Jump to content

Ραφιέρα Ικεα Ώς Βάση Ενυδρείου


tsakozzz

Recommended Posts

Καλησπέρα κύριοι κ κυρίες!!!

Έχω στο σαλόνι μου αυτήν την ραφιέρα σε μάυρο χρώμα!

image.jpg

Έχω φάει ένα κολλημα να την κάνω Bάση για ενυδρείο και πάνω σε αυτήν να βάλω ένα DIY ενυδρέιο διαστάσεων :

Πλάτος: 79 cm
Βάθος: 39 cm

ύψος: 50 cm

Το έπιπλο έχει διαστάσεις Πλάτος: 79 cm ,Βάθος: 39 cm ,ύψος:79 cm

Μέσω της εφαρμογής http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium μάς βγάινου τα εξής

screenshot_by_nimbus.jpg

μας βγάζει 186 κιλά περίπου εγώ θα το στροογγυλοποήσω στο 200!!!

και για να την κάνω πίο στιβαρή σκέφτομαι να της βάλω γωνίες σε κάθε τετραγωνο 4 γωνίες

b_22414_or_en_d_zk_wz.jpg

και απο πίσω να βάλω γωνίες τύπου Γ τέσσερις σε κάθε γωνία!!!

b_22064_or_30_218.jpg

Το ερώτημα που τίθεται έιναι θα τα αντέξει τόσα κιλά ή θα τα βρώ όλα κάτω?????

όλες οι γωνίες θα βιδωθούν με ξυλοβιδες!

Έγινε επεξεργασία - tsakozzz
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει ως βάση ενυδρείου πάντως. Στο παλιό μου ενυδρειο ήμουν στο τσακ να το πάρω ως βάση αλλα την τελευταία στιγμη άλλαξα γνώμη.....δε ξέρω φίλος. ΙΚΕΑ ειναι αυτα και οτι πληρώνεις παίρνεις που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

αμα πάς ικέα ρίξε μιά ματια στο σιγκεκτριμένο το μεγάλω τετράγωνο frame του έχει πάχος 5cm και ο σταυρός μεσα εχει παχος 2cm

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομουν και εγω αλλα τελικα το αφησα γιατι δινει προτεινομενο βαρος 17 κιλα.

Το εχουν πολλοι επο εδω ως βαση ομως και τελικα αν ξαναφτιαξω ισως και να το προτημησω.Απαραιτητη προυποθεση η ενισχυση με τις γωνιες οπως λες και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ενα 60 λιτρο πανω στο συγκεκριμενο επιπλο για λιγο πάνω από χρόνο και δεν ειχα κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

καλα εγω έχω τώρα πάνω του ένα 60λιτρο χωρίς γωνίες και μία χάρα κρατάει παντος!!!!! δέν κουνιέται καθόλου!!! άλλα άλλο 60 και άλλο 200!!!!

Link to comment
Share on other sites

αμα πάς ικέα ρίξε μιά ματια στο σιγκεκτριμένο το μεγάλω τετράγωνο frame του έχει πάχος 5cm και ο σταυρός μεσα εχει παχος 2cm

Αυτο ακριβώς είχα δεί. Με τις γωνίες που λες να βάλεις δε ξέρω ποσο περισσότερες αντοχές θα έχει αλλα.....άλλο να σου φύγουν τα μπιμπελό απο πάνω αν στραβώσει η δουλειά κι άλλο να σου φύγει το ενυδρείο. Να σου πω την αλήθεια πιστεύω οτι θα αντέχει άνετα αλλα εγω το φοβήθηκα για κάποιους λόγους.
Link to comment
Share on other sites

To κακό έιναι ότι δέν μπορουμενα να κάνουμε και δόμικές δοκιμές με αυτό το χόμπι!!! χαχααχαχ

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο ΙΚΕΑ με τρεις φίλους σου (λίγο φαγανούς) και σκαρφαλώστε πάνω στο επιπλο και χοροπηδήστε ελαφρά και να κουνιέστε και λίγο δεξια αριστερα (τέτοιου είδους δοκιμές γίνονται παντα σε ξένα πράγματα). Για να γίνει πιο ρεαλιστική η δοκιμή, ο ενας μπορει να κρατάει και δυο λάμπες Τ5 απο πάνω.

Χαχαχαχα!!!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι κ κυρίες!!!

Έχω στο σαλόνι μου αυτήν την ραφιέρα σε μάυρο χρώμα!

image.jpg

Έχω φάει ένα κολλημα να την κάνω Bάση για ενυδρείο και πάνω σε αυτήν να βάλω ένα DIY ενυδρέιο διαστάσεων :

Πλάτος: 79 cm

Βάθος: 39 cm

ύψος: 50 cm

Το έπιπλο έχει διαστάσεις Πλάτος: 79 cm ,Βάθος: 39 cm ,ύψος:79 cm

Μέσω της εφαρμογής http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium μάς βγάινου τα εξής

screenshot_by_nimbus.jpg

μας βγάζει 186 κιλά περίπου εγώ θα το στροογγυλοποήσω στο 200!!!

και για να την κάνω πίο στιβαρή σκέφτομαι να της βάλω γωνίες σε κάθε τετραγωνο 4 γωνίες

b_22414_or_en_d_zk_wz.jpg

και απο πίσω να βάλω γωνίες τύπου Γ τέσσερις σε κάθε γωνία!!!

b_22064_or_30_218.jpg

Το ερώτημα που τίθεται έιναι θα τα αντέξει τόσα κιλά ή θα τα βρώ όλα κάτω?????

όλες οι γωνίες θα βιδωθούν με ξυλοβιδες!

Εκεί έχεις βάλει και γυαλί 7mm με το Safety Factor στα 2.5, αν το βάλεις στα 3.8 που προτείνει το site ή στα 4, θα σου προτείνει 8mm γυαλί και το βάρος σου μόνο γυαλί + νερό πάει στα 196 κιλά.

Βάλε και 10 κιλά για υπόστρωμα + μερικά κιλά ακόμα για ότι άλλο βάλεις σε πέτρες, λάμπες+φωτιστικό, φίλτρα κλπ, το βάρος μόνο προς τα πάνω θα πηγαίνει, υπολόγιζε 250 καλύτερα.

Κάποιος είχε προτείνει πρόσφατα να βάλεις και μία πλάτη, αν και κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπολογίσεις πόσα θα ξοδέψεις για γαιδουρογωνίες, πλάτες κλπ και να προσθέσεις 10-15€ μήπως βρεις κάτι που θα σε κάνει να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια!

Εγώ προσωπικά το σκέφτομαι ακόμα και για το 55άρι που έχω βάλει πάνω σε αυτό το έπιπλο, καλά τα 5 εκατοστά απ'έξω, αλλά από μέσα είναι τρύπιο, πεπιεσμένο πριονίδι, σαν mdf δηλαδή.

Προσωπικά θα ήμουν ήσυχος για 250 κιλά μόνο με κάτι που θα μπορούσα να του βάλω μεταλλικό σκελετό/κολώνα μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα εγω έχω τώρα πάνω του ένα 60λιτρο χωρίς γωνίες και μία χάρα κρατάει παντος!!!!! δέν κουνιέται καθόλου!!! άλλα άλλο 60 και άλλο 200!!!!

Ωπ δεν το διαβασα καλα οτι θες να βαλεις 200 λίτρα. Μπα μαλλον δεν θα το εκανα...

Link to comment
Share on other sites

να πως γίνεται το crash test στα ικεα

Safarpn

http://youtu.be/hnCRbrC7oJ4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μετά το ΙΚΕΑ, πήγαινε και απ τα Τζάμπο και πάρε μια φουσκωτη πισίνα και βάλε μέσα το έπιπλο, ώστε σε περίπτωση που το επιπλο του ΙΚΕΑ δεν αντεξει, να αποκτησεις απευθείας λίμνη!!!

Πέρα απ την πλάκα, 200 κιλά σε έπιπλο του ΙΚΕΑ, μόνο με ενίσχυση των γωνιών, εγώ δεν θα το δοκιμαζα ουτε για μια ωρα!!!

Τα περισσότερα επιπλα ειναι απο συμπιεσμένο ροκανίδι...οπότε καταλαβαίνεις..!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, συν ότι αν σου βραχεί το πριονίδι.....θα σου μείνουν οι γωνίες στο χέρι!!! Αν όντως δίνει ως προτεινόμενο 17 κιλά όπως γράφει ο φίλος πιο πάνω τότε μην το σκέφτεσαι καν. Και το 60 λιτρο είναι "toooo much" αν υπολογίσεις ότι είναι γύρω στα 70-80 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

κανε το αν μπορεις και σου αρεσει με ντεξιον...Ενισχυμενο!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο πάνω άφοβα!!Έχω πάνω από 1 χρόνο πάνω σε αυτό το ενυδρείο μου 125L.

Από θέμα βάρους δεν έχει ανάγκη γιατί είναι σταυρωμένο.

Αν το κουνήσεις δεξια-αριστερά όμως όπως όλα τα έπιπλα κουνάει.

Γωνιές μην βάλεις καθόλου.Τσάμπα θα παιδευτείς και δεν θα σου πιάσουν γιατί όπως σου είπαν και οι προλαλήσαντες

μέσα τα έπιπλα έιναι με πριονίδι συμπιεσμένο και δεν θα σου πιάσουν οι βίδες.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο ΙΚΕΑ με τρεις φίλους σου (λίγο φαγανούς) και σκαρφαλώστε πάνω στο επιπλο και χοροπηδήστε ελαφρά και να κουνιέστε και λίγο δεξια αριστερα (τέτοιου είδους δοκιμές γίνονται παντα σε ξένα πράγματα). Για να γίνει πιο ρεαλιστική η δοκιμή, ο ενας μπορει να κρατάει και δυο λάμπες Τ5 απο πάνω.

Χαχαχαχα!!!

Καλά. Εσύ. Θα μας τρελάνεις!!!
Link to comment
Share on other sites

έχω ακριβώς το ίδιο για την γεννήστρα των δίσκων. 80 λίτρα (χωρίς βυθό - γυμνό) + το βάρος από το Eheim 2211 που πατάει και αυτό από δίπλα! Είμαι ΟΚ πάνω από ένα χρόνο...

προσωπικά δεν θα το τρύπαγα αυτό το ξύλο για να το ενισχύσω...μου δίνει την αίσθηση ότι είναι πολύ κούφιο για να πιάσει βίδα επάνω του!

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το 2ο ποστάρισμα, αλλά ειναι άλλο 60λιτρα, άλλο 80, άλλο 120 κι άλλο 200 (συν πετρες, ξυλα κλπ)

Μιλάμε για 300%, 250% & 80% περισσότερο βάρος, ανά περίπτωση

Αν συμβει το ατύχημα και μαζεύει 200 λιτρα απ το πατωμα, το "go for it" δεν γίνεται σφουγγαρίστρα!!! :judge:

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το 2ο ποστάρισμα, αλλά ειναι άλλο 60λιτρα, άλλο 80, άλλο 120 κι άλλο 200 (συν πετρες, ξυλα κλπ)

Μιλάμε για 300%, 250% & 80% περισσότερο βάρος, ανά περίπτωση

Αν συμβει το ατύχημα και μαζεύει 200 λιτρα απ το πατωμα, το "go for it" δεν γίνεται σφουγγαρίστρα!!! :judge:

+1

......πέθανα με τη σφουγγαρίστρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω... να το αποφύγεις.

Τα έπιπλα που έχει στην ΙΚΕΑ είναι κούφια εσωτερικά... ΜΗΝ κάνεις καμιά "πλάκα" και προσπαθήσεις να βάλεις γωνιές... ΔΕΝ θα πιάσουν πουθενά οι βίδες... και απλά θα πετάξεις χρήματα, για την αγορά που έκανες.

Βάλε στα έξοδα... και το ενυδρείο, που θα κάνεις ένα με το πάτωμα.... θα πάει πολύ το "μαλλί".

Καλύτερα να αγοράσεις ξύλα... και να φτιάξεις μόνος σου την βάση... αν "πιάνουν" τα χέρια σου.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το 2ο ποστάρισμα, αλλά ειναι άλλο 60λιτρα, άλλο 80, άλλο 120 κι άλλο 200 (συν πετρες, ξυλα κλπ)

Μιλάμε για 300%, 250% & 80% περισσότερο βάρος, ανά περίπτωση

Αν συμβει το ατύχημα και μαζεύει 200 λιτρα απ το πατωμα, το "go for it" δεν γίνεται σφουγγαρίστρα!!! :judge:

Δοκιμασμενο και χωρις γωνιες ειναι τουμπανο.. οποτε γι αυτο λεω go for it. Εαν βαλει και γωνιες που κολλας? Τη σφουγγαριστρα μπορει να τη χρειαστεις και σε επιπλο της juwel. Δε λεει κατι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμενο και χωρις γωνιες ειναι τουμπανο.. οποτε γι αυτο λεω go for it. Εαν βαλει και γωνιες που κολλας? Τη σφουγγαριστρα μπορει να τη χρειαστεις και σε επιπλο της juwel. Δε λεει κατι αυτο.

για τις γωνίες διάβασε παραπάνω τι γράφουν όμως τα παιδια. Δε θα πιάσουν, τα ξύλα ειναι κούφια μέσα (πεπεισμένο πριονίδι γαρ) και όσες βίδες και να βάλεις θα στηρίξουν μεν τη γωνία στο ξύλο, δε θα μπορεί όμως να κάνει τη δουλειά για την οποία ειναι σχεδιασμένες. Δε παίζουμε με αυτα θα έλεγα εγω. Μιλάμε για ενυδρειο με πολλα λίτρα νερό, ζωντανούς οργανισμούς και διακόσμηση, δε μιλάμε για ενα ρολόι, μια κορνίζα και το μπρελόκ με τα κλειδιά μας πάνω στο επιπλο.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμενο και χωρις γωνιες ειναι τουμπανο.. οποτε γι αυτο λεω go for it. Εαν βαλει και γωνιες που κολλας? Τη σφουγγαριστρα μπορει να τη χρειαστεις και σε επιπλο της juwel. Δε λεει κατι αυτο.

Σε πόσα λίτρα ενυδρείο θεωρείται τούμπανο???

Γιατί θα το ξαναγράψω πως τα περισσότερα έπιπλα του ΙΚΕΑ ειναι από συμπιεσμένο πριονίδι κι επειδή όλως τυχαίως όλα τα λευκά έπιπλα στο σπίτι τα έχω φτιάξει μόνος μου (ντουλάπες, έπιπλα μπάνιων κλπ) κι επειδή τυγχάνει να έχω και μερικά έπιπλα απ το ΙΚΕΑ (άρα ειμαι σε θεση να συγκρίνω τις ποιότητες των ξύλων)....κάτω απο 200λιτρα ενυδρείο δεν θα έβαζα το συγκεκριμένο έπιπλο με όλες τις γωνιές του κόσμου!

Μπορεί να το έχει κάποιος σε 60λιτρο το συγκεκριμένο έπιπλο, αλλα μέχρι τα 200 λίτρα...είναι πολύς ο δρόμος

ΥΓ1: Και το έπιπλο στο 150λιτρο μου που το έχω στο μπαλκόνι (εξωτερικό χώρο) το έφτιαξα με ρετάλια (αυτό στη φωτό), αλλά το θέμα ειναι τι ποιότητας ξύλο χρησιμοποιείς. Ξύλο με αέρα έχει διαφορά!

ΥΓ2 : Η σφουγγαρίστρα ειπωθηκε ως αστείο. Στατιστικά όμως σε ενυδρείο της Juwel δεν θα κοιμάσαι αγκαλιά μαζί της σε αντίθεση με το συγκεκριμενο έπιπλο του ΙΚΕΑ

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...