Jump to content

Μηπως Εχω Πολυ Φωτισμο?


saxlina

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ,

μολις προχθες ανεβασα μια παρουσιαση του νεου ενυδρειου μου με τα ψαρια μεσα επιτελους, και εβγαλα με μια dslr αρκετες φωτογραφιες,περιπου 250, αλλα ανεβασα πολυ λιγοτερες γιατι ολες οι αρχικες μου φαινοντουσαν πολυ φωτεινες...

το συμπερασμα βεβαια βγηκε μετα τις χειροκινητες ρυθμισεις και αφου πειραξα τα iso , και ενω αρχικα εβγαζα στο απλο P προγραμμα το γυρισα στο M και δοκιμασα απο 1600 εως και 80 iso...

οι καλυτερες βγηκαν στα 150,200,250 iso ...

πιο κοντα στα χρωματα των ψαριων που νομιζω οτι εχουν στα αληθεια καθως, τα περιμενα μαυρο κιτρινα και ειναι καφε με κιτρινο...

εδω ειναι ολες για να παρετε μια ιδεα

http://s1244.photobucket.com/user/saxlina/library/Tanganyika%20volcano%20cave?sort=4&page=1

εχω ενα anubias A1200 με λαμπες 2x39 w ,η μια ηταν ροζ,και τις οποιες αλλαξα με δυο απλες osram cool white...

τα κελβιν δεν τα γραφουν απλα φοβαμαι μηπως τα χρωματα φαινονται ετσι επειδη εχω πολυ φωτισμο?

στις φωτο καλα βγαινουν αλλα και μεσα στο ενυδρειο πρεπει να ειναι ετσι....

να βαλω ανακλαστηρες?να μειωσω η να σπασω το φως καπως αλλιως?

θελω να αποκλεισω αυτο πρι νδω αλλα θεματα που επιρεαζουν οπως οι τροφες οι κρυψωνες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Με τί εξοπλισμό τραβούσες τις φωτό?Μπορείς να μου στείλεις τα exif data από αυτές που θεωρείς καλές και ένα παράδειγμα από τις κακές?

Link to comment
Share on other sites

Μια canon dslr, στελνω απο το κινητο τωρα δεν μπορω να επικολλησω img το απογευμα απο το pc!

Αν δεις παντως οι επεξεργασμενες που εχω βαλει ονοματα και καδρα ειναι πιο κοντα στα πραγματικα τους και καποιες στην τριτη τεταρτη σελιδα ειναι ξεθωριασμενα.

Τι λαμπες θα μπορουσα να βαλω για πιο σκοτεινα;μωβ μπλε;τι να ψαξω σε κελβιν;

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου τα exif.... :)

Link to comment
Share on other sites

χωρις ρυθμισεις στο αυτοματο

Amamatidis254_zpsc032ed82.jpg

92e5c623-a7ab-4f51-97ad-48cbb4f470c9_zps

Amamatidis235_zps830ffd35.jpg

Amamatidis144_zps4a7bccc0.jpg

με iso 150-250

Amamatidis383_zpsa4fd14e2.jpg

Amamatidis380_zps9a7777f2.jpg

Amamatidis342_zps07141afc.jpg

μηπως αυτο που θελω να βλεπω παει σε φωτισμο για δισκους???

:chair::chair:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να τις δω καλα γιατι ειμαι απο κινητο.Θα σου απαντησω αργοτερα

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα το δω στο εξιφ, ποια μηχανη εχεις και με ποιον φακο τραβας?

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

η μηχανη ειναι της δουλειας δεν θυμαμαι ποια canon ειναι αλλα ο φακος ηταν νομιζω 18-55

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι φωτό που έχεις ανεβάσει είναι χωρίς exif οπότε δέν μπορώ να βοηθήσω.Μπορείς να μου στείλεις τις original?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εψαξα λιγο για ποιο λογο δεν μπορεις να δεις τα exif και φοβαμαι πως εχει προβλημα ή πειραχτηκε στο service η μηχανη!γιατι δεν μπορω ουτε να ρυθμισω ταχυτητα και στο καντραν της δειχνει μονιμα 999 υπολοιπο φωτογραφιων!τωρα αυτες που εχω ειναι αντιγραφα μπορω να ςσου στειλω αν θεςτσε email!

Αν και προσφατα αν δεις την παρουσιαση του ενυδρειου μου , μετα απο εναν καυγα τα αρσενικα πηραν τα χρωματα τους οποτε παιζουν και αλλοι παραγοντες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...