Jump to content

Άρρωστος Μονομάχος


Recommended Posts

Σου εστειλα μηνυμα κοιτα πανω πανω τη σελιδα κοντα στο ονομα σου

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση: πώς κάνεις την αλλαγή νερού; :)

Είναι χρήσιμο να έχεις υπόψη τα παρακάτω:

α) Σε ένα στρωμένο ενυδρείο κάνουμε αλλαγή μία φορά την εβδομάδα το 30%, δε χρειάζεται παραπάνω στον μονομάχο. Βέβαια, σε ένα ενυδρείο με ανεπαρκή ή καθόλου βιολογία, οι μεγάλες αλλαγές μπορεί και να λειτούργησαν θετικά.

β) Τις αλλαγές τις κάνεις όσο πιο "απαλά" μπορείς γιατί οι μονομάχοι ενοχλούνται από τα πολλά πολλά μέσα στο σπίτι τους και στρεσάρονται.

γ) Δεν βγάζουμε ποτέ έξω το ψάρι: αδειάζουμε το 30% με το ψάρι μέσα, κάνουμε τις δουλειές μας, π.χ. καθάρισμα, κλαδέματα και προσθέτουμε το καθαρό νερό χωρίς να ενοχλήσουμε το ψάρι.

δ) Δεν ξεπλένουμε τα υλικά του φίλτρου (ή τουλάχιστον το βιολογικό υλικό) ποτέ με νερό βρύσης γιατί το χλώριο σκοτώνει τα ωφέλιμα βακτήρια καταστρέφοντας τη βιολογία.

ε) Φροντίζουμε το νερό να το προετοιμάζουμε από πριν για να πάρει την ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείο. Στους μονομάχους κανονικά πρέπει να ελέγχουμε το ph και τη σκληρότητα και αν χρειάζεται το μαλακώνουμε το νερό για να είναι όπως πρέπει. Αλλά αυτό το βλέπουμε και αργότερα, προέχει να στήσεις ένα ασφαλές ενυδρείο και να έχει βιολογία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να του βρω ένα ενυδρείο αύριο και χαλικάκια, αλλά ελπίζω μέχρι τότε να είναι καλύτερα. Ήδη πάντως είναι λίγο πιο κινητικός και χαίρομαι πολύ! Θα ξαναρωτήσω γνώμη για το στρώσιμο του ενυδρείου. Ευχαριστώ πολύ!!

Καλησπέρα

Τα περισσότερα ηδη στα ειπαν.

Μια μικρή συμβουλή : Μην αγοράσεις τπτ από πετ σοπ πριν ρωτήσεις στο φορουμ, γιατί στο τέλος θα καταλήξεις με φάλαινα σε γυάλα!

Εν συντομία χρειάζεσαι :

Ενα ενυδρείο πάνω απο 40 λίτρα

Βυθό κατά προτίμηση σκουρόχρωμο

Φίλτρο κατά προτίμηση εξωτερικό ή ένα καλό εσωτερικό με ρυθμιζόμενη ροή

Θερμαντήρα 25-50 watt (ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου)

Ένα μικρό φωτιστικό περίπου 15-20 watt

Αγγελία για μπόλι (εφόσον έχεις προμηθευτεί το φίλτρο)

Βιολογικό υλικό εφόσον το φίλτρο δεν έχει. Κατά προτίμηση siporax, mini siporax ή ελαφρόπετρα (μπορείς να βρεις στο Πρακτικερ)

Εύκολα φυτά μέσω αγγελίας

Αντιχλώριο - κατά προτίμηση prime

Ένα θερμόμετρο

Μια σκούπα βυθού

Ενυδρειακό υαλοβάμβακα (filterwool) τον οποίο θα αλλάζεις στο φίλτρο, με κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού

Υγρά τεστ για να μετράς αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη & pΗ

Ενα γενικό λίπασμα της Seachem (προαιρετικό)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος ΔΕΝ καιγεται απο αμμωνια και νιτρωδη! Κλεινει τα βραγχια και αναπνεει απο τον λαβυρυνθο.Ειναι ομως πολυ πιθανο να εχουν δημηουργηθει αλλες δηλητηριωδης ουσιες στον βυθο. Δεν μιλαω για ασβεστολιθικο βοτσαλο αλλα για μεγαλο προβλημμα στην κοκκομετρια.Ειναι λιγα τα λιτρα,δυνατη η ροη και ποιος ξερει τι βιολογια εχει αναπτυχθει κατω απο αυτο το βοτσαλο.Αν δεν εχει γινει και ποτε σκουπα,που πρακτικα σε 10 λιτρα ειναι αδυνατο..Διαβαστε αυτο και θα καταλαβετε http://www.aquazone.gr/forums/topic/9381-aeieiassa-oio-aaioaenaassioi-oeooaaiyiioΜε τη

Μ'αυτη τη λογικη,οι μονομαχοι και οι νεροχελωνες δεν χρειαζονται φιλτρo!Οι μονομαχοι αναπνεουν και ατμοσφαιρικο αερα αλλα δεν μπορουν να το κανουν αυτο σε μονιμη βαση.Διαφορετικα δεν θα ηταν ψαρια :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν χρειαζονται φιλτρο απλα οτι δεν παθαινουν βλαβη τοσο συντομα οσο τα υπολοιπα ψαρια.Δεν περναει καθολου καλα στα ποτηρακια του πετ σοπ ενας μονομαχος αλλα δεν θα καει εσωτερικα σε συντομο χρονικο διαστημα οπως ενα χρυσοψαρο πχ.

Link to comment
Share on other sites

Απλα η προηγουμενη διατυπωση σου παρερμηνευοταν χαλαρα.Εγραψες με κεφαλαια γραμματα οτι οι μονομαχοι''ΔΕΝ καιγονται''.Ετσι ενας αρχαριος θα μας θεωρησει υπερβολικους οταν συζηταμε για κυκλο αζωτου,για φιλτρα κτλκαι θα αφησει τον μονομαχο ησυχο να χαρει την γυαλα των 5 ολοκληρων λιτρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Το ψαράκι μου είναι πολύ καλύτερα από σήμερα το πρωί! Είναι η τρίτη μέρα θεραπείας με esha 2000 και αν όντως γίνει καλά θα είναι η δεύτερη φορά που αυτό το φάρμακο μου σώζει μονομάχο.. Πού θα μπορούσα να βρω σχετικά φθηνό ενυδρείο γύρω στα 20 λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν χρειαστεί 2ος κύκλος θεραπείας τι ποσοστό του νερού αλλάζω και πόσο χρειάζεται να είναι ο άνθρακας σε λειτουργία πριν μπει η επόμενη δόση?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν χρειαστεί 2ος κύκλος θεραπείας τι ποσοστό του νερού αλλάζω και πόσο χρειάζεται να είναι ο άνθρακας σε λειτουργία πριν μπει η επόμενη δόση?

γεια σου κ απο μενα!θα σου προτεινα να κανεις πεντε μερες θεραπεια ετσι ωστε να μην εχουμε αναζωπυρωση σε οτι μικροβιο μπορει να προκαλεσε αρρωστια στο ψαρακι.κανεις αλλαγη 30% κ βαζεις τον ανθρακα να δουλεψει για κανα δυο μερες κ τον βγαζεις.επειτα αστον να δουμε πως παει κ βλεπουμε για δευτερο κυκλο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ!

να σαι καλα!οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τσάμπα η χαρά.. Είμαι στην πέμπτη μέρα με το esha 2000 και το ψάρι είναι πάλι στον πάτο. Επίσης τα πτερύγια δε φαίνεται να βελτιώνονται.. Νομίζω πως θα το αφήσω χωρίς φάρμακα μετά την αλλαγή του νερού γιατί το ταλαιπωρώ άδικα μάλλον το καημένο το ψαράκι..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έβλεπα το ψάρι φοβερά στρεσσαρισμένο το έβγαλα τελείως και θα το ξαναβάλω αύριο με πολύ μειωμένη ροή. Έχω κάνει ό,τι μπορώ.. Μακάρι να μπορούσα να πάρω ενυδρείο 30 λίτρων (θα το είχα κάνει ήδη) αλλά δυστυχώς δε γίνεται προς το παρόν..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μονομάχος μου , όταν παθαίνει φίν-ρότ, τον αφήνω μετά από 2 κύκλους θεραπείας.....και συνέρχεται .(Δίχως επιπλέον παρέμβαση). Θέλω να σου πώ ότι θέλει τον χρόνο του.....μετά σιγά-σιγά γίνεται καλά.

Καλή συνέχεια, και από εμένα. :usd:

Link to comment
Share on other sites

Δώσε του τις σωστές συνθήκες και αν δεν έχει πάθει μόνιμη βλάβη θα γίνει καλά. Όσο προσπαθείς με φάρμακα σε λάθος συνθήκες δεν κάνεις τίποτα.Περαστικά του!

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...