο κοσμος τα ζωα να τα φροντιζει και να τα θελει διπλα του.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα γίνει εδώ

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=340466&catid=6

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...