Jump to content

Συνδεση Sump Και Main Με 2 Αντλιες


NikolasB

Recommended Posts

Νο1 αντλια συνδεδεμενη με ενα φλοτερ στο sump...Οταν υπερχειλησει κοβει.

Νο2 επισης συνδεδεμενη με ενα φλοτερ στο main...Παλι τα ιδια...

Τι λετε???

post-56445-0-81341200-1413486348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νο1 αντλια συνδεδεμενη με ενα φλοτερ στο sump...Οταν υπερχειλησει κοβει.

Νο2 επισης συνδεδεμενη με ενα φλοτερ στο main...Παλι τα ιδια...

Τι λετε???

Γιατι θελεις να παιδεύεις τον εαυτό σου; Δεν θα δουλέψει αυτο σωστα. Θα εισαι όμηρος σε οποια βλάβη η δυσλειτουργία συμβεί, και δυστηχως μηχανήματα ειναι, συμβαίνουν..
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δουλέψει..

Σκέψου οτι αν κοπεί το ρεύμα οι αντλίες θα σταματήσουν να δουλεύουν όμως το νερό λόγο της υδροστατικής πίεσης θα κατεβαίνει και από τους δυο σωλήνες κάτω. Και άντε, στην επιστροφή βάζεις ανεπίστροφη βαλβίδα για να μην κατεβαίνει το νερό. Στο σωλήνα που κατεβάζει το νερό στο σαμπ πως το σταματάς;

Η καλύτερη λύση είναι αυτή η κατασκευή που κυκλοφορεί (υπερχείλιση)

200Ε στο εμπόριο αλλά γίνεται εύκολα DIY.

Και επιπλέον πιστεύω οτι άνοιγε - κλείνε μια αντλία μειώνεις πολύ τον χρόνο ζωής της..

Link to comment
Share on other sites

Νίκο γιατί θες να μπλέξεις με φλοτερ και άλλα τέτοια κολοκύθια; Το σαμπ θα βρίσκεται χαμηλότερα από το κυρίως ενυδρείο, στο ίδιο ύψος ή ψηλότερα; Δεν λες ακριβός τι έχεις σκεφτεί.

Link to comment
Share on other sites

θα βρισκεται στο ιδιο υψος...Αλλα οκ...Πιστευα οτι θα δουλεψει!!

Link to comment
Share on other sites

θα βρισκεται στο ιδιο υψος...Αλλα οκ...Πιστευα οτι θα δουλεψει!!

Απλα να γνωριζεις, οτι ποτε μα ποτε δυο ολοΐδιες αντλιες δεν εχουν ακριβώς την ιδια ροη. Για πολλους λογους, οποτε το ολο πλάνο σου ηταν καταδικασμένο απο την αρχη. Ειμαι σίγουρος οτι θα μπορει να γινει μια αλλη πατέντα η λυση για αυτο που ζητας. Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Αν θα είναι στο ίδιο ύψος μπορείς να τα συγκοινωνήσεις μεταξύ τους με τρύπα και σωλήνα και με ένα αντλιάκι για επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε ο Σταματης..

δεν υπαρχει αλλη λυση, θα λειτουργησει μονο αν επικοινωνουν τα 2 δοχεια μεσω καποιας τρυπας..

αλλιως κοβεις λιτρα απο το ενυδρειο και κανεις ενα πλαινο σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ποσταρει και καπου αλλου, η πιο απλη λυση ειναι αυτη:

post-58587-0-77852900-1413810179_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το συστημα εχει ρίσκο, μαζεύει σταθερα φυσαλίδες και ξαφνικά σταματάει να δουλευει. Ειχα για χρονια diy σε αυτο το στυλ υπερχείλισης. Δουλευει φυσικα αλλα θελει προσοχη. Το ιδανικό ειναι τρύπα στο τζαμι αν μπορει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ποσταρει και καπου αλλου, η πιο απλη λυση ειναι αυτη:

Δεν το βλέπω να λειτουργεί αυτό. Λείπει η βαρύτητα που θα αναγκάζει το νερό από την μια δεξαμενή να πηγαίνει στην άλλη.

Προτιμότερο κάτι τέτοιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω να λειτουργεί αυτό. Λείπει η βαρύτητα που θα αναγκάζει το νερό από την μια δεξαμενή να πηγαίνει στην άλλη.

Με ενα/δυο ποντους διαφορα σε υψος δουλευει μια χαρα. Προϋπόθεση να εχεις τραβήξει το νερο με καποιο τροπο, να γεμησει ο σωλήνας για να κανει την δουλεια του. Απλα οπως ειπα, σιγα σιγα γεμίζει αέρα πανω και θελει τακτική "εξαέρωση".
Link to comment
Share on other sites

Με ενα/δυο ποντους διαφορα σε υψος δουλευει μια χαρα. Προϋπόθεση να εχεις τραβήξει το νερο με καποιο τροπο, να γεμησει ο σωλήνας για να κανει την δουλεια του. Απλα οπως ειπα, σιγα σιγα γεμίζει αέρα πανω και θελει τακτική "εξαέρωση".

Μάριε διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Αν δεν το δω από κοντά να δουλεύει δεν….. Μπορεί να κάνω και λάθος. :turned:

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει 100% το εχω κανει και ειναι σιγουρο.

Για τον αερα που λεει ο Μαριος ειχα βαλει στο επανω μερος ενα μικρο αντεπιστροφο απο αεραντλια και σε καθε αλλαγη νερου τραβαγα με μια σιριγκα

κανα δυο φορες, ποτε δεν μου δημιουργησε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα μου φαινεται περιεργο γιατι εχω δοκιμασει πολλα στο παρελθον..

ποσο νερο μπορει να κατεβασει σε τοσο μικρο υψος?

εμενα μου φαινεται να κατεβαζει πολυ λιγα για να πω την αληθεια..

με τι αντλια το δουλευεις και τι Φ ειναι ο σωληνας?

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδια λογικη δουλευει και η υπερχειλιση που εχω τωρα στο ενυδρειο μου και με φ20 κατεβαζω 1000λιτρα.

Η διαφορα στη σταθμη που δημιουργητε ειναι περιπου τρεις ποντοι απο το main στο δευτερευων.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα μου φαινεται περιεργο γιατι εχω δοκιμασει πολλα στο παρελθον..

ποσο νερο μπορει να κατεβασει σε τοσο μικρο υψος?

εμενα μου φαινεται να κατεβαζει πολυ λιγα για να πω την αληθεια..

με τι αντλια το δουλευεις και τι Φ ειναι ο σωληνας?

Μια χαρα τραβαει και ετσι οσο περιεργο και αν σου φαινετε. Ο petrosol τα λεει καλα.

Αν θεωρείς οτι εχεις μικρη ροη, απλα πρόσθετης έξτρα σωλήνα και εχεις διπλασιασμό της ροης, θες και αλλο; Βάζεις και αλλο σωλήνα η ανεβάζεις Φ με νεο σωλήνα και το πρόβλημα λύθηκε.

Στο παρελθον ειχα σε ενα ενυδρειο υπερχειληση της tunze και σε ενα αλλο εκανα diy με κόλλα πλαστικών και θήκες απο dvd διάφανες. Της ειχα κόψει στο μέγεθος που ηθελα και δουλευε τέλεια.

Και στις δυο υπερχειλησεις ειχα βάλει έξτρα σωλήνες για να μεγαλώσω την ροη και κάλυπταν επιστροφή σε ενυδρεια με Eheim 1260.

Για να φτιάξω το πρόβλημα με τον αέρα που σιγα σιγα μαζευόταν στο σωλήνα και που ειχαν απο κατασκευής (ακομα και η tunze, ιδια φιλοσοφία ειναι ολες οι κρεμαστές), ειχα βάλει σωληνακι αέρα μεσα στο σωλήνα που έφτανε στο πανω μερος, και ειχα απο μια maxijet που εκει που "τραβαει" αέρα, ειχα βάλει την αλλη άκρη. Ετσι αυτόματα οτι αέρας πήγαινε πανω τον τράβαγε η αντλία πίσω στο ενυδρειο, με αυτη τη πατέντα δεν ξανα-είχα πρόβλημα ποτε.

Σας την προτείνω και problem solved :)

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να δουλευει ρε παιδια...

κι εγω μαζι σας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη από την στιγμή που το έχουν δουλέψει τα παιδιά, κάτι θα ξέρουν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο το ειπα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Πετροσολ έχει να κάνει με τα συγκοινωνούντα δοχεία. Γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Πετροσολ έχει να κάνει με τα συγκοινωνούντα δοχεία. Γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργο;

Αυτό είναι συγκοινωνούντα δοχεία. http://physiclessons.blogspot.gr/2012/05/blog-post_2417.html Αυτό που περιγράφει ο Πέτρος βασίζεται στην βαρύτητα και στο κενό που δημιουργείται σε ένα αγωγό από την υψομετρική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι συγκοινωνούντα δοχεία. http://physiclessons.blogspot.gr/2012/05/blog-post_2417.html Αυτό που περιγράφει ο Πέτρος βασίζεται στην βαρύτητα και στο κενό που δημιουργείται σε ένα αγωγό από την υψομετρική διαφορά.

Η βασική αρχή της φυσικής είναι ακριβώς η ίδια. Από τη στιγμή που δυο δοχεία είναι ενωμένα έστω και από πάνω, είναι συγκοινωνούντα δοχεία.

Μια χαρα τα λες. Απλά για αυτό θελουμε και κανά δυο πόντους διαφορά, να "ισιώσουμε" την απώλεια από την βαρύτητα ;) .

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Η βασική αρχή της φυσικής είναι ακριβώς η ίδια. Από τη στιγμή που δυο δοχεία είναι ενωμένα έστω και από πάνω, είναι συγκοινωνούντα δοχεία.

Απλά για αυτό θελουμε και κανά δυο πόντους διαφορά, να "ισιώσουμε" την απώλεια από την βαρύτητα ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Νομίζω πως το λινκ που έβαλα εξηγεί πλήρως τον όρο συγκοινωνούντα δοχεία. Παραπάνω εξήγηση είναι περιττή και θα μπλέξουμε στα χωράφια της μηχανικής, αρχής αναρρόφησης, κενού, διάμετροι αγωγού, κτλ, που δεν είναι του παρόντος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...