Jump to content

My Reef Tank


geokos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ασχολούμε με το θαλασσινό ενυδρείο εδώ και 4 χρόνια,

Το καινούργιο μου μικρό ενυδρείο είναι 700lit και 150lt sump, ειναι συνδεδεμένο με ένα μικρότερο με ιππόκαμπους.

Το έχω εδώ και περιπού 4 μήνες..

Οι φωτογραφίες του τις ανεβάζω περισσότερο για την Θανάση. :)

post-59897-0-04430300-1413302926_thumb.jpg

post-59897-0-64796800-1413302976_thumb.jpg

post-59897-0-61421500-1413303939_thumb.jpg

post-59897-0-55852100-1413303958_thumb.jpg

post-59897-0-55515100-1413303994_thumb.jpg

post-59897-0-31144800-1413304011_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο φωτισμό έχει pacific sun φωτιστικό το special edition

αναπλήρωση pacific sun και απο συμπληρώματα korallen Zuct

skymmer rlss db8, ρυάκτορος άμμου inovatev marine, ρυακτορας ανθράκα inovatev marine, ρυακτορας αντιφωσφορου inovatev marine,

αυτοματη αναπλήρωση αλμυρου νερου και γλυκου tropic marine, 2 jebao κυκλοφορητές, kessil φωτιστικό στο μικρό, φωτιστικό στο sumπ inovatev marine...

και πολλά άλλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φιλαράκι...................

Το ενυδρείο σου δείχνει πολύ προσεγμένο και ειναι κηπος απο lps....

Περιμενω και φωτογραφια απο ----------------ΤΟ ΨΑΡΙ-------------

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε geo,ειναι πανεμορφο το ενυδρειο σου :thumbsu:

Ωραιο στησιμο,με πανεμορφα κοραλια και φοβερα ψαρακια!

Για μολις 4 μηνες ενυδρειο εχει πολυ καλη εικονα και δειχνει οτι ξερεις τι πρεπει να κανεις για να εχεις ενα τοσο ομορφο ενυδρειο!

Πραγματικα ειναι απιστευτα ευχαριστο να βλεπεις καθε μερα παιδια νεα μελη να γραφουν στο φορουμ και να βλεπουμε ενυδρεια που μεχρι χθες δεν ξεραμε,μεγαλωνοντας ταυτοχρονα την ομορφη παρεα μας! :bow:

Μπραβο παιδες για τη διαθεση σας να τα μοιραστειτε με τους υπολοιπους συνχομπυστες!

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή που ήρθε στην έκθεση και τον γνώρισα των φίλο μας κατι μου είπε αλλα απο την κούραση δεν συγκράτησα και πολλα άντε λοιπόν μιλήστε και φυσικα και φωτογραφιες θέλουν να το θαυμάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Το καινούργιο μου μικρό ενυδρείο είναι 700lit.Εχεις κ μεγαλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Καλω ηρθες!!!

Οντως εαν το μικρο σου ειναι 700λιτρα το μεγαλο ποσα ειναι;;

Πολυ καλη δουλεια!!! Μπραβο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααα σας,

Ναι έχω και ένα αρκετά μεγαλύτερο... :P

Αυτό απο θέματα εκτος απο τα platinum wyoming clown fish, black percula clown fish, το Pyramid Butterflyfish, Λευκόστερνο δεν έχει ακόμα μέσα κάτι σπάνιο,

Θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες και απο το άλλο να δείς Θανάση κάποια ψάρια :)

To σημαντικό όπου έχω κάνει σε όλα μου τα ενυδρεία, είναι αρχικά πολύ γρήγορη ανάπτυξη της βιολόγιας με ρυάκτορα άμμου και συνεχόμενη προσαρμογή ζωντάνων οργανισμών καθώς και βακτήρια παραπάνω απο την φυσιολογική δοσολογία...

Απο την αρχή καθημερινή αλλαγή μικρής ποσότητας θαλασσίνου νερού (περίπου 10lt, μέχρι να σταθεροποιήθουν τιμές) αυτόματη αναπλήρωση του γλυκού νερού για να μην πέφτουν μέσα απότομες ποσότητες νερού καθώς και να έχει σταθερές τιμές στην αλατότητα..

Και επίσης καθημερίνα συμπληρώματα για τα πάντα ώστε τα κοράλια να αναπτύξουν πολύ καλύτερα τα χρώματα τους, να τρέφονται σωστά και να έχουν την μέγιστη ανάπτυξη..

Το ψάρι που μάλλον λέει ο TAN είναι το peppermint angelfish... Θα καταλάβεις mad23 όταν το ανέβασω :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το μικρο ενυδρειακι σου φιλε μου!!!

Φαινεται ποσο πολυ αγαπας το χομπυ απο τα αποτελεσματα που εχει η φροντιδα σου για τα ζωντανα!

Αναφερεις για υπερδοσολογια βακτηριων, δλδ ποσο παραπανω απο το "κανονικο" ?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τα βακτήρια,

Eγω το λειτουργώ έτσι στα ενυδρεία μου, στην αρχή είναι καλό να ρίχνεις για τις πρώτες 28 μέρες την διπλάσια ποσότητα απο το stress zyme,

Τον δεύτερο μήνα την διπλάσια ποσότητα απο το special Blend (πολύ καλό αλλά έχω παρατηρήση με την χρήση του οτι δημιουργεί κυανοβακτήριο)

για το Τρίτο μήνα το συνεχίζείς με κάψουλες bacterium E (BIOLOGICAL ACTIVATOR) 2 κάψουλες ανα 100lt κάθε 15 μέρες

και μετά το συνεχίζεις με την κανονική δόση όπου αναφέρει με βακτήρια korallen Zuct.

αυτά απο την εμπειρία μου για το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τα βακτήρια,

Eγω το λειτουργώ έτσι στα ενυδρεία μου, στην αρχή είναι καλό να ρίχνεις για τις πρώτες 28 μέρες την διπλάσια ποσότητα απο το stress zyme,

Τον δεύτερο μήνα την διπλάσια ποσότητα απο το special Blend (πολύ καλό αλλά έχω παρατηρήση με την χρήση του οτι δημιουργεί κυανοβακτήριο)

για το Τρίτο μήνα το συνεχίζείς με κάψουλες bacterium E (BIOLOGICAL ACTIVATOR) 2 κάψουλες ανα 100lt κάθε 15 μέρες

και μετά το συνεχίζεις με την κανονική δόση όπου αναφέρει με βακτήρια korallen Zuct.

αυτά απο την εμπειρία μου για το θέμα :)

Σε ευχαριστουμε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Που ησουν εσυ ρε παλικαρι μου εσυ τοσο καιρο?Οι θαλασσινοι του aquazone κανανε μια καλη μεταγραφη!

Link to comment
Share on other sites

Οχι απο την κοραλινη :P ο βράχος έιναι καθαρός fiji κούτα με χαρτιά για να έχει σίγουρη γρήγορη ανάπτυξη της βιολόγιας (πρέπει να προσέχεις πολύ σε αυτό το θέμα διότι σε περίπτωση όπου ο βράχος δεν είναι καλός, αντί να κάνεις καλό στην βιολογία μεταφέρεις μέσα οτι να ναι! )

απο τον φωτισμό κυριώς και απο την χάλια κάμερα... προσπάθησα με την καλή κάμερα όπου δείχνει όπως είναι άλλα τα αρχεία είναι πάνω απο 10mb

και δεν μπορώ να τα ανεβάσω...

Δεν είχα μπεί ποτέ σε forum... ο θανάσης και ο σπύρος απο το aquario με παρότρυναν.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααα σας,

Ναι έχω και ένα αρκετά μεγαλύτερο... :P

Αυτό απο θέματα εκτος απο τα platinum wyoming clown fish, black percula clown fish, το Pyramid Butterflyfish, Λευκόστερνο δεν έχει ακόμα μέσα κάτι σπάνιο,

Θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες και απο το άλλο να δείς Θανάση κάποια ψάρια :)

To σημαντικό όπου έχω κάνει σε όλα μου τα ενυδρεία, είναι αρχικά πολύ γρήγορη ανάπτυξη της βιολόγιας με ρυάκτορα άμμου και συνεχόμενη προσαρμογή ζωντάνων οργανισμών καθώς και βακτήρια παραπάνω απο την φυσιολογική δοσολογία...

Απο την αρχή καθημερινή αλλαγή μικρής ποσότητας θαλασσίνου νερού (περίπου 10lt, μέχρι να σταθεροποιήθουν τιμές) αυτόματη αναπλήρωση του γλυκού νερού για να μην πέφτουν μέσα απότομες ποσότητες νερού καθώς και να έχει σταθερές τιμές στην αλατότητα..

Και επίσης καθημερίνα συμπληρώματα για τα πάντα ώστε τα κοράλια να αναπτύξουν πολύ καλύτερα τα χρώματα τους, να τρέφονται σωστά και να έχουν την μέγιστη ανάπτυξη..

Το ψάρι που μάλλον λέει ο TAN είναι το peppermint angelfish... Θα καταλάβεις mad23 όταν το ανέβασω :)

peppe....whaaaaaaaat???

Θες να με τρελλανεις βρε????

Περιμενω μπροστα απο τον υπολογιστη φιλε μου και δεν αφηνω ουτε να κλεισουν για λιγο τα ματια μου!!!! :jig::jig::bigemo_harabe_net-143::bigemo_harabe_net-143:

Πες μας και το μικρο σου!

Πολυ ωραιες οι πληροφοριες που ανεφερς οσον αφορα στο τροπο λειτουργιας του ενυδρειου!

Χαιρομαστε πολυ που ηρθες στην παρεα μας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Για το μικρό μιλάω αυτη την στιγμή αύριο θα σας ανεβάσω φωτόγραφιες απο το μεγάλο.

εκτός αν εννοείς το πιο μικρό με τους ιππόκαμπους... Είναι συνδεδεμένο με το ενυδρείο αυτό ωστέ να είναι συνέχεια απόλυτα

σταθερό, το δύσκολο κομμάτι με τους ιππόκαμπους είναι οτι είναι ευαίσθητα ζώα και σε μικρά ενυδρεία (λογώ οτι δεν συμφέρει να φτιάξεις μεγάλο ενυδρείο για ιππόκαμπους) δεν είναι σταθέρες οι τίμες της αλατότητας και γενικά όλων των στοιχείων μιας και πάντα υπάρχει αμέλεια απο την συμπλήρωση νερού, αλλαγές νερού και επίσης οτι και να κάνεις τα "μικρά" μηχανήματα ενώς nano δεν κάνουν τιποτα το σπουδαίο, για όλα αυτα τα παραπάνω τους χάνει συνήθως...

Επιπλέον πολύ σημαντικό είναι καθημερίνα να τρέφονται με ζωντανές τροφές μεγάλη ποσότητα γιατι στην φύση τους τρώνε όλη την ήμερα (αυτό βέβαια σε κάνει να καταλαβαίνεις επιπλέον γιατι πρέπει να στηρίζεται απο καλά μηχανήματα το σύστημα, γτ πχ ένα μικρο symmer στις ποσότητες τροφής που θέλουν δεν μπορεί να το στηρίξει), να μην υπάρχει μεγάλη ροή και να έχουν αρκέτες άλγες μέσα και για να θυμίζει το φυσικό τους περιβάλλον αλλα και ταυτόχρονα όλο αυτό βοηθάει το θέμα των νιτρικών απο το "υπερβολικό ταίσμα..

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...

Ελπιζω να μπορεσω καποτε να τα δω(και τα 3 εε!!) απο κοντα... Γιατι ενα ταπεινο ρηφακι εχω 'γω και παντα απολαμβανω τα πολυ μεγαλητερα, αλλωστε για ενα reefακι ζουμε :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααα σας,

Ναι έχω και ένα αρκετά μεγαλύτερο... :P

Αυτό απο θέματα εκτος απο τα platinum wyoming clown fish, black percula clown fish, το Pyramid Butterflyfish, Λευκόστερνο δεν έχει ακόμα μέσα κάτι σπάνιο,

Θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες και απο το άλλο να δείς Θανάση κάποια ψάρια :)

To σημαντικό όπου έχω κάνει σε όλα μου τα ενυδρεία, είναι αρχικά πολύ γρήγορη ανάπτυξη της βιολόγιας με ρυάκτορα άμμου και συνεχόμενη προσαρμογή ζωντάνων οργανισμών καθώς και βακτήρια παραπάνω απο την φυσιολογική δοσολογία...

Απο την αρχή καθημερινή αλλαγή μικρής ποσότητας θαλασσίνου νερού (περίπου 10lt, μέχρι να σταθεροποιήθουν τιμές) αυτόματη αναπλήρωση του γλυκού νερού για να μην πέφτουν μέσα απότομες ποσότητες νερού καθώς και να έχει σταθερές τιμές στην αλατότητα..

Και επίσης καθημερίνα συμπληρώματα για τα πάντα ώστε τα κοράλια να αναπτύξουν πολύ καλύτερα τα χρώματα τους, να τρέφονται σωστά και να έχουν την μέγιστη ανάπτυξη..

Το ψάρι που μάλλον λέει ο TAN είναι το peppermint angelfish... Θα καταλάβεις mad23 όταν το ανέβασω :)

Βλεπω καλααααα

:ooh2: :ooh2: :ooh2: :ooh2: :ooh2: :ooh2: :ooh2:

Και δεν εχεις βαλει ακομα φωτοοοο

Αυτο πρεπει να το δουμε

Μενουμε συντονισμενοi :D

Συγχαρητηρια εχεις φτοιαξει τρομερο ενυδρειο

και βλεπω αδυναμια σε acanthastrea ?

Νομιζω πως η επομενη συναντηση θα ειναι

στο σπιτι του φιλου , με τετοιο ψαρι

:P

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια?Εξηγιστε κ σε μας του γλυκου νερου.Τι παθατε ολοι οι αλμυροι?Τι εστι peppermint angelfish?

Link to comment
Share on other sites

Ok ok ok...ειδα το βιντο στο you tube με το ψαρακι στο wakiki aquarium και καταλαβα τι εστι.Αναμενουμε ολοι λοιπον!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...