Jump to content

Το Ενυδρείο Μου (Malawi 240Lt )


Levados

Recommended Posts

Είναι ψάρια που εκτιμούν τα ρεύματα και τις δίνες.

Αν έχεις την δυνατότητα να προσθέσεις ένα κυκλοφορητή, γνώμη μου είναι να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ψάρια που εκτιμούν τα ρεύματα και τις δίνες.

Αυτό παρατήρησα και εγώ το ΣΚ (κινούνται αρκετά στις περιοχές που υπάρχει ρεύμα νερού από το φίλτρο).

Με τον κυκλοφορήτη θα έχω θέμα με την τροφή που θα σκορπίζει παντού? Έχω αυτόματη ταΐστρα και φοβάμαι μήπως σκορπίζει την τροφή και μένει αφάγωτη για αρκετή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παρατήρησα και εγώ το ΣΚ (κινούνται αρκετά στις περιοχές που υπάρχει ρεύμα νερού από το φίλτρο).

Με τον κυκλοφορήτη θα έχω θέμα με την τροφή που θα σκορπίζει παντού? Έχω αυτόματη ταΐστρα και φοβάμαι μήπως σκορπίζει την τροφή και μένει αφάγωτη για αρκετή ώρα.

Μην σε ανησυχεί αυτό. Θα την βρουν την άκρη τα ψάρια , να είσαι σίγουρος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, οπότε μπαίνει άμεσα στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλήθεια οτι οι κιχλίδες γουστάρουν πολυ τα ρεύματα. Έχω δυο wave makers μόνιμα σε λειτουργία μέσα και τα βλέπω πως τρελαίνονται να κάθονται κόντρα στο ρεύμα, σα να κανουν διάδρομο σε γυμναστήριο ειναι. Όσο για την τροφή, γίνεται ενας ψιλοχαμός αλλά όπως είπε και ο dpap τη βρίσκουν την άκρη άνετα, ξέρουν αυτα. Κι εμένα αν με βάλεις πεινασμένο σε ενα χώρο και μου δέσεις τέσσερα πιτόγυρα να κινούνται απο το ταβάνι, θα σου αφήσω μόνο τα αλουμινόχαρτα σε τρία λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλήθεια οτι οι κιχλίδες γουστάρουν πολυ τα ρεύματα. Έχω δυο wave makers μόνιμα σε λειτουργία μέσα και τα βλέπω πως τρελαίνονται να κάθονται κόντρα στο ρεύμα, σα να κανουν διάδρομο σε γυμναστήριο ειναι. Όσο για την τροφή, γίνεται ενας ψιλοχαμός αλλά όπως είπε και ο dpap τη βρίσκουν την άκρη άνετα, ξέρουν αυτα. Κι εμένα αν με βάλεις πεινασμένο σε ενα χώρο και μου δέσεις τέσσερα πιτόγυρα να κινούνται απο το ταβάνι, θα σου αφήσω μόνο τα αλουμινόχαρτα σε τρία λεπτα.

χαχαχα. Ναι και εγώ πιστεύω ότι θα την βρουν γρήγορα την άκρη με το φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα μικρο update.

Προστέθηκε ο κυκλοφορητής Tunze nanostream 6045 και τα ψαράκια έδειξαν να εκτιμούν αρκετά τα ρεύματα που δημιουργήθηκαν.

Την Παρασκευή γιόρταζε η κόρη μου και κανόνισα για δωράκι να έρθουν τα Maingano (ελπίζω για 1M+4f) και ένα ακόμα labido θηλυκό (ελπίζω τουλάχιστον γιατί στα πρώτα Labido μάλλον δεν είχα 1m + 3f αλλά 2+2) .

Το καλύτερο δώρο όμως μας το έκαναν τα labido μιας και πριν την άφιξη των νέων ψαριών είχαμε το πρώτο ζευγάρωμα με μία θηλυκή να είναι μπουκωμένη. Ελπίζω να τα κρατήσει η κακομοίρα γιατί τρώει αρκετό κυνηγητό από τον αρσενικό.

Σήμερα αλλάχτηκε λίγο και το aquascape καθώς προστέθηκαν πέτρες για την δημιουργία περισσότερων σπηλιών ( φωτογραφίες από το νέο στήσιμο θα ακολουθήσουν σύντομα ελπίζω γιατί η φωτογραφική είναι εξαφανισμένη από την Παρασκευή)

post-51303-0-63434300-1416770086_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

με το καλο να σου βγαλει μικρα. με τις πετρες που εχεις θα γλυτωσουν πολλα, αλλα οχι ολα... :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό ! :)

με το καλο να σου βγαλει μικρα. με τις πετρες που εχεις θα γλυτωσουν πολλα, αλλα οχι ολα... :thumbsu: :thumbsu:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Και 1-2 μωρά να γλυτώσουν θα είναι μεγάλη ευτυχία :)

Και φωτογραφίες από το νέο aquascape και τα ψαράκια

post-51303-0-02519300-1416855996_thumb.jpg

post-51303-0-25944000-1416856007_thumb.jpg

post-51303-0-70354000-1416856019_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το νέο στήσιμο μου αρεσει περισσότερο. Όσο για τα μικρά, εύχομαι να τα βλέπεις να μεγαλώνουν. Εγω έχω μεγαλώσει 2 μωρά λαμπίντο μονο απο τις τόσες γέννες που είχα 11 μηνες τωρα και τωρα μεγαλώνω ακόμα ενα (τουλάχιστον). Απο τα Maingano μου αν και ειχα αρκετεσ γέννες και είχα δει και μικρά, δυστυχώς δε μεγάλωσε κανένα. Θέλουν πολλές κρυψώνες και τύχη τα πιτσιρίκια. Σου εύχομαι τα καλύτερα λοιπόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νέο στήσιμο μου αρεσει περισσότερο. Όσο για τα μικρά, εύχομαι να τα βλέπεις να μεγαλώνουν. Εγω έχω μεγαλώσει 2 μωρά λαμπίντο μονο απο τις τόσες γέννες που είχα 11 μηνες τωρα και τωρα μεγαλώνω ακόμα ενα (τουλάχιστον). Απο τα Maingano μου αν και ειχα αρκετεσ γέννες και είχα δει και μικρά, δυστυχώς δε μεγάλωσε κανένα. Θέλουν πολλές κρυψώνες και τύχη τα πιτσιρίκια. Σου εύχομαι τα καλύτερα λοιπόν.

Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν περιμένω και πολλά γιατί και τα ψαράκια είναι μικρά και εγώ είμαι άσχετος ακόμα. Πάντως και μονό η χαρά να τα βλέπεις να ερωτοτροπούν είναι απερίγραπτη. Όταν ξεκίνησα το στήσιμο του ενυδρείου δεν περίμενα να φάω τέτοιο κόλλημα και πιστεύω ότι τα καλύτερα έρχονται :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο έγινε φιλαράκι, θα το χαρείς όσο δεν πάει!! :thumbsu:

Όσο για τις γέννες, δύσκολο να επιβιώσουν όλα στο κυρίως ενυδρείο, όμως και 1-2 μωρά να δεις η χαρά θα είναι απερίγραπτη!

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο ομορφο στησιμο! Τον θερμοστατη κρυψε λιγο ή κολλα τον δεξια να μην ειναι μες την μεση! Μπραβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια.

Θα ήθελα την συμβουλή σας σχετικά με την κυκλοφορία. Έβαλα πριν καμία 10 ημέρες έναν Tunze 6045 (4500lt/h) και είδα πολύ μεγάλη διαφορά στην κυκλοφορία, στην διάθεση των ψαριών και στο καθάρισμα των ακαθαρσιών. Επειδή όμως το έχω γεμίσει πέτρες το ενυδρείο υπάρχουν μερικά σημεία με χαμηλή ροή. Πιστεύετε ότι αξίζει να μπει και ένας ak;omh κυκλοφορητής ή θα είναι υπερβολή?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι είναι υπερβολή. Παίξε με το φίλτρο και τον κυκλοφορητή να βρεις την χρυσή τομή, αλλά και να υπάρχουν μερικά σημεία με χαμηλή ροή δεν έγινε και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι είναι υπερβολή. Παίξε με το φίλτρο και τον κυκλοφορητή να βρεις την χρυσή τομή, αλλά και να υπάρχουν μερικά σημεία με χαμηλή ροή δεν έγινε και τίποτα.

Σε ευχαριστώ Στάθη για την απάντηση. Και εγώ πιστεύω ότι θα είναι υπερβολή και γιαυτό ζήτησα την γνώμη των εμπειρότερων ώστε να αποφεύγω όσο το δυνατόν περισσότερα λάθη που οδηγεί και σε αναστάτωση στα ψαράκια.

Πειραματίζομαι να βρω το καλύτερο σημείο να "χτυπάει" η αντλία που εκτός από το να δημιουργεί ρεύμα νερού προς την εισαγωγή του φίλτρου να έχει και ρεύματα σε όλο το μήκος του ενυδρείου. Μάλλον ζητάω πάρα πολλά :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, μπορεις να βαλεις δυο αντικριστους ή να βαλεις τον κυκλοφορητη απεναντι απο την εξαγωγη του φιλτρου! Δηλαδη εκει που βγαινει το νερο και εχει ροη μεχρι καποιο σημειο, εσυ θα βαλεις τον κυκλοφορητη απεναντι ωστε να καλυπτεις το κενο! Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, μπορεις να βαλεις δυο αντικριστους ή να βαλεις τον κυκλοφορητη απεναντι απο την εξαγωγη του φιλτρου! Δηλαδη εκει που βγαινει το νερο και εχει ροη μεχρι καποιο σημειο, εσυ θα βαλεις τον κυκλοφορητη απεναντι ωστε να καλυπτεις το κενο! Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις;

Αυτή ήταν η επόμενη σκέψη μου. Την εξαγωγή του φίλτρου είναι καλύτερα να την έχω ελεύθερη ή με το spray bar ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εχω ελευθερη! Με το spray bar μπουκωνει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...