Jump to content

Στησιμο Ενυδρειου


Recommended Posts

E βαλε περισσοτερα τετρα και βαλε και καμια νανοκιχλιδα!

Link to comment
Share on other sites

Σε 240 λτ. μονο 10 καρδιναλιους; Βαλε 30 να δεις ομορφια! Εχω 20 ροδοστομα στα Ιιδια λιτρα και ειναι πολυ ομορφο θεαμα.

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλυτερο μεγεθος κοιτα νανοκιχλιδες που σου ειπε ο Θοδωρης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλύτερα να έχεις ένα είδος κοπαδόψαρου με το μεγαλύτερο δυνατό κοπάδι που μπορεί να αντέξει το ενυδρείο σου.

Τα νέον τετρα και οι καρδινάλιοι κοπαδιάζουν πιο πολύ μόνο όταν αισθανθούν κίνδυνο, αλλιώς θα είναι λίγο σκορποχώρι, σε αυτό θεωρώ πως οι ροδόστομοι είναι καλύτεροι, κοπαδιάζουν πιο εύκολα και είναι διαρκώς σε κίνηση

Link to comment
Share on other sites

νανοκιχλιδα οπως??δεν θελουν μεγαλο Ph?

Βάλε Apistogramma (έχει διάφορα είδη) που είνια και πολύ όμορφα. Θέλουν μαλακό νερό, μη μπερδεύεσαι με την ονιμασία, δεν είναι αφρικανικές κιχλίδες που θέλουν σκληρό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλες νανοκιχλιδες! Απιστογραμμα, ραμ, βολιβιανα ραμ, νανακαρα, κιχολ, φεστιβους κτλ! Ψαξου λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πέτρες, θα τις χρειαστεί το θυληκό οταν γεννήσει, θα χρειαστεί κρυψώνες. Πρόσεχε οι πέτρες να μην ειναι ασβεστολιθικές.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας να πάρεις απίστο, θα αγοράσεις ζευγάρι. Ειναι εύκολο να ξεχωρίσεις το φύλο, δεν ειναι δύσκολο! Όσο για τα τέτρα και τα κόρυ, στις γέννες των απίστο θα έχεις ενα θεματάκι μιας τα κόρυ κυρίως που ειναι του βυθου, θα εκτοπίζονται απο τη μαμά ενω απο τα τέτρα δε θα κλήρωση δε εύκολα τα μωρα. Η μαμά όμως ειναι καλός φύλακας. Είχα τέσσερις γέννες απο απίστο με τέτρα και κόρυ μέσα στο ενυδρειο και μεγάλωσαν πολλα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα οσο αφορα την περιοδο της αναπαραγωγης διαβασα θελει να ειναι 28-30 βαθμους η θερμοκρασια με τα αλαλ ψαρια δεν υπαρχει προβλημα?ο διαχωρισμος δεν νομιζω να ειναικαι τοσο ευκολος :P

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα οσο αφορα την περιοδο της αναπαραγωγης διαβασα θελει να ειναι 28-30 βαθμους η θερμοκρασια με τα αλαλ ψαρια δεν υπαρχει προβλημα?ο διαχωρισμος δεν νομιζω να ειναικαι τοσο ευκολος :P

Είναι πανεύκολος! πρέπει να είσαι τυφλός για αν είναι λίιιγο δύσκολος.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρσενικά απίστο είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος από τα θυληκά. Έχουν πολλά χρώματα στο σώμα τους (στο κεφάλι συνήθως ιριδίζων χρώμα, στο σώμα, στα πτερύγια και στην ουρά). Τα θυληκά είναι πιο μικρόσωμα και έχουν μια σκούρα γραμμή κατά μήκος του σώματός τους από το κεφάλι μέχρι την ουρά στο μέσον του κορμου. Δεν έχουν τα χρώματα του αρσενικού. Συνήθως είναι κίτρινα και γενικά στις αποχρώσεις του κίτρινου (μπεζ, μουσταρδί, καφέ πολύ ανοιχτό κτλ). Τα δύο αυτά χρώματα (σκούρα γραμμή και το υπόλοιπο του σώματος) γίνονται πιο έντονα την περίοδο της αναπαραγωγής ή όταν έχει γεννήσει. Γενικά είναι υποτονικά τα χρώματά της. Δες το ζευγάρι που είχα εγώ.

Εύκολο δεν είναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπως το ακουω ναι τωρα εκει περα ισως μπερδευτω,μιλαω για κλασσικα ραμιρεζι..στην περιπτωση σου και με τα λεγομενα συ μεγαλη διαφορα αρσενικο επανω θυληκο κατω..και μιας και ειχες,ευκολη η αναπαραγωγη με αλλα ψαρια μεσα (λογο αυξησεις θερμοκρασιας απο οτι διαβασα)?εχω τετρα και κορυ,επισεις απο πετρες τι ειχες?εχω και καποια φυτακια,

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

οπως το ακουω ναι τωρα εκει περα ισως μπερδευτω,μιλαω για κλασσικα ραμιρεζι

Για ραμιρέζι μου μιλάς; για Apistogramma δε λέγαμε τόση ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε κι εσυ τα πόστ #59 - #63 (στο ποστ 63 απάντησα στην ερώτησή σου για τον διαχωρισμό του φύλου) και θα δεις οτι μόνος μου δε μπερδεύτηκα.....εσύ με μπέρδεψες :P

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω εδω μπερδευτκα ο ιδιος και τωρα κατεληξα σε πιο ειδος :P ....

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...