Jump to content

Εξαρτήματα Φιλτρου Sunsun


Safarpn

Recommended Posts

Έχω το Sunsun 303 και κατά την εγκατάστασή του, στη συναρμολόγηση του σωλήνα εισόδου δεν έβαλα τα κομμάτια 11, 12 και 14 όπως φαίνονται παρακάτω στη φωτογραφία. Απο περιέργεια και μονο, μπήκα στη διαδικασία να δω τι ακριβώς προσφέρουν περισσότερο αυτα τα κομμάτια αλλα δεν έβγαλα άκρη. Γνωρίζει κανένας να μου πει;

Link to comment
Share on other sites

Τα κομματια αυτα ειναι για να λειτουργει ως surface skimmer...Να μην πιανει βιοφιλμ!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αναδεύει την επιφάνεια γύρω απο το "αγγούρι" αυτο με τα δοντάκια; Βγαίνει νερο απο εκει λογικά, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αναδεύει την επιφάνεια γύρω απο το "αγγούρι" αυτο με τα δοντάκια; Βγαίνει νερο απο εκει λογικά, έτσι;

Οχι...Ρουφαει νερο ΚΑΙ απο την επιφανεια...Ρουφωντας νερο δεν αφηνει να αναπτυχθει βιοφιλμ..

Και σκεψου το λογικα...Το μπαστουνι αυτο ειναι της εισαγωγης πως θα βγαζει νερο?? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το εβαζα...πρωτεινικο φιλμ τελος...

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται αν βρεθεί σε λειτουργία εκτός νερου; Σε μια αλλαγή νερού, μετα απο εξάτμιση κτλ; Δε θα ρουφάνει και αέρα; Άλλωστε βιοφιλμ δεν είχα και ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά που δε το έβαλα.

Γιατι οχι?? Εγω θα το εβαζα...Μονο καλο κανει.!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται αν βρεθεί σε λειτουργία εκτός νερου; Σε μια αλλαγή νερού, μετα απο εξάτμιση κτλ; Δε θα ρουφάνει και αέρα; Άλλωστε βιοφιλμ δεν είχα και ποτε.

Οπως ακριβως το ειπες Πανο! Μολις ξενερισει και η σταθμη του νερου πεσει, πηρε αερα και το φιλτρο τελειωσε. Θα σταματησει η λειτουργια του και μεχρι και να καει μπορει!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβως το ειπες Πανο! Μολις ξενερισει και η σταθμη του νερου πεσει, πηρε αερα και το φιλτρο τελειωσε. Θα σταματησει η λειτουργια του και μεχρι και να καει μπορει!

Συμφωνώ, αν ξενερώσει, πάει πάπαλα, συν αν έχεις φυτά στο ενυδρείο με φίλα και λοιπά που βγαίνουν στην επιφάνια, κάθε λίγο θα βουλώνει. Για το φιλμ, η καλή ανατάραξη της επιφάνειας αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δε πρόκειται να τα βάλω για το λόγο που προανέφερα. Ποτε δεν είχα βιοφιλμ, έχω πολυ καλη ανατάραξη σε όλη την επιφάνεια (δουλεύουν δυο φίλτρα εκατέρωθεν) και έχω και δυο wave makers, απλα είχα περιέργεια τι κανουν αυτα τα μπιχλιμπίδια.

Καλημέρα είπα; Δεν είπα.....καλημέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...