Jump to content

Τι Τυπο Φιλτραρισματος Προτεινετε Σε 110 Λιτρα?


INTERPET

Recommended Posts

εξωτερικο ή εσωτερικο?μου ανεβαινουν τα no3 συνεχεια και εχω εξωτερικο φιλτρο sera με ανθρακα ανττιφωσφορο υαλοβαμβακα.εχω μεσα 5 ψαρια αλλαζω νερο 1/3 καθε 2 βδομαδες και ταιζω λιγο μια φορα τη μερα.στα 110 λιτρα εχω 13 κιλα βραχο 1 cm αραγωνιτη,και το ενυδρειο τρεχει 2 χρονια

Έγινε επεξεργασία - dimitrichromis
Link to comment
Share on other sites

απο μεσογειακό φίλε μου δέν ξέρω αλλα ο υαλοβάμβακας είναι ένα θέμα.. δε δοκιμάζεις να τον αφαιρέσεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μεσογειακο.τροπικο ειναι.αλλα οπως και να χει ο υαλοβαμβακας να ωφειλεται για τα no3 δεν νομιζω.διορθωσε με αν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω οτι είναι εστία νιτρικών. Ας μας πούν και οι πιο έμπειροι

Link to comment
Share on other sites

Αν τον πλενεις τακτικα δεν εχει θεμα, ειναι απο τους κυριους τροπους φιλτρανσης σε reef διχως sump. Οποτε απαραιτητος απλα πρεπει να πλενεται που και που, γυρω στον 1,5 μηνα καλα θα ειναι. Αλλαξε ανθρακα αν δεν το εχεις κανει και τα υπολοιπα υλικα και φροντισε να σκιμμαρετε σωστα το ενυδρειο. Εχεις μακαρονι στο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

To φιλτράρισμα σου φαινετε μια χαρα. Θα σου προτεινα να βγάλεις το αντιφωσφωρο διοτι δεν σε ενδιαφέρουν τα φωσφωρικα σε fish-only ενυδρειο ενω ενα σκιμμερ κρεμαστό καλο για τα λιτρα σου φαινετε ωραια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

τον πλενω μια φορα τη βδομαδα.ανθρακα αλλαζω μια φορα το μηνα...και δεν εχω μακαρονι στο φιλτρο.ολη τη βιολογια μου την κανει ο βραχος

Link to comment
Share on other sites

τον πλενω μια φορα τη βδομαδα.ανθρακα αλλαζω μια φορα το μηνα...και δεν εχω μακαρονι στο φιλτρο.ολη τη βιολογια μου την κανει ο βραχος

Κατι εμαθες τελικα.. ε τοτε λοιπον μονο η κυκλοφορια μενει. Εχεις νεκρα σημεια απο κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Κατι εμαθες τελικα?χαχαχ εχουμε ξαναμιλησει?βασικα το aquascape το αλλαζω συνεχεια για να μη το βαριεμαι.θα ανεβασω το μεσημερι καμια φωτο να το δειτε να μου πειτε γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Κατι εμαθες τελικα?χαχαχ εχουμε ξαναμιλησει?βασικα το aquascape το αλλαζω συνεχεια για να μη το βαριεμαι.θα ανεβασω το μεσημερι καμια φωτο να το δειτε να μου πειτε γνωμες

Καποτε μιλαγαμε συνεχεια ρε φιλε... Τελοσπαντων, να το αλλαζεις, να φυσας βραχο και να ανακατευεις υποστρωμα. Περαν αυτου παιζει να εχεις λιγα λιτρα κυκλοφορια απ το sera.

Link to comment
Share on other sites

μωρε και βραχο φυσαω και ανακατευω υποστρωμα....το sera πιστευω οτι φταιει το εξωτερικο φιλτρο.ενα παληκαρι μου προτεινε να βαλω εσωτερικο φιλτρο.που στην ουσια θα ειναι δυνατοτερο απ το sera,χαχαχ.Nick is that you?

Link to comment
Share on other sites

μωρε και βραχο φυσαω και ανακατευω υποστρωμα....το sera πιστευω οτι φταιει το εξωτερικο φιλτρο.ενα παληκαρι μου προτεινε να βαλω εσωτερικο φιλτρο.που στην ουσια θα ειναι δυνατοτερο απ το sera,χαχαχ.Nick is that you?

E ναι... ποιος αλλος? Οχι μη βαλεις εσωτερικο, δεν εχει σημασια μονο η κυκλοφορια κρατα το εξωτερικο και παρε chemi pure.

Link to comment
Share on other sites

ναι μου το χει προτεινει και ο Μητσος..αλλα δε νομιζω να χει σχεση με no3...τες πα θα ανεβασω φωτος να μου πεις.thanks

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία πολύ καλή δουλειά στο ΝΟ3 κάνουν τα pellets. Θα πρέπει να έχεις και αντλία αέρα μέσα αστο ενυδρείο από την αρχή, να μειώσεις τυχόν BACTERIAL BLOOM. Δυστυχώς το ΝΟ3 είναι κάτι που παιδεύει πάντα. Από προσωπικό ψάξιμο έχω επισημάνει ότι για το υπόστρωμα ή πας σε deep sand, αλλιώς σίγουρη λύση είναι το bare bottom. Επίσης βοηθάει μέσα σε μία γεννίστρα να βάλεις άλγη.

Από φίλτρα στο εξωτερικό τα fish only είτε με ζωντανό βράχο είτε με διακοσμητικά τα τρέχουν με ένα φίλτρο wet/dry και ένα πολύ καλό skimmer. Για τα φωσφορικά ιδίως σε F/O βοηθάει μία UV λάμπα, αφού εξυπηρετεί και άλλες λειτουργίες. Επίσης πολύ καλό είναι και ένα sand filter. Τα κάνιστρα εγώ τα τρέχω με λίγο μακαρόνι και κομμάτια βράχου. Όχι υαλοβάμβακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...