Jump to content

Χρωμα Και "υφη" Skimmate


Akridas66

Recommended Posts

Οπως παντα τρωγομαι με τα ρουχα και για να ξεφευγη το μυαλο αναρωτιεμαι διαφορα πραγματα. Ενα απο αυτα ειναι το τι χρωμα και υφη πρεπει να εχει η μαζα/ζουμι που συλλεγεται στο κυπελο του σκιμμερ μας, τι σημαινει οταν ειναι πρασινο ή καφε, εαν ειναι πιχτο ή σκετο νερο...

Εχω ενα θεμα με τα σκιμμερ, δεν μπορω να τα δουλεψω, ειτε βγαζω νερο ειτε τιποτα, τους τελευταιους δυο μηνες μαζευω μονο 100μλ πρασινου νερου, αρκετα πρασινο αλλα αραιω πολυ και η μυρωδια του ειναι σαν φυτοπλακτον(μυριζει φυτο γενικοτερα)....

Ισως δεν το λειτουργω σωστα, ισως ειναι κατι αλλο... Παντως συνηθως απ οτι βλεπω σε φιλων τα ενυδρεια ή στο youtube σε reviews απο σκιμμερ ολοι μια μαυρη μαυριλα βγαζουν... Μηπως εχω αντιδραστηρα φυτοπλακτον και το πεταω τσαμπα...

Ακουω γνωμες και εμπειριες :) μυριστε ολοι τα κυπελα και δειτε τα στο φως και πειτε μας τι βλεπετε....

Υγ: αμα μπορειτε πειτε μου τι σημαινει το πρασινο νερο/υγρο που μαζευω....

Link to comment
Share on other sites

'Οταν είχα πολλά νιτρικά έβγαζα περίπου ενάμιση κύπελο την εβδομάδα με σκούρο πράσινο υγρό (σαν νερό με πολύ φυτοπλακτόν). Τώρα που τα νιτρικά πέσανε στο 0,5 εδώ και περίπου ένα με ενάνιση μήνα, το κύπελο γεμίζει πολύ πιο αργά ( περίπου 3/4 την εβδομάδα) με σχεδόν μαύρο υγρό. Δεν ξέρω γενικά αν φταίει και η χρήση του NoPox που κάνω. Εννοώ τα βακτηρίδια που δημιουργούνται με το NoPox και στη συνέχεια σκιμάρονται. Η μυρωδιά γενικότερα τώρα είναι αρκετά έντονη. Καθαρίζω το κύπελο το πολύ κάθε 3 μέρες (χωρίς να έχει γεμίσει εννοείται) γιατί από μέσα πιάνει παχιά πράσινη γλίτσα και φοβάμε ότι μειώνεται το σκιμάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τωρα που εχω πολλα νιτρικα και άλγες βγάζει ενα σκουρο πράσινο ζουμί που μυρίζει εντονα φυτοπλαγκτον.

Πιο πριν εβγαζε πιο διάφανο υγρό αλλα το στομιο και ο λαιμός ειχαν μια καφε γλιτσα.

Τωρα τι ειναι αυτο το πράσινο υγρό, δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

εγω που έχω 0 νιτρικά σε ένα fish only θεωρώ ότι τζάμπα δουλεύει το skimmer δηλαδή δεν βγάζει τίποτα ή με το ζόρι λίγο άσπρο αφρό και αυτό ίσα ίσα που σκαρφαλώνει επανω στο στόμιο και πέφτει. .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε ακριδα! Τι ταισματα κανεις? Η μυρωδια συνηθως ειναι κατι σαν αποσμητικο, τουλαχιστον αν σου σκιμμαρει τη μπιχλα (καφετι) που συνηθως μαζευεται και απ οσο ξερω οφειλεται στη πρωτεινη. Τωρα το τι πρεπει να ειναι δεν αποτελει κατι συγκεκριμμενο αλλα κατι που βασιζεται στο ενυδρειο του καθενος. Εχω παρατηρησει ας πουμε στο δικο μου,μιας και εχω λειτουργησει πολυ καιρο με sump και πολυ καιρο χωρις, οτι οταν ειχα sump με αλγες και βραχο το σκιμμερ εδινε ρεστα με κυριως τη καφετι πηχτη βρωμια να σκιμμαρετε. Οταν ομως δεν ειχα και λειτουργουσα με ''βαρια'' χημεια το υγρο ηταν προς το πρασινο η κιτρινωπο και πιο αραιο. Μεσα σε ολα αυτα βαλε και ιχθυοφορτωση, ποσοτητα και ποιοτητα βραχου +κυκλοφορια, αποτελεσματα φωτισμου (αλγες π.χ.) κτλπ και εχεις ενα εκρηκτικο αποτελεσμα. Με λιγα λογια ειναι εξισωση πολλων πραγματων και σιγουρα πολυπλοκοτερο απο μια normal απαντηση του τυπου ειναι αυτο η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω κατα βαση τροφες πρασινες, λογο τανγκ και μια με δυο φορες κοκκινες ενδιαμεσα στα ταισματα τα καθημερινα, κατεψυγνεμες τις εχω ψιλο κοψει γιατι ειχα ανεβασει νιτρηκα οπως και τις τροφες των κοραλλιων, καθε δευτερα-τεταρτη-παρασκευη ριχνω 5ml αμινοξεα(aquavitro fuel)....

Μου εχει περασει απ το μυαλο οτι ισως ο λογος του πρασινου υγρου ειναι οτι δεν ταιζω τροφες με βαση το κρεας/ψαρι....

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω κατα βαση τροφες πρασινες, λογο τανγκ και μια με δυο φορες κοκκινες ενδιαμεσα στα ταισματα τα καθημερινα, κατεψυγνεμες τις εχω ψιλο κοψει γιατι ειχα ανεβασει νιτρηκα οπως και τις τροφες των κοραλλιων, καθε δευτερα-τεταρτη-παρασκευη ριχνω 5ml αμινοξεα(aquavitro fuel)....

Μου εχει περασει απ το μυαλο οτι ισως ο λογος του πρασινου υγρου ειναι οτι δεν ταιζω τροφες με βαση το κρεας/ψαρι....

Κοντα πεφτεις, ουσιαστικα αν δε ριχνεις φυτοπλαγκτον ειναι αποβλητα απο τα ψαρια σου. Εαν ειναι λιγο πιο ''σκοτεινο'' πρασινο ειναι σιγουρα αυτο. Αν ειναι πιο ανοιχτο πρασινο ειναι φυτοπλαγκτον. Αυτο που αντιμετωπιζεις απ οτι καταλαβαινω ειναι το wet skimmate/skimmage. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ριξεις τη σταθμη που ειναι το σκιμμερ. Δηλαδη να το βαλεις λιγο πιο ψηλα και θα δεις λογικα πιο σκουροχρωμη μπιχλα να σκιμμαρετε απο το skimmer σου!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ σκουρο πρασινο... Οποτε επεψα με την σταθμη συνηθω σταματουσε να λειτουργει "σωστα", αλλα εφοσον ακομα παιζω με τον αερα και την θεση ισως το προσπαθεισω....

Πιο πανω με ρωτησε για ιχθυοφορτωσει και δεν απαντησα, εχω λοιπον ενα blue tang που πλεον εχει μεγαλωσει αρκερα, εναν μαυρο κλοουν 6εκ. Περιπου, εναν μανδαρινο σκουτερ, ενα sexgutata, δυο μωρα κλοουν, δυο ερημιτες και 3 σαλιγκαρια τροχους.... Απο κοραλλια φυσκα πλεον, λιγα soft, αρκετα lps και sps....

Στο σαμπ παιζω με chaeto εδω και δυο μηνες περιπου....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ σκουρο πρασινο... Οποτε επεψα με την σταθμη συνηθω σταματουσε να λειτουργει "σωστα", αλλα εφοσον ακομα παιζω με τον αερα και την θεση ισως το προσπαθεισω....

Πιο πανω με ρωτησε για ιχθυοφορτωσει και δεν απαντησα, εχω λοιπον ενα blue tang που πλεον εχει μεγαλωσει αρκερα, εναν μαυρο κλοουν 6εκ. Περιπου, εναν μανδαρινο σκουτερ, ενα sexgutata, δυο μωρα κλοουν, δυο ερημιτες και 3 σαλιγκαρια τροχους.... Απο κοραλλια φυσκα πλεον, λιγα soft, αρκετα lps και sps....

Στο σαμπ παιζω με chaeto εδω και δυο μηνες περιπου....

Το πολυ πρασινο το εχεις παρατηρησει απο οταν εβαλες τις αλγες? Κοιτα γενικα αν ειναι πολυ υγρο εισαι με τη σταθμη. Παιξε λιγο και πιστευω θα το βρεις με τον καιρο. Δεν ειναι απαραιτητα κακο το wet skimming.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, παντα αυτο εβγαζε...

Αναλογα τι αερα του δινω, αμα ειναι πολυ ειναι "νερο", αμα του κοψω ειναι πηχτο, αλλα ειναι και πολυ ευαισθητο το σκιμμερ(τουνζε 9002).... Θα δω μηπως μπορω να το φτιαξω συμφωνα με αερα και υψος, σε στυλ mce 300....

Link to comment
Share on other sites

E τοτε ειναι οργανικα αποβλητα απο τα ψαρακια σου! Που δεν εχεις και λιγα! Αλλα νορμαλ κατασταση. Παιξε λιγο με τον αερα.. σου λεω θα το βρεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα το βρω, απλα ηθελα να μαθω τι σημαινει το χρωμα καθε φορα... Γιατι αλλου βλεπω πρασινο, αλλου μαυρο, αλλου νερο και αλλου μακα...

Καλα το τανγκ εχει μπει ειτε για να εχω παει σε μεγαλητερο ειτε να παει σε μεγαλητερο εαν δεν τα καταφερω εγω... Τα αλλα ειναι μικροψαρα κατα βαση...

Link to comment
Share on other sites

εμένα το υγρό είναι πρασινοκαφέ και βρωμάει άφόρητα! στη "τσουλίθρα του skimmer (mce 600) μαζεύει λάσπη..

Link to comment
Share on other sites

Το καφε ειναι κατι φυσιολογικο και συνηθως εχει να κανει με το dry skimming. Ειναι πολυ πηχτο και βρωμαει αποκοσμα οντως!

Link to comment
Share on other sites

Πιο ειναι ομως ας πουμε καλητερο να συλεγεται;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Πιο ειναι ομως ας πουμε καλητερο να συλεγεται;;

Και τα 2 συλλεγονται και με τους 2 τροπους, απλα με διαφορετικο τροπο το καθενα. Και το wet και το dry skimming εαν λειτουργουν σωστα παντα σου κανουν δουλεια. Απλα η διαφορα ειναι οτι το ενα ειναι ''στεγνο'' και πηχτο αφου βγαινει μονο ο αφρος και αφηνει τη βρωμια και το αλλο εχει και νερο ωφελιμο για το ενυδρειο μας. Η διαφορα που εγω πιστευω πως υπαρχει και εχει σημασια ειναι οτι με το wet skimming το δοχειο του skimmer μας γεμιζει πολυ πολυ πιο γρηγορα απ οτι γεμιζει με το dry skimming. Με οτι συνεπαγεται αυτο. Και με τους 2 τροπους καθαριζεται το ενυδρειο μας εαν και εφοσον λειτουργει σωστα το σκιμμερ μας. Απλα με το wet γινεται πιο γρηγορα με μεγαλο αρνητικο να χανεις και πολυ νερο απο το ενυδρειο σου και μαζι του καποια ωφελιμα στοιχεια, λογω του οτι γινεται γρηγορη περισυλλογη αλλα παραλληλα να καθαριζεται το ενυδρειο σου πιο αμεσα ενω με το dry η περισυλλογη και ο ρυθμος της πεφτουν γεμιζει πολυ πιο αργα, πραγμα που καταλαβαινετε γιατι ειναι θετικο απο μονο του, αλλα με αποτελεσμα να χρειαζεται περισσοτερο προφανως καιρο για να γεμισει και να βγαλει τη βρωμια. Πιο αποτελεσματικος τροπος νομιζω δεν υπαρχει ειναι οτι βολευει τον καθενα και που βεβαια λειτουργει το σκιμμερ του καθενος!

Link to comment
Share on other sites

Απο την δικη μου εμπειρια, σε ενυδρειο στρωμένο καλα, το κυριο που βγαινει ειναι σκούρα μούργα σαν γλίτσα και συνηθως στο "λαιμό" του σκιμμερ εχει την ιδια μουργα με ενα μικρο συνδυασμό μιας πράσινης γλιτσας που λογικά ειναι καποια μικρο-ποσοτητα φυτοπλακτον.

Προσωπικα δεν πιστευω στο υγρό skimming. Απο τη στιγμη που εχεις καλο σκιμμερ με μεσαίο προς στεγνό θα βγαζει οτι πρεπει και αν όλος ο συνδυασμός ειναι σωστός, θα βγαζει πολλα!!!

Αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Απο την δικη μου εμπειρια, σε ενυδρειο στρωμένο καλα, το κυριο που βγαινει ειναι σκούρα μούργα σαν γλίτσα και συνηθως στο "λαιμό" του σκιμμερ εχει την ιδια μουργα με ενα μικρο συνδυασμό μιας πράσινης γλιτσας που λογικά ειναι καποια μικρο-ποσοτητα φυτοπλακτον.

Προσωπικα δεν πιστευω στο υγρό skimming. Απο τη στιγμη που εχεις καλο σκιμμερ με μεσαίο προς στεγνό θα βγαζει οτι πρεπει και αν όλος ο συνδυασμός ειναι σωστός, θα βγαζει πολλα!!!

Συμφωνω. Το θεμα ειναι οτι στα ''νανο'' ενυδρεια το wet skimming ειναι μονοδρομος. Θεωρητικα και πρακτικα. Ειτε γιατι τα σκιμμερ ειναι πολυ πιο μικρα και τα δοχεια τους μικροτερα ειτε γιατι ειναι μεσα στο main αλλα και λογω κοστους. Ειναι πολυ λιγα ισως και ενα-δυο αυτα που θα μπορεσουν να πετυχουν dry skimming. Αυτο ισχυει και για ενυδρεια χωρις sump. Αλλα παντα πιστευω με ψαξιμο και πειραματισμο μπορεις να πετυχεις ενα ικανο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...